Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση και από εμένα: Ήμουν στα μυνήματα και έβαλα να δω πως είναι αυτό το περίφημο πληκτρολόγιο qwerty αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω και να βάλω πάλι της samsung γιατί το κουμπάκι των ρυθμίσεων δεν υπάρχει πια στο πληκτρολόγιο.

 

Γνωρίζει κανείς πως θα επαναφέρω το πληκτρολόγιο στο κανονικό της samsung?Να μην είναι qwerty δηλαδή.

 

Ρυθμίσεις-τοπικές ρυθμίσεις και κείμενο.

Τόσο απλό.. :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω απενεργοποιημένο το gps και τη χρηση δεδομένων πακέτου απο την εταιρία κινητής. Συνδέομαι μόνο με wifi! Υπάρχει περίπτωση να χρεώνομαι απο την εταιρία;

Aν έχεις απενεργοποιημένη τη χρήση δεδομένων πακέτου, ΟΧΙ δε χρεώνεσαι.

Αλλιώς μιλάμε αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα δεδομένων έχει τρελές χρεώσεις.

 

Ρυθμίσεις-τοπικές ρυθμίσεις και κείμενο.

Τόσο απλό.. :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Aυτό δε το βρίσκω

Κάτω από το Ρυθμίσεις δεν υπάρχει επιλογή τοπικές ρυθμίσεις

:(

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα: Ήμουν στα μυνήματα και έβαλα να δω πως είναι αυτό το περίφημο πληκτρολόγιο qwerty αλλά δεν μπορώ να το αλλάξω και να βάλω πάλι της samsung γιατί το κουμπάκι των ρυθμίσεων δεν υπάρχει πια στο πληκτρολόγιο.

 

Γνωρίζει κανείς πως θα επαναφέρω το πληκτρολόγιο στο κανονικό της samsung?Να μην είναι qwerty δηλαδή.

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και πληκτρολόγιο -> Πληκτρολόγιο samsung -> τύποι κατακόρυφου πληκτρολογίου και διαλέγεις το 3χ4 πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και πληκτρολόγιο -> Πληκτρολόγιο samsung -> τύποι κατακόρυφου πληκτρολογίου και διαλέγεις το 3χ4 πληκτρολόγιο

Γεια σας κ απο μεωα ειμαι σε αναζητηση κινητου κ ειμαι αναμεσα σαυτο κ στο galaxy 3 ας μου πει καποιος την διαφορα του A-GPS με το GPS thnx

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι βγηκε η εκδοση "Google Maps 5.8.0"

Για οσους ενδιαφερονται,επειδη στο Android Market υπαρχει περιπτωση να σας βγαλει"Η Εφαρμογη δεν ειναι συμβατη με την συσκευη σας"κατεβαστε το αρχειο apk. απο εδω:http://www.apktop.com/google-maps-5-8-0.html (μπορει να υπαρχει και αλλου για κατεβασμα) και στην συνεχεια ριχτε το στην SD καρτα.

Επειτα καντε το εγκατασταση.

Δοκιμασμενο σημερα το πρωι στο Ace μου,τρεχει κανονικοτατα.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτοχοι του αγαπημένου Samsung S5830!

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του κινητού (θα είναι το πρώτο μου smartphone) και πριν την τελική απόφαση θέλω να κάνω μία απλή ερώτηση: Υποστηρίζει πλοήγη GPS το κινητό;

Οκ, χάρτες υπάρχουν, αλλά σου λέει μια γλυκιά φωνή "Σε 500 μέτρα στρίψε δεξιά, φτάσατε στον προορισμό σας κτλ.;".

Ρωτάω γιατι στο site της Vodafone βλέπω ότι γράφει πλοήγηση ΟΧΙ. Αν και δεν είναι το σημαντικότερο, θα ήθελα να ξέρω.

Κατά τα άλλα θα το προτιμήσω μάλλων από το LG Optimus 7 (μακριά από Windows phone, ε; )

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτοχοι του αγαπημένου Samsung S5830!

