Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια να ρωτησω κατι που το εχω πολυ καιρο απορία..?

αν πχ παρω ενα samsung και για τον χ ψ λογο μου χαλασει τι κανω....?

μιλαω για εκτος αθηνας πχ εδω Αλεξανδρούπολη......

 

Στο service center που εχει στην Αλεξ/πολη κι απο κει θα στο στειλουν στην Αθηνα στην smartec.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο service center που εχει στην Αλεξ/πολη κι απο κει θα στο στειλουν στην Αθηνα στην smartec.

 

υπαρχει εδω αλεξανδρουπολη.....?

δεν το ηξερα...thanks για την απαντηση....:)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εδω αλεξανδρουπολη.....?

δεν το ηξερα...thanks για την απαντηση....:)

 

Ναι φιλε υπαρχει. Τους ειχα τηλεφωνησει μαλιστα παλιοτερα και μου επιβεβαιωσαν αυτο που σου ειπα, οτι φευγουν Αθηνα δηλαδη οι συσκευες.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

που να δεις ποσο ωραια δειχνει ο λευκος γαλαξιας :)

 

Μιας που λευκό γαλαξία δεν μπορώ να έχω στην παρούσα φάση προχώρησα στην παραγγελία για το λευκό πίσω καπάκι. Ελπίζω να έρθει γρήγορα και να δείχνει ωραίο όταν το βάλω!!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα μια ερωτησουλα.

Μολις μου εφτασε ο Γαλαξιας.

 

Τι κανω;

φορτιση και μετα ανοιγμα;

το φορτιζω για κανενα 5ωρο;

 

ευχαριστω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα μια ερωτησουλα.

Μολις μου εφτασε ο Γαλαξιας.

 

Τι κανω;

φορτιση και μετα ανοιγμα;

το φορτιζω για κανενα 5ωρο;

 

ευχαριστω.

 

Με γειες :D. Μην σε απασχολεί η φόρτιση. Βάλτο να φορτίζει και άνοιξέ το ταυτοχρόνως. Δεν υπάρχει οδηγία για αρχική φόρτιση όπως στις παλιές συσκευές. Καλή απόλαυση :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα μια ερωτησουλα.

Μολις μου εφτασε ο Γαλαξιας.

 

Τι κανω;

φορτιση και μετα ανοιγμα;

το φορτιζω για κανενα 5ωρο;

 

ευχαριστω.

 

Βαλτο να φορτισει τελειως και ας το κανα 5ωρο παραπανω αν θες(λογικα δεν θα εχει διαφορα βεβαια).Και μετα χρησιμοποιησε το μεχρι να κλεισει.

Ξαναφορτισε το τελειως και ξαναξεφορτισε το τελειως.

 

Thats all

 

Φορτιζεις τελειως,και απο δω και περα βαζεις το κινητο στην πριζα οσο πιο συχνα μπορεις.

Εδω ειναι το πιο σημαντικο βημα.Το κινητο δεν πρεπει να φτανει σε χαμηλα επιπεδα μπαταριας γιατι ετσι μειωνεται η διαρκεια ζωης της.

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο να φορτισει τελειως και ας το κανα 5ωρο παραπανω αν θες(λογικα δεν θα εχει διαφορα βεβαια).Και μετα χρησιμοποιησε το μεχρι να κλεισει.

Ξαναφορτισε το τελειως και ξαναξεφορτισε το τελειως.

 

Thats all

 

Φορτιζεις τελειως,και απο δω και περα βαζεις το κινητο στην πριζα οσο πιο συχνα μπορεις.

Εδω ειναι το πιο σημαντικο βημα.Το κινητο δεν πρεπει να φτανει σε χαμηλα επιπεδα μπαταριας γιατι ετσι μειωνεται η διαρκεια ζωης της.

 

τα κινητα έρχονται απο το εργοστασιο με φορτισμενη μπαταρια σε καποιο επίπεδο. Η σωστη λυση ειναι να το αναψεις απευθειας χωρις να το φορτισεις μεχρι να εξαντλησεις την μπαταρια. Μετα φορτιζεις για οσο χρειαστει, και οχι 5 ωρες (περιπου 2-2 1/2 ωρες). Δεν εχει νοημα να μενει το κινητο παραπανω στην πριζα γιατι ετσι κι αλλιως μολις φορτισει, σταματαει να τροφοδοτει με ρευμα ο φορτιστης. Θα κανεις περιπου 5-6 φορτισεις στην αρχη εξαντλωντας την μπαταρια για να κανει μερικους πληρεις κυκλους και να 'στρωσει'. Υστερα θα εισαι ετοιμος να φορτιζεις οποτε γουσταρεις.

