Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι μέσω ODIN μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο οδηγό όπως φαίνεται εδώ:

http://androidflip.com/upgrade-samsung-galaxy-ace-android-233-gingerbread/

 

Εγώ το είχα κάνει flash με την ΚΡΕ 2.3.3 και έβαλα απο πάνω την KPN και τη fla.sh ROM.

Καταρχήν ωραίο link το εκανα sticky στην 1 σελίδα.

 

Στο link δίνει την KPE....αυτη βγήκε μέσω kies στην χώρα μας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο net κατεληξα οτι:

Παλιες εκδοσεις Navigon ΔΕΝ δουλευουν στο 2.3.3

Τι εκανα:

Κατεβασα νεα εκδοση 3.6.2.

Ο τροπος " ο γνωστος" ;), αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να τον περιγραψω στο φορουμ.

Πειτε μου και συνεχιζω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών μια και σιγά σιγά όλοι θα περάσουμε την 2.3.3 μια σύντομη περιγραφή του πως κάνουμε root εύκολα και γρήγορα υπάρχει εδώ όπως και το πως κάνουμε unroot. Το κινητό συνδέετε κανονικά όταν είσαι root με το KIES. Το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσετε μερικοί αν όχι όλοι είναι με το Link2sd πολύ καλό και χρήσιμο εργαλείο για να μην γεμίζει η μνήμή Η λύση στο πρόβλημα του link2sd είναι εδώ. Εμένα προσωπικά μετά την λύση αυτή δεν μου συνδέετε στο kies αλλά με λίγο ψάξιμο θα την βρω την άκρη που θα πάει :) Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

το συνδεσα με το ΚΙΕΣ και μου εβγαλε την αναβαθμιση(vodafone) εχει κανενα 20λεπτο τωρα και μου δειχνει downloading στην οθονη του κινητου. sto kies τιποτα. ειναι καποιος απο τα παιδια που τν εχουν κανει ηδη να μου πει τι να κανως να περιμενω ή να κανω κατι αλλο;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο net κατεληξα οτι:

Παλιες εκδοσεις Navigon ΔΕΝ δουλευουν στο 2.3.3

Τι εκανα:

Κατεβασα νεα εκδοση 3.6.2.

Ο τροπος " ο γνωστος" ;), αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται να τον περιγραψω στο φορουμ.

Πειτε μου και συνεχιζω.

 

Σου λέμε και... σταματάς. Στο παρόν forum δεν επιτρέπονται συζητήσεις για "γνωστούς" ανεπίσημους τρόπους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καποιο προβλημα υπαρχη και δεν μπορω να κανω την αναβαθμιση! μου βγαζει σφαλμα και σταματαει .. μου λεει να κανω ανκτηση εκτακτης αναγκης αφου μπω σε λειτουργια ανακτησης (?)ξερει κανεις; εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παλι τιποτα.

 

 

edit: τελικα το προβλημα ηταν στην θηρα usb απο το pc. το εβαλα σε μια αλλη και ολα οκ

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή προσοχή!!! Στην 2.3.3 Δεν βάζουμε το AdFree Android σβήνει όσες εφαρμογές έχουν πάρε δώσε με το διαδίκτυο Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Γνωρίζει κάποιος ποιο CSC χρειάζομαι και που το βρίσκω για να φλασάρω σε 2.2.1 και μέσω KIES να κάνω κανονικό update? ρωτάω διότι το KIES μου εμφανίζει μήνυμα "This Version of the Device cannot be updated" και απο κάτω "Current firmware version: PDA:KB7 / PHONE: KB1 / CSC: KB6 (SER)" και από ότι έψαξα λίγο το "SER" είναι της Ρωσίας (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=800257)

 

Για να το κάνω πιο "λιανά": υπάρχει τρόπος να επιστρέψω στην "μαμίσια" 2.2.1 για να μπορέσω να κάνω official update μέσω KIES?

 

Ευχαριστιόμαστε :)

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή προσοχή!!! Στην 2.3.3 Δεν βάζουμε το AdFree Android σβήνει όσες εφαρμογές έχουν πάρε δώσε με το διαδίκτυο

 

Σοβαρά???Πρέπει να προσέχουμε όταν είναι να γίνει το update

Link to comment
Share on other sites

βρήκα Bug στην Gingerbread ... :worry::worry: (εκτός και αν δεν το κάνει σε εσάς που την περάσατε οπότε το αναφέρετε για να δω τι μπορώ να κάνω).

