Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τις τελευταιες μερες χρησιμοποιω τη CM10 Negan1911 13-1-13(v2) και πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε jelly bean cm10

προτεινω να φλασαρετε και τα minimal gapps απο το λινκ που δινει ο Quarx στο νημα της cm10.

ειναι πολυ γρηγορη..χωρις λαγκ-πολυ γρηογορο gps....απο ρυθμισεις στo performance δεν εχω πειραξει τιποτα απλα εχω απενεργοποιησει απο πολλες εφαρμογες το hardware acceleration!

για launcher χρησιμοποιω το τελευταιο καιρο σε ολες τις ρομ που δοκιμαζω τον adw και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Πριν 15 μέρες πέρασα την επίσημη cm7.2, μετά από 2 χρόνια με μαμά 2.2 froyo (green lense). Όλα καλά, γρήγορη κλπ, εκτός από ένα πρόβλημα με τη μπαταρία, τα γνωστά battery drops της cm7.

Ξέρεις μήπως οι ανεπίσημες roms ή τα τελευταία nightly's λύνουν το πρόβλημα ;;;; Υπάρχει κάποια άλλη rom, σταθερή σαν τη cm7.2 (εκτός miui!!!) ή cm10 που δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα;;;

Και τελικά αξίζει να πάμε σε jb ή να περιμένουμε λίγο ακόμα;;;

Link to comment
Share on other sites

η wiui μεσα στις ρυθμισεις στη μεσαια καρτελα αν θυμαμαι καλα εχει ρυθμιση για wifi-tether.

αν για οποιοδηποτε λογο ομως δεν δουλευει τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις το barnacle wifi-tether απο το play store!

 

τις τελευταιες μερες χρησιμοποιω τη CM10 Negan1911 13-1-13(v2) και πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε jelly bean cm10

προτεινω να φλασαρετε και τα minimal gapps απο το λινκ που δινει ο Quarx στο νημα της cm10.

ειναι πολυ γρηγορη..χωρις λαγκ-πολυ γρηογορο gps....απο ρυθμισεις στo performance δεν εχω πειραξει τιποτα απλα εχω απενεργοποιησει απο πολλες εφαρμογες το hardware acceleration!

για launcher χρησιμοποιω το τελευταιο καιρο σε ολες τις ρομ που δοκιμαζω τον adw και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Διαβαζοντας το μηνυμα σου, την περασα και εγω πριν 2 μερες.

Αισθητικα ειναι πολυ καλη, vanilla jb, αλλα σε ταχυτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι γρηγοροτερη απο την 2.3 miui. Πανω κατω στα ιδια επιπεδα. Εννοειται την κραταω, λογω της συγχρονης εμφανισης και καποιων επιπλεον ευκολιων που εχει (πχ προφιλ) και επιτελους μπορω να εχω τον nova στο defy+ :p

(Ο στοκ dialer ειναι πολυ αργος δυστυχως και τον αντικατεστησα με τον ex dialer)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πριν 15 μέρες πέρασα την επίσημη cm7.2, μετά από 2 χρόνια με μαμά 2.2 froyo (green lense). Όλα καλά, γρήγορη κλπ, εκτός από ένα πρόβλημα με τη μπαταρία, τα γνωστά battery drops της cm7.

Ξέρεις μήπως οι ανεπίσημες roms ή τα τελευταία nightly's λύνουν το πρόβλημα ;;;; Υπάρχει κάποια άλλη rom, σταθερή σαν τη cm7.2 (εκτός miui!!!) ή cm10 που δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα;;;

Και τελικά αξίζει να πάμε σε jb ή να περιμένουμε λίγο ακόμα;;;

 

κοιτα για τα battery drops οταν περνας καινουρια ρομ το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις το κινητο μεχρι να σβησει απο μπαταρια(οχι οταν φτασει 1% να αρχισεις να φορτιζεις..γιατι πολλες φορες το 1% ειναι εικονικο)..μετα φορτιζει μεχρι το 100% και αφηνεις ακομη μια ωρα να φορτιζει...και τελος κανεις ενα καλιμπραρισμα με το battery calibration απο μαρκετ ή απο custom recovery.Μετα απο αυτο κανεις και 3 πληρεις φορτισεις και αν εχεις παλι προβλημα μπορεις να δοκιμασεις και αλλες nightly μονο με wipe cache-wipe dalvik cache ωστε να μην χασεις τα δεδομενα σου....ορισμενες απο τις τελευταιες nightly ειναι καλυτερες απο την official.Αλλα αυτο θα πρεπει να το δεις μονος σου δοκιμαζοντας.Οσο για την Jb θα την βαλεις μονο αν εχεις ορεξη να δοκιμαζεις.

