Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο όμως είναι πως έχω δει βίντεο παρουσίασης του gingerbread και συγκεκριμένα για το ace και ενώ σε αυτά γίνονται πολλές αισθητικές και λειτουργικές αλλαγές εγώ έχω δει ελάχιστες. Γνωρίζει κανείς τι τρέχει; Πχ. ενώ διαφημίζουν για το gingerbread τη δυνατότητα διαχήρισης των εφαρμογών και αλλαγές στην αρχικήξ οθόνη, εμένα παρταμένουν παρόμοια με το froyo.

 

Δεν ξέρω τι έχεις δει αλλά οι εμφανισιακές διαφορές είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια

πριν λιγο καιρό πήρα κι εγω το ace και βλέποντας ποσο καλό είναι το κινητό, αποφάσισα και το πήρα και στη γυναίκα μου.

Το παράξενο είναι πως ενώ το ένα έχει αναβαθμιστεί σε 2.3.3, το άλλο βλέπει ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση πέρα από 2.2.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Μήπως το ένα ROM είναι Ελληνικό ενώ το άλλο όχι?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν

 

Πάντως στα βίντεο παρουσίασης οι διαφορές αισθητικά τουλάχιστον είναι σημαντικές

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αγόρασα το ace και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για το android για να μην κάνω καμιά ''βλακεία''.

 

1) Για το ίντερνετ πρέπει να ενεργοποιήσω τίποτα WEP/WAP για να μπω?Γιατί δοκίμασα μία χωρίς την κάρτα και δεν έμπαινε.

 

2) Το κινητό έχει την έκδοση 2.2.1.Υπάρχει μεγαλύτερη για το ace?Αν ναι θα αναβαθμιστεί αυτόματα?Πως γίνεται να σταματήσω τις αυτόματες αναβαθμίσεις για να μην μου χρεώσουν την κάρτα?

 

3) Λόγω μικρής μνήμης μήπως είναι εφικτό να εγκαταστήσω τις εφαρμογές από το market στην κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη?Αν ναι πως?

 

4) Πως βλέπω το ποσοστό μπαταρίας που έχει το τηλέφωνο?Έχω μπερδευτεί γιατί μου βγάζει κάτι μπαταρία σε κατάσταση αναμονής και τέτοια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αγόρασα το ace και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για το android για να μην κάνω καμιά ''βλακεία''.

 

1) Για το ίντερνετ πρέπει να ενεργοποιήσω τίποτα WEP/WAP για να μπω?Γιατί δοκίμασα μία χωρίς την κάρτα και δεν έμπαινε.

 

2) Το κινητό έχει την έκδοση 2.2.1.Υπάρχει μεγαλύτερη για το ace?Αν ναι θα αναβαθμιστεί αυτόματα?Πως γίνεται να σταματήσω τις αυτόματες αναβαθμίσεις για να μην μου χρεώσουν την κάρτα?

 

3) Λόγω μικρής μνήμης μήπως είναι εφικτό να εγκαταστήσω τις εφαρμογές από το market στην κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη?Αν ναι πως?

 

4) Πως βλέπω το ποσοστό μπαταρίας που έχει το τηλέφωνο?Έχω μπερδευτεί γιατί μου βγάζει κάτι μπαταρία σε κατάσταση αναμονής και τέτοια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

1) Μονο το wifi ενεργοποιείς. Δε χρειάζεται κάρτα.

2) Όχι δεν υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη. Την περιμένουμε σύντομα. Η αναβάθμιση θα γίνει μέσω του ΚΙΕS και δε θα είναι αυτόματη.

Μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς τη μεταφορά δεδομένων ή να δηλώσεις ότι θέλεις να γίνεται ΜΟΝΟ μέσω Wifi και όχι μέσω GPRS/3G (Samsung Apps / Ρυθμίσεις / Μόνο Wifi)

3) Κανονικά στο 2.2 οι περισσότερες εφαρμογές πάνε στην κάρτα. Γι αυτές που δεν πάνε από μόνες τους υπάρχουν προγραμματάκια στο market που κάνουν τη μεταφορά (δωρεάν) μην περιμένεις πολλά όμως.

4) Χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάποιο από τα πολλά battery widgets που κυκλοφορούν στο market (δωρεάν)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

1. Σίγουρα πάνε στην κάρτα?Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση?Γιατί κατέβασα μια εφαρμογή και πήγε στην εσωτερική μνήμη.Για τα προγράμματα που λες ποιο προτείνεις?

