Jump to content

Μήπως μπερδέψαμε τους ρόλους λίγο?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι...δεν σκεφτομαστε τιποτα...και εγω αμα ειχα λεφτα θα εδινα για κινητο αλλα δεν εχω τι να κανουμε...υπαρχουν και ωραια κινητα με 300 ευρω...και με 200...αν ειχαμε μεινει στην εποχη των παλαιων νοκια θα ειμασταν ευχαριστημενοι...κοιταξτε το νοκια που εβαλα πιο πανω και συγκρινετε το σε σχεση με το desire και τα αλλα...η μικρη οθονουλα εγινε τεραστια

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστευω οτι o κυριος παραγοντας που εφερε τα κινητα εκει που ειναι τωρα ειναι δυο: Το 'ιντερνετ' και τα ημιμαθη τρεντοπουλα.

 

Αντε τα κινητα αρχικα ειχαν μια οθονη για βλεπεις τι παιρνεις τηλεφωνο, δεκτον.

 

Μετα το φυσικο ηταν η οθονη να γινει εγχρωμη, ως το πιο ευκολο και viable χαρακτηριστκο που θα μπορουσε να εξελιχθει. Ουαου big deal, κερδισαμε τιποτα? Εγινε η ζωη μας πιο ευκολη μηπως? Οχι.

Σιγουρα θα μπορουσε να αναπτυχθει καποιο αλλο χαρακτηριστικο, οπως η αναπαραγωγη mp3. Κατι ειχε γινει με το nokia 5510 και το siemens sl45, αλλα τοτε οι υπολογιστες δεν ηταν τοσο διαδεδομενοι, τα ατομα που ηξεραν 2-3 πραγματα ακομα λιγοτερο, και το ιντερνετ ανυπαρκτο και πανακριβο. Οποτε το mp3 δεν εζησε, αφου δεν ειχε την 'υποδομη'. Η οθονη ομως ηταν κατι αμεσα αντιληπτο, και ΝΕΟ!

 

Και ετσι ζγα-ζγα εγινε το πρωτο μπαμ με της καμερες (και μην ξεχνατε επισης τα trend της εποχης, πολυφωνικους ηχους, MMS, βιντεο στα high end, vodafone live κτλ). Αυτοματα το κινητο εγινε 100 φορες πιο cool. SMS και φιδακι εχουν ολοι, αλλα αυτα? Ετσι ετρεξαν ολα τα παιδακια να παρουν κινητο. 1-0.

 

Και ετσι μειναμε στασιμοι πρακτικα, πανω στο ΤΙ μπορουσαν να κανουν τα κινητα. Οχι αν το σκεφτειτε, απο το '0 στην καμερα' και απο το 'ασπρομαυρο στην εγχρωμη' ειναι μια ΣΟΒΑΡΗ αλλαγη, αλλα απο την καμερα 1mpixel στην 5 οχι. Ουτε απο την οθονη 176*208 στην 320*240. Οχι οτι δεν ειναι σημαντικα, αλλα ειναι η ΙΔΙΑ τεχνολογια υλοποιημενη καλυτερα.

 

Και ετσι ενω οι εταιριες μαλωναν πανω στο ποια εχει την καλυτερη καμερα, κατι αλλο αναπτυσσοταν, και δεν ηταν τιποτα αλλο απο το πολυ γνωστο μας adsl.

Ετσι σιγα σιγα, εμαθε ο κοσμος το ιντερνετ.

Και τα παιδακια που κοροϊδευαν τα αλλα παιδακια που εμπαιναν στο ιντερνετ απο το νετ καφε, ειδαν το ιντερνετ, και ειδαν οτι ειναι καλο, και εχει πλακα. Ετσι κολλησαν. 2-0.

 

Μαζι με το ιντερνετ ομως, ηρθε και το wifi.

Και ποιος ειχε αλλος wifi? Μερικα κινητα.

