Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!την βδομαδα που μας ερχεται,θα εχω στα χερια μου τον γαλαξια!διαβασα οσο περισσοτερα μπορουσα,αλλα λογω του ογκου των posts,ειναι αδυνατο να τα διαβασω ολα!θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το κινητο.

1)το κινητο θα το παρω με την 2.1 και θα το αναβαθμισω στην 2.2 μεσω kies.για custom rom δεν το σκεπτομαι.υπαρχει αισθητη διαφορα μεταξυ των δυο αυτων εκδοσεων?

2)θα κανω root στο κινητο για να περασω το setcpu για εξοικονομηση ενεργειας.ποια ειναι η πιο ευκολη μεθοδος?

3)αλλαζει η μεθοδος root αναλογα με την εκδοση android?και αν,ποια μεθοδος προτεινετε εφοσον θα παω για froyo?

4)αν κανω root με 2.1 και μετα αναβαθμισω σε 2.2,χανω το root η οχι?

5)επειδη θα κανω κατ'ευθειαν την αναβαθμιση σε 2.2,θα χρειαστει hard reset η factory reset?

6)οταν θα ειμαι σε root και froyo,χρειαζομαι lagfix,task killers etc.? autokiller?

Edited by billylo_20
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να βγάλει αναβάθμιση η MLS να τους πας την κάρτα να περάσουν το πρόγραμμα..αλλά ακόμα τπτ..Θυμάμαι όταν τους είχα ρωτήσει: ''βγήκε η αναβάθμιση σε 2.2 ,θα μπορέσουμε να διορθώσουμε το πρόβλημα που προκύπτει?'' αυτοι μου απάντησαν ΜΗΝ κάνεις αναβάθμιση!!Απαράδεκτοι θεωρώ..:mad:

 

Εντελώς απαράδεκτοι...!που πηγαίνεις για να στο κάνουν αυτό?γενικότερα που και πως μπορείς να μιλήσεις με άτομο της mls?απλά διάβασα ότι βγήκε η αναβάθμιση γι αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπεσε από ψηλά γμτ... στα χέρια μου το είχα, αλλά έπεσε και έσκασε με την οθόνη... :( και ράγισε η οθόνη σε δυο σημεία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπεσε από ψηλά γμτ... στα χέρια μου το είχα, αλλά έπεσε και έσκασε με την οθόνη... :( και ράγισε η οθόνη σε δυο σημεία.

 

Φιλε σε καταλαβαινω καθωτι ομιοπαθεις, παντος εμενα δεν μου πηρε πανω απο 15 λεπτα να το λυσω το γαλαξια ασχετως εαν καναμε την ζημια που περιγραφω πιο πανω.εγω παντος το ειχα στιν πισω τσεπη :mad:

Ιπταμενος Ολλανδος:lol:
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το quick pic, που είναι μικρό ελαφρύ και ταχύτατο. Μάλιστα ζουμάρει τις φωτογραφίες χωρίς το ενοχλητικό φαινόμενο της πτώσης της ποιότητας που παρατηρείται στην stock gallery

Σε ευχαριστω φιλε μου. Τι δοκιμασα και γω και ειναι πολυ καλη εφαρμογη.

 

καλησπερα παιδια!την βδομαδα που μας ερχεται,θα εχω στα χερια μου τον γαλαξια!διαβασα οσο περισσοτερα μπορουσα,αλλα λογω του ογκου των posts,ειναι αδυνατο να τα διαβασω ολα!θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το κινητο.

1)το κινητο θα το παρω με την 2.1 και θα το αναβαθμισω στην 2.2 μεσω kies.για custom rom δεν το σκεπτομαι.υπαρχει αισθητη διαφορα μεταξυ των δυο αυτων εκδοσεων?

2)θα κανω root στο κινητο για να περασω το setcpu για εξοικονομηση ενεργειας.ποια ειναι η πιο ευκολη μεθοδος?

3)αλλαζει η μεθοδος root αναλογα με την εκδοση android?και αν,ποια μεθοδος προτεινετε εφοσον θα παω για froyo?

4)αν κανω root με 2.1 και μετα αναβαθμισω σε 2.2,χανω το root η οχι?

