Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμια ιδεα κανεις για το τι μπορει να συμβαινει σε μενα παιδια;

 

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις διαγραφή δεδομένων στο μαρκετ από ρυθμίσεις-εφαρμογές-όλα-μάρκετ και μετά από cwm κάνε wipe cache και wipe dalvik cache. Δοκίμασε και ενημέρωσε μας αν διορθώθηκε το πρόβλημα :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μένα μου το έκανε αυτό στην 2.3.3 με μία εφαρμογή αλλά μετά από επανεκκίνηση έφτιαξε...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις διαγραφή δεδομένων στο μαρκετ από ρυθμίσεις-εφαρμογές-όλα-μάρκετ και μετά από cwm κάνε wipe cache και wipe dalvik cache. Δοκίμασε και ενημέρωσε μας αν διορθώθηκε το πρόβλημα :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Οκ λυθηκε το προβλημα! Για ποιο λογο το εκανε αυτο; Διαγραφη δεδομενων στο μαρκετ ειχα κανει και χτες και μετα ξεκινησε να το κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά.

Μια ερώτηση από κάποιον άσχετο με το Αndroit.

Γιατί δεν μ αφήνει το κινητό να αποθηκεύσω επαφές στα ελληνικά με περισσότερους από 6 χαρακτήρες; στα αγγλικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μια μικρή αναζήτηση δεν με διαφώτισε

Link to comment
Share on other sites

Οκ λυθηκε το προβλημα! Για ποιο λογο το εκανε αυτο; Διαγραφη δεδομενων στο μαρκετ ειχα κανει και χτες και μετα ξεκινησε να το κανει αυτο.

 

Δεν υπήρχε αρκετός χώρος για cache η κάτι τέτοιο. Δεν είμαι σίγουρος πάντως.

 

Για σας παιδιά.

Μια ερώτηση από κάποιον άσχετο με το Αndroit.

Γιατί δεν μ αφήνει το κινητό να αποθηκεύσω επαφές στα ελληνικά με περισσότερους από 6 χαρακτήρες; στα αγγλικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μια μικρή αναζήτηση δεν με διαφώτισε

 

νομίζω στη σιμ μπορείς να έχεις επαφές με οριο 11 χαρακτηρες. Στο τηλεφωνο δεν ξέρω αν υπάρχει όριο, πάντως είναι πολύ μεγάλο το περιθώριο.

Δεν έχω ξανακουσει κάτι τέτοιο. Δοκίμασες επαναφορά εργοστασιακών; (διαγράφονται όλα)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

νομίζω στη σιμ μπορείς να έχεις επαφές με οριο 11 χαρακτηρες. Στο τηλεφωνο δεν ξέρω αν υπάρχει όριο, πάντως είναι πολύ μεγάλο το περιθώριο.

Δεν έχω ξανακουσει κάτι τέτοιο. Δοκίμασες επαναφορά εργοστασιακών; (διαγράφονται όλα)

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Στην sim είναι το πρόβλημα δηλαδή;

Που βρίσκεται η επιλογή για το που αποθηκεύονται οι επαφές;

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά.

Μια ερώτηση από κάποιον άσχετο με το Αndroit.

Γιατί δεν μ αφήνει το κινητό να αποθηκεύσω επαφές στα ελληνικά με περισσότερους από 6 χαρακτήρες; στα αγγλικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μια μικρή αναζήτηση δεν με διαφώτισε

 

είναι θέμα κάρτας σημ εάν έχεις κάρτα που δεν είναι τρίτης γενιάς δεν το υποστηρίζει και δεν χωράει μεγάλα ονόματα στην κάρτα σημ;, ενώ εάν έχεις τρίτης γενιάς κάρτα σημ χωράει πιο μεγάλα ονόματα και επίσης χωράει και δύο νούμερα σε μια επαφή. δοκίμασε το εγώ το είχα δοκιμάσει σε νοκια κινητό και οκ την είδα την διαφορά από κάρτα σημ σε κάρτα σημ

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα κάρτας σημ εάν έχεις κάρτα που δεν είναι τρίτης γενιάς δεν το υποστηρίζει και δεν χωράει μεγάλα ονόματα στην κάρτα σημ;, ενώ εάν έχεις τρίτης γενιάς κάρτα σημ χωράει πιο μεγάλα ονόματα και επίσης χωράει και δύο νούμερα σε μια επαφή. δοκίμασε το εγώ το είχα δοκιμάσει σε νοκια κινητό και οκ την είδα την διαφορά από κάρτα σημ σε κάρτα σημ

