Jump to content

Αλλαγή ελάχιστης διάρκειας κλήσης πακέτων καρτοκινητής


ppkmoby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εταιρία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει:

 

Ότι από τις 28 Ιανουαρίου 2011, η ελάχιστη διάρκεια χρέωσης κλήσεων ομιλίας και βίντεο-κλήσεων προς εθνικούς αριθμούς κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, καθώς και των εξερχομένων κλήσεων περιαγωγής όσων είναι επιπρόσθετα εγγεγραμμένοι στην υπηρεσία Vodafone Passport, αυξάνεται από 45 σε 60 δευτερόλεπτα στα παρακάτω προγράμματα χρεώσεων των πακέτων καρτοκινητής:

 

* Vodafone CU: Βασικός και παλιός Τιμοκατάλογος

* Καρτοκινητό Vodafone: Βασικός Τιμοκατάλογος (Νέο Καρτοκινητό Vodafone), Παλαιότεροι Τιμοκατάλογοι ( Καρτοκινητό Vodafone Advance, Καρτοκινητό Vodafone Base, Πρόγραμμα προνομιακής χρέωσης με ανανέωση 20€ και άνω).

* Καρτοκινητό Ολυμπιακός

* Vodafone International: Vodafone Unlimited

 

 

Η αλλαγή αυτή δεν αφορά στις υπόλοιπες χρεώσεις, συμπεριλαμβανομένων των χρεώσεων υπηρεσιών και των λοιπών χρεώσεων κατά τη διάρκεια περιαγωγής. Επίσης η αλλαγή αυτή δεν αφορά τις υπηρεσίες Καρτοπρογράμματος

 

Πηγή: Vodafone

 

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΑΛΛΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ """""ΣΟΦΟ""""" ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

 

Αν και νομιζω οτι και η Wind εχει κανει την δικια της αντιστοιχη μαγκια στα συμβολαια

 

Μονο η Κοτε εμεινε απεξω προς το παρον, :hypno:

Να μην αργει και αυτη γιατι οπως γραφτηκε σε αλλο φορουμ,

"Η ΕΕΤΤ τι κάνει???? πρέπει να παρέμβει για να συνετιστεί και η cosmote να ανεβάσει και αυτή.

 

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ !!! ¨" :secret:

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

H αποψη μου ειναι οτι ειναι απαραδεκτο 1 λεπτο ελαχιστη χρεωση απο οποιαδηποτε εταιρεια.Παλια κραζαμε το talk & save, ετσι οπως τα κανανε ποιος θα το ελεγε οτι καποτε θα φτασει να συμφερει:)
Link to comment
Share on other sites

H αποψη μου ειναι οτι ειναι απαραδεκτο 1 λεπτο ελαχιστη χρεωση απο οποιαδηποτε εταιρεια.Παλια κραζαμε το talk & save, ετσι οπως τα κανανε ποιος θα το ελεγε οτι καποτε θα φτασει να συμφερει:)

 

όντως συμφέρει το talk and save αλλά με βλέπω αν δεν μπορέσω να μειώσω τις κλήσεις μου σε αριθμούς κοσμοτε ή να στέλνω μόνο μυνήματα με βλέπω να πηγαίνω στο νέο καρτοκινητο και να ζητήσω να με μεταφέρουνε στο talk and save . Να ρωτήσω κάτι το πρόγραμμα συμβαδίζει με όλα τα πακέτα του νέου καρτοκινητου βοντα;. Διότι με βλέπω προς τα εκεί.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

παιδια πλεον μιλαμε για 0.42€ με το "ντριν"(υπολογιζω και το 12%).δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας ειναι ελεινα υπερβολικο..
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οσα προγραμματα ειχαν 45" θα γινουν 1'.Tελειως λαθος,ας πουμε οτι υπαρχει μια εναλακτικη λυση με το προγραμμα ιντερνατιοναλ,και τα πακετα του νεου καρτοκινητου,και να μαθω τι θα γινει με το talk&save
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον να μην γίνει και στα συμβόλαια..

 

Η WIND στα συμβόλαια, η VODAFONE στα καρτοκινητά τέλος η COSMOTE θα χτυπήσει και στα 2 μέτωπα...