Παλια τεχνολογια αλλωστε.. οπου πριν τα κινητα υπηρχαν τα pdas και τα communicators οπου οι χρηστες επαιζαν με καρτες SDIO wifi για να μπαινουν... αλλα οποιος ειχε κατι τοσο εξελιγμενο τοτε ηταν ή επαγγελματιας ή δακτυλοδεικτουμενος wannabe geek.

 

Καλο το ιντερνετ λοιπον, αλλα οχι και τοσο ζωτικο ωστε να θες να το κουβαλας μαζι σου.

 

Επειτα ομως, ηρθαν τα τρεντοsites τυπου myspace (οκ αυτο ειναι πλεον πιο σοβαρο), hi5 και λοιπα. Τα τρεντοπουλακια το ειδαν, και ετρεξαν να μοστραρουν τις φατσουλες τους με φωτο υψηλης αντιθεσης τραβηγμενες στον καθρεπτη της τουαλετας. Το internet αρχισε να γινεται εθισμος, απαραιτητο.

Παραλληλα, εξελισσοταν, γινοταν πιο γρηγορο, μπηκε σε περισσοτερα σπιτια.

Μαζι του και τα κινητα. Απεκτησαν μεγαλυτερες οθονες, gps, mp3, γρηγορους επεξεργαστες, εγιναν σχεδον ολα 'εξυπνα' και μπορουσαν να μπουν στο ιντερνετ.

 

Χμ.. κοινο σημειο... λες?

Και ενω αυτα τα χαζο site εχασαν την δημοτικοτητα τους και ξεκινησαν τα ποιο 'ωριμα' 'facebook' και 'tweeter' και δεν ξερω και γω τι, τσουπ! Βγαζει ο αρχων steve jobs (που ειτε σας αρεσει ειτε οχι ειναι ΜΑΣΤΕΡ του μαρκετινγκ), και πλασαρει το iphone. Μπαινει στο ιντερνετ, ειναι απλο, ε, δωσε και το hype της εταιριας γενικοτερα

να τα μας... Ποταμακι οι πωλησεις.

 

Οποτε: παιδακια που εχουν εθιστει στην μοστρα και στο ιντερνετ + ευρυζωνικα δυκτια και 3G + uber popular sites + τετοια συσκευη = $$$$ 3-0

 

Μην χασουν και οι αλλες εταιριας μεριδιο απο την πιτα, ε να, καταντησαμε με oversized, overengineered συσκευες που (τουλαχιστον εδω) πλασαρονται στις διαφημησεις οτι ειναι ιδανικες για να μην χανεις το 'φειςμπουκ'.

Οτι μας αξιζει περνουμε. Αυτο καταλαβα.

 

Προσωπικα τηλεφωνο να παιρνει το κινητο μου και κανα sms. Απο κει και περα....

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα. Ενα εχω να πω μονο. Πριν κατι χρονια-εποχες υπηρχαν 2 κινητα απο διαφορετικες εταιριες που ειχαν τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα. Βεβαιως ομως το νοκια της πρωτης εταιριας ηταν πολυ πιο ακριβο απο το δευτερο, κυριως επειδη μαλλον η εταιρια του εδωσε λιγο παραπανω στυλ (και καλα εκανε). Ολοι επερναν το νοκια παντως και ας υπηρχαν συσκευες με ιδια χαρακτηριστικα και λειτουργειες και φτηνοτερα. Πιστευω γινοταν αυτο επειδη η χρηστες δεν ειμασταν ψαγμενοι τοτε, και δεν υπηρχε και ανταγωνιστικοτερη διαφημιση περαν της νοκια. Κ οταν δεν ξερεις οτι κατι το βρισκεις φτηνοτερο.. το αγοραζεις ακριβοτερο(θυμα:p)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξη οι περισσότεροι έχετε ένα point. Κάτι που δεν Θίξατε όμως είναι ότι το smartphone Μπορεί να είναι και hobby (ακριβό). Δηλαδή είναι καλύτερα να τα τρώω στα μπουζούκια ή στους καφέδες (εντάξη δεν είπαμε να μην βγαίνουμε από το σπίτι) στα καζίνο ή στα ακριβά ρούχα λέμε τώρα, παρά να τα δίνω για ένα ακριβό κινητό?

