Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επεξα καμια ωριτσα temple run (παιχνιδακι π τρεχεις) και καμια ωριστα ακομη κατι μπουρδες

Αντε + 1,5 ωρα 3g

Για να ειμαι σιγουρος θα το τσεκαρω ξανα με ποιο ακριβης μετρισεις χαχα

απλα πειτε μου, σε εσας ποσο κραταει και με τι χρηση ?

 

Προσωπικά αν δεν το πεσω και πολύ κρατά ακόμα και 3 μέρες.. σίγουρα παράγοντες όπως η φωτεινότητα της οθόνης, το ανοικτό 3g, η συνεχής φόρτιση της μπαταρίας, η ποιότητα του σήματος, κλπ επηρεάζουν πολύ τη διάρκεια της μπαταρίας. Όπως και να έχει καινούρια τη μπαταρία του τη βρίσκεις περίπου στα 19ευρω οπότε μικρο το κακό..

Απορώ πάντως πως και έχει τόσο μεγάλη έλλειψη στην αγορά το atrix.. όταν το πήρα εγώ από τα mediamarkt το είχαν σε προσφορά μαζί με το dock του στα 399 ευρώ και είχα την εντύπωση ότι ήθελαν να το ξεφορτωθουν.. :lol:

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

Εχω samsung galaxy s2 και σκεφτομαι να αγορασω και το Motorola Atrix MB680.

Σας ανεφερα το κινητο μου για να μου πειτε αν αξιζει η αγορα η οχι και τι διαφορες εχουν.

ICS θα παρει ????

Με ενδιαφερουν οι επιδοσεις,η αυτονομια,αν μπορει να χρησημοποιθει ως λαπτοπ με το lapdoc?Εχει θυρα usb για να συνδεω πανω στο lapdoc σκληρο δισκο?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......

1. Το μοντελο του κυνιτου ειναι MB860:) ειναι αρκετα γρυγορο τωρα σε συγκριση με το gs2 δεν ξερω γιατι δεν ετιχε να περασει ποτε απο τα χερια μου

2.Θα παρει ics το Q3 του χρονου δηλαδει καπου τον αυγουστο

3.το lapdoc εχει δυο θυρες usb

4.απο αυτονομια του κυνιτου με μια μεση χριση ειναι 12 ωρες του lapdock ειναι γυρο στις 8 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έφερε η συζήτηση και το δικό μου εκθεσιακό κομμάτι ήταν στα multirama αλλά δεν θελω να πιστέψω οτι η μπαταρία εχει κάποιο πρόβλημα λόγο αυτού, γιατί η πωλήτρια μου είπε οτι το έχει κάνει μόνο μια φόρτιση και να του κάνω άλλες 2-3 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις. Κάτι προγράμματα battery calibration που κυκλοφωρούν στο market κάνουν δουλειά ή κοροϊδεύουν? Και κάτι ακόμα... Τα widget που κάνουν monitoring την μπαταρία, την θερμοκρασία κλπ μήπως "τρώνε" και αυτά μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι τα προγραμματα που τρωνε μνημη κ μπαταρια κ πρεπει να τα απενεργοποιησουμε ? με ποια εφαρμογη ? το battery calibration κανει δουλεια ? εχω προβλημα με μπαταρια .Καθε βραδυ φορτιση ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια ειναι τα προγραμματα που τρωνε μνημη κ μπαταρια κ πρεπει να τα απενεργοποιησουμε ? με ποια εφαρμογη ? το battery calibration κανει δουλεια ? εχω προβλημα με μπαταρια .Καθε βραδυ φορτιση ...

 

Για να απενεργοποιήσεις προγράμματα του λειτουργικού θα πρέπει πρώτα να κάνεις root το κινητό και στη συνέχεια να εγκαταστήσεις εφαρμογή όπως π.χ. titanium backup που σου δίνει τη δυνατότητα να "παγώσεις" ή ακόμα και να κάνεις uninstall (αφού προηγουμένως κρατήσεις backup) εφαρμογές του λογισμικού που ενδεχομένως δεν χρειάζεσαι. Η σχετική διαδικασία πάντως ενδείκνυται μόνο για πεπειραμένους χρήστες γιατί μπορεί εύκολα να μπρικάρεις το κινητό λόγω λανθασμένης απεγκατάστασης ζωτικής εφαρμογής. Προσωπικά έχω απεγκαταστήσει κάποια bloatware widgets καθώς και κάποιες εφαρμογούλες που έβλεπα να τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς ουσία. Υπόψη ότι εφόσον προχωρήσεις σε κάποια τέτοια διαδικασία, σε ενδεχόμενη μελλοντική αναβάθμιση του κινητού θα πρέπει να κάνεις restore τις εφαρμογές που έχεις απεγκαταστήσει και στη συνέχεια unroot προπειμένου να προχωρήσεις στην αναβάθμιση.