 

2. Επίσης,κατέβασα το samsung kies στον υπολογιστή μου αλλά όταν πάω να επιλέξω την χώρα για το κατάστημα στο samsung apps δεν μου έχει την Ελλάδα!Τι κάνω?

 

3. Τέλος στις επαφές δεν χωράει πάνω από 10 χαρακτήρες για όνομα.Τις έβαλα μέσω του kies αλλά και πάλι στην οθόνη δεν εμφανίζονται πάνω από 10 και έτσι μου κόβονται ορισμένα ονόματα στην μέση.Υπάρχει λύση?

Edited by lavezzi7
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι? Ποσες ωρες πρεπει να φορτισουμε την 1η φορα? το Galaxy ACE εχω και εγω!

Από τη samsung μου είχαν πει 6-8 ώρες

 

1. Σίγουρα πάνε στην κάρτα?Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση?Γιατί κατέβασα μια εφαρμογή και πήγε στην εσωτερική μνήμη.Για τα προγράμματα που λες ποιο προτείνεις?

Επίσης μπορείς να κάνεις το παρακάτω:

Πας Ρυθμίσεις/Εφαρμογές/Διαχείριση εφαρμογών κάνεις κλίκ πάνω στην εφαρμογή που θέλεις και πατάς Μετακ. στην κάρτα SD

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

φιλοι ,

μολις πηρα το Samsung Galaxy Ace S5830 και δεν εχω ιδεα πως να μεταφερω τις επαφες μου , απο τον υπολογιστη στο κινητο .( και αργοτερα φωτο κλπ )

τα εχω σε μορφη Ecxel και outlook

Α. στο Γερμανο το κανουν ?

Β. πως μπορω να το κανω μονος μου ?

ευχαριστω

Edited by xenos2889
Link to comment
Share on other sites

φιλοι ,

μολις πηρα το Samsung Galaxy Ace S5830 και δεν εχω ιδεα πως να μεταφερω τις επαφες μου , απο τον υπολογιστη στο κινητο .( και αργοτερα φωτο κλπ )

τα εχω σε μορφη Ecxel και outlook

Α. στο Γερμανο το κανουν ?

Β. πως μπορω να το κανω μονος μου ?

ευχαριστω

Καλορίζικο.

Κατ αρχήν μπες στη Samsung και κατέβασε το πρόγραμμα KIES.

(Μεταξύ πολλών άλλων θα σου μεταφέρει τις επαφές από το outlook στο Ace)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

χαχα άσχετο εντελώς το σχόλιο μου, αλλά θυμάμαι και εγώ που ήμουν με το κινητό καμένος πριν 4 μήνες δεν άντεχε ούτε μια μέρα το κινητό και τώρα το είχα αφόρτηστο 4 ημέρες... βέβεα δεν ασχολούμαι γιατί έχω διάβασμα. Τέλος κάτι απογοητευτικό για εμένα αλλά όμως καλό για όσους το αγοράζουν τώρα είναι ότι όταν το έιχα παρεί απο tech_n_easy είχε κόστος 295 eyro με μεταφορικά και τώρα το βρίσκεις 230 :(

 

κάτι άσχετο παλιά καινούργιο είχε 50% ζήτηση μετά πήγε 45% και τώρα 60+ % βασισμένα αυτά που λέω σε gmarena.com

Edited by SpyrosPapana
Το πιο σημαντικό είναι να μη σταματάς πότε να ρωτάς. Η περιέργεια έχει το δικό της λόγο ύπαρξης. Αϊνστάιν Άλμπερτ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Μπορεί κάποιος να απαντήσει αν ξέρει τις παρακάτω ερωτήσεις?

 

1. Κατέβασα το samsung kies στον υπολογιστή μου αλλά όταν πάω να επιλέξω την χώρα για το κατάστημα στο samsung apps δεν μου έχει την Ελλάδα!Τι κάνω?

 

2. Στις επαφές δεν χωράει πάνω από 10 χαρακτήρες για όνομα.Τις έβαλα μέσω του kies αλλά και πάλι στην οθόνη δεν εμφανίζονται πάνω από 10 και έτσι μου κόβονται ορισμένα ονόματα στην μέση.Υπάρχει λύση?

 

3. Στο μενού μπορώ να διαμορφώσω την διάταξη των εφαρμογών μου?Δηλαδή να αλλάξω θέση στις εφαρμογές μου?Αν ναι, πως?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση που ίσως σας φανεί αφελής.

Είμαι άσχετος απο android απλά εχω επιδότηση που ειναι ακριβώς στα λεφτά του Ace.Το σκάλισα λίγο σε ένα μαγαζί και μου φαίνεται πλήρες για τις ανάγκες μου.

