Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβαστε εδω για την μπαταρια:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

 

Σημειωση:Το εχω αναφερει σε παλαιοτερα post,το εχω δοκιμασει και εχει πετυχει.

1.Καινουρια μπαταρια..4 με 5 πληρεις αποφορτισεις-φορτισεις γυρω στο 7ωρο.

2.Προσοχη σε αυτα που τρωνε μπαταρια(τα αναφερει και στην Βιβλο της μπαταριας στην διευθυνση που αναφερω παραπανω)

 

Εγω με 1500αρα και νορμαλ χρηση..επιασα 104 ωρες!!!

Με την OEM 1350αρα... 92ωρες.

 

1.Εχω απενεργοποιημενο τον αυτοματο συγχρονισμο.

2.Το δικτυο σε 2G.

3.Τον αισθητηρα αυτοματης περιστροφης της οθονης απενεργοποιημενο.

Εχω 12 προγραμματα εγκατεστημενα και το "Animation Wheather"

Ενημερωσεις γινονται οποτε θελω εγω και μεσω Wifi.

Στην 1500αρα με 104 ωρες,εκανα χρηση περιπου 10 λεπτα την ημερα Wifi..γυρω στα 120 sms...περιπου 2 ωρες κλησεις..αρκετο παιξιμο με την εναλλαγη φοντων και γενικα το τηλεφωνο...ελαχιστο GPS ουτε τεταρτο και τουλαχιστον καμμια δεκαρια εφαρμογες κατεβασμα και δοκιμη.

Τωρα εβαλα απο χτες και το SetSpu απο το Android για να εκμεταλλευτω και το ScreenOff απο τα Profiles της εφαρμογης και θα σας πω τις εντυπωσεις και παλι με 1500αρα μπαταρια επανω.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το φορτιζω νυχτα συνηθως δεν το προσεχω... Νομιζω ~2h.... Μαλλον στις 2 ηταν ηδη φορτισμενη 100%

 

Παρατήρησέ το για σίγουρα μια φορά από χαμηλή στάθμη <2%. Αν κάνει να φορτιστεί 2 ώρες με τον μαμά φορτιστή, που η 1350mAh κάνει 3 ώρες τότε μάλλον δεν έχει τα mAh που σου λέει και σίγουρα δεν κρατάει παραπάνω για την ίδια χρήση από την 1350.

Όσο περισσότερα mAh τόσο περισσότερος ο χρόνος φόρτισης με τον ίδιο φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά από τη δική σας εμπειρία θα κάνατε αυτήν την αλλαγή( από omnia 2 σε galaxy ace) για την οθόνη σκέφτομαι του omnia είναι φοβερή αν και στην αφή χάνει μπροστά στο multi-touch
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησέ το για σίγουρα μια φορά από χαμηλή στάθμη <2%. Αν κάνει να φορτιστεί 2 ώρες με τον μαμά φορτιστή, που η 1350mAh κάνει 3 ώρες τότε μάλλον δεν έχει τα mAh που σου λέει και σίγουρα δεν κρατάει παραπάνω για την ίδια χρήση από την 1350.

Όσο περισσότερα mAh τόσο περισσότερος ο χρόνος φόρτισης με τον ίδιο φορτιστή.

 

Αδερφε μου, ουτε της μαμας γνωρίζω πόσο διαρκεί η φορτιση!!! Θα το δω την επομενη φορα. Σε 26:29:02 ωρες λειτουργιας έχω 84% υπολοιπο με καταναλωση:

 

Αναμονη: 48% 13:22:06

Τηλεφωνο σε κατασταση 42% 12:45:16

IGO 9% 15:59

Και Οθονη 3%

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα κι εγώ το ace αλλά ακόμη ψάχνομαι γιατί πολλές πληροφορίες κλπ...είχα διαβάσει πιο παλιά τις σελίδες αυτού του τόπικ αλλά τώρα δε μπορώ να βρω αν έχει απαντηθεί αυτό που θέλω....πώς μπορώ να βάλω ως ήχο κλήσης ένα τραγούδι που θέλω και όχι τους προεπιλεγμένους ήχους που έχει ήδη το κινητό....; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα κι εγώ το ace αλλά ακόμη ψάχνομαι γιατί πολλές πληροφορίες κλπ...είχα διαβάσει πιο παλιά τις σελίδες αυτού του τόπικ αλλά τώρα δε μπορώ να βρω αν έχει απαντηθεί αυτό που θέλω....πώς μπορώ να βάλω ως ήχο κλήσης ένα τραγούδι που θέλω και όχι τους προεπιλεγμένους ήχους που έχει ήδη το κινητό....; Ευχαριστώ!

