Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα γιατί μου λέει ότι η 2.2.1 είναι η τελευταία ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σύνδεσα το κινητό μου μέσω kies και μου αναβάθμισε σε 2.3.3...

 

Σαν newbie έχω κάποιες απορίες...

1. Πως αποθηκεύουμε εφαρμογές στη κάρτα μνήμης και όχι στη μνήμη της συσκευής? (υπάρχει τρόπος να μεταφέρουμε κάποια εφαρμογή από το κινητό στη κάρτα μνήμης?)

2. Σχετικά με το gosms, παρατήρησα ότι όταν βάλω κάποιο Ελληνικό χαρακτήρα, το μέγεθος των χαρακτήρων για 1 μήνυμα από 160 χαρακτήρες πέφτει κατευθείαν στους 70! Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό??

3. Πως γίνεται να δημιουργήσω κάποιο φάκελο στο menu? (Π.χ. games και εκεί να βάλω τα παιχνίδια μου..)

 

και τέλος,

έχω εγκαταστήσει το Multiling και όταν αλλάζω τη διάταξη πληκτρολογίου από querty σε normal (σαν κανονικό κινητό δλδ όπως π.χ. στο πλήκτρο 2 έχει το "ABC") όταν πατάς τρεις φορές το 2 εμφανίζει το "C", όταν στο κινητό μου πατήσω 3 φορές το 2, εμφανίζει 3 φορές το "Α" αντί για το "C" που θα έπρεπε κανονικά να εμφανίσει...

4. Τι μπορώ να αλλάξω γι' αυτό??

 

Ξέρω, σας έχω πρήξει με τις αρχάριες ερωτήσεις μου, αλλά είμαι νέος και απίστευτα ενθουσιασμένος με το κινητό!

Σας ευχαριστώ για μια ακόμα φορά προκαταβολικά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου λέει ότι η 2.2.1 είναι η τελευταία ?

Kι εμένα το ίδιο μου λέει αλλά νομίζω πως μπορώ να υποθέσω τι γίνεται.

Οι δικές μας ROM είναι Ελληνικές (Τελευταία 2.2).

Μήπως η ROM του φίλου akis είναι διαφορετική (πχ Αγγλική) και η ROM αυτή υπάρχει σε 2.3 ?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσα το κινητό μου μέσω kies και μου αναβάθμισε σε 2.3.3...

 

Σαν newbie έχω κάποιες απορίες...

1. Πως αποθηκεύουμε εφαρμογές στη κάρτα μνήμης και όχι στη μνήμη της συσκευής? (υπάρχει τρόπος να μεταφέρουμε κάποια εφαρμογή από το κινητό στη κάρτα μνήμης?)

2. Σχετικά με το gosms, παρατήρησα ότι όταν βάλω κάποιο Ελληνικό χαρακτήρα, το μέγεθος των χαρακτήρων για 1 μήνυμα από 160 χαρακτήρες πέφτει κατευθείαν στους 70! Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό??

3. Πως γίνεται να δημιουργήσω κάποιο φάκελο στο menu? (Π.χ. games και εκεί να βάλω τα παιχνίδια μου..)

 

και τέλος,

έχω εγκαταστήσει το Multiling και όταν αλλάζω τη διάταξη πληκτρολογίου από querty σε normal (σαν κανονικό κινητό δλδ όπως π.χ. στο πλήκτρο 2 έχει το "ABC") όταν πατάς τρεις φορές το 2 εμφανίζει το "C", όταν στο κινητό μου πατήσω 3 φορές το 2, εμφανίζει 3 φορές το "Α" αντί για το "C" που θα έπρεπε κανονικά να εμφανίσει...

4. Τι μπορώ να αλλάξω γι' αυτό??

 

Ξέρω, σας έχω πρήξει με τις αρχάριες ερωτήσεις μου, αλλά είμαι νέος και απίστευτα ενθουσιασμένος με το κινητό!

