Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
ΓΙΑ ΑΝ ΤΟ ΠΩ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟ DEFY ΣΤΗΝ ROM ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ROM ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ANDROID PHONE???????

 

Αν έχεις γνώσεις rom cooking μπορείς. Αν όμως είχες γνώσεις, θα γνώριζες ήδη την απάντηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν θες να δεις πραγματικα την διαφορα απο μαμισιο χρονισμα σε υπερχρονισμα κανε το εξης πειραμα βαλε το στα 1300 περιπου εγω εκει το δουλευα

 

φιλε shoultaker (μπρρρ.....:):happy::D) μηπως μπορεις να δωσεις περεταιρω λεπτομέρειες? Τον υπερχρονισμό τον έκανες με setcpu, με setvsel ή με κάτι άλλο? Κι αν γίνεται να είσαι κάπως αναλυτικός καθότι είμαι ΠΟΛΥ καινούργιος στο android (εχω μάθει πολλά βεβαια απ' όλο το φόρουμ). Στα 1300 μηπως θα έχουμε πρόβλημα με θερμοκρασίες κατά το καλοκαιράκι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι εχετε παιξει αρκετα με το setvsel τι ρυθμισεις προτεινεται για εξοικονομηση ενεργειας?

 

από εξοικονόμηση ενέργειας πώς πας τελικά?

Τι ρυθμίσεις έκανες τελικά?

είσαι ευχαριστημένος?

Εγώ χωρίς πείραγμα setvsel, με ενεργοποιημένο το usb debugging , bluetooth μισή μέρα, wifi και apn, με πολύ ομιλία κρατάω δύο μέρες χαλαρά....

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

φιλε shoultaker (μπρρρ.....:):happy::D) μηπως μπορεις να δωσεις περεταιρω λεπτομέρειες? Τον υπερχρονισμό τον έκανες με setcpu, με setvsel ή με κάτι άλλο? Κι αν γίνεται να είσαι κάπως αναλυτικός καθότι είμαι ΠΟΛΥ καινούργιος στο android (εχω μάθει πολλά βεβαια απ' όλο το φόρουμ). Στα 1300 μηπως θα έχουμε πρόβλημα με θερμοκρασίες κατά το καλοκαιράκι?

 

τον χρονισμο τον εκανα με το setvsel οσο για τις θερμοκρασιες το ελυσα με τον εξης απλο τροπο απλα βρηκα που το κινητο μου ειναι σταθερο στα 1300 πχ εμενα ειναι σταθερο στα 1300 mhz κ 76 vsel αυτο το βρισκεις με stability test που εχει επανω του το set vsel κ με ενα αλλο που θα σου ζητησει να κατεβασεις απο το market

οσο για τις θερμοκρασιες ακου μολις βρηκα τις τιμες που ειναι σταθερο το τηλ τοτε απλα το ξανακατεβασα σε λογικα επιπεδα απλα οταν χρειαστει τοτε ανεβαζω λιγο τις τιμες κ παει σφαιρα δεν χρειαζεται ολη την ωρα να παιζει τεζα

πιο αναλυτικα αμα θες για να το υπερχρονισεις στις αρχικες σελιδες υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες για το πως ανεβαζεις κ γω μην νομιζεις ασχετος ειμαι απλα ασχοληθηκα

Link to comment
Share on other sites

από εξοικονόμηση ενέργειας πώς πας τελικά?

Τι ρυθμίσεις έκανες τελικά?

είσαι ευχαριστημένος?

Εγώ χωρίς πείραγμα setvsel, με ενεργοποιημένο το usb debugging , bluetooth μισή μέρα, wifi και apn, με πολύ ομιλία κρατάω δύο μέρες χαλαρά....

 

και μενα περιπου 2 με 2,5 μερες αναλογα τη χρηση με ρυθμισεις:

24-300

34-600

56-1000

με limit to vsel2 στο 20%

 

φυσικα αυτο που ρουφαει τη μπαταρια ειναι το σερφαρισμα και η ομιλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να πω κι εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει ... Εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω Rootάρει το DEFY με το Super one Click , η μπαταρία μου εξαντλείται με τρελούς ρυθμούς. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ???