 

Όλα αυτά μου φαίνονται απολυτες συμφωνίες απλώς δοκιμάζουν πως θα αντιδράσει ο κόσμος...

 

Τους αρέσουν οι στρογγυλοποιήσεις αλλά και τα 30" σαν αριθμός μια χαρά είναι!

Είδαν το μαξιλαράκι-πρόστιμο της ΕΕΤΤ και χτυπάνε!

 

Μέχρι το πάσχα όλες θα έχουν συμβολαια-καρτοκινητά το 1 λεπτό ως ελάχιστη διάρκεια τουλάχιστον για το χρόνο προς τρίτους!!!

 

Πιστεύω μέχρι τότε θα παρουσιάσουν και κανένα νέο πρόγραμμα...

 

PS: Ίσως να γλιτώσει η Q...

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομιζω οτι και η Wind εχει κανει την δικια της αντιστοιχη μαγκια στα συμβολαια

 

Μονο η Κοτε εμεινε απεξω προς το παρον, :hypno:

Να μην αργει και αυτη γιατι οπως γραφτηκε σε αλλο φορουμ,

"Η ΕΕΤΤ τι κάνει???? πρέπει να παρέμβει για να συνετιστεί και η cosmote να ανεβάσει και αυτή.

 

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΧΩΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ !!! ¨" :secret:

 

H EETT χαιρεται που θα καταφερει να παρει απο 90 μυρια για το φασμα απο καθε εταιρια.

Απο εκει και περα, θα παιξει εκτακτη εισφορα και στις 3 εταιριες.

Τα εσοδα μειωνονται.

Μην περιμενεις συνεπως μειωσεις απο κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οσα προγραμματα ειχαν 45" θα γινουν 1'.Tελειως λαθος,ας πουμε οτι υπαρχει μια εναλακτικη λυση με το προγραμμα ιντερνατιοναλ,και τα πακετα του νεου καρτοκινητου,και να μαθω τι θα γινει με το talk&save

 

από ότι πήρα τηλ και ρώτησα στο 13830 το πρόγραμμα talk and save έχει καταργηθεί εδώ και πολλούς μήνες μου είπανε. Έλεος!!. Αν μπορεί ας πάρει και κανένας άλλος και ας μου πει. Θυμάμαι παλιά που το πρόγραμμα αυτό υπήρχε κανονικά. Μου φάνηκε παράξενο να καταργήθηκε χωρίς να είχαμε δει κάποια ανακοίνωση. Ευχαριστώ.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι έβγαλαν μια προσφορά από 1500 λεπτά ομιλίας δωρεάν κάθε μήνα με μια μικρή ανανέωση των 10 ευρώ.

Την προσφορά αυτήν την έβγαλαν όλες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Όλοι έτρεξαν να την πάρουν. Η παγίδα ήταν μία. Ελάχιστος χρόνος χρέωσης ανά κλήση τα 3 λεπτά!

Μετά τα 3 λεπτά κατανάλωση ανα δευτερόλεπτο.

Αντέδρασε κανείς; Όχι. Όλοι το πήραν ως την μεγάλη μαγκιά!

Πριν λίγο καιρό όμως είχε βγεί ανακοίνωση ότι μέσος χρόνος ομιλίας των κλήσεων ήταν στα 2-3 λεπτά.

Ποιός τα θυμάται όλα αυτά; Κανείς; Μόνο καποιοι λίγοι, μοναδικές εξαιρέσεις.

Παρεπιμπτόντως, μόνο η γουίντ ζήταγε 20 ευρώ λόγο οικονομικών δυσχερειών, εξού και διάρκεια ήταν για 15 μέρες κι όχι για 31.

 

Τώρα έρχονται ανακοινώσεις για ελάχιστο χρόνο χρέωσης το 1 λεπτό και φωνάζετε.

Πάλι καλα να λέτε που δεν βάλανε τα 2 λεπτά!

Όμως πως έκαναν την μαγκιά και διπλασιάστηκε ο ελάχιστος χρόνος κλήσης; Από 30 δευτερόλεπτα που ήταν τον αυξήσανε κατά 10-15 δευτερόλεπτα πριν μερικούς μήνες, για να μην φανούν κακοί στην ΕΕΤΤ και να μην καταλάβει ο κοσμάκης την αύξηση στον λογαριασμό τους. Τώρα φέρνουν αλλα 15 δεύτερα και να σου ο διπλασιασμός.

