Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και από μένα έχω το ace 1 βδομάδα και αφού τελείωσα το σκάλισμα μιας και είναι το πρώτο android είπα να εμβαθύνω περισσότερο ερχόμενος εδώ. για αρχή παράγγειλα αυτά εδώ

http://cgi.ebay.de/Original-Samsung-Stereo-Headset-3-5mm-S5830-Galaxy-Ace-/110691553049?pt=Handy_Zubeh%C3%B6r&hash=item19c5bb0f19

http://cgi.ebay.de/Samsung-S5830-Galaxy-Ace-Zubehor-Set-Handy-Tasche-Akku-/120729495115?pt=Handy_Zubeh%C3%B6r&hash=item1c1c09e64b

ελπίζω να λειτουργεί το Handsfree γιατί κάτι διάβασα σε προηγούμενα ποστ οτι δεν παίζει καλά .

 

θα τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα. Θανασης

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαιρεται φιλοι ace!!!! Μολις παριγγηλα το κινητο επιτελους κατα φερα να μαζεψω τα χρηματα 199 και σε 7 εργασιμες μερες θα το εχω στα χερια μου. μολις μπω και εγω επισημα στο club του ace θα σας πω εντυπωσεις! αν και ειμαι λιγο αγχομενος με το θεμα του ιντερνετ και τι θα παρουσιασει. ελπιζω να ειναι ενταξει το θεμα αυτο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλορίζικο. Μέχρι να λάβεις τη συσκευή σου διάβασε αν θέλεις τις σελίδες αυτού του θέματος, θα λύσεις πολλές από τις απορίες που θα προκύψουν στο μέλλον.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε athanaso77 διαβαζω καθε μερα τις σελιδες απο την 3 και εγω γραψει απο τοτε αρκετες φορες. αλλα με τον καιρο διαβαζοντας τις και μου λυθηκαν και μου δημιουργηθικαν αλλες. πιο πολυ με προβληματιζει το ιντερνετ που ειπαν μερικοι φιλοι στις προηγουμενες οτι δεν μπενει στο ιντερνετ. μιλαμε πιο πολυ οταν θα το παρω.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι,

μόλις πήρα τους κωδικούς ξεκλειδώματος της συσκευής. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πως μπορώ να κλειδώσω το ιντερνετ ;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για τα παρακάτω αλλά δε βρήκα ξεκάθαρη απάντηση.

 

Μήπως επομένως μπορεί να μου λύσει κάποιος τις εξής απορίες ή προβλήματα?

 

1. Αν είσαι root και απεγκαταστήσεις κάποια προεγκατεστημένη εφαρμογή σε περίπτωση που γίνεις unroot υπάρχει πρόβλημα?

 

2. Αν κάνεις το παραπάνω και μετά κάνεις Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων τότε οι προεγκατεστημένες εφαρμογές που απεγκατέστησες επανέρχονται?

 

3. Με το ROM Manager έχει κάνει κανείς backup τη rom που φοράει από τη μαμά? Γιατί σε κάποιους όπως έχω διαβάσει είχε πρόβλημα και κολλούσε.

 

4. Στα sms συμβαίνει το εξής περίεργο: Όταν πάω να γράψω καινούργιο μήνυμα (όχι απάντηση σε ληφθέν μήνυμα) δεν μπορώ με τίποτε να γράφω μικρά ελληνικά με αλφάβητο GSM με πληκτρολόγιο Samsung.(Ενεργοποίησα και απενεργοποίησα ότι ρύθμιση υπάρχει).

Όταν όμως κάνω απάντηση σε μήνυμα τότε μπορώ να γράψω μικρά ελληνικά με GSM και πληκτρ. Samsung αν κάνω μια απενεργοποίηση- ξαναενεργοποίηση το Τ9. Έχει κανείς καμιά λύση ή είμαι για factory reset?

Να σημειώσω ότι στο handcent παίζουν κανονικά όπως πρέπει τα κεφαλαία και τα μικρά.