 

Φτιάξε στην SDCARD ένα φάκελο MEDIA, μέσα σε αυτόν ένα φάκελο AUDIO και εκεί μέσα φτιάχνεις τους φακέλους ALARMS, RINGTONES, NOTIFICATIONS και αντιγράφεις το αρχείο που θέλεις μέσα στον αντίστοιχο φάκελο. Δηλ. στην περίπτωσή σου στο Ringtones. Κεφαλαία ή μικρά δεν παίζει ρόλο.

 

Είναι λογικό να το ρωτάς αν και έχει απαντηθεί (δε θυμάμαι σε ποια σελίδα αλλά ούτε μπορώ να το βρω). Είναι καιρός να φτιαχτεί Υποπεριοχή και για το GALAXY ACE νομίζω. Δεν είναι τόσο κακό. Τέλος πάντων.

 

Μέχρι να γίνει αυτό όμως, καθώς διαβάζετε τις σελίδες μπορείτε να αντιγράφετε σε ένα αρχείο word ας πούμε ό,τι σας φαίνεται χρήσιμο για τώρα ή και για το μέλλον. Εμένα αυτό με έχει σώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Εχω το firmware KPE / rooted και αφου εγκατεστησα το rom manager, δοκιμασα να κανω ρομ backup. Αλλα το τηλεφωνο εσβησε και δεν ανοιξε ξανα με τιποτα. Ουτε αφηνοντας εκτος την μπαταρια για πολλη ωρα, ουτε σε download ουτε σε recovery mode. Καμμια ιδεα κανεις?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Εχω το firmware KPE / rooted και αφου εγκατεστησα το rom manager, δοκιμασα να κανω ρομ backup. Αλλα το τηλεφωνο εσβησε και δεν ανοιξε ξανα με τιποτα. Ουτε αφηνοντας εκτος την μπαταρια για πολλη ωρα, ουτε σε download ουτε σε recovery mode. Καμμια ιδεα κανεις?

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Eίχα δει να λένε για ένα ζογκλερικό για να μπεις σε download mode αν δεν μπορείς κανονικά:

Με την μπαταρία βγαλμένη κρατάς πατημένα VOL-+Μεσαίο +ΟΝ/OFF (αυτά που πατάς για download mode) και μετά βάζεις την μπαταρία.

Άμα είσαι ζογκλέρ μπορεί να το καταφέρεις αλλιώς φώναξε κάποιον να βάλει την μπαταρία.

 

Αν πετύχει πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Eίχα δει να λένε για ένα ζογκλερικό για να μπεις σε download mode αν δεν μπορείς κανονικά:

Με την μπαταρία βγαλμένη κρατάς πατημένα VOL-+Μεσαίο +ΟΝ/OFF (αυτά που πατάς για download mode) και μετά βάζεις την μπαταρία.

Άμα είσαι ζογκλέρ μπορεί να το καταφέρεις αλλιώς φώναξε κάποιον να βάλει την μπαταρία.

 

Αν πετύχει πες μας.

Ευχαριστω φιλε. Θα δοκιμασω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα root το Ace μου.Πολύ εύκολη διαδικασία.Κανονικά υπάρχει και η εφαρμογή superuser, αλλά δεν μπορώ να μετακινήσω εφαρμογές στην sd card. έσβησα και ξανακατέβασα το app2sd αλλά τίποτα...Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω???
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε. Θα δοκιμασω και θα σου πω

Δυστυχως δεν δουλεψε ουτε αυτο. Το πηγα ηδη στο service της Samsung και βλεπουμε. Νασαι καλα παντως για την ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα root το Ace μου.Πολύ εύκολη διαδικασία.Κανονικά υπάρχει και η εφαρμογή superuser, αλλά δεν μπορώ να μετακινήσω εφαρμογές στην sd card. έσβησα και ξανακατέβασα το app2sd αλλά τίποτα...Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω???

 

Μερικες εφαρμογες δεν υποστηριζουν μετακινηση στη καρτα. Αποκλειεται παντως να μη μετακινειται καμια εφαρμογη στη καρτα, τοτε παιζει προβλημα :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μερικες εφαρμογες δεν υποστηριζουν μετακινηση στη καρτα. Αποκλειεται παντως να μη μετακινειται καμια εφαρμογη στη καρτα, τοτε παιζει προβλημα :worry:

 

Κατέβασα το gemini app manager και μετακίνησα κάποιες(Facebook,twiter,Κάτι widget) αλλά με το app2sd δεν γινότανε να μεταφερθούνε.Δεν είναι περίεργο???