Link to comment
Share on other sites

+1 στον απο πάνω :)

το ανοίγεις αμέσως μέχρι να σου τελειώσει η μπαταρία και μετα το φορτίζεις

Δεν χρειαζεται κατι ιδιαίτερο στο φορτισμα και στη χρήση απλά θέλει 4-5 κύκλους όπως όλα τα κινητά για να στρώσει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και τους τρεις σας.

:)

ευγενεστατοι!

 

και μια και ειμαστε εδω...

το κινητο εχει πανω του

2.2.1

ι9000ΧΧJPY

FROYO.XWJS3

δεν νομιζω να ειναι η τελευταια (την 2.3.3. δεν την βαζω ακομα)αλλα απλα θελω να μαθω αν ειναι branded...

ευχαριστω.

 

edit παιδες τα βρηκα μονος μου ολα ευχαριστω πολυ!

;)

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Μου έχει συμβεί το εξής: Πριν δέκα μέρες, επειδή έκανα κάποια λαλακία που δεν κατάλαβα, προχώρησα σε hard reset και αφού έγινα και πάλι root πέρασα και πάλι την Ολλανδική 2.2.1 Το πρόβλημα είναι ότι από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν μπορώ με τίποτα να περάσω τις ρυθμίσεις του internet. Ξέρω ότι για τις ρυθμίσεις κάνω σωστά τη διαδικασία διότι την έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν με επιτυχία. Τώρα όμως δεν τις παίρνει ούτε με το αυτόματο μήνυμα του παροχέα μου (MTN Κύπρου), ούτε και όταν τις περνάω χειροκίνητα. Πιο συγκεκριμένα όταν τις βάζω μόνος μου στις ρυθμίσεις APN δεν τις αποθηκεύει. Συνάντησε κανείς παρόμοιο θέμα;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Μου έχει συμβεί το εξής: Πριν δέκα μέρες, επειδή έκανα κάποια λαλακία που δεν κατάλαβα, προχώρησα σε hard reset και αφού έγινα και πάλι root πέρασα και πάλι την Ολλανδική 2.2.1 Το πρόβλημα είναι ότι από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν μπορώ με τίποτα να περάσω τις ρυθμίσεις του internet. Ξέρω ότι για τις ρυθμίσεις κάνω σωστά τη διαδικασία διότι την έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν με επιτυχία. Τώρα όμως δεν τις παίρνει ούτε με το αυτόματο μήνυμα του παροχέα μου (MTN Κύπρου), ούτε και όταν τις περνάω χειροκίνητα. Πιο συγκεκριμένα όταν τις βάζω μόνος μου στις ρυθμίσεις APN δεν τις αποθηκεύει. Συνάντησε κανείς παρόμοιο θέμα;

 

Κανε del το υπαρχον APN (και του MMS) Επανεκινηση. Δημιουργία νεου. APN και πάλι επανεκινησης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και τους τρεις σας.

:)

ευγενεστατοι!

 

και μια και ειμαστε εδω...

το κινητο εχει πανω του

2.2.1

ι9000ΧΧJPY

FROYO.XWJS3

δεν νομιζω να ειναι η τελευταια (την 2.3.3. δεν την βαζω ακομα)αλλα απλα θελω να μαθω αν ειναι branded...

ευχαριστω.

 

Όχι δεν είναι η τελευταία. Είναι η πρώτη ολλανδική 2.2.1 που δόθηκε πριν από την js5 και όχι δεν είναι branded. Η τελευταία επίσημη που έχει δοθεί είναι η σκανδιναβική js8.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι η τελευταία. Είναι η πρώτη ολλανδική 2.2.1 που δόθηκε πριν από την js5 και όχι δεν είναι branded. Η τελευταία επίσημη που έχει δοθεί είναι η σκανδιναβική js8.

 

ευχαριστω παρα πολυ!

 

ομορφο κινητο αλλα θελει να το στησεις καλα,θελει δουλεια...

:X

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Κανε del το υπαρχον APN (και του MMS) Επανεκινηση. Δημιουργία νεου. APN και πάλι επανεκινησης

 

Με MMS δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Οπότε λογικά δεν έχω κάτι να πειράξω εκεί.

Όσο για το APN το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει κανένα APN.

Κι όταν κάνω καινούργιο μόλις πατάω save απλά δεν σώνει τίποτα. Παραμένει άδεια η λίστα.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Γνωρίζει καποιος να μου πει αν αγοράσω το κινητό από Αγγλία θα μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα εδώ στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ.

Δεν φοβάμαι τίποτα,δεν ελπίζω τίποτα,είμαι ελέυθερος...

