Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα κ εγω cyanogen!! παρα πολυ καλη!!κ πολυ γρηγορη!! Edited by baspats
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εβαλα κ εγω cyanogen!! παρα πολυ καλη!!κ πολυ γρηγορη!!

 

ποιες οδηγιες ακολουθησες ακριβως;

φορουσες την επισημη froyo 2.2.2 πριν ή καποια αλλη;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες βρισκονται αναλυτικα εδω (το διαβαζεις πολλες φορες για να το κατανοησεις:X)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

 

και εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654

αυτο που δε καταλαβαίνω σε όλες αυτες τις mod εκδοσεις ειναι πως καταλαβαίνεις αν έχουν ελληνικά κανονικά στα μενού και στα μηνύματα;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δε καταλαβαίνω σε όλες αυτες τις mod εκδοσεις ειναι πως καταλαβαίνεις αν έχουν ελληνικά κανονικά στα μενού και στα μηνύματα;

 

Δεν νομίζω ότι η cm 7 έχει ελληνικα. Επειδή την πάτησα προτείνω να ακολουθήσει όποιος θέλει να την βάλει τημ μέθοδο με την nandroid backup ώστε να μπορείς μα ξαναγυρίσει στην μαμα froyo

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η cm 7 έχει ελληνικα. Επειδή την πάτησα προτείνω να ακολουθήσει όποιος θέλει να την βάλει τημ μέθοδο με την nandroid backup ώστε να μπορείς μα ξαναγυρίσει στην μαμα froyo

 

Sent from my MB525

Μια χαρά είναι τα ελληνικά :) Και στο μενού και στα μηνύματα και σε όλα, μόνο το swype λείπει αλλά το πληκτρολόγιο που έχει μέσα κάνει καλά τη δουλειά του...;)!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα ελληνικά :) Και στο μενού και στα μηνύματα και σε όλα, μόνο το swype λείπει αλλά το πληκτρολόγιο που έχει μέσα κάνει καλά τη δουλειά του...;)!

 

Και swype υπάρχει σε extra zip το οποιο το κανεις εγκατάσταση όπως κανεις την CM

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε θες να πείς, το thread στο xda εξαφανίστηκε! Ευτυχώς που έχω κρατήσει το zip.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση ποτε θα βγει το android 2.2 froyo για το motorola defy θελω να πω το γνησιο της motorola ειμαι ασχετος παιδια..
Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση ποτε θα βγει το android 2.2 froyo για το motorola defy θελω να πω το γνησιο της motorola ειμαι ασχετος παιδια..

 

Έχει βγει! Μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

προσπαθώ μέσα από το Motorola Software Updater να αναβαθμίσω το fw στο official froyo αλλά δεν βρίσκει αναβαθμίσεις.

Το τηλέφωνο έχει εγακτεστημένο το 3.4.2_155-002_DEBLUR frimware και σκέφτομαι ότι ίσως είναι αυτό το πρόβλημα.

Για να αναβαθμίσω πρέπει να γυρίσω στην επίσημη 2.1;

Link to comment
Share on other sites

φυσικα πρεπει να γυρισεις στη επισημη για να κανεις αναβαθμιση αλλα μιας και εχεις ξαναφλασαρει ρομ..φλασαρε την επισημη ελληνικη με rsd οπως εκανες και με την φιλανδικη.
Link to comment
Share on other sites

Οκ βρήκα την ελληνική έκδοση. Προφανώς είναι η CEE.

 

Την φλάσαρα και τώρα προσπαθώ να δω αν έχει κάτι ενδιαφέρον και φυσικά τα προβλήματα.

Edited by svizi
Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες βρισκονται αναλυτικα εδω (το διαβαζεις πολλες φορες για να το κατανοησεις:X)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

 

και εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654

 

Έβαλα κι εγώ την cyanogen...:D:D Είχα όρεξη (και κυρίως χρόνο) σήμερα και έγινε το θαύμα. Αν και με λαχτάρησε μερικές φορές μέχρι να πετύχει. Τώρα δεν το ξαναπειράζω. Μόνο με εφαρμογές θα παίζω και τέλος...

