Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι δεν κατεβαζω τιποτα αλλα μου φαινεται περιεργο να μην βρισκουν τιποτα τα antivirus

Μα δεν είναι ιος φίλε, διαφημιστικό μήνυμα είναι.

Αν έχει o browser pop up blocker ενεργοποίησε το.

Αλλιώς δοκίμασε αν έχεις ροοτ με adaway.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει να γεμίζει ο τόπος με αυτήν την ηλίθια διαφήμιση (αθλητικά, ειδησεογραφικά, τεχνολογικά site).
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

παιδια το chrome στο κινητο πως κανει adaway?

 

Δεν κανει με addon,πρεπει να κατεβασεις την εφαρμογη adaway.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν κατεβαζω τιποτα αλλα μου φαινεται περιεργο να μην βρισκουν τιποτα τα antivirus

 

Μα δεν είναι ιός!!!!Τι απο το παραπλανητικά που έγραψα δεν έγινε κατανοητό; :lol:

Link to comment
Share on other sites

πηγα να μπω στο gamato για να δω μια σειρα και φοβηθηκα αρκετα και βγηκα γιατι μου πεταγε κατι μηνυματα σαν ιους...ειναι ανησυχητικα? δεν εχω antivirus
Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα σε κινητό γνωστού μου. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω γιατί έφυγε μετά. Ίσως το κοιτάξω ξανά τις επόμενες μέρες.

Του έβγαζε μηνύματα για ιούς την ώρα που έψαχνε κάτι στο google. Αλλά το κακό ήταν ότι δεν μπορούσες να ξεκολλήσεις από εκείνη τη σελίδα με τίποτα. Πάταγα "πίσω" και με πήγαινε σε νέο μήνυμα για ιούς κτλ. με αποτέλεσμα ο άνθρωπος να μην μπορεί να ψάξει τίποτα στο ίντερνετ.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

και μετα σου λενε δε μπορεις να κολλησεις ιο...να ξαναμπαινω σε αυτες τις σελιδες ή οχι?

 

 

τελικα μπηκα απο αλλο browser και φαινεται να μην εχει θεμα

Edited by jayjay5432
Link to comment
Share on other sites

και μετα σου λενε δε μπορεις να κολλησεις ιο...να ξαναμπαινω σε αυτες τις σελιδες ή οχι?

 

 

τελικα μπηκα απο αλλο browser και φαινεται να μην εχει θεμα

Ελληνικά καταλαβαίνουμε;

Έχει γραφτεί μερικά ποστ πιο πάνω, ότι αυτά τα μηνύματα είναι διαφημιστικά και όχι ιοι.

 

Αν δεν σας νοιάζει η σωστή πληροφόρηση, τότε τι μπαίνετε στο φόρουμ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά καταλαβαίνουμε;

Έχει γραφτεί μερικά ποστ πιο πάνω, ότι αυτά τα μηνύματα είναι διαφημιστικά και όχι ιοι.

 

Αν δεν σας νοιάζει η σωστή πληροφόρηση, τότε τι μπαίνετε στο φόρουμ;

 

 

junglist όσες φορές και να το γράψεις κάθε μέρα θα υπάρχουν και άλλοι με αυτή την ερώτηση γιατί πολύ απλά βαριούντε να πάνε 5-10 σελίδες πίσω να δουν πόσες φορές έχει απαντηθεί

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι διαφημίσεις, αλλά από τη στιγμή που πετάγονται μπροστά σου χωρίς να μπορείς να τις διώξεις για να κάνεις τη δουλειά σου, τότε μπορώ να τις χαρακτηρίσω ιούς που απλά ενοχλούν. Αν όμως λόγω απειρίας - και για να καταφέρει να κάνει τη δουλειά του - κάποιος πατήσει πάνω στο "Εγκαταστήστε το..." και εγκαταστήσει μια εφαρμογή μη ελεγμένη - μιας και θα είναι εκτός Play Store - δεν είναι καθόλου απίθανο αυτή η εφαρμογή να είναι κακόβουλη. Ακόμα κι αν δεν της επιτρέπει το λειτουργικό να κάνει κάποια κακόβουλα πράγματα, μπορεί να παραπλανήσει τον χρήστη (phishing) και να του υποκλέψει πληροφορίες.

Είναι λάθος το σκεπτικό μου;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι διαφημίσεις, αλλά από τη στιγμή που πετάγονται μπροστά σου χωρίς να μπορείς να τις διώξεις για να κάνεις τη δουλειά σου, τότε μπορώ να τις χαρακτηρίσω ιούς που απλά ενοχλούν. Αν όμως λόγω απειρίας - και για να καταφέρει να κάνει τη δουλειά του - κάποιος πατήσει πάνω στο "Εγκαταστήστε το..." και εγκαταστήσει μια εφαρμογή μη ελεγμένη - μιας και θα είναι εκτός Play Store - δεν είναι καθόλου απίθανο αυτή η εφαρμογή να είναι κακόβουλη. Ακόμα κι αν δεν της επιτρέπει το λειτουργικό να κάνει κάποια κακόβουλα πράγματα, μπορεί να παραπλανήσει τον χρήστη (phishing) και να του υποκλέψει πληροφορίες.