 

Αν είναι αυτό τότε γιατί με αγγλικούς χαρακτήρες χωράει μεγάλα ονόματα;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό τότε γιατί με αγγλικούς χαρακτήρες χωράει μεγάλα ονόματα;

 

ειναι θεμα κωδικοποιησης της γλωσσας γιαυτο.οι παλιες καρτες εχουν θεμα με τα Ελληνικα.οπως ειχαν παλια και πολλες συσκευες.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση το κινητο μου πηρε νερο το εστειλα για σερβις και μου το εστειλαν πισω υπαρχει ελπιδα

 

μια ερωτηση και γω.βγαζεις συμεπρασμα απο αυτο που εγραψες?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση το κινητο μου πηρε νερο το εστειλα για σερβις και μου το εστειλαν πισω υπαρχει ελπιδα

 

Ρε παιδιά ορισμένες φορές ειναι να απορείς. Είπαμε απαντώνται τα πάντα εδώ μέσα αλλα δεν ειναι μαντείο να δίνουμε χρησμούς. Στο έστειλαν πίσω χαλασμένο δηλαδή κάτι σου είπαν δεν φτιάχνεται? Όπως σου είπε και ο Χρυσόστομος δεν βγαίνει νόημα από αυτό που γράφεις, διάβασε το και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

 

Sent from my Samsung Galaxy S using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο. 2 μέρες διάρκεια μπαταρίας στην JVI με λίγο παιχνίδι, wifi, και γενικότερα πείραγμα, καλα είναι ε?

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο. 2 μέρες διάρκεια μπαταρίας στην JVI με λίγο παιχνίδι, wifi, και γενικότερα πείραγμα, καλα είναι ε?

 

Πιστευω πως δεν υπαρχει standar απαντηση σε τετοιες ερωτησεις...καθως παιζουν παρα πολλα πραγματα ρολο.

Λιγο παιχνιδι ειναι 10 λεπτα για καποιον,30 λεπτα για καποιον αλλο κτλ

Το πειραγμα που αναφερεις δεν ειναι στανταρ επισης.

 

Αν εχεις καλο σημα εκει που εισαι το κινητο καταναλωνει λιγοτερη μπαταρια,σε σχεση με περιοχες με λιγοτερο σημα.

 

Εγω πλεον,εχω σταματησει να ασχολουμαι με την αυτονομια του κινητου.

Εχω παντα 3g ενεργοποιημενο,στο σπιτι παντα wifi,ολη μερα το συγχρονισμο ενεργοποιημενο,μιλαω πανω απο ωρα καθε μερα και γενικα απολαμβανω το κινητο μου στο επακρο.

Δεν με ενδιαφερει το κινητο μου να κραταει 2 μερες,καθως καθε βραδυ το βαζω στη φορτιση(εχοντας υπολοιπο μπαταριας πανω απο 20-30% πραγμα που δεν ταλαιπωρει και την μπαταρια)

 

Αυτα...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

πριν περίπου 10 ημέρες ζήτησα την βοήθεια σας διότι με την 2.3.3 το galaxy μου παρουσίαζε battey drain. με τη βοήθεια σας πέρασα την 2.3.4 και semaphore 1.6.0. Σας γράφω όμως πάλι σημερα διότι η μπαταρία συνεχίζει να κάνει τα δικά της...

 

καμιά ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

πριν περίπου 10 ημέρες ζήτησα την βοήθεια σας διότι με την 2.3.3 το galaxy μου παρουσίαζε battey drain. με τη βοήθεια σας πέρασα την 2.3.4 και semaphore 1.6.0. Σας γράφω όμως πάλι σημερα διότι η μπαταρία συνεχίζει να κάνει τα δικά της...