 

Όχι δεν μου χρειάζεται μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό, αλλά προτιμώ να έχω κινητό των 600ε κάθε χρόνο (γιατί μου αρέσει ρε παιδί μου, όχι για να το δείχνω ούτε γιατί θα πεθάνω χωρίς αυτό) παρά να πάω και να αφήνω 200-300 στα μπουζούκια ή 100-150 για ένα παντελόνι πχ.

 

Αλλά στην τελική, ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη οι περισσότεροι έχετε ένα point. Κάτι που δεν Θίξατε όμως είναι ότι το smartphone Μπορεί να είναι και hobby (ακριβό). Δηλαδή είναι καλύτερα να τα τρώω στα μπουζούκια ή στους καφέδες (εντάξη δεν είπαμε να μην βγαίνουμε από το σπίτι) στα καζίνο ή στα ακριβά ρούχα λέμε τώρα, παρά να τα δίνω για ένα ακριβό κινητό?

 

Όχι δεν μου χρειάζεται μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό, αλλά προτιμώ να έχω κινητό των 600ε κάθε χρόνο (γιατί μου αρέσει ρε παιδί μου, όχι για να το δείχνω ούτε γιατί θα πεθάνω χωρίς αυτό) παρά να πάω και να αφήνω 200-300 στα μπουζούκια ή 100-150 για ένα παντελόνι πχ.

 

Αλλά στην τελική, ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.

 

Ακριβώς όπως το είπες φίλε μου. Hobby. Απλά μερικοί δεν το καταλαβαίνουν, λένε "ε τον λαλάκα, έδωσε 600 ευρώ για ένα κινητό". Κάτσε ρε αδερφέ, εσύ προτιμάς να τα δίνεις στα μπουζούκια, στα ρούχα, στις γκόμενες και δεν ξερω'γω που, εγώ γουσταρω τα gadgets και συγκεκριμένα τα κινητά. Που στην τελική, το ακριβό ρούχο / ρολόι / παπούτσι είναι για μόστρα και τίποτε παραπάνω, ενώ ένα κινητο (εκτός από μόστρα) προσφέρει και ένα-δύο-πέντε πράγματα που μπορεί να χρησιμοποιείσεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπες φίλε μου. Hobby. Απλά μερικοί δεν το καταλαβαίνουν, λένε "ε τον λαλάκα, έδωσε 600 ευρώ για ένα κινητό". Κάτσε ρε αδερφέ, εσύ προτιμάς να τα δίνεις στα μπουζούκια, στα ρούχα, στις γκόμενες και δεν ξερω'γω που, εγώ γουσταρω τα gadgets και συγκεκριμένα τα κινητά. Που στην τελική, το ακριβό ρούχο / ρολόι / παπούτσι είναι για μόστρα και τίποτε παραπάνω, ενώ ένα κινητο (εκτός από μόστρα) προσφέρει και ένα-δύο-πέντε πράγματα που μπορεί να χρησιμοποιείσεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

εσυ ομως ξερεις να το χρησιμοποιησεις στο επακρο.

 

εμεις μιλαγαμε για ατομα που ουτε στο βιβλιαρακι δεν σκεφτονται να ψαξουν σε περιπτωσεις που δεν μπορουν απλα να αλλαξουν την ωρα,

 

αλλα...το 600αρι , 600αρι!!

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

εσυ ομως ξερεις να το χρησιμοποιησεις στο επακρο.

 

εμεις μιλαγαμε για ατομα που ουτε στο βιβλιαρακι δεν σκεφτονται να ψαξουν σε περιπτωσεις που δεν μπορουν απλα να αλλαξουν την ωρα,

 

αλλα...το 600αρι , 600αρι!!