Edited by niksta
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά !

Είμαι και εγώ ένας καινούργιος (και στο android) κάτοχος του Άσσου !

Το ψάχνω τώρα γιατί μετά από τόσα χρόνια symbian έχω μείνει πίσω !

Αλήθεια πέρασε κανείς την 2.3.4 από XDA ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! έχω ένα ace και παρατηρείται το εξής θέμα. Συνδέομαι στο internet μεσω wifi και συχνά μπλοκάρει το router και μόνο με επανεκκίνηση του router μπορώ να ξανασυνδεθώ. Αυτό έχει παρατηρηθεί σε παραπάνω απ΄οένα router και σε παραπάνω από έναν παρόχους. Το έχει ξανασυναντήσει κάποιος αυτό? Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! έχω ένα ace και παρατηρείται το εξής θέμα. Συνδέομαι στο internet μεσω wifi και συχνά μπλοκάρει το router και μόνο με επανεκκίνηση του router μπορώ να ξανασυνδεθώ. Αυτό έχει παρατηρηθεί σε παραπάνω απ΄οένα router και σε παραπάνω από έναν παρόχους. Το έχει ξανασυναντήσει κάποιος αυτό? Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

 

μάλλον πρόκειται για το κλασσικο πρόβλημα του ACE...

 

νομίζω ότι έχει να κάνει με τους drivers του modem του κινητου.

 

δοκίμασε να χτυπήσει τον συνδυασμο *#*#526#*#*

 

κάνει έναν έλεγχο στους drivers και λογικά συνδέεται. αν και συνήθως δουλεύει και η επανεκκίνηση του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάβασμα 70+ σελίδων ας δώσω και εγώ κάτι.

 

Παρακάτω είναι ένα αρχείο με τις ρυθμίσεις για αποστολή και λήψη MMS για Q Card για όσους ενδιαφέρονται.

 

Άψογος .. το περιμένω να μου έρθει το κινητό και αναρωτιόμουν που θα τις βρω μια και δεν μου έρχονταν αυτόματα από το δίκτυο με το SMS που μου είπαν να στείλω. Ελπίζω να δουλεύει όμοια και στο Q συμβόλαιο.

Σε ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τίποτα για την official 2.3 ? (ημερομηνία) ξέρω έχει διατυπωθεί αυτή η ερώτηση πολλές φορές κ ότι θα βγει μέσα Ιουνίου και έχουμε μέσα Ιουνίου οπότε τι γίνετε? Εκτός από καλύτερο βίντεο (ανάλυση) , νεότερη έκδοση android καλύτερο περιβάλλον δηλαδή και τέλος καλύτερη διάρκεια την μπαταρίας τι άλλο θα μας προσφέρει αυτή η πολύ αναμενόμενη αλλαγή ?
Το πιο σημαντικό είναι να μη σταματάς πότε να ρωτάς. Η περιέργεια έχει το δικό της λόγο ύπαρξης. Αϊνστάιν Άλμπερτ
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που κλεινω το κινητο το φοντο που εχω βαλει αλλαζει και επανέρχεται το default!

Γιατι γινεται αυτο?

 

Επισης οσοι εχετε κανει root τι ρυθμίσεις εχετε βαλει στο auto killer memory?Strict,aggressive ή extreme??

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μηπως καποιος εχει δοκιμασει την εφαρμογη "SetCPU": https://market.android.com/details?id=com.mhuang.overclocking&feature=related_apps και ξερει και τις ιδανικες ρυθμισεις για το Ace?
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Επισης οσοι εχετε κανει root τι ρυθμίσεις εχετε βαλει στο auto killer memory?Strict,aggressive ή extreme??