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω root το defy με κύριο σκοπό να κάνω το Market Enabler.

Προσπάθησα με το Super one Click χωρίς επιτυχία. Συγκεκριμένα έβαλε ένα προγραμμα Superuser αλλά όταν πηγαίνω στο Titanium Backup μου βγάζει ότι δεν είμαι root.

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω root το defy με κύριο σκοπό να κάνω το Market Enabler.

Προσπάθησα με το Super one Click χωρίς επιτυχία. Συγκεκριμένα έβαλε ένα προγραμμα Superuser αλλά όταν πηγαίνω στο Titanium Backup μου βγάζει ότι δεν είμαι root.

Καμμιά ιδέα;

κατεβασε το busybox οταν ανοιγει το titanium.

 

Καλησπέρα. Να πω κι εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει ... Εδώ και 10 μέρες περίπου που έχω Rootάρει το DEFY με το Super one Click , η μπαταρία μου εξαντλείται με τρελούς ρυθμούς. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ???

 

δηλαδη δεν αλλαξε τιποτα αλλο στο τηλεφωνο?ρομ?

τις περισσοτερες φορες φταιει καποια εφαρμογη.αν εβαλες froyo φανταζομαι οτι εχεις τσεκαρει τον εντοπισμο σφαλματων,

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω το κινητό με PC (μέσω Wi-fi πχ)

και να μπορώ να λαμβάνω και να στέλνω μηνύματα από το pc?

 

Ευχαριστώ :)!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει,εχω κανει ολα τα βηματα του πρωτου post και ειμαι ροοτ με greek 2.2 με clockwork ετοιμο κ.λ.π.εχω φακελο λοιπον οπως λεει στην sd που λεγεται clockwork και μεσα εχω βαλει το φακελο με τα αρχεια της ρομ.Τωρα για να βαλω κι αλλες ρομ να δοκιμασω τι κανω?βαζω και τους φακελους των αλλων ρομς στον clockwork της sd και μετα τι κανουμε?επισης διαβαζω στο xda οτι για να βαλουμε καποιες αλλες ρομς πρεπει πρωτα να κανουμε αυτο? :Εγκαταστήστε το κινέζικο SBF χρησιμοποιώντας RSDLite (δελτίο JDGC_U6_0.26.0)
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο οδηγος γραφεται γιατι αρκετοι εχουν αγορασει το κινητο "απ εξω" και θελουν ενα πλήρως ελληνοποιημένο μενού ή έχουν brickαρει την συσκευή τους.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Πριν ξεκινήσετε διαβάστε με προσοχή τον οδηγό και η συσκευή σας να ειναι φορτισμένη απο 70% και άνω!!!!

ΠΟΤΕ μην αποσυνδέσετε την συσκευή κατα την διάρκεια της διαδικασίας!!!

 

1. Πρώτα απ ολα κατεβάζουμε τα USB Drivers απο το site της Motorola, κανουμε εγκατάσταση αφου πρωτα εχουμε αποσυνδέσει το κινητό απο το USB και κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

 

2. Kατεβάζουμε την εφαρμογή RSDLite και την εγκαθηστούμε. Είναι ενα εργαλείο για να φλασάρουμε τη συσκευή.

 

3. Διαλέγουμε απο ΑΥΤΗ την σελίδα το frimware που θέλουμε να φλασάρουμε στη συσκευή. Η Ελληνική εκδοση ειναι αυτη που λεει Central Europe. Αν ειναι συμπιεσμένο το αποσυμπιέζουμε.

 

4. Συνδέουμε τη συσκευή στο pc και επιλέγουμε να συνδεθεί σαν "portal and tools". Πρέπει να περιμένουμε λίγο για να εγκατασταθούν οι drivers. Στην περίπτωση που η συσκευή μας εχει γινει τούβλο (bricked device μακρυα απο μας!!) δλδ δεν ανοίγει ή εχουμε bootloop, βγάζουμε την μπαταρια για 10'' και παταμε το Power και το πληκτρο + της εντασης για να μπει σε bootloader mode και τότε το συνδεουμε με usb. Έπειτα η διαδικασία ειναι ίδια.