 

Ναι. Σε αυτό έχεις δίκαιο. Αλλά για να δίνουν ρε συ τόσα χρήματα για κάτι που δεν ξέρουν να το χρσιμοποιήσουν, σημαίνει πως τους περισεύουν. Δεν νομίζω να ζορίζεται κάποιος για να αγοράσει μια συσκευή των 600 ευρώ ενώ δεν θα την χρησιμοποιήσει πέρα απο τηλεφωνικές κλήσεις και sms.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σε αυτό έχεις δίκαιο. Αλλά για να δίνουν ρε συ τόσα χρήματα για κάτι που δεν ξέρουν να το χρσιμοποιήσουν, σημαίνει πως τους περισεύουν. Δεν νομίζω να ζορίζεται κάποιος για να αγοράσει μια συσκευή των 600 ευρώ ενώ δεν θα την χρησιμοποιήσει πέρα απο τηλεφωνικές κλήσεις και sms.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ε... καλα τωρα... Ελλαδα ζουμε.

 

και βαζω πρωτο απο ολους εμενα οταν σπουδαστης ακομα (χωρις φραγκο) εδωσα ολες μου τις οικονομιες για να παρω το 2005 το P910:O:O

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

ε... καλα τωρα... Ελλαδα ζουμε.

 

και βαζω πρωτο απο ολους εμενα οταν σπουδαστης ακομα (χωρις φραγκο) εδωσα ολες μου τις οικονομιες για να παρω το 2005 το P910:O:O

 

Ναι αλλά την αξιοποίησες στο έπακρο (πιστεύω). Άμα δεν είχες

Ιδέα απο κινητά κτλ. δεν νομίζω να την αγόραζες δίνοντας όλες σου τις οικονομίες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τι ζόρι τραβάτε πως θα ξοδέψει τα χρήματα του ο άλλος;

Θελετε να καταγγείλετε τον καταναλώτικό τρόπο ζωής;Μπορείτε να πάτε στο http://www.kke.gr και να βρείτε και άλλους υποστηρικτές και να γίνετε περισσότεροι.

Είμαστε σε μια ελεύθερη οικονομία,που ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πραγματοποιεί τις αγορές του,σύμφωνα με τις ανάγκες του,την οικονομική του κατάσταση ή την ματαιοδοξία του.Σιγά μην πρέπει να δώσει και εξηγήσεις στον καθένα γιατί πήρε το ένα και όχι το άλλο το φθηνότερο.Εγώ βρίσκω ότι το όλο θέμα εμπεριέχει ψήγματα ζήλιας μικρού παιδιού που θέλει αυτό που έχει το άλλο παιδάκι αλλά δεν μπορεί να του το πάρει ο πατέρας του

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

σιγα χαλαρωσε.

μιλαμε, δεν κανουμε δικαστηριο.

 

Κι όμως έχει δίκαιο o φίλος από πάνω. Για ποιόν λόγο θα έπρεπε να κατηγορούμε και να σχολιάζουμε αρνητικά κάποιον που αγοράζει ένα ακριβό κινητό μόνο για να πουλάει μούρη? Το ίδιο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα, με τα ρούχα, με τα γυαλιά, με τα ρολόγια και γενικα με οτιδήποτε. Έχεις λεφτά? Μαγκιά σου, πάς και αγοράζεις ό,τι θες, και τα ξοδεύεις όπως θες. Απαγορεύεται να αγοράσεις ακριβό κινητό επειδή δεν ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις? Άλωστε, ο καθένας αγόρασε το κινητό που αγόρασε για κάποιον λόγο. Ε, υπάρχουν και κάποιοι που το αγόρασαν για να πουλάν μούρη...

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναθεωρήσουμε απόψεις ούτε τώρα που η οικονομική κρίση είναι εντονότερη από ποτέ,δε θα αναθεωρήσουμε ποτέ...

