Jump to content

Xperia X10i : Dual Touch σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογές σε 2.1


Lillifee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, καλησπέρα...

 

Όπως ξέρουμε, η SE τελικά αποφάσισε ότι το digitizer του X10 υποστηρίζει dual touch. Χθες το νέο update με τον ανάλογο driver κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία.

Επειδή όμως η υπομονή δεν είναι αρετή των tech freaks, ο Binary από τους xda-developers έδωσε τον νέο kernel για flashing σε οποιαδήποτε ROM (είτε stock SE, οποιαδήποτε version, είτε custom).

 

Η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή και περιγράφεται εδώ.

Μετά από το flashing το DT δούλευε στην 3D Gallery, στο Angry Birds (απ' όσα δοκίμασα εγώ). Δε δούλευε όμως σε κανένα από τους γνωστούς browser που υποστηρίζουν multitouch (Dolphin, Miren, κλπ), κάτι το οποίο με έβαλε σε σκέψεις.

Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι χρήστες που είχαν κάποια custom Froyo ROM δήλωναν ότι δούλευε σε όλες τις εφαρμογές, πείστηκα ότι κάτι "τρέχει". :ninja:

Με τα πολλά, και για να μη μακρυγορώ άλλο, το θέμα ήταν ότι ο driver υπήρχε αλλά αυτό δεν είχε αποτυπωθεί στο build.prop και δεν υπήρχαν τα κατάλληλα permissions στο \system\etc\permission.

 

Η λύση είναι πολύ απλή και θα την εξηγήσω αναλυτικά παρακάτω.

 

Καταρχάς πρέπει να flashάρουμε τον νέο kernel. Να σημειώσω ότι για τα 2 πρώτα βήματα υπάρχει και ο οδηγός του Freco, τον οποίον δεν είχα δει πριν κάνω αυτό το post! Sorry! :O

 

Βήμα 1

Κατεβάζουμε το FlashTool από εδώ.

Τρέχουμε το exe (ως administrators αν είμαστε σε Win7).

Δημιουργείται ένας φάκελος FlashTool. Μέσα σε αυτό το φάκελο υπάρχει ο φάκελος firmwares. Κατεβάζουμε αυτό το rar και το περιεχόμενό του (δηλαδή έναν φάκελο με το όνομα DualTouch) το βάζουμε στον προαναφερόμενο φάκελο firmwares.

 

Βήμα 2

Διπλό κλικ στο X10FlashTool.exe. Θα εμφανιστεί αυτό το παράθυρο:

 

http://img411.imageshack.us/img411/4165/88772081.th.png

 

Επιλέγουμε Connect -> X10 και μετά μας πετάγεται ένα παράθυρο που μας ζητά να βάλουμε το τηλέφωνο σε flash mode. Κλείνουμε το τηλέφωνο, αφότου κλείσει πατάμε το πλήκτρο Πίσω και καθώς το πατάμε και χωρίς να το αφήσουμε, συνδέουμε το κινητό με το καλώδιο USB στον υπολογιστή μας. Μόλις εμφανιστεί σταθερά αναμμένο το πράσινο LED πατάμε ΟΚ στο παράθυρο και αφήνουμε το Πίσω. Έπειτα πατάμε την επιλογή Flash και επιβεβαιώνουμε ότι είναι τσεκαρισμένο το kernel.sin από το φάκελο firmwares/DualTouch.

Αυτό ήταν! Η διαδικασία θα ολοκληρωθεί αστραπιαία σχεδόν. Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο και το ανοίγουμε.

 

Βήμα 3 (προαιρετικό σύμφωνα με κάποιες αναφορές, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει χωρίς, και σίγουρα δεν βλάπτει ;))

Με τον Root Explorer ή την -πολύ καλή- δωρεάν αντίστοιχη επιλογή Super Manager, πάμε στο /system, πατάμε το κουμπί Mount R/W, βρίσκουμε το build.prop, πατάμε παρατεταμένα επάνω του και επιλέγουμε "Open in Text Editor". Στο τέλος-τέλος, μετά και την τελευταία γραμμή προσθέτουμε εμείς δύο ακόμα γραμμές γράφοντας τα εξής:

 

ro.product.multi_touch_enabled=true

ro.product.max_num_touch=2

 

Αφού βεβαιωνόμαστε ότι τα γράψαμε όλα σωστά, πατάμε το πλήκτρο Μενού Save & Exit και σβήνουμε το αρχείο build.prop.bak που δημιουργήθηκε (ή απλά το κάνουμε Cut/Paste στην κάρτα μνήμης μας, αν θέλουμε να έχουμε ένα backup).

