Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε κάποια ενημέρωση για αυτό; Δεν το έχω δει κάπου.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

Στην σελίδα 481 το λέει ο Quarx:

Get done working SBF with CM7 inside. And the bootloader does not swear on the digital signature (thanks tpruvot for explain)

The next version will be in the format of SBF and update.zip

 

This will facilitate the possibility of returning to the CM7 in the case if, for some reason does not work bootmenu.

Or install CM7 at the stock 2.2, even without root

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον εσβησα εφαρμογη που δεν επρεπε απο το system/app/

η εφαρμογη ειναι η BlurEmailEngine.apk, με αποτελεσμα να κρασαρουν τα μηνυματα (text messaging)

αν ξανα flasαρω το firmware απο πανω, θα επανερθουν οι εφαρμογες που εσβησα;

 

edit:

*SOLVED*

 

εχει δοκιμασει κανεις αυτη;

 

Nordic N/A JRDNEM_U3_3.4.2_177-005

 

εχει ελληνικα και δεν υπαρχει το προβλημα της δονησης στα softkeys

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν την εχω δοκιμασει αλλα ειναι παραπλησια με τη φιλανδικη που εχουμε πολλοι..οποτε τη βαζεις απροβληματιστα.

(μονο σε μενα αρεσει η δονηση στα soft keys?:lol:)

Link to comment
Share on other sites

εδω γιατι δεν υπαρχει η Φιλανδικη καθως και η επισημη Γαλλικη που λετε; που μπορω να τις βρω;

 

κοίτα εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=966537 :)

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

οποτε βαζοντας τη Nordic, θα μπορω να αναβαθμισω στην ελληνικη οταν βγει;

επισης δεν γνωριζω αν η Nordic εχει ελληνικο swype

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

Η Nordic αν δε κάνω λάθος είναι στην ουσία CEE ROM, άρα πρέπει να έχει ελληνικό Swype.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

οποτε βαζοντας τη Nordic, θα μπορω να αναβαθμισω στην ελληνικη οταν βγει;

επισης δεν γνωριζω αν η Nordic εχει ελληνικο swype

 

γι ' αυτο δεν είμαι σιγουρος.... ας μας το πει καποιος που το ξέρει..

Επίσης αν βαλω cyanogen by quarx μπορω μετα να γυρισω σε ελλήνική froyo? ή σε official cyanogen?

σε ερώτηση απο xda develloper στon επίσημο twitter λογαριασμό της cyanogen ρωτησε τι θα γίνει με το defy, απαντησε οτι ειναι "on the way" https://twitter.com/#!/cyanogen (ερώτηση στις 19 μαιου από dbamaro)

και εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1086196

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

είμαι εδώ και δυο μήνες περίπου κάτοχος του Defy και εδώ και κάποιες μέρες έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αλλάξω Rom και να περάσω στην CyanogenMod.

Το πρώτο βήμα το έχω κάνει και έβαλα τo DeBlur Froyo firmware.

Υπάρχει κάπου οδηγός για το πως περνάς στην CM7;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

είμαι εδώ και δυο μήνες περίπου κάτοχος του Defy και εδώ και κάποιες μέρες έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αλλάξω Rom και να περάσω στην CyanogenMod.

Το πρώτο βήμα το έχω κάνει και έβαλα τo DeBlur Froyo firmware.

Υπάρχει κάπου οδηγός για το πως περνάς στην CM7;

 

αναλυτικότατα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

 

Αξίζει; Την εχεις φορεσει;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση αυτη ειναι beta με οτι αυτο συνεπαγεται..αν θελεις μια σταθερη ρομ bug-free δεν κανει για σενα.αν εχεις ορεξη να δοκιμασεις και να πειραματιστεις(ξεχνα οτι θα τη περασεις μια φορα και δεν θα τη ξαναπειραξεις..βγαινουν build σχεδον καθε μερα) τοτε να τη δοκιμασεις!!
Link to comment
Share on other sites

η εκδοση αυτη ειναι beta με οτι αυτο συνεπαγεται..αν θελεις μια σταθερη ρομ bug-free δεν κανει για σενα.αν εχεις ορεξη να δοκιμασεις και να πειραματιστεις(ξεχνα οτι θα τη περασεις μια φορα και δεν θα τη ξαναπειραξεις..βγαινουν build σχεδον καθε μερα) τοτε να τη δοκιμασεις!!

 

Ε, οποτε λογικα δεν ειναι για μενα!! Thanx!!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες μ'αρεσει πολυ το gallery 3d. υπαρχει τροπος να ειναι προεπιλεγμενος viewer, δλδ οταν βγαζω μια φωτο και θελω να την δω εκεινη την στιγμη με το εικονιδιακι που εχει να ανοιγει το gallery 3d? ευχαριστω!
moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

Τα κανα θαλασσα!!!!

το κινητο απο cyanogen (quarx) σε βάση ΝΟRDIC, μετα απο κατι κολληματα που είχε φάει με διαφορα πράγματα που του πέρασα (όπως το HTC IME) , του έκανα ο αθεόφοβος μεσα στον πανικό μου με bootloader mode ( Power και το πληκτρο + της εντασης ) flash την NORDIC πάνω στην cyanogen......:(

Το αποτέλεσμα είναι να μην ξεκινάει το κινητο και να κολάει στο "android" μετα από το M Logo.

