Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα θα γράφουμε για τις τροποποιήσεις λειτουργικού του DEFY.Root,custom ROMS,ρεύματα,vsel και οποιοδήποτε Modding που αφορά τους πιο advanced χρήστες της συσκευής θα γράφεται εδώ.

 

Παρακαλώ,σεβαστείτε το ώστε να αφήσουμε το αρχικό θέμα σχετικά καθαρό για τους νέους χρήστες αλλά και τους παλιούς. :)

 

 

Edited by athanaso77
Update
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας αρχισω λοιπον εγω με μια ερωτηση.

 

Ας που με οτι αγοραζω συσκευη απο εξω ή παραεισαγωγης χωρις ελληνικα... Τοτε αν

κανω root και περασω την επισημη ελληνικη rom, θα...

 

1. εχω ενα κινητο με πληρη ελληνικα.

2. το motoblur εξαφανιζεται? δηλαδη το κινητο γινεται ακριβως ιδιο σαν αυτα που δινει η Cosmote?

3. θα κανει ΟΤΑ update σε 2.2. την ελληνικη κανονικα?

 

Δηλαδη στην τελικη μπορω να παρω το φθηνοτερο παραεισαγωγης και με λιγη δουλεια να το κανω ιδιο με αυτο που θα αγοραζα απο COSMOTE?

 

Παρακαλω να απαντησουν μονο οσοι το εχουν κανει ή ειναι 100% σιγουροι για αυτα που θα γραψουν. Οχι εικασιες δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

...

1. εχω ενα κινητο με πληρη ελληνικα.

2. το motoblur εξαφανιζεται? δηλαδη το κινητο γινεται ακριβως ιδιο σαν αυτα που δινει η Cosmote?

3. θα κανει ΟΤΑ update σε 2.2. την ελληνικη κανονικα?

...

 

1.Ναι

2.Ναι

3.Ναι

 

Θα φτιαξω εναν οδηγο στα Ελληνικά για οποιον ενδιαφερεται..

 

EDIT (ειμαι γρήγορος!! :) )

 

Αυτος ο οδηγος γραφεται γιατι αρκετοι εχουν αγορασει το κινητο "απ εξω" και θελουν ενα πλήρως ελληνοποιημένο μενού ή έχουν brickαρει την συσκευή τους.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Πριν ξεκινήσετε διαβάστε με προσοχή τον οδηγό και η συσκευή σας να ειναι φορτισμένη απο 70% και άνω!!!!

ΠΟΤΕ μην αποσυνδέσετε την συσκευή κατα την διάρκεια της διαδικασίας!!!

 

1. Πρώτα απ ολα κατεβάζουμε τα USB Drivers απο το site της Motorola, κανουμε εγκατάσταση αφου πρωτα εχουμε αποσυνδέσει το κινητό απο το USB και κάνουμε επανεκκίνηση το pc.

 

2. Kατεβάζουμε την εφαρμογή RSDLite και την εγκαθηστούμε. Είναι ενα εργαλείο για να φλασάρουμε τη συσκευή.

 

3. Διαλέγουμε απο ΑΥΤΗ την σελίδα το frimware που θέλουμε να φλασάρουμε στη συσκευή. Η Ελληνική εκδοση ειναι αυτη που λεει Central Europe. Αν ειναι συμπιεσμένο το αποσυμπιέζουμε.

 

4. Συνδέουμε τη συσκευή στο pc και επιλέγουμε να συνδεθεί σαν "portal and tools". Πρέπει να περιμένουμε λίγο για να εγκατασταθούν οι drivers. Στην περίπτωση που η συσκευή μας εχει γινει τούβλο (bricked device μακρυα απο μας!!) δλδ δεν ανοίγει ή εχουμε bootloop, βγάζουμε την μπαταρια για 10'' και παταμε το Power και το πληκτρο + της εντασης για να μπει σε bootloader mode και τότε το συνδεουμε με usb. Έπειτα η διαδικασία ειναι ίδια.

 

5. Ανοίγουμε το RSDLite και πατάμε το κουμπι με τις τελίτσες ( ... ) για να βρουμε το .sbf αρχείο που κατεβάσαμε στο βήμα 3.