 

καμιά ιδέα;;;

 

Η 2.3.4 ΔΕΝ εχει battery drain. Κοίτα ποιά εφαρμογή σου τρώει μπαταρία και βγάλτην

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.4 ΔΕΝ εχει battery drain. Κοίτα ποιά εφαρμογή σου τρώει μπαταρία και βγάλτην

εγώ αυτό που βλέπω είναι οτι στην ανάλυση χρήσης μπαταρίας μου δείχνει android os 39%. με ποιο τρόπο μπορώ να βρω ποια εφαρμογή είναι που "τρώει" μπαταρία και να την κόψω;

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που βλέπω είναι οτι στην ανάλυση χρήσης μπαταρίας μου δείχνει android os 39%. με ποιο τρόπο μπορώ να βρω ποια εφαρμογή είναι που "τρώει" μπαταρία και να την κόψω;

 

Έχω την εντύπωση πως γράφοντας την εντολή top σε terminal (κατέβασε από το μαρκετ terminal emulator), σου εμφανίζει ποιες διεργασίες χρησιμοποιούν την cpu (αν θυμάμαι καλά)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως γράφοντας την εντολή top σε terminal (κατέβασε από το μαρκετ terminal emulator), σου εμφανίζει ποιες διεργασίες χρησιμοποιούν την cpu (αν θυμάμαι καλά)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

ok το έκανα...

σου παραθέτω ένα ακαταλαβίστικο πίνακα. Από οτι μπορώ να συμπεράνω τη μεγαλύτερη χρήση δίνει στο system_serv.

Mem: 332392K used, 12000K free, 0K shrd, 3100K buff, 107284

Mem: 333744K used, 10648K free, 0K shrd, 3100K buff, CPU: 15.0% usr 10.6% sys 0.0% nic 74.3% idle 0.0%

Mem: 331252K used, 13140K free, 0K shrd, 3100K buff,

CPU: 5.3% usr 9.1% sys 0.0% nic 85.5% idle 0.0%

Load average: 0.56 5.59 10.34 1/531 2651 PID PPID USER STAT VSZ %MEM %CPU COMMAND

5 2 root RW 0 0.0 6.2 [events/0] 552 103 system S 247m 73.4 3.4 system_serv

2618 103 app_130 S 148m 43.9 0.9 jackpal.and

114 1 compass S 2880 0.8 0.8 /system/bin 652 103 radio S 156m 46.3 0.4 com.android

1098 103 app_98 S 134m 40.0 0.3 net.hubalek 2635 2630 app_130 R 1660 0.4 0.3 /sbin/ext/b

115 1 compass S 844 0.2 0.3 /system/bin 1033 103 app_124 S 135m 40.1 0.2 br.com.drzo

15 2 root SW 0 0.0 0.2 [kondemand/ 39 2 root SW 0 0.0 0.2 [vsync_work

44 2 root SW 0 0.0 0.2 [spi_gpio.3 2449 103 app_70 S 184m 54.8 0.1 com.android

640 103 system S 148m 43.9 0.1 com.android 102 1 system S 7960 2.3 0.1 /system/bin

67 1 root S 376 0.1 0.1 /sbin/ueven 699 103 app_10 S 166m 49.4 0.0 com.google.

672 103 app_3 S 162m 48.2 0.0 com.sec.and 1508 103 app_13 S 161m 47.9 0.0 com.google.

653 103 app_4 S 153m 45.4 0.0 android.pro 1344 103 app_23 S 152m 45.2 0.0 com.google.

1144 103 app_90 S 151m 44.8 0.0 com.levelup 648 103 app_143 S 147m 43.7 0.0 com.klye.im

717 103 app_3 S 145m 43.1 0.0 android.pro 1323 103 app_106 S 145m 43.1 0.0 com.latedro

1206 103 app_63 S 141m 42.0 0.0 com.google.

1011 103 app_144 S 141m 41.9 0.0 net.rgruet. 2552 103 app_5 S 140m 41.8 0.0 com.google.

2262 103 system S 138m 41.2 0.0 com.wssyncm 2572 103 system S 135m 40.1 0.0 com.sec.and

2441 103 system S 134m 40.0 0.0 com.sec.and 2588 103 app_9 S 134m 39.9 0.0 com.sec.and

2423 103 app_26 S 134m 39.9 0.0 com.sec.and 2562 103 app_119 S 134m 39.8 0.0 com.prey

2604 103 app_115 S 134m 39.8 0.0 com.mapeapp 2522 103 app_2 S 134m 39.8 0.0 com.noshufo

2537 103 app_60 S 134m 39.8 0.0 com.google. 2545 103 app_61 S 134m 39.8 0.0 com.android

 

μπορείς να βοηθήσεις παραπάνω;;

Link to comment
Share on other sites

http://img546.imageshack.us/img546/8669/sc20110918150855.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

η μνημη που βλεπεται ελευθερη (90 κατι) ειναι μετα απο reboot.