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του κινητού (θα είναι το πρώτο μου smartphone) και πριν την τελική απόφαση θέλω να κάνω μία απλή ερώτηση: Υποστηρίζει πλοήγη GPS το κινητό;

Οκ, χάρτες υπάρχουν, αλλά σου λέει μια γλυκιά φωνή "Σε 500 μέτρα στρίψε δεξιά, φτάσατε στον προορισμό σας κτλ.;".

Ρωτάω γιατι στο site της Vodafone βλέπω ότι γράφει πλοήγηση ΟΧΙ. Αν και δεν είναι το σημαντικότερο, θα ήθελα να ξέρω.

Κατά τα άλλα θα το προτιμήσω μάλλων από το LG Optimus 7 (μακριά από Windows phone, ε; )

 

Ευχαριστώ!

 

Πλοήγηση gps θα έχεις αν αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα gps.

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι παλικαρι. Την πατησα κι εγω απο απροσεξια, αλλα το πηγα στην αντιπροσωπεια (Smartec - Χαιδαρι) και εκανα τον κινεζο οτι το βρηκα σβηστο και δεν ανοιγε.Την επομενη μερα μου το ειχαν φτιαξει. Και οταν τους ρωτησα τι ειχε παθει μου ειπαν οτι αλλαξαν την πλακετα. Δεν πληρωσα μια βεβαια λογω εγγυησης. Οποτε ολα καλα

 

Τελικα ειχες δικιο!Το πηγαμε στο σερβις και σε μια μερα μας αλλαξαν πλακετα και το πηραμε πισω.

Φυσικα ειναι ξαδερφος μου και δεν βαζει μυαλο(οπως κι εγω :p ) και τωρα του φορεσαμε(δηλαδη εγω το εκανα) την πολυ ομορφη FirstUA-rom v1.1.Το κινητο δειχνει να πηγαινει καλυτερα κι η ρομ ειναι πιο ομορφη απο την official.Αντε και καποια στιγμη και με o/c!

Να σαι καλα φιλαρακι!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχες δικιο!Το πηγαμε στο σερβις και σε μια μερα μας αλλαξαν πλακετα και το πηραμε πισω.

Φυσικα ειναι ξαδερφος μου και δεν βαζει μυαλο(οπως κι εγω :p ) και τωρα του φορεσαμε(δηλαδη εγω το εκανα) την πολυ ομορφη FirstUA-rom v1.1.Το κινητο δειχνει να πηγαινει καλυτερα κι η ρομ ειναι πιο ομορφη απο την official.Αντε και καποια στιγμη και με o/c!

Να σαι καλα φιλαρακι!

 

Τιποτα ρε φιλε.

Γιαυτο ειμαστε δω για να βοηθουμε και να διορθωνουμε τις μ@!@#@ που κανουμε χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση gps θα έχεις αν αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα gps.

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δεν κατέχω; Το αγοράζω από το γνωστό android market; Και πόσο κοστίζει περίπου;

Π.χ. βρήκα το TeleNav GPS Navigator ότι παρέχεται δωρεάν; Υποστηρίζει όλη την ελληνική επικράτεια; Ευχαριστώ!

 

Συγχωρέστε με για τα συνεχή μηνύματα, αλλά θα ήθελα να μπω στο club του Galaxy Ace και θέλω να ..σβήσω και τους τελευταίες μου δισταγμούς. Διαβάζω λοιπόν, τα κύρια μεινονεκτήματα του κινητού και σχολιάζω.

 

3.5 inches screen with low 320 X 480 pixels. Οκ, δεν τρελένομαι για παιχνίδια. Περιήγηση κυρίως θέλω και τις λοιπές χρήσεις του κινητού. Και το iphone 3G τόσο έχει.

Slower GPRS and EDGE connectivity. Ίσως ένα πρόβλημα

Poor video recording quality. It shoots only QVGA video @15fps. Υπάρχουν οι κάμερες γι' αυτό το σκοπό. Ελάχιστες φορές χρειάστηκε να τραβήξω βίντεο.

No DivX/Xvid video support. Λύνεται αυτό με κάποια εφαρμογή νομίζω, ε;

No stereo speakers. Κρίμα, αλλά στο teckblog διάβασα ότι έχει δυνατό και καλό ήχο.