 

5. Ανοίγουμε το RSDLite και πατάμε το κουμπι με τις τελίτσες ( ... ) για να βρουμε το .sbf αρχείο που κατεβάσαμε στο βήμα 3.

 

6. Πατάμε start και περιμένουμε... περιμένουμε... περιμένουμε για περίπου 10'. Καποια στιγμη η συσκευη θα κανει restart, μην φοβηθήτε, περιμένετε λιγο ώστε να ξεκινησει κανονικα το λειτουργικο! Τo RDSlite θα γράφει 100% reboot.

 

7. Ειμαστε ετοιμοι, το καινουριο λειτουργικό φορτώθηκε στη συσκευή μας :happy:

 

Ο οδηγός γράφτηκε με βάση αυτόν που εγραψε ο Higgsy στο XDA.

 

 

EDIT: Τα εργαλεια που χρειαζονται για τη διαδικασια ανεβηκαν στο multiupload.com για ακομη μεγαλυτερη ευκολια. Δεν χρειαζεται πλεον εγγραφη στη motorola για να κατεβασουμε τα drivers!

 

Καλημέρα,

 

Ακολούθησα τα βήματα, το RSDLite μου έβγαλε Reboot - PASS και έκτοτε το Defy είναι τελείως νεκρό, σα να μην έχει μπαταρία (το φόρτισα), δε δουλεύει ούτε το hard reset sequence (volume down ή up (τα δοκίμασα και τα 2) + power)

 

(USB drivers έβαλα version 5.0.0 από το site της Motorola επειδή έχω 64 bit Windows 7, ROM έβαλα την JRDNEM_U3_2.34.1_DEBLUR_P3_SIGN_SIGNED_UCAJRDNEMARAB1B80AA02B.0R_USAJORDANRTCEE_P029_A019_HWp3_Service1FF)

 

Καμία ιδέα εκτός από σουβέρ ? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ακολούθησα τα βήματα, το RSDLite μου έβγαλε Reboot - PASS και έκτοτε το Defy είναι τελείως νεκρό, σα να μην έχει μπαταρία (το φόρτισα), δε δουλεύει ούτε το hard reset sequence (volume down ή up (τα δοκίμασα και τα 2) + power)

 

(USB drivers έβαλα version 5.0.0 από το site της Motorola επειδή έχω 64 bit Windows 7, ROM έβαλα την JRDNEM_U3_2.34.1_DEBLUR_P3_SIGN_SIGNED_UCAJRDNEMARAB1B80AA02B.0R_USAJORDANRTCEE_P029_A019_HWp3_Service1FF)

 

Καμία ιδέα εκτός από σουβέρ ? :cry:

 

Μάλλον ήσουν άτυχος.

Το πας στο service και κάνεις τον κινέζο.

Εφόσον είναι εντελώς νεκρό, το πιο πιθανό είναι να σου δώσουν άλλο.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο πηγες να φλασαρεις τη 2.34.1? μηπως ειχε 2.51 και μετα πηγες να φλασαρεις τη 2.34 και το τρελανες?

τη μπαταρια να φανταστω την εβγαλες για λιγη ωρα

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο πηγες να φλασαρεις τη 2.34.1? μηπως ειχε 2.51 και μετα πηγες να φλασαρεις τη 2.34 και το τρελανες?

τη μπαταρια να φανταστω την εβγαλες για λιγη ωρα

 

Ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες. Δεν ξέρω τι έτρεχε πριν, γιατί να τρελλαίνεται αν πας να κάνεις downgrade ? (αφού με τη 2.51 δεν μπορείς να κάνεις root και κάνεις αναγκαστικά downgrade, άρα γίνεται). Δοκίμασα και την Αγγλική 2.51 με ίδιο αποτέλεσμα. Στο RSD Lite βλέπει το κινητό σαν "S Flash OMAP3630" (ενώ πριν το έβλεπε σαν "MB525")

 

Εννοείται ότι όλα αυτά με μπαταρίες κτλ. τα έχω κάνει, μόνο το κόλπο που λέει στο Internet για απευθείας σύνδεση του DC του καλωδίου USB πάνω στην μπαταρία http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=10264115 δεν το έχω κάνει ακόμα. Η μπαταρία έχει τάση 3.79 V δηλ. δείχνει να είναι φορτισμένη...

