Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον, εκανα ρουτ με το Ζ4ROOT και περασα το setvsel.

εχω τα εξης.

 

300-25

600-42

800-50

 

Θα ποσταρω αποτελεσματα ή προβληματα τις επομενες μερες. Οποιος το χρησιμοποιει ας γραψει τιμες να κανουμε συγκρισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@demolition22 το Z4root κρασάρει, το δοκίμασα. Και γιατί να πας στην 2.21 UK όταν υπάρχει επίσημη 2.51 UK??

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορεις να κανεις downgrade ευκολα.

 

Ναι αλλα αφου η 2.51 είναι επισημη τοτε γιατι δεν θα ισχυει η εγγυηση? Αφου την εχεις παρει OTA εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αφου η 2.51 είναι επισημη τοτε γιατι δεν θα ισχυει η εγγυηση? Αφου την εχεις παρει OTA εννοειται.

 

Η UK ειναι επισημη για την δικια μου συσκευη την οποια την αγορασα απο αγγλια.

Δεν περναω την 2.51 με τιποτα!!

θελω Ελληνικο μενου και θελω να εχω επιλογη να κανω downgrade.

Οποτε θα μεινω με την 2.34.1 Europe που περιεχει την ελληνικη.

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Η 2.51 UK ειναι επισημη για την δικια μου συσκευη την οποια την αγορασα απο αγγλια.

Δεν περναω την 2.51 με τιποτα!!

θελω Ελληνικο μενου και θελω να εχω επιλογη να κανω downgrade.

Οποτε θα μεινω με την 2.34.1 Europe που περιεχει την ελληνικη.

 

Και πάλι δε σε καταλαβαίνω, αφου υπάρχει ήδη και 2.51 ελληνική, που είναι το πρόβλημα? Η Motorola έχει έτοιμη αυτή την έκδοση για όλη την ευρώπη πια, και απο την στιγμή που μπορείς να αλλάζεις απο UK σε Ελληνική ή Γερμανική, ή Γαλλική όποτε θες, τι να το κάνεις το downgrade?

 

Όσο για το OTA update που αναφέρθηκε, να ξέρετε οτι δεν δουλεύει αν έχει γίνει root το κινητό η αν έχει αφαιρεθεί/προστεθεί οτιδήποτε στο system partition γενικά.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δε σε καταλαβαίνω, αφου υπάρχει ήδη και 2.51 ελληνική, που είναι το πρόβλημα? Η Motorola έχει έτοιμη αυτή την έκδοση για όλη την ευρώπη πια, και απο την στιγμή που μπορείς να αλλάζεις απο UK σε Ελληνική ή Γερμανική, ή Γαλλική όποτε θες, τι να το κάνεις το downgrade?

 

Όσο για το OTA update που αναφέρθηκε, να ξέρετε οτι δεν δουλεύει αν έχει γίνει root το κινητό η αν έχει αφαιρεθεί/προστεθεί οτιδήποτε στο system partition γενικά.

 

Εισαι παρα πολυ σιγουρος οτι αν περασεις πχ την Ελληνικη 2.51 μετα μπορεις να περασεις την Αγγλικη 2.51?

Και απο οτι εχω διαβασει, η 2.51 δημηουργει προβλημα στις custom froyo με την καμερα.

Μεχρι να ξεκαθαρισει, δεν περναω με τιποτα 2.51.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μπορείς να πάς απο την 2.51 σε οποιαδήποτε άλλη 2.51, ναι, είμαι σίγουρος καθώς δοκίμασα ήδη και την ελληνική 2.51 και ξαναγύρισα στην UK μετά.

 

Για το Froyo δε με απασχολεί, το υπάρχον Froyo βασίζεται σε beta leaks τις Motorola, αυτές οι εκδόσεις μόνο bug free δεν είναι. Αμφιβάλω αν θα υπάρχει πρόβλημα στην επίσημη έκδοση.

 

Ο καθένας κάνει οτι νομίζει βέβαια.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ο καθενας κανει οτι νομιζει :)

Με την ευκαιρια η UK 3.4.2-117 froyo ειναι η τελικη εκδοση που εγινε leak.

Δεν ειναι test rom.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δε σε καταλαβαίνω, αφου υπάρχει ήδη και 2.51 ελληνική, που είναι το πρόβλημα? Η Motorola έχει έτοιμη αυτή την έκδοση για όλη την ευρώπη πια, και απο την στιγμή που μπορείς να αλλάζεις απο UK σε Ελληνική ή Γερμανική, ή Γαλλική όποτε θες, τι να το κάνεις το downgrade?

 

Όσο για το OTA update που αναφέρθηκε, να ξέρετε οτι δεν δουλεύει αν έχει γίνει root το κινητό η αν έχει αφαιρεθεί/προστεθεί οτιδήποτε στο system partition γενικά.