 

Βήμα 4

Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο, το περνάμε στο κινητό και μέσω πάλι του Root Explorer, το αντιγράφουμε στο φάκελο /system/etc/permissions. Έπειτα πατάμε παρατεταμένα επάνω του και επιλέγουμε Permissions. Πρέπει τα tick να είναι ακριβώς όπως στην εικόνα:

 

http://img171.imageshack.us/img171/3875/snap20110120070159.th.png

 

Βήμα 5

Βγαίνουμε από τον Root Explorer, κάνουμε επανεκκίνηση και τώρα πρέπει να έχουμε dual touch σε όλες τις εφαρμογές, που το υποστηρίζουν φυσικά. ;)

 

Αν θέλουμε να το τεστάρουμε, υπάρχει και η εφαρμογή Multitouch Tester δωρεάν στο Market.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

 

 

  • Οι οδηγίες που έδωσα αφορούν τον Root Explorer, αλλά όπως ανέφερα, υπάρχει και ο Super Manager που είναι δωρεάν. Ξέρω σίγουρα ότι έχει και αυτός τη δυνατότητα να δει το /system, αλλά πιθανότατα οι εντολές είναι λίγο διαφορετικές. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να το δοκιμάσω και να προσαρμόσω τον οδηγό και ζητώ συγγνώμη για αυτό. :O
  • Για όποιον δε θέλει να χρησιμοποιήσει κάποιον file explorer για να κάνει τα βήματα 3 και 4, γίνονται και μέσω adb:

 

[(προαιρετικό σύμφωνα με κάποιες αναφορές, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει χωρίς, και σίγουρα δεν βλάπτει)

adb shell mount -o remount,rw -t yaffs2 /dev/block/mtdblock2 /system

adb pull /system/build.prop build.prop

 

(κάνουμε edit το build.prop από το PC μας με Notepad, αποθηκεύουμε και...)

 

adb push build.prop /sdcard/build.prop

adb shell dd if=/sdcard/build.prop of=/system/build.prop]

 

Μετά, κάνουμε push το xml που κατεβάσαμε στο Βήμα 4:

 

adb push android.hardware.touchscreen.multitouch.xml /system/etc/permissions/android.hardware.touchscreen.multitouch.distinct.xml

 

adb shell chmod 755 /system/etc/permissions/android.hardware.touchscreen.multitouch.distinct.xml

 

adb shell reboot

 

 

  • Δημοσίευσα αυτό τον οδηγό και στους xda, για όποιον τον θέλει στα Αγγλικά. Είναι λιγότερο αναλυτικός, αλλά δε μπορώ να κάνω αλλιώς, η πατρίδα είναι πατρίδα!!! :lol:

 

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Respectttt!!!!:respect::dance:

O οδηγος ειναι αποκλειστικα για το Χ10?

Ναι, γιατί ο kernel περιέχει drivers για το digitizer του X10, οπότε δε θα δουλέψει σε mini/mini pro. :worry:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά. Πολύ καλός οδηγός. Θα το δοκιμάσω σύντομα γιατί με το flashαρισμα δουλεύει σε λιγοστές εφαρμογές.

 

Thanks.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

AΨΟΓΗ ....(για μια ακόμα φορά!)

 

Ευχαριστώ, δουλεύει !

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω δημόσια την Lillifee για την άμεση ανταπόκρισή της στην παράκλησή μου για την μετάφραση του οδηγού στα Ελληνικά. Πραγματικά δεν έχω λόγια.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά σε όλους σε αυτό το forum!!! είναι κάποια άτομα εδω μέσα που πραγματικά βοηθάνε την community να πάει ένα βήμα παραπέρα!
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου στειλει το flashtool γιατι τα λινκ τους δεν δουλευουν....??? ας μου στειλετε pm αν δεν επιτρεπεται....;)

 

Αυτό το link δουλεύει! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα τον οδηγο κατα γραμμα αλλα δεν εχω multitouch .... :( τα εκανα ολα με τον root explorer κανονικα εκανα edit το build.prop εβαλα το αλλο αρχειο στο system/etc/permisions εκανα τα τικ οπως ακριβως στην φωτο.. εκανα restart αλλα ακομα τιποτα... τι να φταιει?????????
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα τον οδηγο κατα γραμμα αλλα δεν εχω multitouch .... :( τα εκανα ολα με τον root explorer κανονικα εκανα edit το build.prop εβαλα το αλλο αρχειο στο system/etc/permisions εκανα τα τικ οπως ακριβως στην φωτο.. εκανα restart αλλα ακομα τιποτα... τι να φταιει?????????

 

Έκανες το Βήμα 1 και 2;

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειτε κανονικα..... εκανα flash ολη τη διαδικασια βημα βημα κατα γραμμα....