 

:angry::angry:

Edited by ananass
Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι με την 2.51 δεν μπορεις να κανεις ροοτ??????

φυσικα και δεν μπορεισ να κανεις downgrade απο 2.51 και πανω....αν εχεις δλδ 2.51 ή φρογιο δεν μπορεις να γυρισεις σε 2.34 εκτοσ και εαν εχεις ακολουθησει καποια συγκεκριμενη διαδικασια οπως αυτη που αναφερεται στο xda.

παντως δοκιμασε να βγαλεις ολα τα προγραμματα απο το pc κια τους drivers...ξανακανε τα παντα εγκατασταση και ξαναδοκιμασε.αν ειχες φρογιο ξαναβαλε φρογιο....σιγουρα μη πας να ξαναβαλεις 2.34 και το ξανακολλησεις.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε οτι με την 2.51 δεν μπορεις να κανεις ροοτ??????

φυσικα και δεν μπορεισ να κανεις downgrade απο 2.51 και πανω....αν εχεις δλδ 2.51 ή φρογιο δεν μπορεις να γυρισεις σε 2.34 εκτοσ και εαν εχεις ακολουθησει καποια συγκεκριμενη διαδικασια οπως αυτη που αναφερεται στο xda.

παντως δοκιμασε να βγαλεις ολα τα προγραμματα απο το pc κια τους drivers...ξανακανε τα παντα εγκατασταση και ξαναδοκιμασε.αν ειχες φρογιο ξαναβαλε φρογιο....σιγουρα μη πας να ξαναβαλεις 2.34 και το ξανακολλησεις.

 

Επειδή μόλις άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα, μπορεί να είπα κοτσάνα. Τέλος πάντων προσπάθησα να βάλω και 2.34 και 2.51 με ίδια αποτελέσματα, άρα δεν πρέπει να είναι θέμα έκδοσης. Επίσης το έτρεξα από ένα άλλο "παρθένο" PC (δυστυχώς και εκείνο με 64 bit Windows 7) όπου εγκατέστησα τους drivers (5.0.0) και το RSD Lite, με ίδιο αποτέλεσμα.

 

Εκανα και το κόλπο με το καλώδιο USB απευθείας στους ακροδέκτες της μπαταρίας, τα ίδια.

 

Οσες φορές έχω προσπαθήσει βγάζει ακριβώς τα ίδια: το "βλέπει" το RSD Lite (λέει "connected" αλλά με "IMEI: N/A, Software: N/A" κτλ. μόνο boot loader = v0x000910 βγάζει και κάτι άλλα παρακάτω), φορτώνει μια χαρά ό,τι του ζητήσω, σωστά και τα checksums (= δεν υπάρχει πρόβλημα στη μετάδοση του firmware), την ώρα που τα κάνει αυτά το τηλέφωνο βγάζει κάτι μικρά άσπρα γραμματάκια "SW Update In progress..", κάνει reboot --> μαύρη οθόνη, δεν δουλεύει ούτε το power, ούτε το power + volume up/down, τίποτα...

 

Η πλάκα είναι ότι το τηλέφωνο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ :lol:

 

@christos984

Ναι το λευκό LED ανάβει όταν συνδέεις το USB στο PC αλλά δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει...

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μάλλον με βλέπω για τσακωμούς με την αντιπροσωπεία (διότι το πήρα από e-shop που ποιός ξέρει από που το έφεραν)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία από πού το πήρες, είναι συσκευή που υποστηρίζεται πλήρως από την ελληνική αντιπροσωπεία επειδή κυκλοφορεί επίσημα και εδώ. Το μόνο που ζητάνε είναι η απόδειξη αγοράς για το θέμα της εγγύησης.