 

Διαβαζοντας το μηνυμα σου, την περασα και εγω πριν 2 μερες.

Αισθητικα ειναι πολυ καλη, vanilla jb, αλλα σε ταχυτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι γρηγοροτερη απο την 2.3 miui. Πανω κατω στα ιδια επιπεδα. Εννοειται την κραταω, λογω της συγχρονης εμφανισης και καποιων επιπλεον ευκολιων που εχει (πχ προφιλ) και επιτελους μπορω να εχω τον nova στο defy+ :p

(Ο στοκ dialer ειναι πολυ αργος δυστυχως και τον αντικατεστησα με τον ex dialer)

 

Οσον αφορα την ταχυτητα της Jb τουλαχιστον σε μενα εχω παρατηρησει οτι ενω το ui και η πλοηγηση σε μενου-ρυθμισεις δεν εχει την σπιρταδα της cm7-miui , παρολα αυτα ομως πολλες εφαρμογες βαριες οπως το sygic aura - mx player φορτωνουν πολυ πιο γρηγορα ..οπως επισης το gps κλειδωνει πολυ γρηγορα δορυφορους.με τον adw launcher εχω και αψογη αποκριση στο app drawer.

Οσο για τον στοκ dialer ποτε δεν τον χρησιμοποιω..μονο ex dialer εννοειται!

Για την ωρα εγω την κραταω και δοκιμαζω γενικα οτι βγαινει.....:P

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

κοιτα για τα battery drops οταν περνας καινουρια ρομ το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις το κινητο μεχρι να σβησει απο μπαταρια(οχι οταν φτασει 1% να αρχισεις να φορτιζεις..γιατι πολλες φορες το 1% ειναι εικονικο)..μετα φορτιζει μεχρι το 100% και αφηνεις ακομη μια ωρα να φορτιζει...και τελος κανεις ενα καλιμπραρισμα με το battery calibration απο μαρκετ ή απο custom recovery.Μετα απο αυτο κανεις και 3 πληρεις φορτισεις και αν εχεις παλι προβλημα μπορεις να δοκιμασεις και αλλες nightly μονο με wipe cache-wipe dalvik cache ωστε να μην χασεις τα δεδομενα σου....ορισμενες απο τις τελευταιες nightly ειναι καλυτερες απο την official.Αλλα αυτο θα πρεπει να το δεις μονος σου δοκιμαζοντας.Οσο για την Jb θα την βαλεις μονο αν εχεις ορεξη να δοκιμαζεις.

 

 

 

Οσον αφορα την ταχυτητα της Jb τουλαχιστον σε μενα εχω παρατηρησει οτι ενω το ui και η πλοηγηση σε μενου-ρυθμισεις δεν εχει την σπιρταδα της cm7-miui , παρολα αυτα ομως πολλες εφαρμογες βαριες οπως το sygic aura - mx player φορτωνουν πολυ πιο γρηγορα ..οπως επισης το gps κλειδωνει πολυ γρηγορα δορυφορους.με τον adw launcher εχω και αψογη αποκριση στο app drawer.

Οσο για τον στοκ dialer ποτε δεν τον χρησιμοποιω..μονο ex dialer εννοειται!

Για την ωρα εγω την κραταω και δοκιμαζω γενικα οτι βγαινει.....:P

Ευχαριστω (για αλλη μια φορα). Με τον adw η συσκευη εχει πολυ καλυτερη αποκριση. Τελικα παιζει απο συσκευη σε συσκευη ποιος launcher ταιριαζει καλυτερα.

 

Κατι αλλο, προσπαθησα να παρω nandroid backup και πηγα στην custom recovery>backup and restore> backup all αλλα μου βγαζει μηνυμα cant mount backup path.

Τι κανω λαθος???:cool:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες στις ρυθμίσεις του adw system - > advanced και εκεί που λέει scrolling cache επέλεξε disabled.... Νομίζω πάει ακόμα καλύτερα. Τώρα για το backup και εγώ δεν το έχω ψάξει.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες στις ρυθμίσεις του adw system - > advanced και εκεί που λέει scrolling cache επέλεξε disabled....