 

Πατώντας παρατεταμένα το κουμπί του Power δεξιά έβγαζε μια οθόνη για Flight mode, Αθόρυβο κτπ και ανάμεσά τους είτε την επιλογή για "Λειτουργία δικτύου δεδομένων" όπου εκεί ενεργοποιούσες ή απ απεργοποιούσες τα δεδομένα.

Με την Froyo δούλευε κανονικά η επιλογή αυτή. Με την Ginderbread δεν αλλάζει η επιλογή και πρέπει να πας από τις ρυθμίσεις για να αλλάξεις την επιλογή.

Οι λοιπές επιλογές του συγκεκριμένου μενού παίζουν κανονικά ... μόνο η συγκεκριμένη δεν αλλάζει.

Το κάνει και σε εσάς ή έχει φάει το δικό μου κάποιο σκάλωμα (όπου ούτε με επανεκκίνηση έφτιαξε). :O

 

και εμενα αλλαζει κανονικα εκτος απο οταν εχω ενεργοποιημενο το wifi!!!! τοτε δεν αλλαζει.Μολις κλεισω το wifi και ανοιγει και κλεινει τα δεδομενα δικτύου κανονικα. μηπως εχεις αυτο το προβλημα και το βλεπεις σαν bug;(στην ουσια δεν ειναι γιατι αφου εισαι συνδεδεμενος με wifi δεν χρειαζεσε το δικτιο)

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

βρήκα Bug στην Gingerbread ... :worry::worry: (εκτός και αν δεν το κάνει σε εσάς που την περάσατε οπότε το αναφέρετε για να δω τι μπορώ να κάνω).

 

Πατώντας παρατεταμένα το κουμπί του Power δεξιά έβγαζε μια οθόνη για Flight mode, Αθόρυβο κτπ και ανάμεσά τους είτε την επιλογή για "Λειτουργία δικτύου δεδομένων" όπου εκεί ενεργοποιούσες ή απ απεργοποιούσες τα δεδομένα.

Με την Froyo δούλευε κανονικά η επιλογή αυτή. Με την Ginderbread δεν αλλάζει η επιλογή και πρέπει να πας από τις ρυθμίσεις για να αλλάξεις την επιλογή.

Οι λοιπές επιλογές του συγκεκριμένου μενού παίζουν κανονικά ... μόνο η συγκεκριμένη δεν αλλάζει.

Το κάνει και σε εσάς ή έχει φάει το δικό μου κάποιο σκάλωμα (όπου ούτε με επανεκκίνηση έφτιαξε). :O

 

Μήπως έχεις περάσει μέσα το script manager ή κάποιο παρόμοιο; Το έπαθα κι εγώ με το script manager και μετά από ψάξιμο και αλλαγές επανήλθε (αφού πρώτα έκανα δύο hard reset κτλ κτλ :( )

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω περάσει script manager .... απλά με το πλαϊνό κουμπί δεν αλλάζει την κατάσταση στην λειτουργία δικτύου δεδομένων ενώ παλιά την άλλαζε (πριν την αναβάθμιση).

Μόνο αυτό έχω παρατηρήσει. απλά για να την αλλάξω πρέπει να πάω από τα Settings. Μικρό το κακό, απλά το ανέφερα να δω τι παίζει .

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τλκ το πήρα το ace.. έχω μια απορία.. πώς περνάω εφαρμογες μέσω usb?? γτ δεν εχω ασύρματο δίκτυο κοντά κι έτσι πρέπει να το κάνω μεσω usb
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τλκ το πήρα το ace.. έχω μια απορία.. πώς περνάω εφαρμογες μέσω usb?? γτ δεν εχω ασύρματο δίκτυο κοντά κι έτσι πρέπει να το κάνω μεσω usb

Βρίσκεις τα apk αρχεία των εφαρμογών που θες και τα περνάς στην SD κάρτα. Μετά, τα τρέχεις (με κλικ επάνω τους) και σε ρωτάει αν θες να εγκαταστήσεις την ΧΧ εφαρμογή.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό της δικιάς μου το σύνδεσε με KIES είπε οτι υπάρχει μια καινούργια έκδοση λογισμικού, έγινε αναβάθμιση και γράφει 2.2.1 (από Cosmote το πήρε).

