Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aλήθεια γιατι προτιμήσατε αυτή από την καθαρή και δοκιμασμένη CM7, τι παραπάνω έχει; αξίζει περισσότερο για κάποιο λόγο ή έτσι απλά ειπατε να δοκιμάσετε;

 

ειναι πολυ λιτη ρομ, ο τυπος εχει αφαιρεσει παρα πολλα πραγματα απο μεσα (οπως google maps)

οποτε βαζεις οτι θες εσυ μετα

ειναι εμπειρος linux-ας και κανει πολυ καλη δουλεια

εχει πολυ ομορφο theme και στοιχεια απο Xperia Arc κλπ.

το κυριοτερο ομως ειναι οτι η ρομ ειναι σταθερη και χωρις κανενα προβλημα

 

ειμαι στις 24 ωρες με 65% (πρωτη φορτιση ακομα)

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O jboogie είναι γνωστος για τη δουλειά του στα μοτορολα και δεν θα έβγαζε κάτι που δεν το έχει δοκιμάσει.στη cm7 από την άλλη κάνουμε έμεις τα πειραματοζωα

 

oσοι χρησιμοποιητε το basebandswitcher ποια επιλογη δουλευει καλυτερα?

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω πάντα "Central Europe" στο baseband switcher, είναι η ίδια baseband που βάζει και η official froyo, συνέκρινα τα αρχεία μόλις χτες!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

απλα στην επιλογη "EMEA" εχει μια που λεει "Κεντρικη Ευρωπη RT_2.34.0" και μια "Ευρωπη RT_3.4.2-145"

ποια να προτιμησω?

Link to comment
Share on other sites

Sorry, το έχω στα Αγγλικά το δικό μου. Μου δίνει επιλογή (πάντα στο ΕΜΕΑ) "Central Europe Hong Kong, Taiwan, Arabia, France, Nordic 3.4.x United Kingdom 4.5.1-85".

Αυτή είναι η σωστή.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια "σταθερη" ρομ αυτη την στιγμη; θα ηθελα να περασω μια, κυριως για την διαρκεια της μπαταριας. Επισης, επειδη δεν εχω ιντερνετ σπιτι μου, δεν με διευκολυνει να κανω καθημερινα updates..
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μπαταρια δοκιμασε την εκδοση του demolition..εμενα με πηγαινε 3,5 μερες με setvsel στο 1ghz
Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μπαταρια δοκιμασε την εκδοση του demolition..εμενα με πηγαινε 3,5 μερες με setvsel στο 1ghz

 

ωραια, bugs σιγουρα υπαρχουν, βελτιωσεις γινονται καθολου; δηλαδη ,υπαρχει ενδιαφερον για αυτη την εκδοση; δεν εχω δει νεοτερη ενημερωση απο τοτε που αναρτηθηκε το θεμα της MIH...

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

ωραια, bugs σιγουρα υπαρχουν, βελτιωσεις γινονται καθολου; δηλαδη ,υπαρχει ενδιαφερον για αυτη την εκδοση; δεν εχω δει νεοτερη ενημερωση απο τοτε που αναρτηθηκε το θεμα της MIH...

θεωρητικά επειδη ειναι βασισμένη στην official froyo δεν έχει σημαντικά προβλήματα για μένα το μόνο ενοχλητικό ήταν στη κάμερα που βγαζοντας κάτι δε μπορουσες απευθειας να το δεις μιας και δε δουλευε το gallery και επρεπε να βγεις να πας μονος σου στο gallery για να δεις τι τράβηξες, δε παρατήρησα καποιο άλλο πρόβλημα. Τώρα γενικά όλοι ασχολούνται με την 2.3 οποτε εκει εχει πεσει τον ενδιαφέρον όλων για δοκιμές και νέες ενημερώσεις και εκδόσεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

το μονο bug ειναι αυτο με τη gallery.δεν χρειαζεται να βγει αλλη ενημερωση η ρομ δουλευει αψογα.
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ λιτη ρομ, ο τυπος εχει αφαιρεσει παρα πολλα πραγματα απο μεσα (οπως google maps)

οποτε βαζεις οτι θες εσυ μετα

ειναι εμπειρος linux-ας και κανει πολυ καλη δουλεια

εχει πολυ ομορφο theme και στοιχεια απο Xperia Arc κλπ.

το κυριοτερο ομως ειναι οτι η ρομ ειναι σταθερη και χωρις κανενα προβλημα

 

ειμαι στις 24 ωρες με 65% (πρωτη φορτιση ακομα)

 

το google maps πώς το βάζω? μήπως εγκαθιστω το google apps που δίνουν στην cm7?