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το gemini app manager και μετακίνησα κάποιες(Facebook,twiter,Κάτι widget) αλλά με το app2sd δεν γινότανε να μεταφερθούνε.Δεν είναι περίεργο???

 

Τα widgets αν δεν κανω λαθος δεν κανει να τα μετακινεις στη καρτα μνημης. Επισης και το facebook μενει στη μνημη της συσκευης :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τα widgets αν δεν κανω λαθος δεν κανει να τα μετακινεις στη καρτα μνημης. Επισης και το facebook μενει στη μνημη της συσκευης :cool:

 

Με τα widget το κατάλαβα:P(τα έσβησα και τα ξανακατέβασα) τώρα με το facebook γιατί να μείνει στη συσκευή???Δουλεύει μια χαρά που το δοκίμασα παρόλο που είναι στη κάρτα μνήμης

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μου απάντησε κανείς σχετικά με την κατανάλωση της μπαταρίας στο σερφάρισμα με mobile data με την ΚΡΗ, και επειδή μου την έσπασε τρελά η ΚΡΕ, την πέρασα μήπως και δω προκοπή.

Στα πλαίσια της μετάβασης βρήκα και τις 3 παρακάτω εφαρμογές - άν μπορέσετε δοκιμάστε τις και ποστάρετε εντυπώσεις.

 

App Arbiter (v1.2 - https://market.android.com/details?id=com.ty.apparbiter)

Task killer. Γενικά το GB φαίνεται ότι κάνει καλή δουλειά και δεν πολυχρειάζεται, αλλά είναι καλό να υπάρχει εύκαιρος.

 

App Backup & Restore (v1.0.2 - https://market.android.com/details?id=mobi.infolife.appbackup)

Για να μην ξανακατεβάζω τις εφαρμογές που έχω πάρει από το Market όταν αλλάζω firmware, αλλά και για μαζικό backup/restore. Δυστυχώς δεν το δοκίμασα όσο ήθελα και δεν είμαι σίγουρος για το restore του.

 

SMS Backup & Restore (v3.9.5 - https://market.android.com/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore)

Για να μην χάνω τα μηνύματά μου όταν φλασάρω. Το δοκίμασα - έπαιξε τέλεια.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Με τα widget το κατάλαβα:P(τα έσβησα και τα ξανακατέβασα) τώρα με το facebook γιατί να μείνει στη συσκευή???Δουλεύει μια χαρά που το δοκίμασα παρόλο που είναι στη κάρτα μνήμης

 

Δεν ξερω σιγουρα, μαντευω οτι εχει να κανει με το οτι μπορεις να το βαλεις σαν widget και να σου εμφανιζει ενημερωσεις καταστασεων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε 2 και εχω επιδοτηση 220

 

1)sonny erisscon vivaz pro στα 256,34

2) sassung galaxy ace στα 230

 

και καταληγω στο ace ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτα τα 2 κινητα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ειμαι αναμεσα σε 2 και εχω επιδοτηση 220

 

1)sonny erisscon vivaz pro στα 256,34

2) sassung galaxy ace στα 230

 

και καταληγω στο ace ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτα τα 2 κινητα

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Mολις παρήγγειλα από ebay 2 τέτοιες μπαταρίες (1550Mah) και αυτό τον επιτραπέζιο φορτιστή.

http://d3d71ba2asa5oz.cloudfront.net/62000403/images/sam-tyd-bat008a.jpghttp://images.channeladvisor.com/Sell/SSProfiles/62000403/Images/10/SAM-TYD-CHR005.jpg

 

Oλα μαζί 10€ (2μπαταρίες+φορτιστής)

Για να δούμε τι στο καλό θα μου στείλουν...

:ninja:

Παρέλαβα σήμερα.

Θα δοκιμάσω μερικές μέρες και θα σας πω νέα...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανουμε restart το τηλεφωνο χωρις να χρειαζεται να το απενεργοποιησουμε?

 

Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα..

έχει καταφέρει κανείς να παίξει ταινία με ελληνικούς υπότιτλους;;; Κι αν ναι, με ποιον player;;

γιατί ούτε με τον moboplayer ούτε με τον rockplayer το έχω καταφέρει..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...