τι task manager τι autokiller ενα και το αυτο...

δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο συνεχιζουν κ καταναλωνουν μνημη εφοσον τα εχω τερματισει. τωρα που μιλαμε παιζω στα 50mb και φυσικα το κινητο σερνεται...:(

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που βλέπω είναι οτι στην ανάλυση χρήσης μπαταρίας μου δείχνει android os 39%. με ποιο τρόπο μπορώ να βρω ποια εφαρμογή είναι που "τρώει" μπαταρία και να την κόψω;

 

Μην προκρίνεις οτι έχεις battery drain... Άσε τη μπαταρία να κάνει μερικές φορτίσεις αποφορτίσεις (να ...στρώσει κοινώς:p) και φυσικά μην κοιτάς κάθε τρεις και λίγο τα battery stats, θα φτιάξουν τα πράγματα...

Αν θέλεις κάνε και ενα σβήσιμο στα battery stats (μέσω CWM recovery) και μετά άσε το κινητό να κάνει τον κύκλο του. Αν σε 2-3 ημέρες συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα τότε ξανα- ανέφερε το εδώ (αν και νομίζω πως θα το δεις πως θα στρώσει:happy:)!

 

ΥΓ: σαφώς συνιστάται να χρησιμοποιείς στο ενδιάμεσο ενα task killer (κανονικό, όχι του κινητού) και να δεις αν κάποια εφαρμογή συνεχίζει να τρέχει!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως δεν υπαρχει standar απαντηση σε τετοιες ερωτησεις...καθως παιζουν παρα πολλα πραγματα ρολο.

Λιγο παιχνιδι ειναι 10 λεπτα για καποιον,30 λεπτα για καποιον αλλο κτλ

Το πειραγμα που αναφερεις δεν ειναι στανταρ επισης.

 

Αν εχεις καλο σημα εκει που εισαι το κινητο καταναλωνει λιγοτερη μπαταρια,σε σχεση με περιοχες με λιγοτερο σημα.

 

Εγω πλεον,εχω σταματησει να ασχολουμαι με την αυτονομια του κινητου.

Εχω παντα 3g ενεργοποιημενο,στο σπιτι παντα wifi,ολη μερα το συγχρονισμο ενεργοποιημενο,μιλαω πανω απο ωρα καθε μερα και γενικα απολαμβανω το κινητο μου στο επακρο.

Δεν με ενδιαφερει το κινητο μου να κραταει 2 μερες,καθως καθε βραδυ το βαζω στη φορτιση(εχοντας υπολοιπο μπαταριας πανω απο 20-30% πραγμα που δεν ταλαιπωρει και την μπαταρια)

 

Αυτα...

 

Ναι αλλά καλύτερα δεν είναι αν τελειώσει εντελώς και μετά το βάλεις στην φόρτιση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά καλύτερα δεν είναι αν τελειώσει εντελώς και μετά το βάλεις στην φόρτιση?

 

Αυτο που λες δεν ισχυει στην μπαταριες λιθιου.Αυτο ισχυε σε παλιου τυπου μπαταριες.

Στις μπαταριες λιθιου δεν πρεπει να αφηνεις συχνα το κινητο να τελειωνει απο μπαταρια γιατι ετσι μειωνεται η διαρκεια ζωης της.

 

Γενικα 2 πραγματα(κυριως) μειωνουν τη διαρκεια ζωης της μπαταριας λιθιου:

1)πληρεις αποφορτησεις

2)υψηλη θερμοκρασια

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια

 

 

ειχα βαλει custom rom στο galaxy s μου και μετα προσπαθησα μεσω odin να ξαναπαω σε stock 2.3.4(jvq)

 

αλλα το odin δεν ολοκληρωσε την εγγατασταση

σταματησε σε καποιο σημειο κ η οθονη εγινε πορτοκαλι στο κινητο

help

ελπιζω να μην το brickαρα

 

σε download mode μπαινει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια

 

 

ειχα βαλει custom rom στο galaxy s μου και μετα προσπαθησα μεσω odin να ξαναπαω σε stock 2.3.4(jvq)

 

αλλα το odin δεν ολοκληρωσε την εγγατασταση

σταματησε σε καποιο σημειο κ η οθονη εγινε πορτοκαλι στο κινητο

help

ελπιζω να μην το brickαρα

 

σε download mode μπαινει κανονικα

αφου μπαινει σε download mode παρτο απο την αρχη!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...