Εμένα αντιθέτως η μπαταρία μου εχει φτασει στο 28% σε λιγότερο απο 24 ωρες :(

θα κάνω βεβαια wipe battery stats αυριο και θα δω

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

αρχικα πρεπει να βαλεις basebandswitcher και να ρυθμισεις τις συχνιτητες!(ακολοθησα τη συμβουλη του cca για κεντρικη ευρωπη)

google maps απο ,εδω http://www.4shared.com/file/PtmgqaM6/Google_Maps_560.html

η Liquidarc στηριζεται στην cm7 rc1 οποτε οπως λεει και ο jboogie πρεπει φυσιολογικα να εχει παροιμοια καταναλωση!(ααα και χαμηλωσα λιγο τα ρευματα απο το bootmenu)

σημερα δοκιμασα και το gps δουλευει αψογα!(κατεβασα καλου κακου και το fixaki που εχουν στο xda για ελλαδα αλλα ακομα δεν το φλασαρα γιατι δουλεψε καλα)

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνετε αδίκως για Google Maps, θα το βρείτε στο Market κανονικότατα! Όπως και άλλες εφαρμογές της Google, GMail, YouTube για παράδειγμα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου το βγαζει στο μαρκετ αλλα ενταξει ειναι κατι που μπορεις να το βρεις ευκολα
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου το βγαζει στο μαρκετ αλλα ενταξει ειναι κατι που μπορεις να το βρεις ευκολα

 

Στο market από το κινητό δεν στο βγάζει, μονο από το pc

https://market.android.com/details?id=com.google.android.apps.maps&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Στο βγάζει μια χαρά αν έχεις Market Enabler :p

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 ημερες χρησης η RC1 ειναι καλυτερη απο την RC0 στο θεμα ταχυτητας και μπαταριας - σε οτι αφορα το Wifi προβλημα η λυση που αναφερω ειναι μονιμη και εναλλακτικα βγηκε RC1 V2 με το fix ετοιμο.

 

Οι εφαρμογες παιζουν καλα - αλλα το μονο αρνητικο ειναι οτι για να γινει σωστα η αναβαθμιση θελει ολα απο την αρχη (το εκανα 3 φορες μεχρι να βρω λυση στο Wifi)

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Μπα, τίποτα δεν έβαλα απο την αρχή και μια χαρά ολα, εκτός απο το WiFi όπου το fix που φτιάχνει το δικό σου πρόβλημα τα κάνει μαντάρα σε εμένα και σε κάποιους άλλους χρήστες. Λύση βρήκα βέβαια, έβαλα το παλιό WiFi kernel module αλλά δεν είναι κάτι που το κάνει ο καθένας.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

με την liquidarc ολα βαίνουν καλώς.... όμορφη και ταχύτατη ρομ... Μπαταρία έκανα wipe battery stats και νομίζω οτι πάει καλύτερα!

Ένα πρόβλημα που μπορεί να είναι γνωστό είναι οτι στην αναπαραγωγή βιντεο τραβηγμένα απο την κάμερα η εικόνα laggαρει!:mad:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 ημερες χρησης η RC1 ειναι καλυτερη απο την RC0 στο θεμα ταχυτητας και μπαταριας - σε οτι αφορα το Wifi προβλημα η λυση που αναφερω ειναι μονιμη και εναλλακτικα βγηκε RC1 V2 με το fix ετοιμο.

 

Οι εφαρμογες παιζουν καλα - αλλα το μονο αρνητικο ειναι οτι για να γινει σωστα η αναβαθμιση θελει ολα απο την αρχη (το εκανα 3 φορες μεχρι να βρω λυση στο Wifi)

μια χαρά δηλαδή αν και μπαταρία δύσκολο να βγαλες συμπέρασμα ήδη πιστεύω, με την RC0 δε δηλώνω και ευχαριστημένος απλά επειδή το ζαλίζω ολη την ώρα δε μπορώ να βγάλω σίγουρο συμπέρασμα. Αληθεια στη κάμερα υπάρχει στην RC1 καμιά βελτίωση στην εικόνα και κυρίως στο βιντεο που χανει frames οταν τραβας και κυρίως wide η το ίδιο με πριν;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με την αναπαραγωγή βίντεο.δεν παίζει τίποτα.καμιά ιδέα;

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά δηλαδή αν και μπαταρία δύσκολο να βγαλες συμπέρασμα ήδη πιστεύω, με την RC0 δε δηλώνω και ευχαριστημένος απλά επειδή το ζαλίζω ολη την ώρα δε μπορώ να βγάλω σίγουρο συμπέρασμα. Αληθεια στη κάμερα υπάρχει στην RC1 καμιά βελτίωση στην εικόνα και κυρίως στο βιντεο που χανει frames οταν τραβας και κυρίως wide η το ίδιο με πριν;

 

Δεν ειχα δουλεψει πολυ την καμερα - εβγαλα καποιες photo χθες καποια χαρτιά (για να μην τα σκαναρω) και η εικονα ειναι μια χαρα - σε οτι αφορα το video δυστυχως δεν εχω τραβηξει καποιο πριν κια μετα για να εχω αποψη!

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η liquidArc!!γρηγορη κ νορμαλ καταναλωση απο μπαταρια...

 

μηπως εχει κανεις το προγραμματακι car dock της motorola (αυτο που εχει σαν μενου απλου GPS)

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ ένα περίεργο που ανακάλυψα σήμερα στην CM7 είναι ότι επειδή έχω clone sim δε μπορείς να αλλάξεις κάρτα με κανένα τρόπο, εμφανίζει κανονικά το μενού αλλά όταν πατάς να διαλέξεις κάρτα δε κάνει τίποτα ενώ παλιότερα με τη κανονική έκδοση άλλαζα κανονικά και το κακό ειναι ότι δε μπορεις να αλλάξεις οταν ανοίγεις το κινητό η με κάποιο άλλο τρόπο...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...