Πάντως οι εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο δεν τρώνε μπαταρία αλλά επιβαρύνουν μόνο λίγο τη Ram του κινητού. Οπότε σκέψου καλά πριν κάνεις οτιδήποτε.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εχω samsung galaxy s2 και σκεφτομαι να αγορασω και το Motorola Atrix MB680.

Σας ανεφερα το κινητο μου για να μου πειτε αν αξιζει η αγορα η οχι και τι διαφορες εχουν.

ICS θα παρει ????

Με ενδιαφερουν οι επιδοσεις,η αυτονομια,αν μπορει να χρησημοποιθει ως λαπτοπ με το lapdoc?Εχει θυρα usb για να συνδεω πανω στο lapdoc σκληρο δισκο?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......

 

Μιας και το έφερε η συζήτηση και το δικό μου εκθεσιακό κομμάτι ήταν στα multirama αλλά δεν θελω να πιστέψω οτι η μπαταρία εχει κάποιο πρόβλημα λόγο αυτού, γιατί η πωλήτρια μου είπε οτι το έχει κάνει μόνο μια φόρτιση και να του κάνω άλλες 2-3 πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις. Κάτι προγράμματα battery calibration που κυκλοφωρούν στο market κάνουν δουλειά ή κοροϊδεύουν? Και κάτι ακόμα... Τα widget που κάνουν monitoring την μπαταρία, την θερμοκρασία κλπ μήπως "τρώνε" και αυτά μπαταρία?

 

απο gs2 ηρθα,ψηφιζω ναι.

χανεις καμποση ποιοτητα φωτο και φωτεινοτητα οθονης,κερδιζεις ενα +25% αυτονομια ας πουμε,ανακριβες οπως το λεω,αλλα οπωσδηποτε εμφανης η διαφορα των 2..:happy:

παραπανω απο 25% βλεπω εγω σε αυτοματη φωτεινοτητα,αλλα μην σε παραμυθιασω κιολας:p

+ πιο crispy η οθονη.

σωστη μαμα ρομ,ελαχιστα πιο πισω απο την καλα δουλεμενη μαμα ρομ του gs2,προ μηνος το εδωσα,νομιζω 2.3.4 ειχε.

 

βολευει το fingerprint scanner,κανεις μα κανεις δεν ψαχνει το κινητο μου πια,ουτε γκομενα ,ουτε κανεις:D

 

ουσιαστικα η ραμ ειναι ατελειωτη σαν του gs2,μονο το λαπντοκ της τρωει κανα 100αρι,οποτε στα ιδια εκει..

 

το θεμα λαπντοκ ειναι που απογειωνει το ατριξ και τελικα ευκολα ξεπερνα το σουπερ gs2..

 

κανονικα πανλεπτο και παναλαφρο,το λαπντοκ,μου δινει σε απιστευτα βαρια φουλ χρηση 6,5-8 ωρες αυτονομια ενω συγχρονως φορτιζει το κινητο,και στο τελος της τριτης μερας εγω φορτιζω και τα 2 ξανα.(το gs2 καθε 24 ωρες φορτιζοταν..)

+ οτι πια μετα απο δουλεια δεν χρειαζεται να φορτιζω,αφου το λαπντοκ μου το κρατα φορτισμενο..

 

μπαταριαρα φορητη το λαπντοκ.

επιδοσεις λαπντοκ ενα 10% πιο αργο απο ενα γρηγορο νετμπουκ,απλα εχεις 400+ mb ραμ χοντρικα,οποτε σαν ενα νετμπουκ το φορτωνεις κιαυτο,οχι παραπανω.