5)επειδη θα κανω κατ'ευθειαν την αναβαθμιση σε 2.2,θα χρειαστει hard reset η factory reset?

6)οταν θα ειμαι σε root και froyo,χρειαζομαι lagfix,task killers etc.? autokiller?

 

1) Δε θα δεις και την τρομερη διαφορα αναμεσα σε αυτες τις 2. Θα σου προτινα να σκεφτεις και την 2.2.1 που εχει οντως διαφορα και αξιζει να την βαλεις! (χανεις ομως την εγγυηση για οσο θα την εχεις.)

2-3) Για οτι αφορα το root διαβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

4) Μετα την αναβαθμηση το root χανετε.

5)Αφου περασεις την αναβαθμηση καλο ειναι να κανεις μετα ενα hard reset.

6) Υποκοιμενικο το συγκεκριμενο.

Lagfix εγω δεν εκανα ποτε. Στην 2.1 ισως χρειαστεις autokiller, στην 2.2 δε ξερω να σου πω την εχω δοκιμασει ελαχιστα και δε μου αρεσε. Στην 2.2.1 δε χρειαζεσαι τιποτα.

 

ΥΓ: Επειδη σε βλεπω διατεθιμενο να κανεις lagfix και γενικα να το πειραξεις το κινητο θα σου προτινα να πας στην 2.2.1 που θα δεις μεγαλη διαφορα.

Ετσι και αλλιως την εγγυηση την χανεις με ολα αυτα που θες να κανεις.

 

ΥΓ2: Καλο θα ειναι να διαβασεις και αυτο αν δε το εχεις κανει. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3326872#post3326872

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς απαράδεκτοι...!που πηγαίνεις για να στο κάνουν αυτό?γενικότερα που και πως μπορείς να μιλήσεις με άτομο της mls?απλά διάβασα ότι βγήκε η αναβάθμιση γι αυτό....

 

2310989838.. μεχρι καποια ωρα το απογευμα αλλα αδικος κοπος. Αν βγει κατι νεοτερο θα το μαθεις απο εδω!

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Πωπω :( πως τα κατάφερες? Χτύπησε σε κάποιο αιχμηρό αντικείμενο πέφτοντας? Άμα το πας service ετοιμάσου να τα σκάσεις χοντρά γιατί πάει πακέτο με το touch και τσεκουρώνουν.

 

http://www.volte-tel.gr/pics/i9000big.jpg

 

Ενδεικτική λιανική 119€ χωρίς τα περαστικά.

 

κι εγώ είχα κάτσει πάνω του και πάπαλα :)

 

187 μου είχαν πει (να πω την αλήθεια και λίγα μου φάνηκαν)

 

ακόμα περιμένω βέβαια (20μέρες)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου. Τι δοκιμασα και γω και ειναι πολυ καλη εφαρμογη.

 

 

 

1) Δε θα δεις και την τρομερη διαφορα αναμεσα σε αυτες τις 2. Θα σου προτινα να σκεφτεις και την 2.2.1 που εχει οντως διαφορα και αξιζει να την βαλεις! (χανεις ομως την εγγυηση για οσο θα την εχεις.)

2-3) Για οτι αφορα το root διαβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

4) Μετα την αναβαθμηση το root χανετε.

5)Αφου περασεις την αναβαθμηση καλο ειναι να κανεις μετα ενα hard reset.

6) Υποκοιμενικο το συγκεκριμενο.

Lagfix εγω δεν εκανα ποτε. Στην 2.1 ισως χρειαστεις autokiller, στην 2.2 δε ξερω να σου πω την εχω δοκιμασει ελαχιστα και δε μου αρεσε. Στην 2.2.1 δε χρειαζεσαι τιποτα.

 

ΥΓ: Επειδη σε βλεπω διατεθιμενο να κανεις lagfix και γενικα να το πειραξεις το κινητο θα σου προτινα να πας στην 2.2.1 που θα δεις μεγαλη διαφορα.

Ετσι και αλλιως την εγγυηση την χανεις με ολα αυτα που θες να κανεις.