 

Εβαλα κ εγω cyanogen!! παρα πολυ καλη!!κ πολυ γρηγορη!!

 

Mετά τη πρώτη μου δοκιμή με custom rom του φίλου demolition σκέφτομαι να περάσω και από την cyanogen να τη δω κι αυτή και να καταλήξω, τελικά μιας και εσείς την έχετε κάποιες μέρες; τι παραπάνω προσφέρει από την froyo και το βασικότερο πως τα πάει από bugs και κυρίως από κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με τη froyo; υπάρχει προβλημα με το wifi που αναφερεται στο ΧDA γιατι τα no 720p Rec/ WVGA Photo δε τα θεωρω και σοβαρά άλλωστε δε τα χα και ποτε...

 

ΥΓ: πλέον χρειάζετε να περάσουμε πρώτα την Nordic 3.4.2-177-005 η την περνάμε από τη δική μας froyo?

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τη περασεις και απο τη δικιά σου φρογιο αν και καλό είναι να περασεις τη νορντικ.

 

Edit: μολις τσεκαρα τωρα xda και η τελευταία nightly χρησιμοποιεί το κερνελ απο την 179 οπότε μην αλλαζεις ρομ :)

 

Sent from Defy using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τη περασεις και απο τη δικιά σου φρογιο αν και καλό είναι να περασεις τη νορντικ.

 

Edit: μολις τσεκαρα τωρα xda και η τελευταία nightly χρησιμοποιεί το κερνελ απο την 179 οπότε μην αλλαζεις ρομ :)

 

Sent from Defy using Tapatalk

oπότε περνάω άφοβα από την έκδοση τη froyo του demolition; φαντάζομαι η επιστροφή στη froyo αν κάτι πάει στραβά η δε μ΄αρέσει θα είναι εύκολη διαδικασία κάτι τέτοιο δηλαδή;

Το μόνο που χρειάζεται για να ξεκινήσει είναι να μπείς στο recovery με το volume down και να κάνεις wipe τα πάντα. Μετά θα μπεί κανονικά στην nordic, απλά μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις πολύ, ακόμα και πάνω απο 10 λεπτά.
Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την επίσημη 2.2.2 και δείχνει ότι το gps δεν δουλεύει καθόλου.

Συγκεκριμένα σε Sygic, Ndrive μου βγάζει μήνυμα αναμονή για gps όπως επίσης και στο Mytracks.

Πέρασα την έκδοση με rsd lite πάνω από την nordic 2.2.1.

Μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την επίσημη 2.2.2 και δείχνει ότι το gps δεν δουλεύει καθόλου.

Συγκεκριμένα σε Sygic, Ndrive μου βγάζει μήνυμα αναμονή για gps όπως επίσης και στο Mytracks.

Πέρασα την έκδοση με rsd lite πάνω από την nordic 2.2.1.

Μπορώ να κάνω κάτι;

 

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανες; αν οχι, κανε

την πρωτη φορα το gps αργει να κλειδωσει (μεχρι και μιση ωρα λεει ο κατασκευαστης), μετα κλειδωνει αμεσως

Link to comment
Share on other sites

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εκανες; αν οχι, κανε

την πρωτη φορα το gps αργει να κλειδωσει (μεχρι και μιση ωρα λεει ο κατασκευαστης), μετα κλειδωνει αμεσως

 

Θα χάσω τις ρυθμίσεις όλου του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσω τις ρυθμίσεις όλου του τηλεφώνου;

 

Δυστυχώς ναι. Επίσης, την πρώτη φορά έχετέ το συνδεμένο μέσω WiFi για να δουλέψει το a-GPS, μετά το δε χρειάζεται εκτός αν περάσουν κανα δυο μέρες. Προαιρετικό μόνο για να κλειδώνει πιο γρήγορα.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι. Επίσης, την πρώτη φορά έχετέ το συνδεμένο μέσω WiFi για να δουλέψει το a-GPS, μετά το δε χρειάζεται εκτός αν περάσουν κανα δυο μέρες. Προαιρετικό μόνο για να κλειδώνει πιο γρήγορα.