(Νίκος Καζαντζάκης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει πιθανοτητα να εχω αυτες τις μερες ενα samsung galaxy s....(μεσω του αδερφου μου....)...

σας διαβαζω που και που αλλα για να πω την αληθεια εχω χαοσει λιγο με ολα αυτα που διαβαζω......:lol:

για ενα απειρο χρήστη οπως ειμαι εγω η ο αδερφος μου σε θεματα samsung τι θα πρεπει να κοιταξω πρωτα στο κινητο.....??

βασικα με λιγα λογια ποια ειναι η "version" που θα πρεπει να του "φορεσω"(αν το παρω τελικα στα χερια μου) η πιο σταθερη τελος παντων χωρις προβλήματα και η πιο δοκιμασμενη.....?

γενικα σαν τηλέφωνο πως τα παει....?(ξερω οτι σαν συσκευη τα σπαει) αλλα στα βασικα που κανει ενα τηλεφωνο υπαρχει "ευκολία"......?(mms φωνητικες κλησεις sms κτλ....)

αν η συσκευη ειναι second hand πως θα καταλαβω αν ειναι "πειραγμενη" η οχι...?

σορυ αν οι ερωτησεις μου ειναι γελοίες αλλα πραγματικα αν το πιασω στα χερια μου θελω να το διαλυσω:p:p οπως εκανα παλιοτερα το n900...:lol:

και απο οτι βλεπω για να γινει αυτο πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα.....:happy:

 

υγ :αυτα τα 3 κουμπακια που λετε τι ειναι....? και αν το κινητο δεν τα εχει υπαρχει προβλημα...?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει πιθανοτητα να εχω αυτες τις μερες ενα samsung galaxy s....(μεσω του αδερφου μου....)...

σας διαβαζω που και που αλλα για να πω την αληθεια εχω χαοσει λιγο με ολα αυτα που διαβαζω......:lol:

για ενα απειρο χρήστη οπως ειμαι εγω η ο αδερφος μου σε θεματα samsung τι θα πρεπει να κοιταξω πρωτα στο κινητο.....??

βασικα με λιγα λογια ποια ειναι η "version" που θα πρεπει να του "φορεσω"(αν το παρω τελικα στα χερια μου) η πιο σταθερη τελος παντων χωρις προβλήματα και η πιο δοκιμασμενη.....?

γενικα σαν τηλέφωνο πως τα παει....?(ξερω οτι σαν συσκευη τα σπαει) αλλα στα βασικα που κανει ενα τηλεφωνο υπαρχει "ευκολία"......?(mms φωνητικες κλησεις sms κτλ....)

αν η συσκευη ειναι second hand πως θα καταλαβω αν ειναι "πειραγμενη" η οχι...?

σορυ αν οι ερωτησεις μου ειναι γελοίες αλλα πραγματικα αν το πιασω στα χερια μου θελω να το διαλυσω:p:p οπως εκανα παλιοτερα το n900...:lol:

και απο οτι βλεπω για να γινει αυτο πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα.....:happy:

 

αρχικα δεν νoμιζω οτι πρεπει να προσεξεις κατι

απλα αν εχει τον συνδιασμο των 3 κουμπιων εξ'αρχης (για να μπαινεις σε καποια "κρυφα" μενου του κινητου, κλειστο κινητο και πατημενα vol up/down+κεντρικο πληκτρο + πληκτρο on/off) θα ειναι πιο ευκολες οι "μοντες" για σενα, αυτο μπορεις να το δεις μονο εφ'οσον ανοιξεις τη συσκευασια, αλλα και να μην εχει τον συνδιασμο μπορει να ενεργοποιηθει ευκολα αργοτερα :)

η πιο σταθερη και πολυδοκιμασμενη ειναι η JS8 2.2.1, βεβαια πριν 2-3 μερες βγηκε μια leaked 2.3.3 η οποια απο οτι λενε ειναι ταχυτατη και χωρις κανενα απολυτως προβλημα

για mms και φωνητικες κλησεις ας σου πει καποιος που τα χρησιμοποιει

αν ειναι μεταχειρισμενη και ειναι πειραγμενη δεν πειραζει, μπορεις να του βαλεις εσυ μετα οτι θες

αυτα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αρχικα δεν νoμιζω οτι πρεπει να προσεξεις κατι

απλα αν εχει τον συνδιασμο των 3 κουμπιων εξ'αρχης (για να μπαινεις σε καποια "κρυφα" μενου του κινητου, κλειστο κινητο και πατημενα vol up/down+κεντρικο πληκτρο + πληκτρο on/off) θα ειναι πιο ευκολες οι "μοντες" για σενα, αυτο μπορεις να το δεις μονο εφ'οσον ανοιξεις τη συσκευασια, αλλα και να μην εχει τον συνδιασμο μπορει να ενεργοποιηθει ευκολα αργοτερα :)

