Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest alexmi900
θα μπορουσε καποιος να μας γραψει στα ελληνικα εναν πληρη οδηγο για το πως θα εγκαταστησουμε το cm7 στο defy αν εχουμε καποια custom rom οπως Μ.Ι.Η.??ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα γράψω αύριο έναν γρήγορο οδηγό για να περάσουμε την cm7. Δυστυχώς,δεν εχω ίντερνετ σπίτι οπότε όταν βρω χρόνο κ ίντερνετ καφέ.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ γω απο κει το πηρα κ μενα το ιδιο μου εκανε αλλα εμενα μολις εκανα

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων τοτε ολα κομπλε δεν φταει το τηλ καποια ρυθμιση η στο pc σου η στο τηλεφωνο ειναι κ μενα ακριβως το ιδιο μου εκανε

 

Πως γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην κατάσταση αυτή ? Μαύρη οθόνη άρα δεν μπορώ να επιλέξω από το Volume +/- στο μενού του boot loader...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση CyanogenMod 7 για το Motorola Defy

 

Προϋπόθεση : ROOT :D

 

1. Κατεβαστε απο το market την εφαρμογη Defy 2ndInit, ανοιξτε το και πατηστε Install. Διαβαστε τις οδηγιες της εφαρμογης!

2. Κατεβάστε την τελευταια εκδοση (τωρα που το γραφω, ειναι η beta 2) της CM7 απο ΕΔΩ. Τοποθετηστε το zip στην καρτα μνημης.

3. Κατεβάστε τις εφαρμογες Google (Market κλπ). Τοποθετηστε το zip στην καρτα μνημης.

4. Σβήστε το τηλεφωνο και ανοιξτε το, και οταν αναψει το ledακι μπλε, πατηστε το volume - (μείωση εντασης)

5. Επιλεξτε Custom recovery στο μενου->wipe data/factory reset και επειτα flash zip from sd card. Επιλεξτε τα zip απο τα βηματα 2 και 3.

6. Reboot μονο, αν προερχοσασταν απο froyo frimware. Aν οχι δειτε το βημα 7.

7. Αν δεν προερχεστε απο froyo frimware πρεπει να κανετε το βημα 7. Καντε το reboot και αν καταληξετε σε bootloop, κατεβαστε το 3.4.3_11 fixed.sbf και καντε το εγκατασταση οπως περιγραφω ΕΔΩ, ακολουθοντας απο το βημα 4 και μετα.

Reboot and Have Fun!!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Εγινε κι αυτο που περιμενα τοσο καιρο! CyanogenMod στο defy μας!

Εγω που εχω μεινει στην 2.51 αν κανω την διαδικασια παραπανω για να βαλω την CyanogenMod πρεπει να κρατησω κανενα backup; Μετα σε ποια θα μπορω να κανω downgrade αν χρειαστει;

Η μηπως πρωτα να βαλω τη δικια σου ρομ demolition22 και μετα να παω σε CM7;

Σορρυ παιδια, αλλα τον τελευταιο καιρο δεν εχω καθολου χρονο για διαβασμα σε φορουμ και εχω χασει επεισοδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε κι αυτο που περιμενα τοσο καιρο! CyanogenMod στο defy μας!

Εγω που εχω μεινει στην 2.51 αν κανω την διαδικασια παραπανω για να βαλω την CyanogenMod πρεπει να κρατησω κανενα backup; Μετα σε ποια θα μπορω να κανω downgrade αν χρειαστει;

Η μηπως πρωτα να βαλω τη δικια σου ρομ demolition22 και μετα να παω σε CM7;

Σορρυ παιδια, αλλα τον τελευταιο καιρο δεν εχω καθολου χρονο για διαβασμα σε φορουμ και εχω χασει επεισοδια.

 

7. Αν δεν προερχεστε απο froyo frimware πρεπει να κανετε το βημα 7. Καντε το reboot και αν καταληξετε σε bootloop, κατεβαστε το 3.4.3_11 fixed.sbf και καντε το εγκατασταση οπως περιγραφω ΕΔΩ, ακολουθοντας απο το βημα 4 και μετα.