No dedicated camera Sutter key. Σίγα το πράγμα!

Web browser does not support Adobe flash. Λύνεται αυτό;

Ambient light sensor is not here. Όντως ένα μειονέκτημα γιατί διάβασα από ένα φίλο σε παλιό ποστ ότι όταν είσαι σε εξωτερικό περιβάλλον ψάχνεις σκιά και θαμπώνεσαι άλλες φορές σε σκοτεινούς χώρους.

 

Παρ' όλα αυτά το βρίσκω μία καλή επιλογή για τα δεδομένα που ζητάω. Για αγορά έχετε μαγαζί να προτείνετε (Θεσσαλονίκη ή μέσω Internet). Στο publib το βρίσκω 235 (μέσω ίντερνετ) αλλού πιο ακριβά.

Ευχαριστώ!

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με για τα συνεχή μηνύματα, αλλά θα ήθελα να μπω στο club του Galaxy Ace και θέλω να ..σβήσω και τους τελευταίες μου δισταγμούς. Διαβάζω λοιπόν, τα κύρια μεινονεκτήματα του κινητού και σχολιάζω.

 

3.5 inches screen with low 320 X 480 pixels. Οκ, δεν τρελένομαι για παιχνίδια. Περιήγηση κυρίως θέλω και τις λοιπές χρήσεις του κινητού. Και το iphone 3G τόσο έχει.

Slower GPRS and EDGE connectivity. Ίσως ένα πρόβλημα

Poor video recording quality. It shoots only QVGA video @15fps. Υπάρχουν οι κάμερες γι' αυτό το σκοπό. Ελάχιστες φορές χρειάστηκε να τραβήξω βίντεο.

No DivX/Xvid video support. Λύνεται αυτό με κάποια εφαρμογή νομίζω, ε;

No stereo speakers. Κρίμα, αλλά στο teckblog διάβασα ότι έχει δυνατό και καλό ήχο.

No dedicated camera Sutter key. Σίγα το πράγμα!

Web browser does not support Adobe flash. Λύνεται αυτό;

Ambient light sensor is not here. Όντως ένα μειονέκτημα γιατί διάβασα από ένα φίλο σε παλιό ποστ ότι όταν είσαι σε εξωτερικό περιβάλλον ψάχνεις σκιά και θαμπώνεσαι άλλες φορές σε σκοτεινούς χώρους.

 

Παρ' όλα αυτά το βρίσκω μία καλή επιλογή για τα δεδομένα που ζητάω. Για αγορά έχετε μαγαζί να προτείνετε (Θεσσαλονίκη ή μέσω Internet). Στο publib το βρίσκω 235 (μέσω ίντερνετ) αλλού πιο ακριβά.

Ευχαριστώ!

 

Διάβασα χαλαρά στην οθόνη του 100 σελίδες ενός pdf γυρνώντας από διακοπές.

 

Υπάρχουν εφαρμογές που γκαζώνουν το gps και κλειδώνει γρήγορα (πχ gps fix).

 

Περνάς gingerbread και σώζει πλέον video σε mp4 640x480.

 

Περνάς δεν-θυμαμαι-ποιο-player και παίζεις avi με εξωτερικους ελληνικους υποτιτλους.

 

Δεν ακούω μουσική - στην συνομιλία με ανοιχτή ακρόαση είναι ΟΚ.

 

Εχει βγάλει μια πατέντα ένας παιχταράς στο xda που σου δίνει κουμπάκι για την κάμερα. Δεν το έχω κάνει και δεν έχω αποψη.

 

Το flash σε browser το ξεχνάς. Πάντως, δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα τελικά - ίσα-ισα να γίνεται χαβαλές και κουβέντα...

 

Η απεικονιση σε λιακαδα είναι πρόβλημα. Αν δεν ηταν, δεν θα πουλαγε καθολου το galaxy S II...

 

Η αποψη μου είναι ότι το μόνο πρόβλημα που εχει είναι η μπαταρία που πέφτει κατακόρυφα όταν συνδεομαι στο internet. Oλα τα υπόλοιπα τα εχω ξεπεράσει.