Είναι λάθος το σκεπτικό μου;

Πρεπει να ενεργοποιησεις την επιλογή των άγνωστων πηγων στις ρυθμίσεις και να Αγνοησεις το προειδοποιητικο μηνυμα για να εγκαταστησεις εφαρμογή εκτος Playstore. Ε αν ο αλλος παταει και εκει οτι να ναι χωρις να διαβαζει, ας αφησει το smartphone η ας αλλαξει νοοτροπια.

Οσο αφορα το phishing μεσω καποιας σελιδας, ισχύει οτι και στους υπολογιστες. εχεις τη προστασια του Chrome και αμα δεν εχεις δουλεμενο ματι κτλ ενισχύεις το συγκεκριμένο τομεα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο που ισως θελει καποια προσοχή ειναι οι εφαρμογές που ειναι παιχνιδια απο το Playstore η γενικά fancy εφαρμογές για gifακια κτλ, οπου ειναι η κατηγορία στην οποια στατιστικά υπάρχουν καποιες μικρες πιθανοτητες να υπαρχει γνωστο παιχνιδι με malware μεσα. και παλι, υπαρχουν μηχανισμοι κτλ αν εγκαταστησεις μια τετοια, και υπάρχει και το μυαλο του χρήστη, απλως το αναφέρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αμα θέλετε μια αναλυτική αναφορά των μηχανισμών για κακοβουλες εφαρμογές στο Android, χωρις καν την ύπαρξη Antivirus, μπορω να σας τα γραψω, οσοι ειστε δυσπιστοι :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα προγράμματα Cerberus,prey κλπ για εντοπισμού χαμένου κινητού δουλεύουν;; χωρίς WiFi αλλά με data ανοιχτά και GPS ενα ταμπλετ Asus και ενα κινητό Huawei με την καμία δεν τα εντοπίζει ακόμα και σε εντελώς ανοιχτό χώρο!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα προγράμματα Cerberus,prey κλπ για εντοπισμού χαμένου κινητού δουλεύουν;; χωρίς WiFi αλλά με data ανοιχτά και GPS ενα ταμπλετ Asus και ενα κινητό Huawei με την καμία δεν τα εντοπίζει ακόμα και σε εντελώς ανοιχτό χώρο!

 

Για το prey δεν ξέρω, αλλά το κινητό μου καθώς και κάποια παλία που τον έχω εγκατεστημένο, μια χαρά τα εντοπίζει ο κέρβερος χωρίς το wifi.

Εννοείται ότι data και gps είναι ανοιχτά και ότι ο κέρβερος είναι εφαρμογή συστήματος και διαχειριστής της συσκευής...

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα προγράμματα Cerberus,prey κλπ για εντοπισμού χαμένου κινητού δουλεύουν;; χωρίς WiFi αλλά με data ανοιχτά και GPS ενα ταμπλετ Asus και ενα κινητό Huawei με την καμία δεν τα εντοπίζει ακόμα και σε εντελώς ανοιχτό χώρο!

Το έχεις ρωτήσει και άλλες πόσες φορές στο θέμα των εφαρμογών και σου έχουμε απαντήσει ξανά ότι μια χαρά βρίσκει το Cerberus άλλες συσκευές με data.

 

Κάτι δεν έχεις σεταρει σωστά ή δεν δουλεύει στις συσκευές που λες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ρωτήσει και άλλες πόσες φορές στο θέμα των εφαρμογών και σου έχουμε απαντήσει ξανά ότι μια χαρά βρίσκει το Cerberus άλλες συσκευές με data.

 

Κάτι δεν έχεις σεταρει σωστά ή δεν δουλεύει στις συσκευές που λες.

 

Για το prey δεν ξέρω, αλλά το κινητό μου καθώς και κάποια παλία που τον έχω εγκατεστημένο, μια χαρά τα εντοπίζει ο κέρβερος χωρίς το wifi.

Εννοείται ότι data και gps είναι ανοιχτά και ότι ο κέρβερος είναι εφαρμογή συστήματος και διαχειριστής της συσκευής...