 

Φίλε είσαι σιγουρος για αυτο? Αν απλως εχει γινει root για να μπουν καποιες εφαρμογες και εχει original rom, τοτε δεν γινεται OTA?

 

Και μια ερωτηση: Στις ρυθμισεις του setvsel εχει μια επιλογη "enable jit". Αυτο είναι οκ για την εκδοση 2.1 του android? ή δεν κανει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι σιγουρος για αυτο? Αν απλως εχει γινει root για να μπουν καποιες εφαρμογες και εχει original rom, τοτε δεν γινεται OTA?

 

Και μια ερωτηση: Στις ρυθμισεις του setvsel εχει μια επιλογη "enable jit". Αυτο είναι οκ για την εκδοση 2.1 του android? ή δεν κανει τίποτα?

 

Όσο σίγουρος μπορώ να είμαι απο αυτά που διαβάζω στο XDA developers. Αλλά σιγά και τι έγινε, αν δε μπεί με OTA, θα μπεί με κανονικό flash-αρισμα απο το PC.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Όσο σίγουρος μπορώ να είμαι απο αυτά που διαβάζω στο XDA developers. Αλλά σιγά και τι έγινε, αν δε μπεί με OTA, θα μπεί με κανονικό flash-αρισμα απο το PC.

 

Δηλαδή αν κάνω unroot με το JIT που έχω δεν θα κάνει update ΟΤΑ;

 

Αν το φλασάρω μέσω pc θα χάσω τα πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνω unroot με το JIT που έχω δεν θα κάνει update ΟΤΑ;

 

Αν το φλασάρω μέσω pc θα χάσω τα πάντα;

 

Μπορείς να κατεβάσεις την OTA όταν με το καλό θα έρθει,αλλά δεν θα μπορείς να την εγκαταστήσεις με τον επίσημο τρόπο,θα λέει fail. Αλλά μέσα από το clockwork μπορείς να κάνεις apply το zip αρχείο που κατέβηκε.

Θεωρητικά πρέπει να δουλεύει.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις την OTA όταν με το καλό θα έρθει,αλλά δεν θα μπορείς να την εγκαταστήσεις με τον επίσημο τρόπο,θα λέει fail. Αλλά μέσα από το clockwork μπορείς να κάνεις apply το zip αρχείο που κατέβηκε.

Θεωρητικά πρέπει να δουλεύει.

 

Sent from my MOTO Defy :-)

 

Οκ, πάντως μέχρι στιγμής δεν την αλλάζω με τίποτα τη 2.34 με jit. Το κινητό πετάει! Εκτός αν η 2.51 αξίζει πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα το thread με τις home-screen των android και ειδα πως οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν launcher pro και εχουν και δυνατοτητα να μικραινουν τα widget και να τα βαζουν το ενα πανω στο αλλο. Μπορει καποιος να μας πει τι χρειαζεται το κινητο για να εγκατασταθει αυτό? (root μόνο?). Και ποσο ενεργοβορο είναι σε σχεση με την original home-screen?
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα το thread με τις home-screen των android και ειδα πως οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν launcher pro και εχουν και δυνατοτητα να μικραινουν τα widget και να τα βαζουν το ενα πανω στο αλλο. Μπορει καποιος να μας πει τι χρειαζεται το κινητο για να εγκατασταθει αυτό? (root μόνο?). Και ποσο ενεργοβορο είναι σε σχεση με την original home-screen?

 

Δεν χρειαζεται root.

Για να κανεις resize στα widget, πρεπει να εχεις την επι πληρωμη εκδοση.

Αντ αυτου, σου προτεινω τον adw launcher που κανει την ιδια δουλεια δωρεαν.

Δεν "καιει" παραπανω μπαταρια απ οτι η homescreen που εχεις τωρα.

Βασικα τα widget που γεμιζουμε τις οθονες μας καινε τα κ3ρ@τα τους!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root.

Για να κανεις resize στα widget, πρεπει να εχεις την επι πληρωμη εκδοση.

Αντ αυτου, σου προτεινω τον adw launcher που κανει την ιδια δουλεια δωρεαν.

Δεν "καιει" παραπανω μπαταρια απ οτι η homescreen που εχεις τωρα.

Βασικα τα widget που γεμιζουμε τις οθονες μας καινε τα κ3ρ@τα τους!

 

Λεω να τον δοκιμασω τον ADW. Εχεις κανενα Link που να εχει καποιες πληροφοριες σχετικά? ή thread?

 

Ευχαριστω για την απαντηση βεβαιως βεβαιως.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να τον δοκιμασω τον ADW. Εχεις κανενα Link που να εχει καποιες πληροφοριες σχετικά? ή thread?