 

ΥΓ2: Καλο θα ειναι να διαβασεις και αυτο αν δε το εχεις κανει. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3326872#post3326872

 

την εγγυηση δεν την χανω!αναβαθμιση σε 2.2 θα κανω official αφου αυτην την στιγμη ολες οι συσκευες στην ελληνικη αγορα παιρνουν την froyo.επισης,root θα κανω αν ειναι με το superoneclick το οποιο εχει και επιλογη unroot οποτε θα ειμαι κομπλε!για τους killers,διαβασα οτι ειναι σχετικο το αν χρειαζονται η οχι,στο προγραμματακι ομως superoneclick που λεω να χρησιμοποιησω,εμπεριεχεται ενας memory manager παρομοιος με αυτον του autokiller.

τελος για το lagfix,αν παρατηρησω lag στην 2.2 το βαζω,αν οχι δεν χρειαζεται?

 

Υ.Γ δεν σκεπτομαι ακομα να το πολυπειραξω το κινητο με custom roms και ξενες αναβαθμισεις.λογικα την 2.2.1 θα την παρει συντομα αν ισχυουν και οι φημες οτι ετοιμαζεται να φορεσει την 2.3 επισημα σε 1-2 μηνες..θα περιμενω λιγο και αν δω οτι δεν υπαρχει μελλον....ας ειναι καλα οι xda developers!!!:p

Link to comment
Share on other sites

την εγγυηση δεν την χανω!αναβαθμιση σε 2.2 θα κανω official αφου αυτην την στιγμη ολες οι συσκευες στην ελληνικη αγορα παιρνουν την froyo.επισης,root θα κανω αν ειναι με το superoneclick το οποιο εχει και επιλογη unroot οποτε θα ειμαι κομπλε!για τους killers,διαβασα οτι ειναι σχετικο το αν χρειαζονται η οχι,στο προγραμματακι ομως superoneclick που λεω να χρησιμοποιησω,εμπεριεχεται ενας memory manager παρομοιος με αυτον του autokiller.

τελος για το lagfix,αν παρατηρησω lag στην 2.2 το βαζω,αν οχι δεν χρειαζεται?

 

Υ.Γ δεν σκεπτομαι ακομα να το πολυπειραξω το κινητο με custom roms και ξενες αναβαθμισεις.λογικα την 2.2.1 θα την παρει συντομα αν ισχυουν και οι φημες οτι ετοιμαζεται να φορεσει την 2.3 επισημα σε 1-2 μηνες..θα περιμενω λιγο και αν δω οτι δεν υπαρχει μελλον....ας ειναι καλα οι xda developers!!!:p

 

Ισως το διατυπωσα λαθος δε χανεις τιποτα αν αναβθμησεις σε 2.2. Χανεις την εγγυηση για οσο πχ εισαι root και αυτο βεβαια αντιστρεφεται με το unroot, oπως μπορεις να ξαναπερασεις μια official ελληνικη πανω απο οποιαδιποτε rom, costum ή μη και εχεις ξανα εγγυηση. Eπισης με το lagfix αλαζεις το συστημα αρχειων και αν ξεχασεις να το βγαλεις σε καποια αναβαθμηση που θα κανεις για παραδειγμα θα το μπρικαρεις.

Θα δεις βασικα το τι σε βολευει σιγα σιγα. Διαβασε τα 2 λινκ που σου ειπα για να εχεις μια ιδεα και θα εισαι μια χαρα. Με γεια και με το καλο να το δεχτεις. :)

Link to comment
Share on other sites

.... στο προγραμματακι ομως superoneclick που λεω να χρησιμοποιησω,εμπεριεχεται ενας memory manager παρομοιος με αυτον του autokiller.