 

εχω firmware 2.0.A.0.504.... μηπως δεν παιζει σε ολες τις ρομ...??????

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειτε κανονικα..... εκανα flash ολη τη διαδικασια βημα βημα κατα γραμμα....

 

εχω firmware 2.0.A.0.504.... μηπως δεν παιζει σε ολες τις ρομ...??????

Παίζει σε όλες απολύτως της ROM, stock και custom. Κι εγώ την .504 έχω ακόμα!

Δοκίμασε να επαναλάβεις τη διαδικασία από την αρχή! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σε όλες απολύτως της ROM, stock και custom. Κι εγώ την .504 έχω ακόμα!

Δοκίμασε να επαναλάβεις τη διαδικασία από την αρχή! ;)

τα εκανα παλι ολα απο την αρχη...... ακομα τιποτα.... μηπως φταιει οτι οτι κανω το κανω χωρις καρτα sim στο τηλεφωνο???????

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν θα ειναι συμβατο και με το χ8???

 

Όχι, δεν είναι. Μιλάμε για διαφορετικό hardware. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με βιάζει κανείς! Θα περιμένω κανονικά την επίσημη αναβάθμιση της Sony Ericsson.;) Να "σπάσω" το λογισμικό του κινητό μου μόνο και μόνο για να έχω multi touch; Μπαααα!!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με βιάζει κανείς! Θα περιμένω κανονικά την επίσημη αναβάθμιση της Sony Ericsson.;) Να "σπάσω" το λογισμικό του κινητό μου μόνο και μόνο για να έχω multi touch; Μπαααα!!!:rolleyes:

 

Ναι είναι πολύ διαστημικό hack η ενσωμάτωση του multitouch! :P

 

Σοβαρά τώρα:

 

Σίγουρα καθένας επιλέγει τις επεμβάσεις που κάνει (ή δεν κάνει στην συσκευή του) βάσει αναγκών, εγγύησης κλπ.

Η ενσωμάτωση της dualtouch λειτουργίας όμως δεν αποτελεί παραποίηση λογισμικού (μιας και flashάρεις stock kernel)

 

Άραγε έχεις κάνει root στην συσκευή σου? Αν ναι πίστεψε με αποτελεί πιο σοβαρο λόγο για warranty void, παρά το flashαρισμένο kernel.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ένα πρόβλημα με την όλη διαδικασία.

Κατ'αρχήν κατέβασα το Flashtool v 0.2.6 & 0.2.5 και ΔΕΝ έχει την επιλογή connect.

 

Το τηλέφωνο όταν κρατούσα πατημένο το back button και βάζοντας το καλώδιο usb δεν κάνει τίποτα και τα windows 7 βγάζουν μήνυμα λάθους του driver.

 

Τί κάνουμε τώρα?

 

το flashtool σε οτι και να κανω βγάζει το κάτωθι

 

"03/048/2011 23:48:03 - INFO - Searching Adb Device

03/048/2011 23:48:03 - ERROR - Please connect your device and enable USB debugging"

 

σημείωση το τηλέφωνο είναι rooted και έχω ενεργοποιήσει το usb debugging

 

EDIT:

Ακυρο το βρήκα !!! :p

 

Όλα παίζουν ΤΕΛΕΙΑ Ίρις να'σαι καλά για μία ακόμα φορά :happy:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμένα εμφάνισε σήμερα ότι υπάρχει αναβάθμιση για το pinch to zoom στο PC Companion. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε σε περίπου 10-15 λεπτά και όλα δουλεύουν άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα με την όλη διαδικασία.

Κατ'αρχήν κατέβασα το Flashtool v 0.2.6 & 0.2.5 και ΔΕΝ έχει την επιλογή connect.

 

Το τηλέφωνο όταν κρατούσα πατημένο το back button και βάζοντας το καλώδιο usb δεν κάνει τίποτα και τα windows 7 βγάζουν μήνυμα λάθους του driver.

 

Τί κάνουμε τώρα?

 

το flashtool σε οτι και να κανω βγάζει το κάτωθι

 

"03/048/2011 23:48:03 - INFO - Searching Adb Device

03/048/2011 23:48:03 - ERROR - Please connect your device and enable USB debugging"

 

σημείωση το τηλέφωνο είναι rooted και έχω ενεργοποιήσει το usb debugging

 

EDIT:

Ακυρο το βρήκα !!! :p

 

Όλα παίζουν ΤΕΛΕΙΑ Ίρις να'σαι καλά για μία ακόμα φορά :happy:

τι εκανες? πες μου εχω το ιδιο προβλημα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...