Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα το παράξενο είναι οτι γενικά η πματαρία στο flight mode τα βράδυα μου μένει σταθερή.. 3-4 φορές μου το χει κάνει όλο κι όλο αυτό.. Γι αυτό και με παραξενεύει.. Να πω οτι μονίμως έπεφτε, πράγματι θα ήταν αυτό που λες.. Αλλά τώρα απλά έχει τύχει λίγες φορές, και προσπαθώ να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τι έτρεχε πχ χτες το βράδυ στις 03.00, για να δω τι μου έφαγε τη μπαταρία..

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και γω τις τελευταιες 3-4 ημερες.Κοιταξα το battery drain και το ποσοστο ειναι στο 50-55% στο Συστημα Android.Φευγω το πρωι απ το σπιτι με μπαταρια στο 100% και το μεσημερι μες τις 14:00 εχει πεσει στο 50% με ελαχιστη χρηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τώρα μου είναι στο 8%... Για τότε δε το πρόσεξα να σου πω την αλήθεια.. Πόσο θα είναι ένα φυσιολογικό ποσοστό δηλαδή? Αν και αφού είναι ποσοστό, αυτό δε θα επηρρεάζεται και από το τι άλλες εφαρμογές και λειτουοργίες έχω τρέξει? Δεν θα ναι κάτι στάνταρ.. Οπότε τι μπορώ να υπολογίσω από αυτό?

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και γω τις τελευταιες 3-4 ημερες.Κοιταξα το battery drain και το ποσοστο ειναι στο 50-55% στο Συστημα Android.Φευγω το πρωι απ το σπιτι με μπαταρια στο 100% και το μεσημερι μες τις 14:00 εχει πεσει στο 50% με ελαχιστη χρηση!

 

Με το battery drain το ποσοστό στο "Σύστημα Android" ανεβαίνει πολύ γιατί ο επεξεργαστής είναι συνέχεια ενεργοποιημένος με αποτέλεσμα να αποφορτίζεται η μπαταρία πολύ γρήγορα. Αν δείτε το "Σύστημα Android" με ποσοστό 20% και πάνω ενώ δεν χρησιμοποιείτε το κινητό τότε έχετε battery drain. Αν πατήσετε και πάνω στο "Σύστημα Android" θα δείτε και τα λεπτά που έχει χρησιμοποιηθεί ο επεξεργαστής.

Η λύση είναι το φλασάρισμα μίας άλλης rom ώστε να ξεφορτωθείτε την 2.3.3.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με το battery drain το ποσοστό στο "Σύστημα Android" ανεβαίνει πολύ γιατί ο επεξεργαστής είναι συνέχεια ενεργοποιημένος με αποτέλεσμα να αποφορτίζεται η μπαταρία πολύ γρήγορα. Αν δείτε το "Σύστημα Android" με ποσοστό 20% και πάνω ενώ δεν χρησιμοποιείτε το κινητό τότε έχετε battery drain. Αν πατήσετε και πάνω στο "Σύστημα Android" θα δείτε και τα λεπτά που έχει χρησιμοποιηθεί ο επεξεργαστής.

Η λύση είναι το φλασάρισμα μίας άλλης rom ώστε να ξεφορτωθείτε την 2.3.3.

 

Αλλη λυση εκτος του φλασαρισματος αλλης rom υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.3 έχει battery drain το οποίο δεν φτιάχνεται με κανέναν τρόπο. Η μόνη λύση είναι το φλασάρισμα άλλης rom ακολουθώντας τον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.3 έχει battery drain το οποίο δεν φτιάχνεται με κανέναν τρόπο. Η μόνη λύση είναι το φλασάρισμα άλλης rom ακολουθώντας τον οδηγό.

 

Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι εχω αρκετο καιρο την 2.3.3 και δεν μου ειχε δημιουργησει ποτε προβλημα,παρα μονο τις τελευταιες 2-3 μερες...Τελοσπα,ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι εχω αρκετο καιρο την 2.3.3 και δεν μου ειχε δημιουργησει ποτε προβλημα,παρα μονο τις τελευταιες 2-3 μερες...Τελοσπα,ευχαριστω για την απαντηση.

 

και γω με την 2.3.3 ειχα θεμα μπαταριας (1 μερα). Περασα την 2.3.6 και παει πολυ καλυτερα το κινητο σε πολλα θεματα, και στη μπαταρια φυσικα.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι εχω αρκετο καιρο την 2.3.3 και δεν μου ειχε δημιουργησει ποτε προβλημα,παρα μονο τις τελευταιες 2-3 μερες...Τελοσπα,ευχαριστω για την απαντηση.