 

Ευχαριστώ φίλε όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά άκολουθώντας τις οδηγίες για εγκατάσταση της cyanogen από την Μ.Ι.Η. που είχα περάσει δε κατάφερα τίποτα, δεν άνοιγε δοκίμασα τα πάντα και στο τέλος πέρασα την επίσημη froyo με RSD lite και στη συνέχεια τη norbic και από κει πάλι από την αρχή για cyanogen. Τελικά τα κατάφερα και πραγματικά εντυπωσιάστηκα, έχει απίστευτη παραμετροποίηση, είναι πολύ γρήγορη και γενικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Δύο απορίες μόνο, με το στανταρ πρόγραμμα δε παίρνει ταχειες κλήσεις;; επίσης βίντεο δε τραβάει με τη κανονική εφαρμογή;

 

ΥΓ: Επιτέλους λύνετε το πρόβλημα με το δίκτυο της wind και τις αναφορές παράδοσης στα sms, πλέον δουλεύουν ρολόι αναφορά έρχεται κανονικά όταν παραδοθεί το μήνυμα και μετά από ώρες ακόμα κι αν δε παραδοθεί αμέσως, η αν το έχεις εσύ κλειστό. Οπότε αναγκαστικά παραμένω εδώ γιατί βρήκα την υγεία μου πλέον με αυτο το θέμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Tελικά άκολουθώντας τις οδηγίες για εγκατάσταση της cyanogen από την Μ.Ι.Η. που είχα περάσει δε κατάφερα τίποτα, δεν άνοιγε δοκίμασα τα πάντα και στο τέλος πέρασα την επίσημη froyo με RSD lite και στη συνέχεια τη norbic και από κει πάλι από την αρχή για cyanogen. Τελικά τα κατάφερα και πραγματικά εντυπωσιάστηκα, έχει απίστευτη παραμετροποίηση, είναι πολύ γρήγορη και γενικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Δύο απορίες μόνο, με το στανταρ πρόγραμμα δε παίρνει ταχειες κλήσεις;; επίσης βίντεο δε τραβάει με τη κανονική εφαρμογή;

 

ΥΓ: Επιτέλους λύνετε το πρόβλημα με το δίκτυο της wind και τις αναφορές παράδοσης στα sms, πλέον δουλεύουν ρολόι αναφορά έρχεται κανονικά όταν παραδοθεί το μήνυμα και μετά από ώρες ακόμα κι αν δε παραδοθεί αμέσως, η αν το έχεις εσύ κλειστό. Οπότε αναγκαστικά παραμένω εδώ γιατί βρήκα την υγεία μου πλέον με αυτο το θέμα

 

Τραβάει video άλλα έχει κάποια θέματα με την camera γενικά που λύνονται σιγά σιγά όσο βγαίνουν νέες beta.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

τωρα αναμενεται να βγει η rc1 (ελπιζω να ειναι πιο ολοκληρωμενη σε σχεση με την rc0 γιατι δεν εχω τη πολυτελεια καθε μερα να αλλαζω nightly).

επισης βγηκε και υποστηριξη για green lense:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1130656

στην gingerbread και ηδη ο jboogie εχει βγαλει μια πολυ αξιολογη ρομ

http://modmymobile.com/forums/640-motorola-defy-roms/562236-rom-jboogie3-blurry-ginger-6-19-11-a.html

..πιστευω σε λιγο καιρο θα εχουμε πολλες αξιολογες επιλογες.

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...