Reboot and Have Fun!!

 

Τί ακριβώς δεν κατάλαβες?

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Με την παραπάνω διαδικασία μπορείς να κάνεις downgrade.

 

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση CyanogenMod 7 για το Motorola Defy

 

Τοποθετηστε το zip στην καρτα μνημης.

3. Κατεβάστε τις εφαρμογες Google (Market κλπ). Τοποθετηστε το zip στην καρτα μνημης.

 

αποσυμιεσμένα τα αρχεία ? η αzιπάριστα?:confused:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

εχει ελληνικά?

 

 

Ναι έχει αλλα καλο είναι να μπείτε στην σελίδα και να διαβάσετε τα σχόλια με τα οποια προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν...Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα (είμαι με τον πράσινο φακό)

εκτος από τις γνωστες ελλείψεις που αναφέρονται στην beta (agps,video rec,720 play,fm radio κτλ)

με το lg camera από το market κάνει και εγγραφη video

Link to comment
Share on other sites

αποσυμιεσμένα τα αρχεία ? η αzιπάριστα?:confused:

 

Συμπιεσμενα!! Διαφορετικα θα εγραφα "αποσυμπιεστε το zip στην καρτα μνημης"

 

Μια χαρα Ελληνικα εχει (σχεδον παντου)!

 

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η CyanogenMod 7 ειναι 2.3?

ειναι της προκοπης η λειπουν ενα καρο πραγματα κ θα μας τα σπασει μεχρι να την συμορφωσουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η CyanogenMod 7 ειναι 2.3?

ειναι της προκοπης η λειπουν ενα καρο πραγματα κ θα μας τα σπασει μεχρι να την συμορφωσουν?

 

+1 κι απο μενα. Καλη η cyanogen δε λεω. Γρηγορη και πολυ eye candy αλλα οταν της λειπουν τοσα πραγματα και υπαρχουν αμφιβολιες για καποια ακομα, εγω θα παραμεινω ακομα λιγο στη 2.51 με ρουτ και vsel.

ΥΓ. Ενω στην αρχη πανηγυριζα οταν μου εβγαζε 48 ωρες με μια φορτιση, την τελευταια εβδομαδα μου βγαζει ανετα 70-80 μετην ιδια (αρκετα βαρια) χρηση (πολυ wifi και αρκετα συνομιλιες και ναβιγκον). Μαλλον η μπαταρια ηθελε στρωσιμο, δεν ξερω τι αλλο να πω.

ΥΓ 2. Ενα μεγαλο ευχαριστω demolition.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την παραπάνω διαδικασία μπορείς να κάνεις downgrade.

 

 

Sent from my MOTO Defy :-)

 

Και θα ξαναγυρισω στην 2.51 φλασαροντας με rsd ή με ClockworkMod Recovery;

Απο μπαταρια τι λεει η CM7;

Link to comment
Share on other sites

οι εκδοσεις αυτες ειναι beta.μην ρωτατε πραγματα που κανεις δεν μπορει να σας απαντησει...ηδη μερα παραμερα βγαινουν μικροβελτιωσεις...οι beta ειναι ως γνωστον για τεσταρισμα..οποιος εχει ορεξη ας τη δοκιμασει.δεν ειναι κατι μονιμο γατι πολλα πραγματα δεν λειτουργουν.
Link to comment
Share on other sites

οι εκδοσεις αυτες ειναι beta.μην ρωτατε πραγματα που κανεις δεν μπορει να σας απαντησει...ηδη μερα παραμερα βγαινουν μικροβελτιωσεις...οι beta ειναι ως γνωστον για τεσταρισμα..οποιος εχει ορεξη ας τη δοκιμασει.δεν ειναι κατι μονιμο γατι πολλα πραγματα δεν λειτουργουν.