από αυτά που λέτε το μόνο που δεν έχω/ μπορώ να κάνω είναι να την κάνω εφαρμογή συστήματος γιατί δεν είμαι ρουτ.λέτε αυτό να φταίει; Κατά τα άλλα και δεδομένα(2g όμως) και GPS είναι πάντα ανοιχτά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, αποτι ειδα οι περισσοτεροι ειναι κατα των antivarius γενικα και στα pc, οτι δεν χρειαζονται και οτι τελικα δεν προστατευουν. Να ρωτησω ,εγω εχω στο pc αλλα εχει τυχει να κολλησω κατι ,ψαχνοντας πχ για καμια ταινια να δω και γενικα απο διαφορα sites, το οποιο δεν το εβρισκε το antivarius για να το βγαλει και αυτο που εκανε ηταν να με πεταει,redirect,σε αλλες σελιδες οταν πατουσα για να συνδεθω πχ στο φβ,η πατωντας αναζητηση στο myphone κτλ.Εκανα διαφορα,αλλες φορες απεγκατασταση και επανεγκατασταση του chrome, αλλες επαναφορα συστηματος, η ακομα και φορματ για να μπορεσω να το βγαλω.Εχω και το malwarebytes, αλλα δεν με εσωνε παντα.

Εχει τυχει σε καποιον? και τι κανεις για να βγαλεις αυτην την μ''''κια?

CUBOT H1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, αποτι ειδα οι περισσοτεροι ειναι κατα των antivarius γενικα και στα pc, οτι δεν χρειαζονται και οτι τελικα δεν προστατευουν. Να ρωτησω ,εγω εχω στο pc αλλα εχει τυχει να κολλησω κατι ,ψαχνοντας πχ για καμια ταινια να δω και γενικα απο διαφορα sites, το οποιο δεν το εβρισκε το antivarius για να το βγαλει και αυτο που εκανε ηταν να με πεταει,redirect,σε αλλες σελιδες οταν πατουσα για να συνδεθω πχ στο φβ,η πατωντας αναζητηση στο myphone κτλ.Εκανα διαφορα,αλλες φορες απεγκατασταση και επανεγκατασταση του chrome, αλλες επαναφορα συστηματος, η ακομα και φορματ για να μπορεσω να το βγαλω.Εχω και το malwarebytes, αλλα δεν με εσωνε παντα.

Εχει τυχει σε καποιον? και τι κανεις για να βγαλεις αυτην την μ''''κια?

Καταρχήν εδώ μιλάμε για antivirus σε μηχανήματα με λειτουργικο Android, smartphone ή tablet. Δεν έχει καμία σχέση η συζήτηση με antivirus σε pc. Αν και off topic, σε Pc με Windows ειδικά είναι καλό να έχεις antivirus. Εννοείται ότι σχεδόν όλοι μας έχουμε κολλήσει κάποια στιγμή κάποιον ιό. Αν δεν το βρίσκει το antivirus το φορματ είναι η καλύτερη λύση. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα καλό antivirus και να προσέχεις γενικά τις ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, αποτι ειδα οι περισσοτεροι ειναι κατα των antivarius γενικα και στα pc, οτι δεν χρειαζονται και οτι τελικα δεν προστατευουν. Να ρωτησω ,εγω εχω στο pc αλλα εχει τυχει να κολλησω κατι ,ψαχνοντας πχ για καμια ταινια να δω και γενικα απο διαφορα sites, το οποιο δεν το εβρισκε το antivarius για να το βγαλει και αυτο που εκανε ηταν να με πεταει,redirect,σε αλλες σελιδες οταν πατουσα για να συνδεθω πχ στο φβ,η πατωντας αναζητηση στο myphone κτλ.Εκανα διαφορα,αλλες φορες απεγκατασταση και επανεγκατασταση του chrome, αλλες επαναφορα συστηματος, η ακομα και φορματ για να μπορεσω να το βγαλω.Εχω και το malwarebytes, αλλα δεν με εσωνε παντα.

Εχει τυχει σε καποιον? και τι κανεις για να βγαλεις αυτην την μ''''κια?

 

Aυτά παθαίνεις όταν πατας ΟΚ σε ότι σου πετάει.Και για όνομα του Θεού!!!Antivirus είναι το σωστό!!!Οχι antivarius!!!!!!!:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Aυτά παθαίνεις όταν πατας ΟΚ σε ότι σου πετάει.Και για όνομα του Θεού!!!Antivirus είναι το σωστό!!!Οχι antivarius!!!!!!!:p:lol:

 

λογω κεκτημενης ταχυτητας..ειναι και περασμενη η ωρα

CUBOT H1
Link to comment
Share on other sites

Aυτά παθαίνεις όταν πατας ΟΚ σε ότι σου πετάει.Και για όνομα του Θεού!!!Antivirus είναι το σωστό!!!Οχι antivarius!!!!!!!:p:lol:

 

Αυτο λεγεται spyware και δεν εχει να κανει με το αν εχεις καλο antivirus. Βαλε εναν καλο adblocker και θα γλυτωσεις απο τα redirects.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε off-topic με τα antivirus για PC παίδες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα redirect έχει καταντήσει σπαστικό. Και το δεν μου το κάνει δε όλα τα site και όχι πάντα στα site που μπαίνω (πχ 9gag).
Link to comment
Share on other sites

αφου ειμαι off topic ας σβηστει το ποστ, παρασυρθηκα γιατι στην αρχη του θεματος αναφερονται πολλοι και στα pc :)
CUBOT H1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...