 

Δεν βγήκε να υποθέσω για cosmote ακόμα έ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό της δικιάς μου το σύνδεσε με KIES είπε οτι υπάρχει μια καινούργια έκδοση λογισμικού, έγινε αναβάθμιση και γράφει 2.2.1 (από Cosmote το πήρε).

 

Δεν βγήκε να υποθέσω για cosmote ακόμα έ;

 

Κι εγώ cosmote είμαι και δεν έχει βγει τίποτε ακόμη.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μέσω ODIN μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο οδηγό όπως φαίνεται εδώ:

http://androidflip.com/upgrade-samsung-galaxy-ace-android-233-gingerbread/

 

Εγώ το είχα κάνει flash με την ΚΡΕ 2.3.3 και έβαλα απο πάνω την KPN και τη fla.sh ROM.

 

 

Έχω βάλει και εγώ την Fla.sh 2.3 πάνω από την KPN και αντιμετωπίζω το πρόβλημα με τα μηνύματα σε Ελληνικά. Όταν είναι στο Input mode = Automatic το ένα μήνυμα χωράει περίπου 70 χαρακτήρες όχι 140 και κάτι. Όταν το Input mode = GSM Alphabet τότε το μήνυμα δεν αναγνωρίζεται από τον παραλήπτη (βλέπει αλαμπουρνέζικα).

 

@Kostas_P74, σου εμφανίζει και σε σένα αυτό το πρόβλημα; Έχει βρει κάνείς κάποια λύση;;;

 

//dfinikis :cry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και εγώ την Fla.sh 2.3 πάνω από την KPN και αντιμετωπίζω το πρόβλημα με τα μηνύματα σε Ελληνικά. Όταν είναι στο Input mode = Automatic το ένα μήνυμα χωράει περίπου 70 χαρακτήρες όχι 140 και κάτι. Όταν το Input mode = GSM Alphabet τότε το μήνυμα δεν αναγνωρίζεται από τον παραλήπτη (βλέπει αλαμπουρνέζικα).

 

@Kostas_P74, σου εμφανίζει και σε σένα αυτό το πρόβλημα; Έχει βρει κάνείς κάποια λύση;;;

 

//dfinikis :cry:

Διάβασε λίγα post νωρίτερα, έχω γράψει για μια εφαρμογή GO SMS που επιτρέπει ελληνικά έως 160 χαρακτήρες.

 

ΛΥΘΗΚΕ: Κάτι άλλο: Χρησιμοποιεί κανείς το ColorNote σαν widget? το έκανα μια χαρά χωρίς πρόβλημα, μέχρι που έβαλα την fla.sh 2.3 και ακόμη και αν αλλάξω ROM με μαμίσια 2.2 ή 2.3 δεν εμφανίζεται με τίποτα!! Μόνο αυτό το widget. όλα τα άλλα comple. Δλδ, δεν το βλέπω στη λίστα με τα διαθέσιμα widgets όταν πατάω παρατεταμένα την οθόνη. Τελικά, έτρεχε από την SD κάρτα και δεν είχα το widget... το αντέγραψα στη συσκευή και όλα οκ!

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγα post νωρίτερα, έχω γράψει για μια εφαρμογή GO SMS που επιτρέπει ελληνικά έως 160 χαρακτήρες.

 

Απλά έλεγα αν υπήρχε κάποια άλλη λύση έτσι ώστε να μην χρειάζεται να έχω το GOSMS συνέχεια στην μνήμη του τηλεφώνου.

Αλήθεια με Fla.sh V2.3 έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ή είμαι μόνο εγώ;

 

//dfinikis:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ACE είναι ένα από τα υποψήφια κινητά που θέλω να αγοράσω. Διάβασα πολλά απο αυτα που έχετε γραψει, ως χρηστής του lg arena και επειδή θα ήθελα να αγοράσω ένα android κινητά, έχω τις εξής απορίες:

1) Το arena έχει Standard battery, Li-Ion 1000 mAh και το ACE Standard battery, Li-Ion 1350 mAh, λογικά στα ίδια επίπεδα χρήσης τους το ace υπερτερεί, σωστά? Και γενικά έχω διαβάσει πολλές απόψεις για την μπαταρία του κινητού, δηλαδή με μια κανονική χρήση παιχνιδιού, μουσικής και ιντερνέτ , πόσο διαρκεί η μπαταρία του?

