Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μια ερωτηση. Οταν με το καλο βγει η 2.2 για να γινει το upgrade σε rooted συσκευη πρεπει πρωτα να την κανεις unroot η μπορεις να περασεις το upgrade κατευθειαν? Και επισης αν ξερει κανεις αν με την αναβαθμιση θα γινει reset το κινητο σε προγραμματα, ρυθμισεις κτλ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω μια ερωτηση. Οταν με το καλο βγει η 2.2 για να γινει το upgrade σε rooted συσκευη πρεπει πρωτα να την κανεις unroot η μπορεις να περασεις το upgrade κατευθειαν? Και επισης αν ξερει κανεις αν με την αναβαθμιση θα γινει reset το κινητο σε προγραμματα, ρυθμισεις κτλ.

 

Αν έχεις 2.1 (Eclair), κάνεις το OTA (over the air) update και αυτομάτως χάνεις το root access.

Αν έχεις βάλει leaked 2.2 (Froyo), πρέπει να κάνεις downgrade σε "καθαρό" central european 2.51 firmware για να μπορείς να βάλεις το update. Αυτό επειδή οι περισσότεροι που φτιάχνουν τις froyo roms απενεργοποιούν τον updater του κινητού αφαιρώντας την εφαρμογή blurupdater.apk.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω custom recovery στο μενου τι κανω?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω custom recovery στο μενου τι κανω?

 

Κατεβάζεις αυτό.

Το τρέχεις και πατάς στο Install 2ndInit Recovery.

Για να μπεις στο Custom Recovery, κάνεις reboot και όταν ανάψει το μπλε led πατάς το Volume down (-). Στη συνέχεια με τα Volume buttons και το Power button πας στο Custom Recovery και από εκεί στο Install from .zip file και φορτώνεις το zip της custom rom που έχεις περάσει στην SD card.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις αυτό.

Το τρέχεις και πατάς στο Install 2ndInit Recovery.

Για να μπεις στο Custom Recovery, κάνεις reboot και όταν ανάψει το μπλε led πατάς το Volume down (-). Στη συνέχεια με τα Volume buttons και το Power button πας στο Custom Recovery και από εκεί στο Install from .zip file και φορτώνεις το zip της custom rom που έχεις περάσει στην SD card.

σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου φιλε Erebos

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τωρα εαν φτιάξουν και το aGPS θα είναι όλα εντάξει???...

Τι απόμένει για να βγεί μία official canyogen, τι περιμένουν οι άνθρωποι?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

εδω μολις που βγαζουνε ofificial froyo

φτιαξανε και το ραδιοφωνο στην cyanogen

αρκετα καλη και γρηγορη

πολυ μπροστα το cyanogen

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη beta της CyanogenMod για το Defy θα βασίζεται στην CM 7.1-RC0, με Android 2.3.4 ! Αν φτιαχτεί και το άτιμο το a-GPS εγώ δε θέλω τίποτα άλλο!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση CyanogenMod 7 για το Motorola Defy

 

Προϋπόθεση : ROOT :D

 

1. Κατεβαστε απο το market την εφαρμογη Defy 2ndInit, ανοιξτε το και πατηστε Install. Διαβαστε τις οδηγιες της εφαρμογης!

2. Κατεβάστε την τελευταια εκδοση (τωρα που το γραφω, ειναι η beta 2) της CM7 απο ΕΔΩ. Τοποθετηστε το zip στην καρτα μνημης.

3. Κατεβάστε τις εφαρμογες Google (Market κλπ). Τοποθετηστε το zip στην καρτα μνημης.

4. Σβήστε το τηλεφωνο και ανοιξτε το, και οταν αναψει το ledακι μπλε, πατηστε το volume - (μείωση εντασης)

5. Επιλεξτε Custom recovery στο μενου->wipe data/factory reset και επειτα flash zip from sd card. Επιλεξτε τα zip απο τα βηματα 2 και 3.

6. Reboot μονο, αν προερχοσασταν απο froyo frimware. Aν οχι δειτε το βημα 7.

7. Αν δεν προερχεστε απο froyo frimware πρεπει να κανετε το βημα 7. Καντε το reboot και αν καταληξετε σε bootloop, κατεβαστε το 3.4.3_11 fixed.sbf και καντε το εγκατασταση οπως περιγραφω ΕΔΩ, ακολουθοντας απο το βημα 4 και μετα.

Reboot and Have Fun!!