 

Το έχω στο strict (60,70,80) εδώ και ενάμιση μήνα :) Σε μεγαλύτερα νούμερα αργούσε πολύ να μου ανοίξει η έκθεση κλπ, άσε που τα θεωρώ και περιττά... :)

Δοκίμασε κι εσύ και τα λέμε! ;)

snow is only frozen water...it's snowboarding that makes it so special

 

--> SAMSUNG GALAXY ACE <--

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο strict το εχω τωρα..απλα σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα τα πιο αυστηρα αλλα μαλλον οχι..

εμενα και τωρα μου φαίνεται οτι αργει λιγο η εκθεση!!

 

Αυτο με την αλλαγη φοντου το κανει σε ολους?ειναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους..

έχω εδώ και μέρες το κινητό, αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί όσο έπρεπε..

έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του ποστ αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει το πιο απλό.. να συγχρονίσω τις επαφές μου με τον gmail λογαριασμό μου.. επίσης ενώ δεν έχω κλικαρισμένη την 2g λειτουργία, δεν έχω καταφέρει ακόμα να μπω ιντερνετ μέσω της cosmote..

καμιά βοήθεια;;;:p

Link to comment
Share on other sites

Mε την KPΕ έχω μόνο 1 πρόβλημα. Στο σερφάρισμα με mobile data η μπαταρία πέφτει 2-3% στο 10-15λεπτο. Βλέπετε κάποια βελτίωση με την ΚΡΗ?

 

Το πρόβλημα τελικά είναι πιο σύνθετο και έχει να κάνει με την απεικόνιση της μπαταρίας στο MySettings που χρησιμοποιώ (http://www.appbrain.com/app/mysettings/jqsoft.apps.mysettings - χρησιμοποιώ την τελευταια έκδοση που έβγαλαν χωρίς banner). Πιο συγκεκριμένα, όταν η φόρτιση είναι στο 80-100% πέφτει 1% για κάθε λεπτό σερφαρίσματος (πάντα 2G). Oταν η φόρτιση είναι στο 30-60% πέφτει 1-2% στο 3λεπτο, και στο 10-20% πέφτει 2% στο 15λεπτο -- εννοείται ότι όλα τα παραπάνω είναι προσεγγιστικά αλλά δίνουν μία ιδέα.

 

Επειδή λοιπόν βλέπω ότι αρκετοί φίλοι έχουν περάσει την KPH ... βλέπετε κάποια βελτίωση στην κατανάλωση σε αυτόν τον τομέα ή όχι? Επίσης με την ΚΡΕ βλέπω ότι το Ace έχει πολύ καλή συμπεριφορά στην συνομιλία - δεν πέφτει το ποσοστό της μπαταρίας από το 50% στο 5% με ένα τηλεφώνημα των 2-3 λεπτών (τα καλά του Galaxy 3 με το Eclair). Διατηρείται αυτή η καλή συμπεριφορά με την ΚΡΗ?

 

Παρακαλώ για τις απαντήσεις σας - είναι ψυχοφθόρο το 2ωρο που θα φάω για να ξαναστήσω το τηλέφωνο (επαφές, εφαρμογές, παραμετροποιήσεις, ...) και δεν θα αντέξω την απογοήτευση να έχω τα ίδια με το σερφάρισμα.....

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου θελω να κανω μαι ερωτηση? επειδη το περιμενω μεχρι την τεταρτη και εχω διαβασει ολα τα ποστ απο την αρχη και εχω γραψει αρκετες φορες μεχρι να το παρω, βλεπω οτι πολυ εχετε προβλημα με την μπαταρια και ελπιζω να μην ειναι τοσο γενικο για να μην τρεχω και εγω με την μπαταρια γιατι μιλαω αρκετα με το τηλεφωνο και παιζω αρκετα. αν καποιος το εχει παρει απο την vodafone πειτε μου τι γινεται με την συσκευη απο εκει και τη κανεις με το καλουδια τις vodafone?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η εσωτερική μνήμη του κινητού εχει γεμίσει και μου βγάζει την σχετική ειδοποίηση! τι να κάνω έχω πάρει και μεγαλύτερη (8Gb) sd πως θα μεταφέρω τις εφαρμογές στην κάρτα? πρέπει υποχρεωτικά να σβήσω κάποιες απο αυτές? μα μόνο 180μβ έχει? Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω root και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..

