Jump to content

[Modding] Motorola DEFY

bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με την δευτερη φορα ισως γινει μπακ απ.Σε μενα εγινε

Ήταν αυτό που έλεγε ο Salto. Eίχα πρόσφατα αλλάξει την sd και δεν την είχε κάνει mount.

Τελικά, ξαναγυρίζω στην Miui, λόγω τραγικού battery drain στην 4.1.2, το οποίο δεν διορθώθηκε, παρά τις προσπάθειές μου για καλιμπράρισμα κλπ κλπ…

Εδώ θα είμαστε βέβαια να δοκιμάζουμε τις καινούριες ρομ. Με ένα nandroid backup είναι πανεύκολο να επιστρέφουμε στην προηγούμενη ρομ μας, χωρίς να χάνουμε τίποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung Note 8 ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

• Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίεργο έγω δεν έχω πρόβλημα με τη μπαταρία. Τελικά πολλές custom rom έχουν πολύ διαφορετική απόδοση στη μπαταρία από κινητό σε κινητό.

Περίεργο έγω δεν έχω πρόβλημα με τη μπαταρία. Τελικά πολλές custom rom έχουν πολύ διαφορετική απόδοση στη μπαταρία από κινητό σε κινητό.
Εμένα μετά βίας έβγαζε 7 ώρες , ειδικά όταν δεν ήταν σε wifi και χρησιμοποιούσε το δίκτυο.

Εχω στα χερια μ ενα defy με γνησια 2.2 ... θα ηθελα να μ πειτε μια ρομ σταθερη γρηγορη 2.3 based καλυτερα που την εχετε οι ποιο πολλοι .Σε ποια σελιδα εχετε οδηγο εγκαταστασης??

ενας οδηγος που ειχα γραψει παλιοτερα:

1)φορτιστε πληρως τη μπαταρια σας

2)κατεβαστε και βαλτε στη καρτα σας τη WajkIui ROM και το 2ndInit

3)ανοιξτε τον εντοπισμο σφαλματων (ρυθμισεις->εφαρμογες->αναπτυξη)

4)εγκαταστηστε το 2ndInit Recovey ανοιξτε την εφαρμογη και πατηστε "Install 2ndInit Recovery"

5)ξανα επανεκκινηση το κινητο..και επιλεξτε Recovery -> [Custom Recovery] or [latest recovery]

6)μετα κανετε "wipe cache partition" και "wipe data/factory reset" και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

7)μετα παραμενοντας στο recovery παμε "install zip from sdcard" και μετα "choose zip from sdcard" και απο τον explorer που εμφανιζει επιλεγουμε το αρχειο που κατεβασαμε στο 2 βημα.

8) μετα κανουμε ξανα wipe cache και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

9)μετα κανετε επανεκκινηση (θα αργησει λιγο την πρωτη φορα να ξεκινησει)

10)μετα ρυθμιζετε απο το basebandswitcher τις συχνοτητες για κεντρικη ευρωπη και ειστε ετοιμοι!!!!!!!!!!

*για να μετακινηθειτε μεσα στο recovery χρησιμοποιηστε τα volume +- button και το power button για να επιλεξετε

*μετα την εγκατασταση της ρομ μπορειτε να βαλετε οποιοδηποτε launcher θελετε(π.χ. launcher pro-go launcher....etc)

*για να μην εχετε προβληματα με hotbboot ανοιξτε την εφαρμογη "superuser" και απενεργοποιηστε τη διαχειριση εφαρμογων

ενας οδηγος που ειχα γραψει παλιοτερα:

παίζει να το γράφεις αυτό ανα 3-4 μηνύματα :lol:

βάλτο στην υπογραφή σου, ή να γίνει σε κανα θέμα το πρώτο ποστ:p

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

παίζει να το γράφεις αυτό ανα 3-4 μηνύματα :lol:

βάλτο στην υπογραφή σου, ή να γίνει σε κανα θέμα το πρώτο ποστ:p

Εσυ το ελυσες το θεμα με την καρτα μνημης?

φιλε saltofx αυτη ειναι διαδικασια για νεα ρομ ,χρειαζεται να κανω ρουτ το κινητο μ?? υπαρχει ενα λινκ με τα βηματα αν θελει κ ρουτ ? διαβασα οτι stable ειναι η cm7.2...

Δεν έκανα τίποτα αλλά δεν μου το ξανάκανε. Τι να πω, δεν ξέρω.

Αν την είχες κάνει φορμάτ μέσα από το κινητό, τότε αυτή είναι η λύση.

φιλε saltofx αυτη ειναι διαδικασια για νεα ρομ ,χρειαζεται να κανω ρουτ το κινητο μ?? υπαρχει ενα λινκ με τα βηματα αν θελει κ ρουτ ? διαβασα οτι stable ειναι η cm7.2...

κανε ροοτ το κινητο με το superoneclick...