 

 

ευχαριστω πολυ για τον οδηγο αλλα μηπως μπορεις να τον κανεις λιγο πιο αναλυτικο γιατι εχω μηδενικη εμπειρια απο android? πχ με τι να κανουμε root, ποτε συνδεουμε το κινητο στον υπολογιστη, ποτε το βγαζουμε, απο που κατεβαζουμε τις google apps κτλ?

ευχαριστω πολυ

 

ps ειμαι σε 2.51 εκδοση

Edited by n00b
Link to comment
Share on other sites

.... Δοκιμάστε επειγόντως (!!!!!):!::!::!: το battery calibration απο το Market (https://market.android.com/details?id=com.nema.batterycalibration&feature=search_result).... με την καθημερινή μου συνηθισμένη χρήση η μπαταρία μου είναι κατα 20% περισσότερη:happy::happy::happy::happy:
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τον οδηγο αλλα μηπως μπορεις να τον κανεις λιγο πιο αναλυτικο γιατι εχω μηδενικη εμπειρια απο android? πχ με τι να κανουμε root, ποτε συνδεουμε το κινητο στον υπολογιστη, ποτε το βγαζουμε, απο που κατεβαζουμε τις google apps κτλ?

ευχαριστω πολυ

 

ps ειμαι σε 2.51 εκδοση

 

Αν δεν είσαι έμπειρος με root, custom recovery, nandroid backup & restore, καλύτερα να το αφήσεις όπως είναι και να περιμένεις την επίσημη 3.5.x που θα τρέχει froyo.

 

Διαφορετικά, θέλεις αρκετές μέρες διαβάσματος στο xda που δεν γίνονται περίληψη σε μερικές γραμμές.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη beta της CyanogenMod για το Defy θα βασίζεται στην CM 7.1-RC0, με Android 2.3.4 ! Αν φτιαχτεί και το άτιμο το a-GPS εγώ δε θέλω τίποτα άλλο!

 

Έγινε κι αυτό, πλέον στην beta5 με CyanogenMod 7.1-RC0 / Android 2.3.4. Το μόνο που λοίπει είναι updated gapps με το νέο GTalk που υποστιρίζει audio και video.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Έγινε κι αυτό, πλέον στην beta5 με CyanogenMod 7.1-RC0 / Android 2.3.4. Το μόνο που λοίπει είναι updated gapps με το νέο GTalk που υποστιρίζει audio και video.

 

το aGPS ακόμα ε?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

το aGPS ακόμα ε?

 

Δυστηχώς ακόμα. Αλλά δε μου χρειάζεται τόσο πολύ για να πάω πίσω σε ROM τις Motorola, η Cyanogen είναι κλάσεις ανώτερη για την χρήση που κάνω εγώ.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

το aGPS ακόμα ε?

 

..αλλά νομίζω οτι είναι θέμα ημερών τελικά.:mad:

οσον αφορά το updated Gapps τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

CyanogenMod developers...: είμαστε και εμείς εδώ.

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

..αλλά νομίζω οτι είναι θέμα ημερών τελικά.:mad:

οσον αφορά το updated Gapps τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

CyanogenMod developers...: είμαστε και εμείς εδώ.

 

updated gapps σημαίνει υποστήριξη video κλήσεων με το gtalk ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις Cyanogen, πρέπει να είσαι root?

Μπορείς να βάλεις Cyanogen, από την 2,51?

Ευχαριστώ!

 

ναι.

ναι.

δες τον οδηγό του Demolition στην αρχή

μπορεις να παρεις και μια ιδέα απο εδω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1054447

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι έμπειρος με root, custom recovery, nandroid backup & restore, καλύτερα να το αφήσεις όπως είναι και να περιμένεις την επίσημη 3.5.x που θα τρέχει froyo.

 

Διαφορετικά, θέλεις αρκετές μέρες διαβάσματος στο xda που δεν γίνονται περίληψη σε μερικές γραμμές.

 

λοιπον διαβασα λιγο και καταλαβα πρπ τι παιζει. εχω ομως καποιες αποριες. αν μπορειτε βοηθατε μην καταληξω με ενα αδιαβροχο τουβλο:p

καταρχας εκανα root, και εχω κατεβασει το 2nd init boot (δεν το εχω εγκαταστησει ακομα)

 

απορια 1η

λεει το παιδι απο το xda

9. boot into boot menu by pressing the vol down button when the blue LED lights up on boot up

μιλαμε στην φαση αυτη για συσκευη που δεν ειναι πανω στον υπολογιστη ετσι; εμενα δεν μου αναβει το μπλε led (δεν ειναι καμμενο). δοκιμαστικα εκανα boot την συσκευη πατωντας το power και το vol down και μου εμφανισε το ρομποτακι με ενα θαυμαστικο. αυτος ειναι ο σωστος τροπος να παμε στο custom recovery menu?