 

Είχα και έχω την τρέλα με τα γκατζετάκια και την τεχνολογία αλλά, πρώτον έμαθα να ιεραρχώ τις ανάγκες μου και να μην κάνω άσκοπες αγορές και, δεύτερον, ορισμένες φορές όλα αυτά μου φαίνονται υπερβολικά...Δεν ξέρω,ίσως είμαι πολύ σκεπτικιστής και οπισθοδρομικός.Για παράδειγμα,πιο πολύ γούσταρα όταν είχα το 6510 και το RAZR V3 παρά τώρα που έχω ένα δυνατό Android κινητό.Ίσως βέβαια να δίνω μεγαλύτερη σημασία στην εμφάνιση και στην ποιότητα κατασκευής;Δεν ξέρω και δεν είναι αυτό το θέμα μας. :p

 

Πάντως,θα μπορούσε κάποιος να πει πως η ζωή είναι μικρή και ο καθένας έχει τα πάθη του και θέλει να τα απολαύσει.Μερικών το πάθος είναι η τεχνολογία και δε μπορούμε να τους το στερήσουμε ούτε να το κατακρίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναθεωρήσουμε απόψεις ούτε τώρα που η οικονομική κρίση είναι εντονότερη από ποτέ,δε θα αναθεωρήσουμε ποτέ...

 

Είχα και έχω την τρέλα με τα γκατζετάκια και την τεχνολογία αλλά, πρώτον έμαθα να ιεραρχώ τις ανάγκες μου και να μην κάνω άσκοπες αγορές και, δεύτερον, ορισμένες φορές όλα αυτά μου φαίνονται υπερβολικά...Δεν ξέρω,ίσως είμαι πολύ σκεπτικιστής και οπισθοδρομικός.Για παράδειγμα,πιο πολύ γούσταρα όταν είχα το 6510 και το RAZR V3 παρά τώρα που έχω ένα δυνατό Android κινητό.Ίσως βέβαια να δίνω μεγαλύτερη σημασία στην εμφάνιση και στην ποιότητα κατασκευής;Δεν ξέρω και δεν είναι αυτό το θέμα μας. :p

 

Πάντως,θα μπορούσε κάποιος να πει πως η ζωή είναι μικρή και ο καθένας έχει τα πάθη του και θέλει να τα απολαύσει.Μερικών το πάθος είναι η τεχνολογία και δε μπορούμε να τους το στερήσουμε ούτε να το κατακρίνουμε!

 

Κρίση; Δεν έχουν όλοι κρίση φίλε μου. Συμφωνώ ότι δεν είναι όλοι πλούσιοι, αλλά δεν είναι και τόσα πολλά λεφτά 600 ευρώ τον χρόνο αν το καλοσκεφτείς αμα αγοράζεις μια συσκευή κάθε χρόνο. Σκέψου λίγο πόσα λεφτά κοστίζουν τα τσιγάρα σε έναν που καπνίζει ένα πακέτο την μέρα. Πάνω απο 1000 ευρώ τξν χρόνο. Και μην μου πείς ότι καπνίζουν μόνο οι λεφτάδες.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειοψηφία έχει κρίση γιατί μειώθηκαν τα ενοίκια,μειώθηκαν οι μισθοί και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό τομέα,οπότε πλήττονται μεμιάς οι εισοδηματίες,οι δημόσιοι και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ,χωρίς να υπολογίζω το αυξημένο κόστος των αγαθών...

 

Στα άλλα έχεις δίκιο,είναι όπως είπαμε,οι προτεραιότητες του καθενός και οι εθισμοί.Άλλοι επιλέγουν να σπαταλήσουν τα λεφτά τους στον καπνό,άλλοι σε ένα ακριβό κινητό ή σε ένα ακριβό ρολόι.Έτσι είναι αυτά για αυτό και δεν κατακρίνω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα ξεφυγαμε απο το αρχικο ερωτημα που ηταν αν οντως χρειαζομαστε ολες αυτες τις δυνατοτητες που εχουν τα σημερινα κινητα.