 

Ναι! απροσδοκητο, αλλα ετσι ειναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω (για αλλη μια φορα). Με τον adw η συσκευη εχει πολυ καλυτερη αποκριση. Τελικα παιζει απο συσκευη σε συσκευη ποιος launcher ταιριαζει καλυτερα.

 

Κατι αλλο, προσπαθησα να παρω nandroid backup και πηγα στην custom recovery>backup and restore> backup all αλλα μου βγαζει μηνυμα cant mount backup path.

Τι κανω λαθος???:cool:

 

λοιπον νομιζω βρηκα το προβλημα..οταν μπεις μεσα στο custom recovery πηγαινε mounts and storage->mount /sdcard και μετα πηγαινε πισω και δοκιμασε να παρεις backup

 

Υ.Γ.sorry για τα συνεχομανα post!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

λοιπον νομιζω βρηκα το προβλημα..οταν μπεις μεσα στο custom recovery πηγαινε mounts and storage->mount /sdcard και μετα πηγαινε πισω και δοκιμασε να παρεις backup

 

Υ.Γ.sorry για τα συνεχομανα post!

 

Εισαι μεγας!!!

:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για τα battery drops οταν περνας καινουρια ρομ το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις το κινητο μεχρι να σβησει απο μπαταρια(οχι οταν φτασει 1% να αρχισεις να φορτιζεις..γιατι πολλες φορες το 1% ειναι εικονικο)..μετα φορτιζει μεχρι το 100% και αφηνεις ακομη μια ωρα να φορτιζει...και τελος κανεις ενα καλιμπραρισμα με το battery calibration απο μαρκετ ή απο custom recovery.Μετα απο αυτο κανεις και 3 πληρεις φορτισεις και αν εχεις παλι προβλημα μπορεις να δοκιμασεις και αλλες nightly μονο με wipe cache-wipe dalvik cache ωστε να μην χασεις τα δεδομενα σου....ορισμενες απο τις τελευταιες nightly ειναι καλυτερες απο την official.Αλλα αυτο θα πρεπει να το δεις μονος σου δοκιμαζοντας.Οσο για την Jb θα την βαλεις μονο αν εχεις ορεξη να δοκιμαζεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτά που προτείνεις τα δοκίμασα, μάλιστα άλλαξα και κάτι permissions στα batt stats που είδα στο αντίστοιχο thread των xda, αλλά τίποτα.

Θα δοκιμάσω τα τελευταία cm7 nightly πρώτα, ελπίζοντας σε καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

Edited by gusm
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω (για αλλη μια φορα). Με τον adw η συσκευη εχει πολυ καλυτερη αποκριση. Τελικα παιζει απο συσκευη σε συσκευη ποιος launcher ταιριαζει καλυτερα.

 

Κατι αλλο, προσπαθησα να παρω nandroid backup και πηγα στην custom recovery>backup and restore> backup all αλλα μου βγαζει μηνυμα cant mount backup path.

Τι κανω λαθος???:cool:

με την δευτερη φορα ισως γινει μπακ απ.Σε μενα εγινε

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτά που προτείνεις τα δοκίμασα, μάλιστα άλλαξα και κάτι permissions στα batt stats που είδα στο αντίστοιχο thread των xda, αλλά τίποτα.

Θα δοκιμάσω τα τελευταία cm7 nightly πρώτα, ελπίζοντας σε καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

Εχει πολυ καλη αποδοση μπαταριας στην τελευταια cm 7.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

με την δευτερη φορα ισως γινει μπακ απ.Σε μενα εγινε

 

Ήταν αυτό που έλεγε ο Salto. Eίχα πρόσφατα αλλάξει την sd και δεν την είχε κάνει mount.