 

6. Πατάμε start και περιμένουμε... περιμένουμε... περιμένουμε για περίπου 10'. Καποια στιγμη η συσκευη θα κανει restart, μην φοβηθήτε, περιμένετε λιγο ώστε να ξεκινησει κανονικα το λειτουργικο! Τo RDSlite θα γράφει 100% reboot.

 

7. Ειμαστε ετοιμοι, το καινουριο λειτουργικό φορτώθηκε στη συσκευή μας :happy:

 

Ο οδηγός γράφτηκε με βάση αυτόν που εγραψε ο Higgsy στο XDA.

 

 

EDIT: Τα εργαλεια που χρειαζονται για τη διαδικασια ανεβηκαν στο multiupload.com για ακομη μεγαλυτερη ευκολια. Δεν χρειαζεται πλεον εγγραφη στη motorola για να κατεβασουμε τα drivers!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την πολύ καλή μετάφραση που έκανες. Όταν το έκανα στο δικό μου δεν δούλευε το πρόγραμμα της κάμερας μέχρι που έκανα επαναφορά στης εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξαναπέρασα την ελληνική ROM, ίσως βοηθήσει κάποιον με το ίδιο πρόβλημα.

Όσο αφορά το overclocking χρησιμοποιώ το setvsel με 300@24:600@34:1000@56 εδώ και 3 μέρες και δουλεύει τέλεια, στο Quadrant με αυτό το χρονισμό βγάζω 1230. Πάει και παραπάνω αλλά θα περιμένω τη 2.2 για να ασχοληθώ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια επειδή κι εγώ σκέφτομαι την αγορά από έξω για χαμηλότερη τιμή, κάνοντας όλα αυτά όπως ξέρω έχουμε εγγύηση hardware τουλάχιστον από την ελλήνική motorola όπως έχει απαντήσει η εταιρεία στο άλλο topic αλλά η απορία μου είναι ότι θα πρέπει να επαναφέρουμε τη συσκευή στο αρχικό της software πριν το δώσουμε στο σερβις και δευτερον με format η αναβάθμιση λογισμικού επαναφέρετε στην αρχική μορφή ή παραμένουν τα ελληνίκά;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική ROM μπορεί να περαστεί με τον ίδιο τρόπο, αλλά αν χρειαστεί service ίσως να μην μπορείς να το λειτουργήσεις για να το αλλάξεις. Αν κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων θα έχει ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να πάθει κάτι η συσκευή.

Αφού υπάρχει το power + volume+ για να μπεις στο bootloader και να φλασαρεις ότι θες!!

Μόνο αν κάνεις την βλακεία κ πας να φλασαρεις χωρίς να έχεις αρκετή μπαταρία..

 

Sent from my MOTO Defy :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τον οδηγό! Τόσα χρόνια Γερμανία, τα αγγλικά μου τείνουν να εξαφανιστούν. Μια ερώτηση μόνο: Τι παραμένει και τι φεύγει από τη συσκευή; Δηλαδή εφαρμογές, ρυθμίσεις, επαφές θέλουν πέρασμα ξανά;
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τον οδηγό! Τόσα χρόνια Γερμανία, τα αγγλικά μου τείνουν να εξαφανιστούν. Μια ερώτηση μόνο: Τι παραμένει και τι φεύγει από τη συσκευή; Δηλαδή εφαρμογές, ρυθμίσεις, επαφές θέλουν πέρασμα ξανά;

 

Δεν φευγει τιποτα αν περασουμε διαφορετιko sfb.

Ολες οι ρυθμησεις και οι εφαρμογες μας ειναι μεσα!

Μονο αν εχουμε κολληματα τυπου, reboot, κολληματα περαν του φυσιολογικου κλπ κανουμε μια επαναφορα εργοστασιακων και ειμαστε οκ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, για μένα που έχω μέσο plus επίπεδο αντιληψης του θέματος πιστέυτε οτι θα δυσκολευτώ να το περάσω το ελληνικό ? σκευτομαι να το πάρω απο pixmania και θα είναι μαλλον γαλλικό!
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, για μένα που έχω μέσο plus επίπεδο αντιληψης του θέματος πιστέυτε οτι θα δυσκολευτώ να το περάσω το ελληνικό ? σκευτομαι να το πάρω απο pixmania και θα είναι μαλλον γαλλικό!