 

Πήγαινε εκεί και πες τους ότι ήταν Dead On Arrival (DOA) συσκευή, συμβαίνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα, μπορεί να είπα κοτσάνα. Τέλος πάντων προσπάθησα να βάλω και 2.34 και 2.51 με ίδια αποτελέσματα, άρα δεν πρέπει να είναι θέμα έκδοσης. Επίσης το έτρεξα από ένα άλλο "παρθένο" PC (δυστυχώς και εκείνο με 64 bit Windows 7) όπου εγκατέστησα τους drivers (5.0.0) και το RSD Lite, με ίδιο αποτέλεσμα.

 

Εκανα και το κόλπο με το καλώδιο USB απευθείας στους ακροδέκτες της μπαταρίας, τα ίδια.

 

Οσες φορές έχω προσπαθήσει βγάζει ακριβώς τα ίδια: το "βλέπει" το RSD Lite (λέει "connected" αλλά με "IMEI: N/A, Software: N/A" κτλ. μόνο boot loader = v0x000910 βγάζει και κάτι άλλα παρακάτω), φορτώνει μια χαρά ό,τι του ζητήσω, σωστά και τα checksums (= δεν υπάρχει πρόβλημα στη μετάδοση του firmware), την ώρα που τα κάνει αυτά το τηλέφωνο βγάζει κάτι μικρά άσπρα γραμματάκια "SW Update In progress..", κάνει reboot --> μαύρη οθόνη, δεν δουλεύει ούτε το power, ούτε το power + volume up/down, τίποτα...

 

Η πλάκα είναι ότι το τηλέφωνο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ :lol:

 

@christos984

Ναι το λευκό LED ανάβει όταν συνδέεις το USB στο PC αλλά δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει...

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μάλλον με βλέπω για τσακωμούς με την αντιπροσωπεία (διότι το πήρα από e-shop που ποιός ξέρει από που το έφεραν)

 

Καλησπερα κ γω απο κει το πηρα κ μενα το ιδιο μου εκανε αλλα εμενα μολις εκανα

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων τοτε ολα κομπλε δεν φταει το τηλ καποια ρυθμιση η στο pc σου η στο τηλεφωνο ειναι κ μενα ακριβως το ιδιο μου εκανε

Link to comment
Share on other sites

να ετοιμαζεστε σιγα σιγα για [DEV][ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3.3).

ηδη ο demolition πιστευω εχει παρει θεση μαχης και περιμενει την πρωτη beta...:happy:

Link to comment
Share on other sites

να ετοιμαζεστε σιγα σιγα για [DEV][ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3.3).

ηδη ο demolition πιστευω εχει παρει θεση μαχης και περιμενει την πρωτη beta...:happy:

 

Έ, έ, έρχεται!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

εχει τεσταρει κανεις την alpha2?εχω μεχρι στιγμης εγκαταστησει 2init bootmenu απλα ηθελα καποιος που το εχει κανει ηδη να επιβεβαιωσει τη διαδικασια.ωστε να μπορεσω να επιστρεψω μετα με ασφαλεια στη 3.4.2-155
Link to comment
Share on other sites

εχει τεσταρει κανεις την alpha2?εχω μεχρι στιγμης εγκαταστησει 2init bootmenu απλα ηθελα καποιος που το εχει κανει ηδη να επιβεβαιωσει τη διαδικασια.ωστε να μπορεσω να επιστρεψω μετα με ασφαλεια στη 3.4.2-155

 

 

Αφού ακόμα είναι πολύ πρωιμη η έκδοση....... οχι για χρήση...

υπομονή λοιπόν..εν αναμονή

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ήδη ο quarx είπε πωςοι κλησεις λειτουργούν οπότε σε λίγο θα μιλάμε για βητα έτοιμη προς δοκιμή.και ήδη έχουμε πλήρη υποστήριξη σε ελληνικά.:)
Link to comment
Share on other sites

εχει χαθεί το default battery icon στο status bar, με αποτελεσμα να δουλεύω μόνο με ledefy.

γνωρίζει καποιος που μπορώ να το ξαναβάλω

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...