 

Και μία γνωστή μου το έχει από όταν το έβαλαν στο media markt 200 ευρώ, και ακόμα δεν έχει δει πρόβλημα, δε σημαίνει ότι δε θα το δει κάποια στιγμή :) όποτε του καπνίσει το παρουσιάζει...

Link to comment
Share on other sites

και γω με την 2.3.3 ειχα θεμα μπαταριας (1 μερα). Περασα την 2.3.6 και παει πολυ καλυτερα το κινητο σε πολλα θεματα, και στη μπαταρια φυσικα.

Χαίρετε!

Την έχεις καιρό τη 2.3.6; Γιατί και σε μένα έκανε πολύ καιρό να εμφανιστεί drain στη 2.3.3, από τότε όμως, για κάποιο λόγο, με επισκέπτεται συχνά :lol: Και νόμιζα ότι είχα γλιτώσει, γιατί και στη 2.2 είχα αρκετές φορές. :p

 

Και όπως πάντα έχω μια ερώτηση, που μάλλον παρατήρηση είναι πιο πολύ. Όταν βάλω το κινητό σε λειτουργία πτήσης και στη συνέχεια το απενεργοποιήσω και το ξανανοίξω, ανοίγει χωρίς να ζητήσει πιν και η λειτουργία πτήσης παραμένει. Επιλέγοντας όμως να την κλείσω, κλείνει μεν, αλλα ούτε τώρα ζητάει πιν και δεν συνδέεται με το δίκτυο, παρά μόνο βγάζει ένα συμβολάκι με μια κάρτα σιμ και ένα θαυμαστικό δίπλα της. Το ίδιο που βγάζει όταν το ανοίγω και δεν είμαι πανέτοιμος να πληκτρολογήσω το πιν, γιατί περίπου 4 δευτερόλεπτα αφότου ζητήσει πιν και δεν το έχω βάλει, ακόμη κι αν έχω ξεκινήσει να το πληκτρολογώ, απομακρύνεται το πληκτρολόγιο και το κινητό ανοίγει χωρίς σύνδεση στο δίκτυο, με το ίδιο συμβολάκι επάνω. Τέλος πάντων στο θέμα μας, για να ξανασυνδεθεί στο δίκτυο πρέπει να το κάνω επανεκκίνηση χωρίς τη λειτουργία πτήσης ανοιχτή. Είναι έτσι, η υπάρχει κάτι στις ρυθμίσεις που δεν έχω βρει; Δεν μου συμβαίνει και κάθε μέρα, αλλα καμια φορά ξεχνιέμαι και το κλείνω και είναι σπαστικό :p

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κλείσεις και το ξανανοίξεις σε λειτουργία πτήσης το κινητό δε σου ζητήσει pin. Μόλις βγάλεις την λειτουργία πτήσης τότε σου ζητάει pin και μόλις το δώσεις ενεργοποιείται κανονικά η κάρτα sim. Κανονικά αυτό πρέπει να συμβαίνει οπότε αν σου παρουσιάζει κάτι διαφορετικό από αυτό τότε υπάρχει κάποιο λάθος στην λειτουργία του κινητού σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κατάλαβα το εξής: όταν το κλείνει με την λειτουργία πτήσης και το ξανα ανοίγει, δεν ζητάει PIN και μένει η λειτουργία πτήσης. (που όπως είπε ο superuser είναι φυσιολογικό)