η πιο σταθερη και πολυδοκιμασμενη ειναι η JS8 2.2.1, βεβαια πριν 2-3 μερες βγηκε μια leaked 2.3.3 η οποια απο οτι λενε ειναι ταχυτατη και χωρις κανενα απολυτως προβλημα

για mms και φωνητικες κλησεις ας σου πει καποιος που τα χρησιμοποιει

αν ειναι μεταχειρισμενη και ειναι πειραγμενη δεν πειραζει, μπορεις να του βαλεις εσυ μετα οτι θες

αυτα :)

 

σε ευχαριστω για την απαντηση....

δηλαδη και να μην εχεις τα "3 κουμπια" γινεται να τα βαλεις στην συνεχεια..αυτο καλο..δεν το ηξερα....:)

εγινε φιλε μου αν τελικα το παρω στα χερια μου τις επομενες μερες θα σας ταραξω λιγο.....:p

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση....

δηλαδη και να μην εχεις τα "3 κουμπια" γινεται να τα βαλεις στην συνεχεια..αυτο καλο..δεν το ηξερα....:)

εγινε φιλε μου αν τελικα το παρω στα χερια μου τις επομενες μερες θα σας ταραξω λιγο.....:p

 

ναι ναι γινεται ευκολα σχετικα

οτι θες φιλε, γενικα το thread αυτο εχει ατομα τα οποια ειναι αρκετα ψαγμενα και ασχολουνται αρκετα, με πρωτο και καλυτερο τον μοδερατορα tyxerakia

υπαρχουν ηδη και πολυ καλοι οδηγοι γραμμενοι εδω απο συμφορουμιτες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Γνωρίζει καποιος να μου πει αν αγοράσω το κινητό από Αγγλία θα μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα εδώ στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ.

 

Nαι γίνεται, αλλά θέλει λίγη δουλειά. Διάβασε τους Οδηγούς για νέους χρήστες. (link και στην υπογραφή μου).

 

Με MMS δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Οπότε λογικά δεν έχω κάτι να πειράξω εκεί.

Όσο για το APN το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει κανένα APN.

Κι όταν κάνω καινούργιο μόλις πατάω save απλά δεν σώνει τίποτα. Παραμένει άδεια η λίστα.

 

Έχεις βάλει κάποιο market enabler? Αν ναι βγάλτο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με MMS δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Οπότε λογικά δεν έχω κάτι να πειράξω εκεί.

Όσο για το APN το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει κανένα APN.

Κι όταν κάνω καινούργιο μόλις πατάω save απλά δεν σώνει τίποτα. Παραμένει άδεια η λίστα.

φιλε μου χρησιμοποιησε τον οδηγο που εχω στο blog μου και περνα οποιες ρυθμισεις θελεις απο τις 3 που εχω στον οδηγο (cosmote,voda,wind).

μετα κανε μια επανεκινηση και πηγαινε να αλλαξεις τις ρυθμισεις με τις δικες σου. βαζεις και οτι ονομα θελεις στο apn και εισαι ετοιμος.

δοκιμασε και αν εχεις καμια απορια εδω ειμαστε. ειναι ευκολο και γρηγορο :

http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/apn-internet-mms-android.html

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση (επειδη ψιλοβαριεμαι:p να το ψαξω και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και πολυ χρονο): Υπαρχει τροπος να δωσω απο το κινητο ιντερνετ μεσω καλωδιου σε pc? Κατι ειχε παρει το ματι μου παλιοτερα οτι γινεται και το χρειαζομαι αμεσα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση (επειδη ψιλοβαριεμαι:p να το ψαξω και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και πολυ χρονο): Υπαρχει τροπος να δωσω απο το κινητο ιντερνετ μεσω καλωδιου σε pc? Κατι ειχε παρει το ματι μου παλιοτερα οτι γινεται και το χρειαζομαι αμεσα.

 

Ρυθμισεις-ασυρματη επικοινωνια-tethering αρκει να εχεις συνδεδεμενο το usb καλωδια ηδη πανω στις 2 συσκευες(κινητο-pc)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nαι γίνεται, αλλά θέλει λίγη δουλειά. Διάβασε τους Οδηγούς για νέους χρήστες. (link και στην υπογραφή μου).

 

 

 

Έχεις βάλει κάποιο market enabler? Αν ναι βγάλτο.

 

Φίλε Κώστα (αν θυμάμαι σωστά το όνομα) είσαι άπαιχτος.

Είχα το market access και μόλις το έβγαλα αμέσως δούλεψε!

Ευχαριστώ!!!

:bow:

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...