 

Μην το φοβάσαι - χτυπα το άφοβα. Οταν το πάρεις όμως πέρασε του οπωσδηποτε gingerbread (είτε μέσω KIES είτε μέσω ODIN) - το froyo το αδικει πολυ σαν συσκευη.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω το κινητό αυτο εδω και ενα μηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Εχω ενα θεμα μονο με το πληκτρολογιο, με βολευει πολυ το 3χ4 (σαν τα κλασικα κινητα) αλλα το "ς" δεν υπαρχει και το Τ3 δεν εχει τις λεξεις που τελειώνουν σε "ς". Π.χ το ονομα μου το γραφω "Στελιο" και προσθετω στο τελος το "σ". υπαρχει καποια λυση;
+++Don't mistake lack of talent for genius+++
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω το κινητό αυτο εδω και ενα μηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Εχω ενα θεμα μονο με το πληκτρολογιο, με βολευει πολυ το 3χ4 (σαν τα κλασικα κινητα) αλλα το "ς" δεν υπαρχει και το Τ3 δεν εχει τις λεξεις που τελειώνουν σε "ς". Π.χ το ονομα μου το γραφω "Στελιο" και προσθετω στο τελος το "σ". υπαρχει καποια λυση;

 

Δοκίμασε κάποιο πληκτρολόγιο από το μαρκετ. :) Μπορείς να απευθυνθείς και στην ενότητα του Android, θα σε ενημερώσουν καλύτερα εκεί πέρα. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα χαλαρά στην οθόνη του 100 σελίδες ενός pdf γυρνώντας από διακοπές.

 

Υπάρχουν εφαρμογές που γκαζώνουν το gps και κλειδώνει γρήγορα (πχ gps fix).

 

Περνάς gingerbread και σώζει πλέον video σε mp4 640x480.

 

Περνάς δεν-θυμαμαι-ποιο-player και παίζεις avi με εξωτερικους ελληνικους υποτιτλους.

 

Δεν ακούω μουσική - στην συνομιλία με ανοιχτή ακρόαση είναι ΟΚ.

 

Εχει βγάλει μια πατέντα ένας παιχταράς στο xda που σου δίνει κουμπάκι για την κάμερα. Δεν το έχω κάνει και δεν έχω αποψη.

 

Το flash σε browser το ξεχνάς. Πάντως, δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα τελικά - ίσα-ισα να γίνεται χαβαλές και κουβέντα...

 

Η απεικονιση σε λιακαδα είναι πρόβλημα. Αν δεν ηταν, δεν θα πουλαγε καθολου το galaxy S II...

 

Η αποψη μου είναι ότι το μόνο πρόβλημα που εχει είναι η μπαταρία που πέφτει κατακόρυφα όταν συνδεομαι στο internet. Oλα τα υπόλοιπα τα εχω ξεπεράσει.

 

Μην το φοβάσαι - χτυπα το άφοβα. Οταν το πάρεις όμως πέρασε του οπωσδηποτε gingerbread (είτε μέσω KIES είτε μέσω ODIN) - το froyo το αδικει πολυ σαν συσκευη.

 

Βγήκε η 2.3 επίσημα και μπορεις να την κατεβάσεις μεσω KIES??

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 2.3 επίσημα και μπορεις να την κατεβάσεις μεσω KIES??

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

 

Ενας φιλος εγραψε παραπανω οτι το πηρε και την ειχε μαμισια, οποτε ειναι θεμα χρονου (αν δεν γινεται ηδη) να συνδεθεις με την froyo στο kies και να σε ειδοποιησει οτι υπαρχει διαθεσιμη gingerbread.

 

Προσωπικα δεν μπορω να το δοκιμασω - η froyo εχει φυγει απο το ace απο τοτε που το πηρα.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κραταει η μπαταρια φιλε spyro88 ???

Με χρηση wifi ποσες μερες σου κραταει ?

 

Σε σχεση με ενα iphone 3gs ας πουμε ειναι πολυ χειροτερο , χειροτερο ή ιδια πανω κατω ?