απιστευτα βολευτικο,οτιδηποτε κι αν κανεις στο κινητο κακομεταχειριση εννοω,αυτο μολις ξανακαβαλησει το λαπντοκ σου δινει πισω στον firefox οτι εκανες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ειτε το τραβηξεις αποτομα,ειτε το κλεισεις κλπ

επιδοσεις ατριξ,ακομα το σκιζω σαν τρελο,ποτε δεν αργει,λιγοτερη θερμαστρα απο Gs2,φουλ΄παιχνιδια κλπ

σε αναγνωση στο νετ ευκολα πιο πολυ βολευει το ατριξ,αφου πιο πολυ κειμενο χωρα στην οθονη,

λογω αναλυσης,υπερβολευει αυτο.

 

αυτα,παρτο:),τετοια μπαταρια ,με η χωρις με το λαπντοκ δεν βρισκεις ευκολα:) και εχει και σωστο μεγεθος!

απλα με λαπντοκ παρτο..

 

billkiork εγω εχω φοβερη και τρομερη αυτονομια,αλλα με ολα τα widget κλειστα και οτιδηποτε αυτοματα ενημερωνει κλειστο...

κλειστα οοοοολα και δες τι αλλο τρεχει στις εφαρμογες,και κλειστο!!!και κλειστη ενημερωση μειλ για καλη μπαταρια.

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι καλύτερη διαφίμηση δεν θα μπορούσε να γίνει για το Atrix!:up: Πραγματικά το απογείωσες. Αφού το διαβάζω και θέλω να το ξανα αγοράσω. Θα προσπαθήσω να περιορίσω οτι ενημερώνεται. Ήδη που απεγκατέστησα τις εφαρμογές auto kill η μπαταρία κρατάει περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι καλύτερη διαφίμηση δεν θα μπορούσε να γίνει για το Atrix!:up: Πραγματικά το απογείωσες. Αφού το διαβάζω και θέλω να το ξανα αγοράσω. Θα προσπαθήσω να περιορίσω οτι ενημερώνεται. Ήδη που απεγκατέστησα τις εφαρμογές auto kill η μπαταρία κρατάει περισσότερο.

 

δες και τι εφαγε την μπαταρια σου καθε φορα που τελειωνει η μπαταρια και οτι παραφερεται κλειστο!

αμα δεν δεις 2η μερα με λογικη χρηση κατι μενει ανοιχτο:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

παιδες με τι μπαταρια σα να χω προβλημα εγω ...

αλλα ειναι και κατι αλλο π με καιει, εκει πουτο βαζω στην τσεπυ μ, οταν ππαω να το βγαλω να δω την ωρα, βλεπω οτι εχει κλεισει, ενω εχει αρκετη μπαταρια. ξερετε τι μπορει να ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Προφανές.δεν είναι ότι έχει πρόβλημα η συσκευή σου; Δοκίμασε ένα hard reset αφότου πάρεις backup, αν δεν στρώσει τότε πας σέρβις. Το δικό μου δεν παρουσιάζει τέτοια συμπεριφορά.
Link to comment
Share on other sites

δες και τι εφαγε την μπαταρια σου καθε φορα που τελειωνει η μπαταρια και οτι παραφερεται κλειστο!

αμα δεν δεις 2η μερα με λογικη χρηση κατι μενει ανοιχτο:)

 

Απο εχθές στις 11 το πρωί μέχρι κατα τις 2 το βράδυ πείραζα συχνά το κινητό με..... εφαρμογές, παιχνίδια, φωτο, μουσική και internet.......... και αυτή τη στιγμή έχει 60% :) Μακάρι να μην είναι τυχαίο και να συνεχίσει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτησούλες για όποιον το χει εύκολο.

1.Στις ρυθμίσεις το ''προσβασιμότητα'' τι ακριβώς κάνει;

2.Τσεκάροντας τη χρήση της μπαταρίας με την εφαρμογή του κινητού φωνητικές κλήσεις μου βγάζει κάμποσο. Αυτό πως απενεργοποιείται χωρίς root;Στις ρυθμίσεις κλήσεων δεν έχει κάτι.