Τα έσοδα στις εταιρίες; τεράστια. Θα το καταλάβει κάνεις; Όχι, διότι δεν υπάρχει αναλυτικός κατάλογος χρεώσης κήσεων όπως παλιά, που ζήταγες ή να σου έρχετε κατάλογος με τα τηλέφωνα που έκανες ή να σου έρχετε κρύβωντας τα τελευταία νούμερα των αριθμών ή να μην σου έρχετε καθόλου.

Μεγάλη κομπίνα από τις μοναδικές εταιρίες που έχουν τον ίδιο ακριβώς τιμοκατάλογο όλες και δεν έρχετε η κυβέρνηση να τις κάνει όλες σε ένα, νοικοκυρεμένα!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω το frog,το vodafone international και η Qcard να αποφυγουν αυτο το νεο μετρο,στη Q αν βαλεις 20αρα καρτα σου χαριζουν τον φορο καρτοκινητης 12%
Link to comment
Share on other sites

βρε κανενα προβλημα .. οσο πιο πολυ ακριβα τα "ντριν" .. τοσο και λιγοτερα τηλεφωνα θα κανουν και ο κοσμος και πιο πολυ οι μικρες ηλικιες και πολυ απλα θα περιοριστει το μπλα μπλα για τα πολυ απαραιτητα και οχι για οτι ναναι.

Εγω τουλαχιστον μπορω να ζησω σιγουρα και χωρις τηλεφωνο..δεν με χαλαει καθολου... θα βρουμε και την ησυχια μας μωρε .. :lol:

Α ρε που παμε ρεεεε...

Link to comment
Share on other sites

Eγω βασικα σαν καταναλωτης δεν δεχομαι προγραμμα με ελαχιστη χρεωση 1'(με τον ισχυοντα τιμοκαταλογο).Tο κλεινω.Tηλεκαρτα:)
Link to comment
Share on other sites

Tο κλεινω.Tηλεκαρτα:)

 

Ε, ουτε και αυτο ειναι λυση.

Στα λογια ακουγεται απλο..αλλα για να σε δω να το κανεις.:O

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Eγω βασικα σαν καταναλωτης δεν δεχομαι προγραμμα με ελαχιστη χρεωση 1'(με τον ισχυοντα τιμοκαταλογο).Tο κλεινω.Tηλεκαρτα:)

 

Εγω μπορω να μιλαω και πολυ και καθολου.. Αν το πανε ετσι .. απλα δεν παιρνω για οτι ναναι πλεον.και αν δω φυσικα οτι δεν συμφερει καθολου η καρτα ισως να γυρισω παλι ολη την οικογενεια στο συμβολαιο.γιατι μου φαινεται θα φτασουμε στην εποχη του 1 ευρω το λεπτο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με "εκπλήσσει" καθόλου το γεγονός της ελάχιστης χρέωσης των 60 δευτερολέπτων , έχοντας δει σειρά από "δωράκια" τον τελευταίο ενάμιση χρόνο...

 

Σίγουρα το τοπίο έχει αντιστραφεί αν δούμε την συνολική εικόνα... 15 χρόνια πριν, πουλούσες "μούρη" έχοντας κινητό. Τώρα όποιος έχει 2 κινητά , ουσιαστικά είναι μάλλον "φτωχός" μιας και προσπαθεί με αυτόν τον τρόπο να πετύχει φτηνότερες χρεώσεις στις κλήσεις του... άρα και πάλι ο έχων ένα κινητό την σήμερον ημέρα ξαναγίνεται "μούρη" αλλά για έναν εντελώς διαφορετικό λόγο...

 

Οι εταιρείες "καλά κάνουν" από την πλευρά τους να πάνε την χρέωση 60 δευτερόλεπτα και οι συνδρομητές καλά θα κάνουν να τα γυρίσουν σε καρτοκινητά χωρίς ελάχιστη χρέωση..

 

Τις προάλλες ήθελα να πάρω ένα τηλέφωνο στην Ιταλία. € 0,21 η χρέωση με Q και ανα δευτερόλεπτο βήμα χρέωσης και € 0,88 με What's Up με βήμα χρέωσης ανα λεπτό.

 

Τι θα κάνατε στη θέση μου?

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...