2) Όσο αφορά RAM κτλ… (όπως έχω πει δεν γνωρίζω και πολλά για τα android ) υπάρχει όριο στην αποθήκευση παιχνιδιών και εφαρμογών? Τα παιχνίδια παίζουν με χωρίς προβλήματα?

3) Για την έλλειψη flash player στη σύνδεση στο ίντερνετ, έχω διαβάσει πως το Skyfile λύνει το πρόβλημα με τα βίντεο. Όμως στην πλοήγηση σε sites με flash υπάρχει πρόβλημα στην εμφάνιση τους (κινούμενες εικόνες κτλ)? Υπάρχει η δυνατότητα με Skyfire παρακολούθησης live tv ? (μάλλον ζητώ πολλά, ε)

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζάλισα. :rolleyes:

Edited by Phoenix10
Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε χρονος και ειπα να κανω την ζημια μου... Μετα απο σχεδον 3 μηνες εβγαλα την ΚΡΗ και περασα την ΚΡΟ που μπορειτε να βρειτε στο samfirmware. Δοκιμασα και την one-package εκδοση, η οποια ειναι ολλανδικη (η αλλη ειναι αγγλοφωνη, και μαλλον εκπορευεται απο Λουξεμβουργο) και δεν εχει καποια σοβαρη διαφορα στο γρηγορο ψαξιμο που εκανα. Και οι 2 εκδοσεις υποστηριζουν ελληνικα σε μενου και πληκτρολογιο, οποτε περνατε οποια θελετε χωρις προβλημα. Θα προσπαθησω να ποσταρω την πληρη διαδικασια που ακολουθησα μαζι με το σετ των εφαρμογων μου για να υπαρξει καποιο σημειο να ξεκινησουν οι νεοι κατοχοι του Ace χωρις να ψαχνονται συνεχεια μεσα στο θρεντ.

 

Μια πρωτη παραινεση: κατεβαζετε εφαρμογες απο το Μαρκετ αλλά μην τις παρατατε εγκατεστημενες αν δεν τις χρησιμοποιειτε. Υπαρχουν εφαρμογες οπως το App backup restore που φτιαχνουν apk απο τις κατεβασμενες εφαρμογες - τις φυλαμε στην καρτα και τις εγκαθισταμε κατα περιπτωση. Ως παραδειγμα φερνω το Titanium backup που δεν ειναι ακριβως το προγραμμα που χρησιμοποιω συνεχως - οποτε το χρειαστω το εγκαθιστω και μετα το απεγκαθιστω. Ετσι γλιτωνουμε καποια επιβαρυνση μπαταριας κ μνημης, καθοτι αρκετες εφαρμογες "ξυπνανε" οποτε θελουν και κανουν διαφορα.

 

...Και μια επαναληψη: μην αδικειτε το κινητο αφήνοντάς το με την μαμισια froyo περιμενοντας την οποια επισημη αναβαθμιση. Στο samfirmware υπαρχουν ολες οι εκδοσεις gingerbread που εχουν διαρρευσει απο την ιδια την Samsung για να σωσει την παρτιδα με τις πωλησεις του ace. Διαβαστε λιγο προσεκτικα τις οδηγιες που υπαρχουν εκει και ρωτηστε εδω ο,τι απορια σας δημιουργειται - το κινητο ειναι φτιαγμενο για gingerbread και οχι για froyo!!

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η μπαταρία βγάζει μισή μέρα ή είναι η ιδέα μου;

κι εμένα... δεν είναι ιδέα σου. με το ζόρι μια μέρα αν έχεις λίγο ανοικτό το WiFi μέσα στην ημέρα (κάνα 4ωρο) και μιλάς ελάχιστα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια μπαταρια που να μπορουμε να παρουμε και να κραταει περισσοτερο?

Ξερει κανεις καποιο site με animated wallpapers εκτος απο το zedge που εχει λιγα?

Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία είναι φρίκη. Δεν κρατάει καθόλου.

Ετσι και κάνεις πως ανοίγεις 5-10 λεπτά 3G σου έχει φύγει το 20%.

 

Αγόρασα μπαταρίες 1550mah αλλά δεν είδα καμία σπουδαία διαφορά...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...