1)Πως γίνεται??(Στους οδηγούς δεν υπάρχει κάποιος για τη δική μας συσκευή)

2)Τι κίνδυνοι υπάρχουν???

3)Ποια τα πλεονεκτήματα???(θα μπορώ να μεταφέρω όλες τις εφαρμογές πχ. στην κάρτα sd???)

4)Κάνοντας root χάνω ότι έχω αποθηκεύσει??(Αν ναι πως μπορώ να κάνω backup???)

και 5)λίγο άσχετο με το root αλλά έχουμε καμιά πληροφορία για την έκδοση 2.3??(Πότε θα βγει,ποιες οι διαφορές με τη 2.2,αν έχω κάνει root θα μπορώ να την περάσω??? ή θα πρέπει να κάνω unroot και μετά πάλι από την αρχή)

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλω να κάνω root αλλά φοβάμαι λίγο :O

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει παλιότερα ότι πέρα από την μαμά-μπαταρία 1350, τέσταρα μια 1500 (3.5 ευρώ από ebay) και μια 1800 (6 ευρώ, μάρκας Andida από HongKong). Μετά από 3 εβδομάδες κατέληξα πάλι στη μαμά-μπαταρία για τους εξής λόγους:

 

1500mAh

Η διαφορά σε διάρκεια ήταν ελάχιστη, της τάξης 2-3 ωρών παραπάνω. Η κλιμάκωση της μπαταρίας δεν ήταν πολύ καλή, δλδ έπεφτε από το 25% στο 3% αφύσικα γρήγορα, σε σχέση με το χρόνο που έκανε να πέσει από το 100% στο 25%.

 

1800mAh

Αυτή η μπαταρία λοιπόν κρατούσε το ίδιο, αν όχι λιγότερο από τη μαμά-μπαταρία! Όσο κι αν ακούγεται περίεργο. Η κλιμάκωσή της ήταν τραγική. Δεν κατάφερα στις 10 μέρες που τη χρησιμοποιούσα να καταλάβω καμία φορά πόση μπαταρία μου μένει, με αποτέλεσμα να μου σβήνει το τηλέφωνο...Τη μια στιγμή είχα 45%, μετά από λίγο 20% και μετά 3%...

 

Στις 2 αυτές μπαταρίες, έκανα 5 κανονικούς κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης στην αρχή, πράγμα που δεν έκανα με τη μαμά-μπαταρία της συσκευής. Τα συμπεράσματα δικά σας. :confused:

 

Ειναι σαφες πως το Ace ποναει στο συγκεκριμενο θεμα.

 

Μετα απο 20 μερες που το εχω μου ηρθε η 1800mAh και εχω να πω με τη σειρα μου τα εξης:

 

Με την βασικη 1350mAh 24ωρο δεν εβγαζα. Με τον εναν η τον αλλο τροπο μου κρατουσε απο 8 εως 16 ωρες. Φυσικα και το ελιωνα το τηλεφωνο καθως και οσοι ηταν γυρω μου.

 

ΟΚ, δεχομαι πως ειναι ενεργοβορο, κανει κακοδιαχειριση, η samsung δεν εδωσε σημασια στο θεμα και δεν ξερω κι εγω τι αλλο, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Αν το λιωνεις, λιωνει. Αν το αφηνεις στην ησυχια του μπορει να βγαλει και διημερο.

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260790296831#ht_1702wt_908

 

Πηρα την παραπανω μπαταρια, εκανε περιπου 20 μερες να ερθει, την παρελαβα συστημενη απο ταχυδρομειο με κοστος περιπου στα 7-8€.