Η απορία μου αφορά το ταυτόχρονο τρέξιμο πάνω απο μιας εφαρμογης.

Το οτι γινεται το ξέρω. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής:

Αν τρεχω ας πουμε συγχρόνως 3 εφαρμογες υπάρχει πάνω στη οθόνη πληροφορία (ας πουμε μια μπαρα) οπου φαινονται αυτές οι εφαρμογές (οι "ενεργές) ωστε με ένα πάτημα να φέρων στο "προσκήνιο" αυτή που θέλω η πρέπει να τις βρώ απο το μενου των εφαρμογων?

Δεν ξέρω αν ειμαι κατανοητός?

 

Στο sony ericsson w705 που εχω τώρα και που δεν ειναι βέβαια smartphone οι εφαρμογές ειναι Java. Μπορώ να τρέχω πολλές συγχρόνως. Υπαρχει κουμπι ομως που το πατάς και σου βγάζει αμέσως ποιες τρεχουν και έτσι πανεύκολα ενναλασσομαι απο τη μια στην άλλη.Μάλιστα σε όλες τις εφαρμογες υπάρχει επιλογή (εκτος του κλεισίματος) και "ελαχιστοποίηση"!! Πολύ βολικό.

 

Στο Joy της vodafone που εχει η σύζυγος δεν μπορέσαμε να βρούμε κάπου που να φαίνεται ποιες εφαρμογες τρέχουν στο παρασκήνιο. Πρέπει να τις εντοπίσεις απο το κυριως μενου και να τις ξαναφέρες μπροστά. Μόνο στο (ενσωματωμένο) media player εχει εικονίδιο-συντομευση στην μπαρα πάνω (εκεί που εχει τις πληροφοριες για τη μπαταρία, το δικτυο κτο) και μπορείς απο εκεί άνετα να το φέρεις μπροστά. Πολυ βολικό αλλά για τις άλλες εφαρμογες ... δεν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dub,

Χωρίς να εγκαταστήσεις κάποιο ειδικό πρόγραμμα μπορείς να κάνεις το εξής:

Κρατάς παρατεταμένα το πλήκτρο του μενού.

Σου δείχνει τις τελευταίες εφαρμογές που έχεις τρέξει.

Αν αυτή που θες έχει κλείσει την ανοίγεις.

Αν ήδη τρέχει τη φέρνεις στο προσκήνιο.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε.

Δεν το έχω το τηλεφωνο.

Οταν ξαναπάω στο μαγαζί θα το τσεκάρω.

 

Και μια ερώτηση για τη ποιότητα της μουσικης απο τα ακουστικά που για μένα είναι πολύ βασικό μιας και ακούω πολυ μουσική.

 

Ειχα πάρει μαζί μου ακουστικά πολυ καλά για να το τσεκάρω. Αλλά δεν ειχε κανένα μουσικό κομμάτι μέσα για το ακούσω. Περιορίστηκα στα ringtones τα οποία ακουγόντουσαν θαυμάσια.

Γενικά απο τη μουσικη στα ακουστικά πως είναι το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω:http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:DO6Wfq2L9GcJ:forum.gsmhosting.com/vbb/archive/t-1247841.html+How+to+make+hard+reset+on+Samsung+Galaxy+Ace%3F&cd=5&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a&source=www.google.gr

 

Καλορίζικο.

Κατ αρχήν μπες στη Samsung και κατέβασε το πρόγραμμα KIES.

(Μεταξύ πολλών άλλων θα σου μεταφέρει τις επαφές από το outlook στο Ace)

 

Yoda

ευχαριστω παρα πολυ

οταν εχω αποτελεσμα θα ενημερωσω

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση .

 

Με την ram του κινητου τι παιζει ? Ποσο εχει ?

 

Εχει παρει 2.3 ?

 

Καποιο μειονεκτημα ή γνωστο προβλημα του κινητου ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση .

Με την ram του κινητου τι παιζει ? Ποσο εχει ?

Εχει παρει 2.3 ?

Καποιο μειονεκτημα ή γνωστο προβλημα του κινητου ?

 

- 158 MB storage

- Οχι ακόμη. Απ ότι λένε όμως θα γίνει πολύ σύντομα.

- Σε πρώτη φάση η μικρή διάρκεια της μπαταρίας αλλά καθώς θα το δουλεύεις θα σε δυσκολέψει και η μνήμη (158M δε θα είναι αρκετά)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

- 158 MB storage

- Οχι ακόμη. Απ ότι λένε όμως θα γίνει πολύ σύντομα.