3.Πως δημιουργώ ταπετσαρία χωρίς να μου την δείχνει λίγο λίγο όταν αλλάζω αρχική οθόνη, να είναι μια σταθερή και τέλος;

4.Όταν φορτίζει το κινητό το λαμπάκι είναι μισό πράσινο μισό κόκκινο στην αρχή και μετά μόνο πράσινο μέχρι να φορτίσει, το κάνει σε όλους;

5.Στην αρχική οθόνη το τετράγωνο ''κουμπί'' του κινητού επιλέγει προφίλ. Με αυτά μπορώ να αλλάζω αρχικές οθόνες και συντομεύσεις μόνο; Για παράδειγμα, όχι και ένταση ήχου κλήσης κτλ;

THX... :)

Edited by alex1987car2150
Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω, πως γινεται να απενεργοποιησω εντελως το ιντερνετ απο το δικτυο και να εχω μονο το wifi?

Edit: το βρηκα :banghead:

Edited by Monolithic
Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις->δεδομένα και μπαταρία και ξετικάρεις τα δεδομένα μέσω δικτύου
Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχουμε ένα θεματάκι με την ώρα παράδοσης μηνυμάτων όπως και στην ώρα "postαρίσματος" στο fb.

Για παράδειγμα, όταν στέλνω ένα μνμ η ώρα αποστολής φαίνεται σωστή ενώ η ώρα παραλαβής ενός μηνύματος φαίνεται οτι έγινε 2 ώρες πριν. Το ίδιο συμβαίνει και στα post στο facebook, η ώρα του post που φαίνεται είναι 2 ώρες πριν το κανονικό.

 

Ξέρετε που μπορώ να κάνω τη τυχόν ρύθμιση που χρειάζεται;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο στο αυτόματο,τώρα το καλοκαίρι ειμαστε +3 νομίζω.
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτησούλες για όποιον το χει εύκολο.

1.Στις ρυθμίσεις το ''προσβασιμότητα'' τι ακριβώς κάνει;

 

Όπως και στα win ενεργοποιεί μερικές λειτουργίες για άτομα με ειδικές ανάγνκες.

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης περασε στον Αγιο πετρο δεν περασαν 3 μερες που το εχω.........

τωρα το φορτιζ με ενα lg o οποιος ειναι 0.7 ampere λετε να εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θεός 'σχωρέστον! Mια χαρά το φορτίζς! :lol: Ολοι οι micro-usb κάνουν.

επεζα gt racing kαι το φορτιζα ποιος ξερει τι ρευμα θα τραβουσε για να τον καψει :wacko:

τωρα αυτος που εχω ζεσταθηκε ηδη με ανοικτο το κινητο...

 

Παντως η μπαταρια παραπανω απο 14 ωρες δεν κρτατησε , οχι πως δεν το εχω αφησει στην ησυχια του αλλα...

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω πόσοι πήρατε χαμπάρι την αναβάθμιση σε 4.0.4 του μοναδικού στον κόσμο(!) razr xt910 που έλαβε ένας τύπος στο κινητό του και το αναλύει στο αντίστοιχο topic εδώ μέσα.

 

Να κάνω μια ερώτηση... Δεδομένου ότι σε τεχνικά χαρακτηριστικά είναι κοντά τα δυο κινητά, αν πάρει και το δικό μας λέτε να είναι το ίδιο καλό,όπως αναφέρει και το παληκάρι;

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Εδώ πεταει το nexus με ics, το διπυρηνο atrix με διπλάσια RAM θα μας προβληματισει? Το θεμα ειναι οτι αργει...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ FIRMWARES ΣΕ ΜΟΡΦΗ .sbf

http://www.filefactory.com/f/89f588286a560e39/

 

Θέλει υπομονή αλλά...που θα πάει...θα κατέβει! :lol:

 

ήθελα να κάνω μία ερώτηση για τα εργοστασιακά firmwares. θα διαλέξω σύμφωνα με τον πάροχο (vodafone) που έχω ή με κάποιο άλλο κριτήριο; έχω cm7 και δεν έχω webtop.έβαλα σήμερα το κινητό σε ένα lapdock και υπολειτουργούσε. έχετε κάτι υπ όψιν σας ; για να γυρίσω στην stock με τα sbf τι ακριβώς πρέπει να κάνω; είναι το ίδιο εύκολο φλασαρισμα όπως κάνω με τις custom roms; Επίσης πάω απ το cwm να κάνω restore και μου βγάζει "E:Can't mount /sdcard" . απ το rom manager όταν είναι ανοιχτό το κινητό αν πάω να κάνω restore γίνεται...

Edited by manolitos123
προσθήκη ερώτησης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...