Σας ευχαριστώ για μια ακόμα φορά προκαταβολικά!! :)

 

1) Κατεβασε απο το μαρκετ την εφαρμογη app 2 sd η οποια βλεπει τι μπορει να μεταφερθει και τι οχι. Υπαρχουν κι αλλοι τροποι αλλα αυτος ειναι ο πιο ευκολος μιας και στα βγαζει ολα μαζεμενα. ΠΡΟΣΟΧΗ τα widgets δεν κανει να μεταφερθουν στη καρτα μνημης

2) θα ανοιξεις το gosms, θα πας στις ρυθμισεις, ρυθμισεις αποστολης, ενεργοποιηση υποστηριξης για τοπικες ρυθμισεις. Αφου το τσεκαρεις αυτο λογικα θα ειναι μια χαρα.

3) Εχμ...δεν μπορω να βοηθησω, το κρατησα λιγο το touchwiz και δεν το ειχα ψαξει πολυ. Εχω το golauncher ex εδω και καιρο και κανεις πανευκολα φακελους, αν θες δοκιμασε το.

 

Ουτε με το multiling μπορω να βοηθησω μιας και δεν εχω προσεξει ποτε κατι σαν αυτο που αναφερεις

Link to comment
Share on other sites

PDA: S5830XWKPJ

PHONE: S5830XWKP6

CSC: S5830OXEKP3

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτά και τι καταλαβαίνεται, αλλά αυτά μου γράφει.. :P

 

2) θα ανοιξεις το gosms, θα πας στις ρυθμισεις, ρυθμισεις αποστολης, ενεργοποιηση υποστηριξης για τοπικες ρυθμισεις. Αφου το τσεκαρεις αυτο λογικα θα ειναι μια χαρα.

Φίλε μου το βρήκα αλλιώς, πήγα εκεί που μου είπες, το ενεργοποίησα αλλά δεν διορθώθηκε...

Το έφτιαξα όμως αλλιώς, και postarw τη λύση για όποιον άλλο έχει παρόμοιο πρόβλημα με εμένα..

Πήγα Ρυθμίσεις (gosms)>Ρυθμίσεις απόστολής>Υποστηριζόμενες Γλώσσες> και από εκεί ενεργοποίησα τη Μέθοδο Ελληνικών SMS... :)

 

Όλα OK τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επανέλθω σε ένα θέμα που είχα θέσει παλιότερα.

Το ξανατσέκαρα και ... όντως μου συμβαίνει.

 

Φορτίζω το κινητό στο 100%

Περιμένω και κανένα μισάωρο παραπάνω για ν ακούσω τον ήχο πλήρους φόρτισης

και στη συνέχεια ελέγχω ότι όντως η μπαταρία είναι στο 100%

 

Το σβήνω (απενεργοποίηση όχι standby)

Και το ξαναανοίγω μετά από 24 ώρες και η μπαταρία είναι περίπου στο 97%

Αν το ξαναανοίξω μετά από 48 ώρες η μπαταρία είναι περίπου στο 95%

 

Τι στο καλό συμβαίνει?

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει σε όλες τις μπαταρίες αυτού του τύπου.

Είναι φυσίολογικό.

Link to comment
Share on other sites

PDA: S5830XWKPJ

PHONE: S5830XWKP6

CSC: S5830OXEKP3

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτά και τι καταλαβαίνεται, αλλά αυτά μου γράφει.. :P

Εγώ έχω

PDA: S5830XWKΑΑ

PHONE: S5830XWKΑ6

CSC: S5830OXΧΚΑ7

 

Συμβαίνει σε όλες τις μπαταρίες αυτού του τύπου.

Είναι φυσίολογικό.

Σε ευχαριστώ.

Θα δοκιμάσω και το εξής:

Θα φορτίσω τη μπαταρία 100%, θα την αφαιρέσω από το κινητό και θα την ξαναβάλω μετά από 2 μέρες.

(Να δούμε κι αυτό το σενάριο)

Εν τω μεταξύ (off-topic) έκανα κλικ στην υπογραφή σου. Οι φωτογραφίες είναι απίστευτες !!!