 

Ακριβώς οτι λέει ο φίλος εδώ. Εγώ πχ μένω μακριά απο beta roms για την ώρα γιατι χρειάζομαι το τηλέφωνο σε πλήρως λειτουργική κατάσταση αυτη την περίοδο, το χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς λόγους.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

+1 κι απο μενα. Καλη η cyanogen δε λεω. Γρηγορη και πολυ eye candy αλλα οταν της λειπουν τοσα πραγματα και υπαρχουν αμφιβολιες για καποια ακομα, εγω θα παραμεινω ακομα λιγο στη 2.51 με ρουτ και vsel.

ΥΓ. Ενω στην αρχη πανηγυριζα οταν μου εβγαζε 48 ωρες με μια φορτιση, την τελευταια εβδομαδα μου βγαζει ανετα 70-80 μετην ιδια (αρκετα βαρια) χρηση (πολυ wifi και αρκετα συνομιλιες και ναβιγκον). Μαλλον η μπαταρια ηθελε στρωσιμο, δεν ξερω τι αλλο να πω.

ΥΓ 2. Ενα μεγαλο ευχαριστω demolition.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

Πως τα καταφέρνεις ρε θηρίο; τι ρυθμίσεις έχεις στο vcel ;

 

 

οι εκδοσεις αυτες ειναι beta.μην ρωτατε πραγματα που κανεις δεν μπορει να σας απαντησει...ηδη μερα παραμερα βγαινουν μικροβελτιωσεις...οι beta ειναι ως γνωστον για τεσταρισμα..οποιος εχει ορεξη ας τη δοκιμασει.δεν ειναι κατι μονιμο γατι πολλα πραγματα δεν λειτουργουν.

 

Την έχεις βαλει;

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες έβαλα και εγώ CM7 beta3 και το κινητό πάει σφαίρα (στα 800MHz μάλιστα)!!

Το μόνο που μου λείπει σε σχέση με το Motoblur firmware είναι το Facebook sync και το Motorola Portal... :(

Δυστυχώς το Social Buzz δεν παίζει σε Gingerbread και force-closes κάθε φορά.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες έβαλα και εγώ CM7 beta3 και το κινητό πάει σφαίρα (στα 800MHz μάλιστα)!!

Το μόνο που μου λείπει σε σχέση με το Motoblur firmware είναι το Facebook sync και το Motorola Portal... :(

Δυστυχώς το Social Buzz δεν παίζει σε Gingerbread και force-closes κάθε φορά.

Αν είναι μόνο αυτα... τότε παμε σφαίρα για cm7

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο αυτα... τότε παμε σφαίρα για cm7

 

Sent from my MB525

 

Από πλευρά εφαρμογών εννοούσα.

Από πλευρά λειτουργιών, για την beta3 ισχύουν τα εξής:

 

Wifi - Working

SD-Card - Woking

3d - Working

Brightness - Working

Sensors - Working

Bluetooth +Headset + HID - Working

USB - Woking

Audio - Working

Photo Camera with Flash - Working

LED - Working

H264 Video - Working

RIL - Working

GPS - have bugs

Video Camera - Working

aGPS - not work

720p Video - not work

Auto-Brightness - Not Work

FM-Radio - not work

 

btw 22 ώρες standby (με σχεδόν μηδενική χρήση) και η μπαταρία είναι ακόμα στο 80%!!

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ χρησιμοποιησες σα βαση για να φλασαρεις τη cm7?οταν φλασαρες τη ρομ χρησιμοποιησες καποιο fixedsbf ωστε να ειναι downgradable?αν οχι δεν μπορεις να κανεις κατι..αλλα και δεν χρειαζεται...φλασαρε μια deblur rom froyo και καθαρισες..ουτως ή αλλως σε λιγο καιρο θα δοθει και επισημη φρογιο.
Link to comment
Share on other sites

Πλεόν κι εγώ με CyanogenMOD 7.0.2 beta 4.1. Βλέπω διάφορα προβλήματα να αναφέρονται στα xda forums, αλλά εκτός απο το GPS που αργεί μια και το aGPS δε δουλεύει ακόμα δε συνάντησα κάποιο άλλο πρόβλημα. Bugs υπάρχουν βέβαια, αλλά όχι αρκετά σημαντικά για να με ενοχλήσουν.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...