 

Διαβασε τον οδηγο, ειναι ευκολο!!

Και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Το σαιτ της Μοτο πάντως, δε με αφήνει να γίνω μέλος. :mad: Κάπου αλλού τους βρίσκουμε τους drivers;
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τον οδηγο, ειναι ευκολο!!

Και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε! :happy:

 

ευχαριστω πολύ demolition22!

Τον διάβασα τον οδηγό....ελπίζω να είναι έτσι εύκολο όσο διαβάζεται!

 

Το σαιτ της Μοτο πάντως, δε με αφήνει να γίνω μέλος. :mad: Κάπου αλλού τους βρίσκουμε τους drivers;

 

και εμένα δεν με αφήνει και λέει αν έχω spam filter να προσθέσω την διεύθυνσή τους (noreply@developer.motorola.com) ως safe senders (έχω mozilla, πώς φτιάχνω το spam? )

 

Το σαιτ της Μοτο πάντως, δε με αφήνει να γίνω μέλος. :mad: Κάπου αλλού τους βρίσκουμε τους drivers;

 

δεν περιέχονται οι drivers στο συνοδευτικό cd της συσκευασίας??

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

δεν περιέχονται οι drivers στο συνοδευτικό cd της συσκευασίας??

Cd; Είχε στη συσκευασία και δεν το είδα; Δεν αποκλείεται, αφού και να το είχε δε θα το χρησιμοποίησα αφού έχω linux... Θα ανοίξω μετά από αρκετούς μήνες τα windows έτσι κι αλλιώς για το φλασάρισμα :mad: Από κάπου αλλού δε μπορώ να το κατεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ demolition22!

Τον διάβασα τον οδηγό....ελπίζω να είναι έτσι εύκολο όσο διαβάζεται!

 

 

 

και εμένα δεν με αφήνει και λέει αν έχω spam filter να προσθέσω την διεύθυνσή τους (noreply@developer.motorola.com) ως safe senders (έχω mozilla, πώς φτιάχνω το spam? )

 

Εργαλεια - Επιλογες - περιεχομενο - φραγη αναδυομενων (τσεκ): πατα εξαιρεσεις και βαλε τη διευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

δεν περιέχονται οι drivers στο συνοδευτικό cd της συσκευασίας??

 

Οι συγκεκριμένοι drivers προορίζονται για developers, τεχνικούς κλπ., όχι για τους απλούς χρήστες.

Γι' αυτό δεν υπάρχουν στο CD.

Κάνε σωστά το registration και θα μπορείς να τους κατεβάσεις.

Edited by Erebos
Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη χαρά και συγκίνηση, σας ανακοινώνω ότι έβαλα τα ελληνικά στο κινητάκι μου. Ήταν ευκολότερο από ότι φανταζόμουν και η διαδικασία με πήγε μερικά χρόνια πίσω, στο ένδοξο V3. Σε όλους όσους βοήθησαν έχω να πω :thanks::thanks:
Link to comment
Share on other sites

Τα εργαλεια που χρειαζονται για τη διαδικασια ανεβηκαν στο multiupload.com για ακομη μεγαλυτερη ευκολια. Δεν χρειαζεται πλεον εγγραφη στη motorola για να κατεβασουμε τα drivers!

Εκανα edit στην αναρτηση με την διαδικασια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Τα εργαλεια που χρειαζονται για τη διαδικασια ανεβηκαν στο multiupload.com για ακομη μεγαλυτερη ευκολια. Δεν χρειαζεται πλεον εγγραφη στη motorola για να κατεβασουμε τα drivers!

Εκανα edit στην αναρτηση με την διαδικασια.

 

εισαι φοβερος! μπράβο

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανενας το setcpu για τον χρονισμο του επεξεργαστη?