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με το ace...ενεργοποιω το wifi κανει σαρωση και βγαζει αποσυνδεθηκε.τι μπορει να ειναι???
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολογησε εκει που κανεις κληση *#*#526#*#* αν δεν πιασει και αυτο τοτε κανε restart

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι στην ευχή έκανα και το κινητό μου ξεκίνησε

έχοντας κάτω αριστερά την ένδειξη "Ασφαλής λειτουργία"

Και δεν φόρτωσε κανένα από τα 3-4 widgets που τρέχω.

 

Στη συνέχεια έκανα restart και ξεκίνησε κανονικά αλλά είχαν χαθεί όλα τα widgets

από την οθόνη κι έπρεπε να τα ξαναβάλω...

 

----

 

Επίσης μόλις ξεκίνησα το πειραματάκι με τη μπαταρία.

Θα την αφήσω όλο το βράδυ να φορτίσει καλά και το πρωί αφού ελέγξω ότι είναι 100% γεμάτη θα την αφαιρέσω.

Μετά από 24 ώρες θα την ξαναβάλω και θα την μετρήσω.

Οπότε θα δω αν υπάρχει απώλεια καθώς και αν για την απώλεια ευθύνεται η μπαταρία ή η συσκευή.

(Θα σας πω μεθαύριο)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μόλις ξεκίνησα το πειραματάκι με τη μπαταρία.

Θα την αφήσω όλο το βράδυ να φορτίσει καλά και το πρωί αφού ελέγξω ότι είναι 100% γεμάτη θα την αφαιρέσω.

Μετά από 24 ώρες θα την ξαναβάλω και θα την μετρήσω.

Οπότε θα δω αν υπάρχει απώλεια καθώς και αν για την απώλεια ευθύνεται η μπαταρία ή η συσκευή.

(Θα σας πω μεθαύριο)

 

Όπως σου είπαν και νωρίτερα, όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες αποφορτίζονται σιγά σιγά, ακόμη κι αν δε χρησιμοποιούνται. Είναι θέμα φυσικής. :!:

snow is only frozen water...it's snowboarding that makes it so special

 

--> SAMSUNG GALAXY ACE <--

Link to comment
Share on other sites

Βασικά καμμιά σχεση για την περιπτωση αυτη. Απλα επειδη οταν ανοιγεις το κινητο φορτωνει το λειτουργικο απο την αρχη, οπως πχ ο υπολογιστης, γιαυτο εχει πεσει η μπαταρια στο 97 %.
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες κάτι άλλο που παρατήρησα,

 

Έχω βάλει το GoSMS και παρατήρησα ότι ο ήχος ειδοποιήσεων (μηνυμάτων) είναι πολύ χαμηλός!

Πήγα στις ρυθμίσεις>ήχοι>ένταση και από εκεί έχω βάλει στο full όλους τους ήχους!

 

και πάλι όμως όταν μου έρχεται μήνυμα δεν ακούγεται τόσο δυνατά όσο όταν με καλούν τηλεφωνικώς...

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και νωρίτερα, όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες αποφορτίζονται σιγά σιγά, ακόμη κι αν δε χρησιμοποιούνται. Είναι θέμα φυσικής. :!:
Συμφωνώ με αυτό αλλά 3% με 5% τη μέρα μου φαίνεται κάπως... πολύ...

Σε 20 μόνο μέρες αχρηστίας θα έχει αδειάσει τελείως η μπαταρία?

Εχω πχ άλλο κινητό (Omnia) το οποίο χρησιμοποιώ σαν 2ο και το ανοίγω μια φορά το μήνα αλλά η μπαταρία του είναι πάντα full.

(Ουτε 1% κάτω)

 

 

Βασικά καμμιά σχεση για την περιπτωση αυτη. Απλα επειδη οταν ανοιγεις το κινητο φορτωνει το λειτουργικο απο την αρχη, οπως πχ ο υπολογιστης, γιαυτο εχει πεσει η μπαταρια στο 97 %.
Αυτό είναι όντως ένας καλός λόγος για το πρώτο 2%-3%

αλλά αν το αφήσω 3-4 μέρες και το ανοίξω είναι 8%-10% κάτω...