Αν την είχες κάνει φορμάτ μέσα από το κινητό, τότε αυτή είναι η λύση.

μπα...ετσι την άφησα.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

παιδια καλησπερα μετα απο εναμιση μηνα που εκανα την μα#$$λακια που ειχα νεκρωσει το κινητο φιλε saltofx δεν ξερω αν θυμασαι το κινητο εχει γυρισει ολα τα πιθανα μερη και κανεις δεν μπορεσε να το φτιαξει χτες το ξαναπηρα στα χερια μου....δεν νομιζω να υπαρχουν ελπιδες να ξαναδουλεψει αλλα θεωρησα πριν ψαξω να αγορασω καινουργιο να προσπαθησω μια τελευταια φορα να το φτιαξω

https://www.dropbox.com/s/vj0rctqe7g6xgkl/20130126_161309.jpg

Εδω κοιτατε τι μου βγαζει με miui !!

παιδια καλησπερα μετα απο εναμιση μηνα που εκανα την μα#$$λακια που ειχα νεκρωσει το κινητο φιλε saltofx δεν ξερω αν θυμασαι το κινητο εχει γυρισει ολα τα πιθανα μερη και κανεις δεν μπορεσε να το φτιαξει χτες το ξαναπηρα στα χερια μου....δεν νομιζω να υπαρχουν ελπιδες να ξαναδουλεψει αλλα θεωρησα πριν ψαξω να αγορασω καινουργιο να προσπαθησω μια τελευταια φορα να το φτιαξω

δεν θυμαμαι την περιπτωση σου...για πες επιγραμματικα πως κολλησε το κινητο και τι εχεις δοκιμασει ολο αυτο το καιρο?

επισης εισαι εκτος εγγυησης?

https://www.dropbox.com/s/vj0rctqe7g6xgkl/20130126_161309.jpg

Εδω κοιτατε τι μου βγαζει με miui !!

Πλάκα πλάκα, σκέφτομαι πολλές φορές να αφήσω την cm10 και να γυρίσω σε gb miui

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Πλάκα πλάκα, σκέφτομαι πολλές φορές να αφήσω την cm10 και να γυρίσω σε gb miui

Το θεμα ειναι οτι εκτος απο τα benchmarks, η ταχυτητα φαινεται και στην πραξη.

Ειδικα τωρα που ειναι φρεσκοεγκατεστημενη. Με τον καιρο θα βαρυνει, αλλα εχω παρει backup με ολα στημενα, ετοιμα και μια φορα καθε 20 μερες θα το επαναφερω. ;)

Δεν χρειάζεται ρε συ. Αρκεί ένα clean cache, dalvik cache και είσαι οκ

Δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο. Την miui την ειχα σχεδον 2 μηνες και εκανα τα clear cashe καθε βδομαδα. Τωρα που την ξαναεβαλα απο την αρχη (επιστρεφοντας απο την 4.1.2) διαπιστωνω οτι το κινητο ειναι πολυ ταχυτερο αππ οτι πριν.

οχι πριν κανα μηνα ειχα περασει πολλες διαφορετικες ρομ μαζι χωρις να ακολουθησω τις οδηγιες και με μπαταρια 30-40% το κινητο μου εβγαζε error και εγω επεμενα και αναψε το ασπρο λαμπακι και εκλεισε και δεν ξαναανοιξε ποτε

Δεν χρειάζεται ρε συ. Αρκεί ένα clean cache, dalvik cache και είσαι οκ

Το κανεις αυτο και φρεσκαρει το κινητο χωρις να χανει τιποτα ή πρεπει να κανω backup? εχω την CM7.2 πανω κι εχει βαρυνει πολυ το κινητο,αμα παω σε CM10 θα παει καθολου πιο γρηγορα ή ειναι ασταθης και να δοκιμασω καλυτερα και καμμία miui? για να περασω miui δεν το γλιτωνω το clear data ε;

Το κανεις αυτο και φρεσκαρει το κινητο χωρις να χανει τιποτα ή πρεπει να κανω backup? εχω την CM7.2 πανω κι εχει βαρυνει πολυ το κινητο,αμα παω σε CM10 θα παει καθολου πιο γρηγορα ή ειναι ασταθης και να δοκιμασω καλυτερα και καμμία miui? για να περασω miui δεν το γλιτωνω το clear data ε;

Ναι, δεν χάνεις τίποτα. Πρόσεχε μόνο μην κάνεις και wipe data, γιατί εκεί χάνεις τα δεδομένα σου.

Για να γυρίσεις σε miui νομίζω δεν γλιτώνεις το wipe data.

φιλε saltofx μια βοηθεια . εκανα ρουτ εγκατεστησα το 2ndInit ,μπαινω σε recovery με vol - power μου βγαζει τριγωνο κ ρομποτακι και κολλαει .Μετα τι κανω για να μπω recovery ??