Αλλά, Νίκο εγώ κατάλαβα πως αν το κάνει αυτό, αν μετά βγάλει την λειτουργία πτήσης ΔΕΝ του ζητάει κωδικό οπότε δεν ενεργοποιείται η SIM. Αυτό πιθανότατα να είναι κάποιο bug που δεν το έχουμε παρατηρήσει, ή να έχει φάει κάποιο κόλλημα και να θέλει καμιά επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις (που δε νομίζω). Αν πάντως είσαι με την 2.3.3, θα σου έλεγα να πας στην 2.3.6 επειγόντως :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πιο πιθανό είναι να θέλει κάποια επαναφορά γιατί το δοκίμασα αρκετές φορές και πάντα γίνεται αυτό που περιέγραψα πιο πάνω. Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω και εγώ στον φίλο να πάει καλύτερα για μία 2.3.6 ώστε να μην έχει και τον κίνδυνο του battery drain που παρουσιάζουν οι 2.3.3.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ζητησα απο ενα φιλο μου να δοκιμασει το ιδιο πραγμα στο galaxy mini που εχει. Οπως λετε, του ζητησε πιν! Θα το κανω ενα hard reset για αρχη να δω μηπως στρωσει και το drain και ολα τα υπολοιπα. Αλλο ενα χρονο εγγυηση εχω ας μη βαλω αλλη ρομ για την ωρα. Αν δω τα σκουρα, θα πραξω αναλογως ;)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μετά να ξαναπεράσεις την επίσημη rom που φοράς ώστε να έχεις και πάλι εγγύηση.:D Απλά δες ποια rom έχεις τώρα ώστε να ξέρεις αν χρειαστεί να την ξαναπεράσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ζητησα απο ενα φιλο μου να δοκιμασει το ιδιο πραγμα στο galaxy mini που εχει. Οπως λετε, του ζητησε πιν! Θα το κανω ενα hard reset για αρχη να δω μηπως στρωσει και το drain και ολα τα υπολοιπα. Αλλο ενα χρονο εγγυηση εχω ας μη βαλω αλλη ρομ για την ωρα. Αν δω τα σκουρα, θα πραξω αναλογως ;)

 

Το θέμα είναι να έχεις την εγγύηση όταν κάνεις πειράγματα αλλά nevermind..

Ο καθένας όπως τη βρίσκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει κλεισει ποτε το τηλεφωνο απο μονο του?

Πηγα να το βγαλω απο την θηκη του να παρω ενα τηλ και ηταν κλειστο,

Πατησα το on-off αλλα τιποτα,εβαλα τον φορτιστη μηπως ειχα μεινει απο

μπαταρια και παλι τιποτα,μεχρι που εβγαλα την μπαταρια και την καρτα

και τα ξαναβαλα και δουλεψε,ξερετε γιατι μπορει να εγινε αυτο?Να ανησυχησω?

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν αυτά καμιά φορά. Τίποτα δεν λειτουργεί τέλεια σε αυτόν τον κόσμο. Δεν νομίζω να χρειάζεται να ανησυχείς επειδή στο έκανε μια φορά. Αν δεις ότι συνεχίζει να στο κάνει τότε το ξανασυζητάμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ζητησα απο ενα φιλο μου να δοκιμασει το ιδιο πραγμα στο galaxy mini που εχει. Οπως λετε, του ζητησε πιν! Θα το κανω ενα hard reset για αρχη να δω μηπως στρωσει και το drain και ολα τα υπολοιπα. Αλλο ενα χρονο εγγυηση εχω ας μη βαλω αλλη ρομ για την ωρα. Αν δω τα σκουρα, θα πραξω αναλογως ;)

 

και εγω αυτό θα σου πρότεινα για αρχή, τουλάχιστον για να λυσεις το θέμα με το πιν. Νομίζω οτι κατι θα στράβωσε στην πορεία στη ρομ που φοράς. Στο δικό μου για παράδειγμα δουλευα μια ρομ για 3 μηνες, οταν ξαφνικα το τελευταίο 20ήμερο αποφασισε να αναβει μονο του το κινητο οταν το εβαζα στη φορτιση. Ακομα και αν το εσβηνα οσο ηταν στη φορτιση, εκεινο μονο του ξανααναβε και μου ζητουσε πιν.

Όσον αφορά το drain, δε νομιζω να σε σώσει το hard reset, γιατι ειναι bug της ρομ, απλά ποτέ δεν ξέρεις ποτε θα σου εμφανιστεί. Θα σου πρότεινα πάντως να πας σε μια καλύτερη ρομ (οπως η jw1 που δοκιμασα μετα απο τα καλα λογια που διαβασα) και αν παει κατι στραβα και χρειαστείς εγγύηση να περάσεις μια επίσημη

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει κλεισει ποτε το τηλεφωνο απο μονο του?

Πηγα να το βγαλω απο την θηκη του να παρω ενα τηλ και ηταν κλειστο,

Πατησα το on-off αλλα τιποτα,εβαλα τον φορτιστη μηπως ειχα μεινει απο

μπαταρια και παλι τιποτα,μεχρι που εβγαλα την μπαταρια και την καρτα

και τα ξαναβαλα και δουλεψε,ξερετε γιατι μπορει να εγινε αυτο?Να ανησυχησω?