 

 

Οπως και να χει, χθες φόρτισα τη μπαταρία στο full και την έβγαλα από το κινητό.

Θα τη βάλω αύριο και θα δω που βρίσκεται οπότε θα μάθουμε αν είναι θέμα μπαταρίας (αποφόρτιση)

ή κινητού (κρυφή κατανάλωση ή διαρροή)

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως σας ευχαριστώ και τους 2 για τις γνώμες σας.

 

Ρε μάγκες κάτι άλλο που παρατήρησα,

 

Έχω βάλει το GoSMS και παρατήρησα ότι ο ήχος ειδοποιήσεων (μηνυμάτων) είναι πολύ χαμηλός!

Πήγα στις ρυθμίσεις>ήχοι>ένταση και από εκεί έχω βάλει στο full όλους τους ήχους!

 

και πάλι όμως όταν μου έρχεται μήνυμα δεν ακούγεται τόσο δυνατά όσο όταν με καλούν τηλεφωνικώς...

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?! :blink:

Αυτό ήταν το αμέσως επόμενο που είχα σκοπό να ρωτήσω κι εγώ!

Ολοι οι ήχοι ακούγονται καμπάνα πλην του ήχου ειδοποιήσεων.

- ΔΕΝ χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα τύπου GoSMS (το έχω αφήσει native)

- Εχω την ένταση των ειδοποιήσεων στο τέρμα...

Αλλά όταν "χτυπάει" η ειδοποίηση ΔΕΝ ακούγεται καθόλου.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, το πήρα χτες και φαίνεται τέλειο!! Υπάρχει κάπου κεντρική ρύθμιση που να ορίζει αν επιτρέπεται πρόσβαση στο ιντερνετ απο όλες τις εφαρμογές ή το ρυθμίζω κάπως σε κάθε μια ξεχωριστά? Γτ σήμερα ερχοντουσαν συνεχως στο gtalk μηνυματα ενώ στη διαχείριση δε φαινόταν ανοικτή η εφαρμογή. Επίσης, υπάρχει κάπου μετρητης δεδομένων για να ξέρω πόσα mbyte έχω χρησιμοποιήσει? Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, το πήρα χτες και φαίνεται τέλειο!! Υπάρχει κάπου κεντρική ρύθμιση που να ορίζει αν επιτρέπεται πρόσβαση στο ιντερνετ απο όλες τις εφαρμογές ή το ρυθμίζω κάπως σε κάθε μια ξεχωριστά? Γτ σήμερα ερχοντουσαν συνεχως στο gtalk μηνυματα ενώ στη διαχείριση δε φαινόταν ανοικτή η εφαρμογή. Επίσης, υπάρχει κάπου μετρητης δεδομένων για να ξέρω πόσα mbyte έχω χρησιμοποιήσει? Ευχαριστώ!!

 

Πατώντας το πλαϊνό κουμπί (On/Off), μία από τις επιλογές που σου βγάζει είναι και η απενεργοποίηση μεταφοράς δεδομένων μέσω GPRS/3G.

(Παραμένει έτσι ενεργή μόνο η WiFi μεταφορά)

 

Υπάρχουν πολλά προγράμματα και widgets στο market που μετράνε δεδομένα.

Επίσης σε προειδοποιούν όταν φτάνεις σε κάποιο όριο που έχεις ορίσει.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό: https://market.android.com/details?id=net.rgruet.android.g3watchdog&feature=search_result

(Είναι δωρεάν)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η μνήμη του τηλεφώνου γεμίζει υπερβολικά γρήγορα, κάνοντας root θα μπορέσω να έχω καλύτερη διαχείριση των προγραμμάτων;; Αξίζει να μπω στο κόπο;; Κι αν ναι, υπάρχουν πουθενά οι οδηγίες για root στα ελληνικά;; Γιατί φοβάμαι μήπως κάνω καμιά βλακεία..
Link to comment
Share on other sites

Από το Kies πως κάνω αναβάθμιση λογισμικού; Το βγάζει με γκρι χρώμα και δεν μπορώ να το επιλέξω
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...