 

 

Όχι δεν περιέχεται κανένα τέτοιο πράγμα σ'αυτό το πρόγραμμα. Μάλιστα μ'άρεσε το changelog της τελευταίας έκδοσης: "Fixed major bug. Oops!". Αnyway, μετά από 17 εκδόσεις φαίνεται ότι επιτέλους κάνει αυτό που γράφω στην πρώτη σελίδα του αντίστοιχου θέματος... αλλά και πάλι επιφυλάσσομαι.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε κουβεντa με την ξαδερφη μου που εχει γαλαξια και αυτι μου ειπε σημερα οτι εχει κανει update σε 2.2.1 επισημα ειναι εισαγωγεις το κινιτο απο πορτογαλια.Αναρωτιομουν να γινετε αναβαθμηση με το keys patcher ?μπορουμε να το δουμε ?
Ιπταμενος Ολλανδος:lol:
Link to comment
Share on other sites

μα νομιζω ετσι την περνας αλλα και παλι και να μην γινεται μεσω του kies patcher δεν ειναι δυσκολο αρκει να διαβασεις προσεκτικα τους οδηγους στο θεμα hacks roots klp Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 2.2.1.οντως ειναι αρκετα γρηγορη,μαλλον θα κανω και root.

ομως εχω κι ενα προβλημα,οταν κλεισω και ανοιξω το κινητο το handcent sms εχει χασει καθε ρυθμιση,γιατι αυτο?

hard reset δεν ειχα κανει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την 2.2.1.οντως ειναι αρκετα γρηγορη,μαλλον θα κανω και root.

ομως εχω κι ενα προβλημα,οταν κλεισω και ανοιξω το κινητο το handcent sms εχει χασει καθε ρυθμιση,γιατι αυτο?

hard reset δεν ειχα κανει.

 

Aνοιξε τον Root Explorer. Πηγαινε στο /dbdata/databases και βρες εναν φακελο που εχει τις λεξεις handcent sms. Διαγραψε τον (ολον τον φακελο). Θεωρητικα θα σου λυσει το προβλημα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Aνοιξε τον Root Explorer. Πηγαινε στο /dbdata/databases και βρες εναν φακελο που εχει τις λεξεις handcent sms. Διαγραψε τον (ολον τον φακελο). Θεωρητικα θα σου λυσει το προβλημα.

 

root explorer?που θα τον βρω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Aνοιξε τον Root Explorer. Πηγαινε στο /dbdata/databases και βρες εναν φακελο που εχει τις λεξεις handcent sms. Διαγραψε τον (ολον τον φακελο). Θεωρητικα θα σου λυσει το προβλημα.

 

σωστός ο παίκτης, το διαπίστωσα τώρα, είχα θέσει κι εω την ίδια ερώτηση προχθές.

σε ευχαριστώ πολύ:)

 

@Ταξιδιώτης, με μια αναζήτηση στο google θα το βρεις

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις έκανα εγγραφή κ εγώ στο forum. Αν μπορεί καποιος να μου δώσει τα φώτα του. Την ερχομένη Τετάρτη πρόκειται να αγοράσω το Samsung Galaxy s απο ένα καταστημα wind και νου είπαν πως θα φοράει το Android 2.2 η συσκευή. (Περασμένο-αναβαθμισμένο απο αυτούς.)

Απο ότι ομως έχω διαβάσει σε πολλές απόψεις παιδιών που ειχαν το 2.1 και κάνανε αναβάθμιση μονοι τους σε 2.2 εδώ στο forum το κινητο ψιλοσέρνεται και η απογοήτευση όλων ειναι φανερή.

Η απορία μου είναι η εξής: Υπάρχει περίπτωση η συσκευή να μην σέρνεται εφόσον η αναβάθμιση έχει πραγματοποιηθεί απο την Wind?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις έκανα εγγραφή κ εγώ στο forum. Αν μπορεί καποιος να μου δώσει τα φώτα του. Την ερχομένη Τετάρτη πρόκειται να αγοράσω το Samsung Galaxy s απο ένα καταστημα wind και νου είπαν πως θα φοράει το Android 2.2 η συσκευή. (Περασμένο-αναβαθμισμένο απο αυτούς.)

Απο ότι ομως έχω διαβάσει σε πολλές απόψεις παιδιών που ειχαν το 2.1 και κάνανε αναβάθμιση μονοι τους σε 2.2 εδώ στο forum το κινητο ψιλοσέρνεται και η απογοήτευση όλων ειναι φανερή.

Η απορία μου είναι η εξής: Υπάρχει περίπτωση η συσκευή να μην σέρνεται εφόσον η αναβάθμιση έχει πραγματοποιηθεί απο την Wind?