Τελικά, ξαναγυρίζω στην Miui, λόγω τραγικού battery drain στην 4.1.2, το οποίο δεν διορθώθηκε, παρά τις προσπάθειές μου για καλιμπράρισμα κλπ κλπ…

Εδώ θα είμαστε βέβαια να δοκιμάζουμε τις καινούριες ρομ. Με ένα nandroid backup είναι πανεύκολο να επιστρέφουμε στην προηγούμενη ρομ μας, χωρίς να χάνουμε τίποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο έγω δεν έχω πρόβλημα με τη μπαταρία. Τελικά πολλές custom rom έχουν πολύ διαφορετική απόδοση στη μπαταρία από κινητό σε κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο έγω δεν έχω πρόβλημα με τη μπαταρία. Τελικά πολλές custom rom έχουν πολύ διαφορετική απόδοση στη μπαταρία από κινητό σε κινητό.
Εμένα μετά βίας έβγαζε 7 ώρες , ειδικά όταν δεν ήταν σε wifi και χρησιμοποιούσε το δίκτυο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χερια μ ενα defy με γνησια 2.2 ... θα ηθελα να μ πειτε μια ρομ σταθερη γρηγορη 2.3 based καλυτερα που την εχετε οι ποιο πολλοι .Σε ποια σελιδα εχετε οδηγο εγκαταστασης??
Link to comment
Share on other sites

ενας οδηγος που ειχα γραψει παλιοτερα:

 

1)φορτιστε πληρως τη μπαταρια σας

2)κατεβαστε και βαλτε στη καρτα σας τη WajkIui ROM και το 2ndInit

3)ανοιξτε τον εντοπισμο σφαλματων (ρυθμισεις->εφαρμογες->αναπτυξη)

4)εγκαταστηστε το 2ndInit Recovey ανοιξτε την εφαρμογη και πατηστε "Install 2ndInit Recovery"

5)ξανα επανεκκινηση το κινητο..και επιλεξτε Recovery -> [Custom Recovery] or [latest recovery]

6)μετα κανετε "wipe cache partition" και "wipe data/factory reset" και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

7)μετα παραμενοντας στο recovery παμε "install zip from sdcard" και μετα "choose zip from sdcard" και απο τον explorer που εμφανιζει επιλεγουμε το αρχειο που κατεβασαμε στο 2 βημα.

8) μετα κανουμε ξανα wipe cache και μετα πατε advanced ->"wipe dalvik cache"

9)μετα κανετε επανεκκινηση (θα αργησει λιγο την πρωτη φορα να ξεκινησει)

10)μετα ρυθμιζετε απο το basebandswitcher τις συχνοτητες για κεντρικη ευρωπη και ειστε ετοιμοι!!!!!!!!!!

 

*για να μετακινηθειτε μεσα στο recovery χρησιμοποιηστε τα volume +- button και το power button για να επιλεξετε

*μετα την εγκατασταση της ρομ μπορειτε να βαλετε οποιοδηποτε launcher θελετε(π.χ. launcher pro-go launcher....etc)

*για να μην εχετε προβληματα με hotbboot ανοιξτε την εφαρμογη "superuser" και απενεργοποιηστε τη διαχειριση εφαρμογων

Link to comment
Share on other sites

ενας οδηγος που ειχα γραψει παλιοτερα:

παίζει να το γράφεις αυτό ανα 3-4 μηνύματα :lol:

 

βάλτο στην υπογραφή σου, ή να γίνει σε κανα θέμα το πρώτο ποστ:p

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

παίζει να το γράφεις αυτό ανα 3-4 μηνύματα :lol:

 

βάλτο στην υπογραφή σου, ή να γίνει σε κανα θέμα το πρώτο ποστ:p

 

Εσυ το ελυσες το θεμα με την καρτα μνημης?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

φιλε saltofx αυτη ειναι διαδικασια για νεα ρομ ,χρειαζεται να κανω ρουτ το κινητο μ?? υπαρχει ενα λινκ με τα βηματα αν θελει κ ρουτ ? διαβασα οτι stable ειναι η cm7.2...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα αλλά δεν μου το ξανάκανε. Τι να πω, δεν ξέρω.

Αν την είχες κάνει φορμάτ μέσα από το κινητό, τότε αυτή είναι η λύση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

φιλε saltofx αυτη ειναι διαδικασια για νεα ρομ ,χρειαζεται να κανω ρουτ το κινητο μ?? υπαρχει ενα λινκ με τα βηματα αν θελει κ ρουτ ? διαβασα οτι stable ειναι η cm7.2...

 

κανε ροοτ το κινητο με το superoneclick...

Link to comment
Share on other sites

Αν την είχες κάνει φορμάτ μέσα από το κινητό, τότε αυτή είναι η λύση.

μπα...ετσι την άφησα.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

μπα...ετσι την άφησα.

Α, και χαρηκα :p:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...