 

Και κατι αλλο.

Αν δεν εχω αποδειξη αγορας μπορω να κανω χρηση εγγυησης μονο με το ΙΜΕΙ ?

Edited by alekos333
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κραταει η μπαταρια φιλε spyro88 ???

Με χρηση wifi ποσες μερες σου κραταει ?

 

Σε σχεση με ενα iphone 3gs ας πουμε ειναι πολυ χειροτερο , χειροτερο ή ιδια πανω κατω ?

 

Φαντασου οτι εχοντας κλειστο το 3g (μονο 2g για mobile data) και χωρις πολλα κορδελακια, το πολυ που μου εχει κρατησει η μπαταρια ειναι 2 μερες ... και το βραδυ κλειστο, ετσι?

 

Απο την αλλη, αν δεν σερφαρω, υπολογιζω οτι χαλαρα φτανει τις 4 μερες χρησης (τηλεφωνα, μηνυματα).

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου οτι εχοντας κλειστο το 3g (μονο 2g για mobile data) και χωρις πολλα κορδελακια, το πολυ που μου εχει κρατησει η μπαταρια ειναι 2 μερες ... και το βραδυ κλειστο, ετσι?

 

Απο την αλλη, αν δεν σερφαρω, υπολογιζω οτι χαλαρα φτανει τις 4 μερες χρησης (τηλεφωνα, μηνυματα).

 

Δλδ με σερφαρισμα 1-2 ωρες την ημερα σε βγαζει 2 μερες κανονικα ?

Καλο ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται μάγκες!

 

Έχω το κινητό εδώ και 2 εβδομάδες και μου δημιουργήθηκαν νέες απορίες.

 

Δεν έχω και πάρα πολλές εφαρμογές αλλά τρώει κάποια σκαλώματα/κολλήματα ορισμένες φορές και στο angry birds σε κάποιες πίστες κάνει ''σπασίματα'' η οθόνη όταν παίζω.Πως μπορώ να το κάνω πιο γρήγορο?Να αλλάξω launcher?Πως θα μπορώ να επαναφέρω τον αρχικό launcher?

 

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

ετσι και γραψω SMS με πολλους γραφικους χαρακτηρες, απο μονο του το δημιουργει σαν μηνυμα πολυ μεσων και δεν το στελνει ποτε.

γνωριζει κανεις πως μπορω να το διορθώσω αυτο ??

Link to comment
Share on other sites

Μερικες απαντησεις απο προσωπικη εμπειρια στους πιο πανω φιλους:

-Mobo Player: παιζει τα ΠΑΝΤΑ(+ GR srt. αλλαξα κ χρωμα σε υποτιτλους!)

-PowerAmp: παιζει μεχρι και .flac. Αλλα οταν ληξει το trial στηστε το παλι.

-GPS: NAVIGON και παω μια χαρα.

-light sensor: ρυθμισα τη φωτεινοτητα στο 1/4 της μπαρας και τη μερα οκ

-μπαταρια με μετρια χρηση wifi: το πολυ 1,5 μερα(το βραδυ κλειστο). παρτε εξτρα μπαταρια για να αλλαζετε.

 

και μια ερωτηση, παρακαλω απαντηστε αν το παρατηρησατε:

Με ακουστικα ο player παιζει stereo. Στο ραδιο γιατι δεν ακουω stereo(διαχωρισμους) παρολο που ο σταθμος και ισχυρος και stereo ειναι?

Μηπως εχει ON/OFF στο stereo?

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σήμερα νέα έκδοση KIES: 2.0.2.11071_128_2

Σπεύσατε να αναβαθμίσετε...

;)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εχω την εκδοση 2.3.4 Android...αλλα θελω να βγαλω καποιες εφαρμογες απο το κινητο...ειναι 2 και ειναι στα ρωσσικα....!!!!Υπαρχει καποιος τροπος η πρεπει να γινω root...?

Galaxy S3 LTE

ROM[XXBMD4][JB 4.1.2][rXTREME.v9.0]

Perseus Kernel

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...