Ευχαριστω

Καλημερα συνονοματε και καλως ηρθες στην παρεα μας,

Η συσκευη σου δεν θα σερνεται και θα ειναι μια χαρα. δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι καθολου. Και δεν παιζει ρολο που θα την εχουν περασει απο την wind. το ιδιο πραγμα ειναι και η διαδικασια ειναι ιδια.

Ξεκινα να διαβαζεις την πρωτη σελιδα εδω και στο hack/roots http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3498882 για να εισαι ετοιμος οταν παρεις την συσκευη και να γνωριζεις τι παιζει.

Με το καλο να την δεχτεις φιλε μου.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Σήμερα ξαφνικά έχω ένα θέμα με τη δόνηση..Δε λειτουργεί...Το έκλεισα ,το ξανάνοιξα και ακόμα τίποτα..Μπήκα SGS Tools και έκανα το vibration testing αλλα και πάλι τίποτα...Παίζει να χάλασε ο δονητής του? ( ακούγεται κάπως αυτό έ? :p :grin: )
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω πρόβλημα με το Kies (οπως όλος ο κόσμος άλλωστε!))). εχω την έκδοση 1,5,3 και στο τηλέφωνο 2,2 official froyo. αναγνωρίζει τη συσκευή και μόλις πάω να κάνω back up to calendar παράδειγμα, γράφει no response from device. ουτε επαφές βλέπει ούτε τίποτα. το λειτουργικο μου είναι win 7 ultimate.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω πρόβλημα με το Kies (οπως όλος ο κόσμος άλλωστε!))). εχω την έκδοση 1,5,3 και στο τηλέφωνο 2,2 official froyo. αναγνωρίζει τη συσκευή και μόλις πάω να κάνω back up to calendar παράδειγμα, γράφει no response from device. ουτε επαφές βλέπει ούτε τίποτα. το λειτουργικο μου είναι win 7 ultimate.

 

Αφού έχεις την official κατέβασε από http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I9000HKAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support το kies 2 και θα είσαι κομπλέ

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το app compass και όταν την ανοίγω η πυξίδα δείχνει όπου να'ναι. Πρέπει κάθε φορά να την κάνω calibrate για να δείχνει σωστά. Τι φταίει ρε παίδες?

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!

 

μια ερώτηση αν κάποιος ξέρει και μπορεί να μου πει... έχω ένα bluetooth GPS που το χρησιμοποιώ στο N73 με Garmin maps ... οι χάρτες που έχει το galaxy 3 (από το google maps) υπάρχει τρόπος να παίξουν με αυτό, ή πρέπει να κατεβάσω χάρτες; γιατί στο blackeberry θέλει ολόκληρες hack-ιές για να παίξει...

 

πάλι σε λάθος thread πόσταρα .... :)

Edited by xCoder
In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα , σημερα το πρωι ανοιγω το κινητο ολα καλα βαζω πιν κανω μια συντομη περιηγηση στο διαδυκτιο κανενα δεκαλεπτο και μετα το αφηνω μετα απο καμια ωρα που παω να φυγω απο το σπιτι η μπαταρια απο το 56 που το αφησα οταν το πρωτοανοιξα ειχε πεσει στο 1% που στο καλο πηγε ολη αυτη η ενεργεια μεσα σε μια ωρα . Σημειωτεον οτι μπηκα στο νετ μεσω δεδομενων ουτε καν ασυρματο δικτυο , να φανταστω εφυγα για καλιμπραρισμα της μπαταριας ε ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το app compass και όταν την ανοίγω η πυξίδα δείχνει όπου να'ναι. Πρέπει κάθε φορά να την κάνω calibrate για να δείχνει σωστά. Τι φταίει ρε παίδες?

 

Βγες έξω! :lol:

εμένα μεσα στο σπιτι αλλα και μεσα στο αμαξι δέιχνει οπου να ναι τις περισσότερες φορές. Μαλλον έχει να κανει με παρεμβολές απο τον οπλισμό του κτηρίου ή τις καλοδιώσεις και στο αμαξι το οτι βρίσκεται μεσα σε ενα μεταλινκό "κλουβι"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...