δηλαδη μονο με bootloader mode μπορώ κατι να κάνω...:(

ερώτηση: υπάρχει κανένα εργαλείο όπως το RSD ωστε μεσω usb να κάνω κάτι? ή ;τελιώσαμέ? :cry:

να σημειώσω ο΄τι δεν εχω ΑΒD.

 

:cry:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χρειάζεται για να ξεκινήσει είναι να μπείς στο recovery με το volume down και να κάνεις wipe τα πάντα. Μετά θα μπεί κανονικά στην nordic, απλά μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις πολύ, ακόμα και πάνω απο 10 λεπτά.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χρειάζεται για να ξεκινήσει είναι να μπείς στο recovery με το volume down και να κάνεις wipe τα πάντα. Μετά θα μπεί κανονικά στην nordic, απλά μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις πολύ, ακόμα και πάνω απο 10 λεπτά.

 

δεν μπαίνει recovery δηλαδή δεν ανάβει κανενα μπλέ ledaki (υπάρχει κανένας άλλος τρόπος?) μόνο bootloader μπορω με power+volume up...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαίνει recovery δηλαδή δεν ανάβει κανενα μπλέ ledaki (υπάρχει κανένας άλλος τρόπος?) μόνο bootloader μπορω με power+volume up...

 

με power+vol down(-) δοκιμασες;

αλλιως, μπαινεις σε bootloader και με το RSD Lite, flash-αρεις απο πανω

πρεπει να εχεις και λειτουργικη adb ομως, (android SDK)

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

δεν μπαίνει recovery δηλαδή δεν ανάβει κανενα μπλέ ledaki (υπάρχει κανένας άλλος τρόπος?) μόνο bootloader μπορω με power+volume up...

 

1, Απενεργοποίηση του τηλεφώνου

2, Πιέσε το Πλήκτρο μείωσης έντασης, στη συνέχεια πάτησε το κουμπί λειτουργίας

3, όταν δείς το android robot, πατήσε στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης σας. θα είσαι στο Recovery Mode

 

αν βγεί το ρομποτάκι με το θαυμαστικό πάτησε το volume up +dοwn ταυτόχρονα

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

1, Απενεργοποίηση του τηλεφώνου

2, Πιέσε το Πλήκτρο μείωσης έντασης, στη συνέχεια πάτησε το κουμπί λειτουργίας

3, όταν δείς το android robot, πατήσε στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης σας. θα είσαι στο Recovery Mode

 

αν βγεί το ρομποτάκι με το θαυμαστικό πάτησε το volume up +dοwn ταυτόχρονα

 

EYXAΡΙΣΤΩ:thanks::thanks::thanks:

δούλεψε, έκανα wipe απο recovery και ανοιξε σε nordic !!!:p

Link to comment
Share on other sites

Χε χε, αυτό έλεγα απο την αρχή, εννοούσα το stock recovery της Motorola, οχι το custom recovery που βγαίνει όταν ανάψει το μπλέ Led. Έπρεπε να το είχα διευκρινίσει.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ την cyanogen...:D:D Είχα όρεξη (και κυρίως χρόνο) σήμερα και έγινε το θαύμα. Αν και με λαχτάρησε μερικές φορές μέχρι να πετύχει. Τώρα δεν το ξαναπειράζω. Μόνο με εφαρμογές θα παίζω και τέλος...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας..

χρειαστηκε να καταφυγω σε αυτο το thread γιατι ειμαι σιγουρος οτι εδω ειναι πιο εμπειρα μελη.

 

εχω αγορασει το defy απο Γερμανια και ειχα την μαμα 2.1.

εκανα αναβαθμιση σε μαμα 2.2 και χαθηκε η ελληνικη γλωσσα, τοσο απο το swype οσο και απο τα αλλα πληκτρολογια..

εχετε καμια καλη ιδεα?

ειδικα το swype με εχει βολεψει Αφανταστα και το θελω πισω!!

 

ευχαριστω!

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έκανα την πολυαναμενόμενη αναβάθμιση σε Froyo και τώρα ψάχνω να βρω τρόπους για να κάνω λίγο customisation, με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί πολύ. Βσκ, με ενδιαφέρει να βάλω την aosp locksreen και ίσως μια μαύρη notification. Για αυτά αρκεί το root ή πρέπει να βάλω οπωσδήποτε custom rom;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έκανα την πολυαναμενόμενη αναβάθμιση σε Froyo και τώρα ψάχνω να βρω τρόπους για να κάνω λίγο customisation, με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί πολύ. Βσκ, με ενδιαφέρει να βάλω την aosp locksreen και ίσως μια μαύρη notification. Για αυτά αρκεί το root ή πρέπει να βάλω οπωσδήποτε custom rom;

 

Ευχαριστώ!

 

αρκει το root, αλλα πρωτα nandroid backup, διοτι ειναι πολυ επικυνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...