Αν ναι, μπορουμε να εχουμε καποιες λεπτομεριες για την εγκατασταση και λειτουργια του?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανενας το setcpu για τον χρονισμο του επεξεργαστη?

Αν ναι, μπορουμε να εχουμε καποιες λεπτομεριες για την εγκατασταση και λειτουργια του?

 

Βάλε καλύτερα το SetVsel που είναι φτιαγμένο ειδικά για το DEFY και προσφέρει περισσότερες λειτουργίες.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898036

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Βάλε καλύτερα το SetVsel που είναι φτιαγμένο ειδικά για το DEFY και προσφέρει περισσότερες λειτουργίες.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898036

Μπορείς να γράψεις έναν μικρό οδηγό για τον τρόπο λειτουργίας καθώς και μερικές τιμές που έχεις εσύ στη συσκευή σου; Κάτι προσπάθησα να κάνω αλλά :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις έναν μικρό οδηγό για τον τρόπο λειτουργίας καθώς και μερικές τιμές που έχεις εσύ στη συσκευή σου; Κάτι προσπάθησα να κάνω αλλά :confused:

 

Ακόμα την ψάχνω τη δουλειά με τα ρεύματα, για να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ αυτονομίας και σταθερότητας, γιατί με τιμές που βρήκα στο φορουμ εμένα δεν είναι σταθερό, ακριβώς επειδή κάθε επεξεργαστής είναι διαφορετικός και εξαρτάται σε τί κομμάτι έχεις πέσει (όπως στα pc δλδ).

π.χ. τώρα χρησιμοποιώ:

33 vsel / 300 MHz

46 vsel / 600 MHz

56 vsel / 1000 MHz

αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαι 100% stable γιατί μια φορά κάθε 2-3 μέρες τυχαίνει να κολλάει, άσχετα αν περνάει stability test για κανα μισάωρο.

Ξεκίνα από αυτές τις τιμές και βλέπεις.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα την ψάχνω τη δουλειά με τα ρεύματα, για να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ αυτονομίας και σταθερότητας, γιατί με τιμές που βρήκα στο φορουμ εμένα δεν είναι σταθερό, ακριβώς επειδή κάθε επεξεργαστής είναι διαφορετικός και εξαρτάται σε τί κομμάτι έχεις πέσει (όπως στα pc δλδ).

π.χ. τώρα χρησιμοποιώ:

33 vsel / 300 MHz

46 vsel / 600 MHz

56 vsel / 1000 MHz

αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαι 100% stable γιατί μια φορά κάθε 2-3 μέρες τυχαίνει να κολλάει, άσχετα αν περνάει stability test για κανα μισάωρο.

Ξεκίνα από αυτές τις τιμές και βλέπεις.

Και οι άλλες οι επιλογές που έχει; πχ : Apply boot, Limit to Vsel1 While Screens is off

Do Nothing on Batt 100%, και άλλα... Τι πρέπει να βάλουμε εκεί καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Και οι άλλες οι επιλογές που έχει; πχ : Apply boot, Limit to Vsel1 While Screens is off

Do Nothing on Batt 100%, και άλλα... Τι πρέπει να βάλουμε εκεί καλύτερα;

 

Νόμιζα ότι είναι αυτονόητα. :confused:

 

Apply boot: Να εφαρμόζει αυτόματα τα frequencies και vsels που έχεις ορίσει κάθε φορά που κάνει boot χωρίς να χρειάζεται να το τρέξεις και να πατήσεις Apply.

 

Limit to vsel1 while screen is off: Όταν η οθόνη είναι σβηστή (δλδ standby), το frequency και vsel να μένουν καρφωμένα στο 1ο profile, άσχετα αν κάνει εκείνη την ώρα sync ή κατεβάζει email κλπ.

 

Limit to Vsel2 on Batt <=40% : Όταν η μπαταρία πέσει στο 40% (παράδειγμα είναι, εσύ μπορείς να το βάλεις όσο θέλεις), ο επεξεργαστής θα τρέχει μέχρι το Vsel2 και δεν θα πάει παραπάνω, για εξοικονόμηση μπαταρίας.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...