- Σε πρώτη φάση η μικρή διάρκεια της μπαταρίας αλλά καθώς θα το δουλεύεις θα σε δυσκολέψει και η μνήμη (158M δε θα είναι αρκετά)

 

RAM εχει 278ΜΒ.

Εσωτερικο σκληρο δισκο εχει 158ΜΒ.

 

 

Εχω κ εγω μια αλλη απορια μαγκες.

 

1) Στο wi-fi στο σπιτι μου, ειχα WPA2-PSK και το κινητο συνδεόταν και ξε-συνδεόταν. Αναγκαστηκα κ το εκανα WEP-128bits και τωρα μπηκε κανονικα. Εσεις τι Authentication Type χρησιμοποιειτε?Γινεται να κανω το κινητο να συνδεεται σε WPA2-PSK? χρειαζεται καποιο application fixer να τρεξω?

2) Ρε παιδια, πως διαγραφω ενα homepage? ειμαι στην κεντρικη οθονη κ παταω μενου -> επεξεργασια. Να προσθεσω μπορω. Να διαγραψω πως γινεται?

*Το βρηκα [ΑΠΑΝΤΗΣΗ = μενου -> επεξεργασια, και μετα 'ακουμπας' οποιο Homepage θελεις κ το σερνεις κατω στην μπαρα που λεει Διαγραφη/Καταργηση. Ετσι γινεται κ για τα εικονιδια αλλα χωρις να πατησεις μενου]

 

Υ.Γ. Το κινητο τα σπαει παιδες!!!

Edited by twinsbrothers
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα κι εγω το κινητο και εχω μια απορια σχετικα με τη μνημη ram.

στη διαχειριση εργασιων δεν υπαρχουν ενεργες εφαρμογες αλλα μολις παω στη ραμ και κανω διαγραφη μνημης λεει οτι εκλεισαν 13 εφαρμογες!!!

και 2 ειναι ασφαλες να κατεβαζεις εφαρμογες απο samsung apps;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μολις πηρα κι εγω το κινητο και εχω μια απορια σχετικα με τη μνημη ram.

στη διαχειριση εργασιων δεν υπαρχουν ενεργες εφαρμογες αλλα μολις παω στη ραμ και κανω διαγραφη μνημης λεει οτι εκλεισαν 13 εφαρμογες!!!

 

Έτσι δουλεύει το λειτουργικό, δεν υπάρχει κάτι να σε απασχολεί.

 

και 2 ειναι ασφαλες να κατεβαζεις εφαρμογες απο samsung apps;

 

Για ποιο λόγο να μην είναι;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό ενασχόλησης με το S5830SERKPH είπα να δω τί νέο έχει βγεί για το Ace... και βρήκα ένα σωρό firmwares.

 

[Europe Samsung S5830 Firmwares]

S5830XWKPK ## CSC - S5830TMHKP1 2.3.3 2011 June

S5830XWKPKL## CSC - S5830OXFKP3 2.3.3 2011 June 29

S5830XWKPKN## CSC - S5830OXXKP7 2.3.3 2011 July 13

 

[Provider Samsung S5830 Firmwares]

S5830XWKPF ## CSC = TPLKP2 2.3.3 2011 June 14

 

Έχει κανείς άποψη για κάποιο?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω στα χερια μου ενα galaxy ace απο την Παρασκευη.Για αρχη θα σας πω οτι απλα εχει μεσα android 2.3.3 και τραβαει βιντεο 640χ480.Οτιδηποτε αλλο θα σας ενημερωσω μιας και διαβαζω ακομα το θεμα ειναι και 91 σελιδες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω στα χερια μου ενα galaxy ace απο την Παρασκευη.Για αρχη θα σας πω οτι απλα εχει μεσα android 2.3.3 και τραβαει βιντεο 640χ480.Οτιδηποτε αλλο θα σας ενημερωσω μιας και διαβαζω ακομα το θεμα ειναι και 91 σελιδες.

 

Άντε να δούμε πότε θα το πάρουμε κι εμείς ! το 2.3.3 εννοώ !

Link to comment
Share on other sites

- 158 MB storage

- Οχι ακόμη. Απ ότι λένε όμως θα γίνει πολύ σύντομα.

- Σε πρώτη φάση η μικρή διάρκεια της μπαταρίας αλλά καθώς θα το δουλεύεις θα σε δυσκολέψει και η μνήμη (158M δε θα είναι αρκετά)

 

Αρα νομιζεις θα χω προβλημα με τη ραμ ε? Να δω κατι αλλο λες ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...