 

απορια 2η

11. go back to main custom recovery menu and select "install zip from sdcard" then go to "choose zip from sdcard"

ειπαμε πανω κατω θα παω με τα vol up/down και επιλογη με το power. πισω πως παμε; δουλευουν τα touch πληκτρα; επισης λογικα το βημα που κανουμε select την rom απο την sd καρτα θα θελει πολυ ωρα ετσι; δεν κανει θα κανει reboot μονο του;

 

απορια 3η

15. when the blue LED lights up press vol down, and select 2nd init boot from the bootmenu.

παλι εδω με το led ποτε το περιμενω να αναψει;

 

την beta 5 που εχει βγει την βαζω απ'ευθειας ή θελει προηγουμενη και update μετα;

ειναι πιο ασφαλες να κανω την διαδικασια απο καποια froyo rom ή κατευθειαν απο την 2.51.1 ?

ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

εχεισ σβηστη τη συσκευη και πατας το Power button για να ανοιξει..οταν βγαλει το σηματακι της μοτορολα το "Μ" εκει αναβει σε καποια στιγμη το μπλοε Led..τοτε πατα vol down και μπηκες στο menu.εκει λειτουργουν μονο τα vol button kai power button.

 

εννοειται πως δεν δοκιμαζεις απευθειας να φλασαρεις απο 2.51..πρεπει να περασεις μετα καποια fixedsbf froyo ωστε μετα να μπορεις να κανεις και downgrade.βασικα καλυτερα να περασεις μια κνονικη φρουο..τη nordic ας πουμε..ουτως η αλλως σε λιγο θα βγει και η εληνικη froyo.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον διαβασα λιγο και καταλαβα πρπ τι παιζει. εχω ομως καποιες αποριες. αν μπορειτε βοηθατε μην καταληξω με ενα αδιαβροχο τουβλο:p

καταρχας εκανα root, και εχω κατεβασει το 2nd init boot (δεν το εχω εγκαταστησει ακομα)

 

απορια 1η

λεει το παιδι απο το xda

9. boot into boot menu by pressing the vol down button when the blue LED lights up on boot up

μιλαμε στην φαση αυτη για συσκευη που δεν ειναι πανω στον υπολογιστη ετσι; εμενα δεν μου αναβει το μπλε led (δεν ειναι καμμενο). δοκιμαστικα εκανα boot την συσκευη πατωντας το power και το vol down και μου εμφανισε το ρομποτακι με ενα θαυμαστικο. αυτος ειναι ο σωστος τροπος να παμε στο custom recovery menu?

 

απορια 2η

11. go back to main custom recovery menu and select "install zip from sdcard" then go to "choose zip from sdcard"

ειπαμε πανω κατω θα παω με τα vol up/down και επιλογη με το power. πισω πως παμε; δουλευουν τα touch πληκτρα; επισης λογικα το βημα που κανουμε select την rom απο την sd καρτα θα θελει πολυ ωρα ετσι; δεν κανει θα κανει reboot μονο του;

 

1)ΌΧΙ! έτσι μπαίνεις στο original boot menu της συσκευής, εσύ πρέπει να μπεις στο boot του 2nd init...Το μπλε λεντάκι θα ανάψει εφόσον έχεις κάνει root στην froyo (την οποια έχεις εγκαταστήσει νωρίτερα με RSD lite 4.9) και έχεις εγκαταστήσει και εκτελέσει την εφαρμογή 2nd init από το market...Όταν ολοκληρωθούν όλα τα προηγούμενα απλά ενεργοποιείς την συσκευή και την ώρα που δείχνει το logo της motorola θα σου ανάψει το μπλε λεντάκι. ΤΌΤΕ πατάς το (vol. -) για να μπεις το 2nd ini boot.

2)Για go back έχει επιλογή μέσα στο menu, απλά πας πάνω στην επιλογή με (vol.+ -) και το επιλεγεις με το power button της συσκευής.

 

Για να φλασαρεις την froyo χωρίς να χάσεις την δυνατότητα επιστροφής ο οδηγός είναι εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=934366

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπεις σε τέτοια διαδικασία μιας και σε λίγο θα διαθέσουν την ελληνική froyo και τα πράγματα θα γίνουν πιο απλά

Link to comment
Share on other sites

Cyanogen7 by Quarx: Οκ με το aGPS, αλλά ακόμα είμαι διστακτικός. Πολλά διάφορα μικρα προβληματακια αναφερονται. Τι να κανω;

 

βασικα καλυτερα να περασεις μια κνονικη φρουο..τη nordic ας πουμε..ουτως η αλλως σε λιγο θα βγει και η εληνικη froyo.

