Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον Κέρβερο αν γνωρίζει κάποιος.

 

Αν στην συσκευή που θέλω να εντοπίσω έχω κλειστά τα δεδομένα, κατάλαβα οτι μπορούν να ενεργοποιηθούν στέλνοντας ένα γραπτό μήνυμα. Αν θέλω να κάνω εντοπισμό της συσκευής αλλα έχω κλειστό το gps πώς γίνεται να ανοίξει; Απο την εφαρμογή που προσπάθησα μεσω τον υπολογιστή μου έβγαλε μήνυμα οτι είναι αδύνατο επειδή είναι απενεργοποιημένη η τοποθεσία.

 

Απο κατανάλωση μπαταρίας και RAM πώς πάει; Έχω ένα ΝΟΚΙΑ 8, πιστέυετε θα έχω θέμα με καταναλώσεις κλπ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus
  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά..ελπίζω να είστε όλοι.καλα. θέλω να με βοηθήσετε να καταλάβω τι να κάνω. Θέλω επίσης τη γνώμη σας..θέλω antivirus για το κινητό μου με αγορά και όχι δωρεάν..ποιο είναι το καλύτερο με πολλές δυνατότητες να χει το antivirus για αγορά..τη γνώμη σας παρακαλώ..και πάλι ευχαριστώ.. περιμένω νέα σας..ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, MIXALIS 1988 said:

Καλησπέρα παιδιά..ελπίζω να είστε όλοι.καλα. θέλω να με βοηθήσετε να καταλάβω τι να κάνω. Θέλω επίσης τη γνώμη σας..θέλω antivirus για το κινητό μου με αγορά και όχι δωρεάν..ποιο είναι το καλύτερο με πολλές δυνατότητες να χει το antivirus για αγορά..τη γνώμη σας παρακαλώ..και πάλι ευχαριστώ.. περιμένω νέα σας..ευχαριστώ 

Δε χρειάζεται antivirus η συσκευή σου και γενικότερα οι συσκευές αυτού του είδους. Μη βαραίνεις τη συσκευή με άχρηστα προγράμματα που τρέχουν μονίμως στο background. Θα έχει αρνητικές επιπτώσεις, τόσο στις επιδόσεις, όσο και στην αυτονομία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, MIXALIS 1988 said:

Καλησπέρα παιδιά..ελπίζω να είστε όλοι.καλα. θέλω να με βοηθήσετε να καταλάβω τι να κάνω. Θέλω επίσης τη γνώμη σας..θέλω antivirus για το κινητό μου με αγορά και όχι δωρεάν..ποιο είναι το καλύτερο με πολλές δυνατότητες να χει το antivirus για αγορά..τη γνώμη σας παρακαλώ..και πάλι ευχαριστώ.. περιμένω νέα σας..ευχαριστώ 

https://www.av-test.org/en/antivirus/mobile-devices/

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εσείς που λέτε ότι δεν χρειάζεται antivirus στο κινητό, πως γίνεται πριν μέρες να λάβω στο Messenger από φίλο στο φβ ένα μήνυμα τύπου "άνοιξε το βίντεο, είσαι κι εσύ μέσα" και κόλλησαν και άλλοι τον ιό και τον έστελναν σε άλλους (και ο φίλος έτσι την έπαθε), ενώ σε εμένα δεν άφησε το κινητό με AV να το ανοίξω;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, D_G said:

Όλοι εσείς που λέτε ότι δεν χρειάζεται antivirus στο κινητό, πως γίνεται πριν μέρες να λάβω στο Messenger από φίλο στο φβ ένα μήνυμα τύπου "άνοιξε το βίντεο, είσαι κι εσύ μέσα" και κόλλησαν και άλλοι τον ιό και τον έστελναν σε άλλους (και ο φίλος έτσι την έπαθε), ενώ σε εμένα δεν άφησε το κινητό με AV να το ανοίξω;

Τι ιό κόλλησε το android του φίλου σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@ D_G 

Δεν επέλεξαν να ανοίξουν το βίντεο;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λειτουργικα χρειαζονται AV αλλα στο Android τα AV που υπαρχουν ΔΕΝ κανουν τιποτα γιατι δεν μπορουν να κανουν κατι. Το μονο που κανουν ειναι να blockαρουν κλησεις, να κανουν απεγκατασταση εφαρμογων και να scanαρουν εφαρμογες που εχεις ηδη εγκαταστησει, στην ουσια πρωτα θα κολλησεις και μετα θα σε ειδοποιησουν (αν τα καταφερουν) οτι εχεις κολλησει.

Ο λογος που δεν μπορουν να κανουν κατι τα AV ειναι γιατι δεν μπορουν να εχουν πληρη προσβαση στο συστημα. Αν ο OEM εχει καποια προστασια τοτε καλως αλλιως μην ασχολησε με αχρηστες εφαρμογες που απλα υποσχονται.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς αδιάφορα και άχρηστα τα antivirus σε όλα τα λειτουργικά συστήματα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Περιμένουμε κάποιες διευκρινίσεις από τον φίλο @D_G σχετικά με το post του αλλά δεν έχει απαντήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ιό κόλλησε (αν και σήμερα λέγονται κακόβουλα προγράμματα), έστειλε μηνύματα να μην το ανοίξουμε γιατί έχει ιό, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να μην υπάρχουν κακόβουλα προγράμματα στο ίντερνετ, ακόμα και στα κινητά και ας είναι πιο δύσκολο.

Διαβάζοντας σε sites βλέπουμε ότι η ίδια η google δεν μπορεί να ελέγχει παντα τις εφαρμογές της και αρκετές φορές υπάρχουν κακόβουλες μέσα στο store.

Μία πρόχειρη πρόσφατη αναζήτηση που διάβασα τώρα

https://iguru.gr/prosochi-sto-neo-kakovoulo-logismiko-sto-android-pou-parousiazetai-enimerosi-systimatos/

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν κίνδυνοι στο ίντερνετ σε όποιο λειτουργικό, λιγότεροι βέβαια στα κινητά, αλλά πιστεύω υπαρκτοί.

Καλή χρονιά σε όλους και όλες!

Edited by D_G
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οκ, αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από ότι έγραψες πριν… ότι φίλος σου κόλλησε ιό και τον έστειλε σε άλλους και οι άλλοι κόλλησαν εκτός από σένα που είχες antivirus το οποίο σου έσωσε τη συσκευή.

Τελος πάντων, όλοι τις εμπειριες και τις γνώσεις μας παραθέτουμε, ο κόσμος διαβάζει και κρίνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...