 

Ευχαριστω για την απαντηση βεβαιως βεβαιως.

 

google is your friend :)

βρες το στο μαρκετ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Σε λιγες μερες οσοι εχουν το Ελληνικό, μαλλον θα σας ερθει αναβαθμηση σε 2.51.1 .

Αν σας ενδιαφερει root και cutom roms μην την εγκαταστησετε μεχρι να βρεθει καποια σιγουρη λυση.

 

Εγω τωρα το εχω κανει root οταν θα μου ειναι διαθεσιμη η αναβαθμιση

η 2 5 1 τοτε για να την περασω πρεπει να κανω unroot η δεν εχει σημασια ?

επισης εγω εχω με ελληνικο μενου αν την περασω να φανταστω θα ειναι παλι με ελληνικο ε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... έχει τύχει σε κανέναν το εξής κουφό; Φίλος πήρε καινούριο defy και δεν κάνει sync facebook contacts!

 

Δεν υπάρχει καθόλου η επιλογή ούτε στα settings του facebook, και όταν πας settings, accounts, add και πατάς το facebook απλά δεν κάνει τπτ... τίποτα όμως. Στο market δεν έβγαζε update για facebook αν και είχε το προεγκατεστημένο. Του έβαλα το καινούριο. Τα ίδια... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... έχει τύχει σε κανέναν το εξής κουφό; Φίλος πήρε καινούριο defy και δεν κάνει sync facebook contacts!

 

Δεν υπάρχει καθόλου η επιλογή ούτε στα settings του facebook, και όταν πας settings, accounts, add και πατάς το facebook απλά δεν κάνει τπτ... τίποτα όμως. Στο market δεν έβγαζε update για facebook αν και είχε το προεγκατεστημένο. Του έβαλα το καινούριο. Τα ίδια... :(

Συνάντησα το ίδιο πρόβλημα, δεν γίνεται αυτό που θες δυστυχώς, ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις ROM που έχει ολόκληρο το Motoblur κι οχι κουτσουρεμένο όπως η ελληνική ROM. Εγώ έβαλα την UK ROM, το μόνο που έχασα είναι τα ελληνικά menu, αλλά δουλεύω το κινητό στα αγγλικά έτσι κι αλλιώς οπότε δε με απασχόλησε. Έτσι μπορείς να κάνεις sync μέσω του ίδιου του Motoblur, που είναι κι ο μόνος τρόπος που δουλεύει σε αυτό το κινητό μέχρι κάποτε κάποιος να βγάλει custom rom.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Συνάντησα το ίδιο πρόβλημα, δεν γίνεται αυτό που θες δυστυχώς, ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις ROM που έχει ολόκληρο το Motoblur κι οχι κουτσουρεμένο όπως η ελληνική ROM. Εγώ έβαλα την UK ROM, το μόνο που έχασα είναι τα ελληνικά menu, αλλά δουλεύω το κινητό στα αγγλικά έτσι κι αλλιώς οπότε δε με απασχόλησε. Έτσι μπορείς να κάνεις sync μέσω του ίδιου του Motoblur, που είναι κι ο μόνος τρόπος που δουλεύει σε αυτό το κινητό μέχρι κάποτε κάποιος να βγάλει custom rom.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση σου!

Για την UK Rom φαντάζομαι θέλω root ε;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία σχέση με root. Απλά πρέπει να την flashάρεις, οδηγό πως βρίσκεις στο xda developers, είναι πολύ απλή διαδικασία.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία σχέση με root. Απλά πρέπει να την flashάρεις, οδηγό πως βρίσκεις στο xda developers, είναι πολύ απλή διαδικασία.

 

Αυτήν λες;

Ελληνικό swype θα έχει..; Αυτός μας ενδιαφέρει! :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάντησα το ίδιο πρόβλημα, δεν γίνεται αυτό που θες δυστυχώς, ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις ROM που έχει ολόκληρο το Motoblur κι οχι κουτσουρεμένο όπως η ελληνική ROM. Εγώ έβαλα την UK ROM, το μόνο που έχασα είναι τα ελληνικά menu, αλλά δουλεύω το κινητό στα αγγλικά έτσι κι αλλιώς οπότε δε με απασχόλησε. Έτσι μπορείς να κάνεις sync μέσω του ίδιου του Motoblur, που είναι κι ο μόνος τρόπος που δουλεύει σε αυτό το κινητό μέχρι κάποτε κάποιος να βγάλει custom rom.

 

Δεν υπαρχει θεμα το οτι ειναι Ελληνικη και δεν κανει sync με το facebook. Ειναι bug της 2,34,1.

Θα διορθωθει στην επομενη αναβαθμηση, αν δεν εχει λυθει στην 2.51.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...