Αν θελω να περάσω την CM7 πρέπει να φλασάρω πρώτα την nordic με το RSD? (είμαι τώρα με 3,4,2,155 M.I.H)

 

Sent from my MB525

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα βγει και η ελληνική froyo καθώς και η stable cyanogen, οπότε εγώ λέω να περιμένω. Μόλις περάσω την επίσημη ελληνική έκδοση ως βάση, τότε θα βάλω την cyanogen. Ο τύπος πάντως έχει κάνει εξαιρετική δουλειά και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1063728

καμια βοηθεια να βαλουμε την official γαλλικη; απλα με το rdslite την περναμε;

ετσι και αλλιως τα μισα defy στην ελλαδα απο γαλλια ειναι αγορασμενα και δεν υπαρχει θεμα με την εγγυηση.

οταν βγει η ελληνικη απλα θα φλασαρουμε αλλο sbf σωστα;

το χει κανει κανεις;

 

edit

την εβαλα τλκ. ελληνικο swype που βρισκουμε; τον ενσωματωμενο με τα αγγλικα το πειραξα με το titanium backup και το κατεστρεψα... plz help το ειχα συνηθισει το swype:S

Edited by alepoudellis
moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

1.Ναι

2.Ναι

3.Ναι

 

Θα φτιαξω εναν οδηγο στα Ελληνικά για οποιον ενδιαφερεται..

 

EDIT (ειμαι γρήγορος!! :) )

 

Αυτος ο οδηγος γραφεται γιατι αρκετοι εχουν αγορασει το κινητο "απ εξω" και θελουν ενα πλήρως ελληνοποιημένο μενού ή έχουν brickαρει την συσκευή τους.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Πριν ξεκινήσετε διαβάστε με προσοχή τον οδηγό και η συσκευή σας να ειναι φορτισμένη απο 70% και άνω!!!!

ΠΟΤΕ μην αποσυνδέσετε την συσκευή κατα την διάρκεια της διαδικασίας!!!

 

1. Πρώτα απ ολα κατεβάζουμε τα USB Drivers απο το site της Motorola, κανουμε εγκατάσταση αφου πρωτα εχουμε αποσυνδέσει το κινητό απο το USB και κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

 

2. Kατεβάζουμε την εφαρμογή RSDLite και την εγκαθηστούμε. Είναι ενα εργαλείο για να φλασάρουμε τη συσκευή.

 

3. Διαλέγουμε απο ΑΥΤΗ την σελίδα το frimware που θέλουμε να φλασάρουμε στη συσκευή. Η Ελληνική εκδοση ειναι αυτη που λεει Central Europe. Αν ειναι συμπιεσμένο το αποσυμπιέζουμε.

 

4. Συνδέουμε τη συσκευή στο pc και επιλέγουμε να συνδεθεί σαν "portal and tools". Πρέπει να περιμένουμε λίγο για να εγκατασταθούν οι drivers. Στην περίπτωση που η συσκευή μας εχει γινει τούβλο (bricked device μακρυα απο μας!!) δλδ δεν ανοίγει ή εχουμε bootloop, βγάζουμε την μπαταρια για 10'' και παταμε το Power και το πληκτρο + της εντασης για να μπει σε bootloader mode και τότε το συνδεουμε με usb. Έπειτα η διαδικασία ειναι ίδια.

 

5. Ανοίγουμε το RSDLite και πατάμε το κουμπι με τις τελίτσες ( ... ) για να βρουμε το .sbf αρχείο που κατεβάσαμε στο βήμα 3.

 

6. Πατάμε start και περιμένουμε... περιμένουμε... περιμένουμε για περίπου 10'. Καποια στιγμη η συσκευη θα κανει restart, μην φοβηθήτε, περιμένετε λιγο ώστε να ξεκινησει κανονικα το λειτουργικο! Τo RDSlite θα γράφει 100% reboot.

 

7. Ειμαστε ετοιμοι, το καινουριο λειτουργικό φορτώθηκε στη συσκευή μας :happy:

 

Ο οδηγός γράφτηκε με βάση αυτόν που εγραψε ο Higgsy στο XDA.

 

 

EDIT: Τα εργαλεια που χρειαζονται για τη διαδικασια ανεβηκαν στο multiupload.com για ακομη μεγαλυτερη ευκολια. Δεν χρειαζεται πλεον εγγραφη στη motorola για να κατεβασουμε τα drivers!

 

για να κανει wipe data και να μην κρατησει τπτ απο τα παλια δεδομενα τι κανουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...