 

Μετα απο δυο φορτισεις εκτιμω πως η διαφορα των Mah ειναι πραγματικη. Αυτο το 25% παραπανω οντως μου το δινει.

 

Αυτα απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η μπαταρία αυτή τη φορά με γύρω στις 2 ώρες κλήσεις, κανα 10λεπτο GPS για δοκιμή σε δρόμο και WIFI επίσης 10λεπτο, καμια 20αρια SMS, παίξιμο λίγο με εγκατάσταση-απεγκατάσταση πληκτρολογίων (τελικά έβαλα το Multiling - αρκετά καλό), τράβηγμα 5 φωτογραφιών με φλας και bluetooth συνεχώς συνδεδεμένο εκτός από τα βράδια που το έβαζα και σε flight mode για 5 ώρες το έχω αποσυνδέσει από το φορτιστή την Τετάρτη 16/6 στις 9πμ και μέχρι τώρα (Παρασκευή 11.30 το βράδυ) έχει 11% η μπαταρία.

Το έχω 3 βδομάδες και κάνω συνέχεια φόρτισεις όταν φτάνει στο 2% ή ακόμα και να κλείσει μόνο του.

Σήμερα το πρωί στις 7 έγραφε 30% και έγινε χρήση περισσότερων κλήσεων από τις άλλες μέρες.

Το bluetooth τρώει αρκετά σχετικά σύμφωνα με αυτό που γράφει στην κατανάλωση για άλλες χρήσεις (κωδ.*#*#4636#*#*) και το έχει ότι τραβάει στις άλλες χρήσεις περίπου 75% τις μπαταρίας εννοείται για τη χρήση που κάνω εγώ.

Εννοείται η οθόνη κλείνει στα 15 δεύτερα και δεν έχω πολύ φωτεινά ή λευκά φόντο στην αρχική οθόνη.

Να σημειώσω βέβαια ότι ο μετρητής της μπαταρίας δεν είναι πολύ αξιόπιστος κατά την άποψή μου. Άλλες φορές πέφτει γρήγορα και άλλες πιο αργά.

Συγκεκριμένα αν το βγάλω από το φορτιστή (όντας ανοιχτό το τηλέφωνο και φορτισμένο πλήρως) και ενώ το μενού για τη μπαταρία δείχνει 100% ( αυτό που εμφανίζεται με *#*#4636#*#*) μου δείχνει μετά από καμιά ώρα 96% (χωρίς σχεδόν καθόλου χρήση) ενώ αισθητά πιο αργά πέφτει μετά το 80%.

Και κάτι που παρατήρησα και ας μου πει κάποιος αν παρατηρεί το ίδιο και αν ξέρει γιατί:

Όταν είναι μάλλον κάπου πάνω από το 80% η μπαταρία γράφει τάση μπαταρίας 4mV, ενώ μετά πέφτει και γίνεται σταθερά 3mV (εννοείται χωρίς να τρέχουν εφαρμογές). Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό?

 

Και αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει και σε αυτά που έθεσα πριν από 2 σελίδες και δεν πήρα καμία απάντηση.

 

Ευχαριστώ.

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...#ht_1702wt_908

 

Πηρα την παραπανω μπαταρια, εκανε περιπου 20 μερες να ερθει, την παρελαβα συστημενη απο ταχυδρομειο με κοστος περιπου στα 7-8€.

 

Μετα απο δυο φορτισεις εκτιμω πως η διαφορα των Mah ειναι πραγματικη. Αυτο το 25% παραπανω οντως μου το δινει.

 

Πόσο χρόνο κάνει να φορτιστεί πλήρως η 1800mAh?

Edited by niksta
Link to comment
Share on other sites

[quote=niksta;

Πόσο χρόνο κάνει να φορτιστεί πλήρως η 1800mAh?

 

Επειδη το φορτιζω νυχτα συνηθως δεν το προσεχω... Νομιζω ~2h.... Μαλλον στις 2 ηταν ηδη φορτισμενη 100%

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...