 

A, κι απ'αυτό το πρόβλημα έχω, μην ανησυχείς, συμβαίνει :) Συνέχεια πάω και το βρίσκω νεκρό, πρέπει να βγάλω μπαταρία για να συνέλθει. Πατώντας αρκετή ώρα το power κάνει ένα τζτ η δόνηση, και είναι η μόνη απόκριση που έχει αλλα δεν αλλάζει κάτι. Μήπως έτυχε να δοκιμάσεις να το πάρεις τηλέφωνο να δεις πως θα αντιδράσει; Όλο λέω να το κάνω από περιέργεια αλλα ξεχνάω.

 

Μιχαλάκη22 ποιά είναι η jw1; Στο τμήμα με τα firmwares και οδηγό εγκατάστασης δεν την έχει.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανεπίσημη και γι' αυτό δεν την έχει στα επίσημα firmwares. Την είχα ξαναδώσει χθες στο θέμα Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις αλλά ορίστε για άλλη μία φορά που μπορείτε να την βρείτε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκτός από αυτό το οποίο είναι πολύ σπαστικό... (το μόνο που κάνει είναι να δονείται όταν το συνδέεις usb ή φορτιστή, μου κολλάει κάθε τόσο το phone process. Πάω να πάρω τηλ είτε από τα contacts ή απ τα logs ή πληκτολογώντας το νούμερο και με πετάει στην αρχική οθόνη πριν προλάβω να κάνω κάτι. Ώσπου στο τέλος μετά από αρκετή ώρα μ πετάει force close το phone.android.com.

Στη 2.3.6 όλα αυτά

 

 

A, κι απ'αυτό το πρόβλημα έχω, μην ανησυχείς, συμβαίνει :) Συνέχεια πάω και το βρίσκω νεκρό, πρέπει να βγάλω μπαταρία για να συνέλθει. Πατώντας αρκετή ώρα το power κάνει ένα τζτ η δόνηση, και είναι η μόνη απόκριση που έχει αλλα δεν αλλάζει κάτι. Μήπως έτυχε να δοκιμάσεις να το πάρεις τηλέφωνο να δεις πως θα αντιδράσει; Όλο λέω να το κάνω από περιέργεια αλλα ξεχνάω.

 

Μιχαλάκη22 ποιά είναι η jw1; Στο τμήμα με τα firmwares και οδηγό εγκατάστασης δεν την έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκτός από αυτό το οποίο είναι πολύ σπαστικό... (το μόνο που κάνει είναι να δονείται όταν το συνδέεις usb ή φορτιστή, μου κολλάει κάθε τόσο το phone process. Πάω να πάρω τηλ είτε από τα contacts ή απ τα logs ή πληκτολογώντας το νούμερο και με πετάει στην αρχική οθόνη πριν προλάβω να κάνω κάτι. Ώσπου στο τέλος μετά από αρκετή ώρα μ πετάει force close το phone.android.com.

Στη 2.3.6 όλα αυτά

 

Κάνε wipe data, cache, dalvik και φλασαρε τη jw1. Μετά πέρνα semaphore και κάνε πάλι τα wipes.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκτός από αυτό το οποίο είναι πολύ σπαστικό... (το μόνο που κάνει είναι να δονείται όταν το συνδέεις usb ή φορτιστή, μου κολλάει κάθε τόσο το phone process. Πάω να πάρω τηλ είτε από τα contacts ή απ τα logs ή πληκτολογώντας το νούμερο και με πετάει στην αρχική οθόνη πριν προλάβω να κάνω κάτι. Ώσπου στο τέλος μετά από αρκετή ώρα μ πετάει force close το phone.android.com.

Στη 2.3.6 όλα αυτά

 

Ποια 2.3.6?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανεπίσημη και γι' αυτό δεν την έχει στα επίσημα firmwares. Την είχα ξαναδώσει χθες στο θέμα Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις αλλά ορίστε για άλλη μία φορά που μπορείτε να την βρείτε.

 

Άρα και ο οδηγός εγκατάστασης δεν ισχύει γι'αυτήν, σωστά;

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις firmware της samsung, απλά δεν έχει δοθεί επίσημα απο την εταιρία αλλά έχει διαρρεύσει στο ίντερνετ. Κατα πολλούς η JW1 είναι η καλύτερη έκδοση gingerbread που έχει αναπτύξει η samsung για το κινητό μας.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...