Αναμφισβητητα ειναι χρησιμα.

Τα χρειαζομαστε ομως?

 

Προσωπικα πιστευω οτι δεν τιθεται θεμα αν τα χρειαζομαστε ή οχι, αλλα το αν ειμαστε διατεθειμενοι να ξοδευουμε +400 ευρω καθε φορα που αγοραζουμε κινητο για να κανουμε την ζωη μας λιγο πιο ευκολη.

Οποιος κρινει οτι ΝΑΙ ειναι τοσο σοβαρο γιαυτον (οποιαδηποτε λειτουργεια σοβαρη-μη σοβαρη, ειτε ειναι gps, ειτε ειναι internet ειτε ειναι email) τοτε τα δινει.

Οποιος οχι, παιρνει ενα κινητο πιο απλο.

 

Απο κει και περα, το haters gonna hate, το 'οσα δεν φτανει η αλεπου' κτλ, δεν πιστευω οτι ειναι θεμα κακιας αλλα

οτι μερικοι δεν μπορουν να κατανοησουν την 'σημαντικοτητα' που εχουν μερικα χαρακτηρηστικα για τους αλλους

 

πχ εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι να δωσει καποιος περισσοτερα λεφτα για να εχει facebook στην σχολη/σχολειο (ουτε καν πρακτικα χρησιμη υπηρεσια)

ενω θα γυρισει μετα απο λιγες ωρες σπιτι του, να κανει οτι νομιζει με την ησυχια του, με το adsl του, το laptop/pc που ειναι απειρως πιο ευχρηστα

και αλλα παρομοια παραδειγματα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενταξει μια φορα το χρονο δεν βλαπτει...αλλα υπαρχουν καποιοι που καθε μηνα αλλαζουν ακριβο κινητο με αλλο ακριβο γιατι δεν τους αρεσε και αλλους λογους αυτο δεν ειναι λογικο...

Bασικα ξεφυγαμε απο το αρχικο ερωτημα που ηταν αν οντως χρειαζομαστε ολες αυτες τις δυνατοτητες που εχουν τα σημερινα κινητα.

Αναμφισβητητα ειναι χρησιμα.

Τα χρειαζομαστε ομως?

 

Προσωπικα πιστευω οτι δεν τιθεται θεμα αν τα χρειαζομαστε ή οχι, αλλα το αν ειμαστε διατεθειμενοι να ξοδευουμε +400 ευρω καθε φορα που αγοραζουμε κινητο για να κανουμε την ζωη μας λιγο πιο ευκολη.

Οποιος κρινει οτι ΝΑΙ ειναι τοσο σοβαρο γιαυτον (οποιαδηποτε λειτουργεια σοβαρη-μη σοβαρη, ειτε ειναι gps, ειτε ειναι internet ειτε ειναι email) τοτε τα δινει.

Οποιος οχι, παιρνει ενα κινητο πιο απλο.

 

Απο κει και περα, το haters gonna hate, το 'οσα δεν φτανει η αλεπου' κτλ, δεν πιστευω οτι ειναι θεμα κακιας αλλα

οτι μερικοι δεν μπορουν να κατανοησουν την 'σημαντικοτητα' που εχουν μερικα χαρακτηρηστικα για τους αλλους

 

πχ εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι να δωσει καποιος περισσοτερα λεφτα για να εχει facebook στην σχολη/σχολειο (ουτε καν πρακτικα χρησιμη υπηρεσια)

ενω θα γυρισει μετα απο λιγες ωρες σπιτι του, να κανει οτι νομιζει με την ησυχια του, με το adsl του, το laptop/pc που ειναι απειρως πιο ευχρηστα

και αλλα παρομοια παραδειγματα....

 

συμφωνω δεν τα χρειαζομαστε...και συμφωνω και με τον αλλον φιλο που πιο πριν ειπε οτι με την εξελιξη της τεχνολογιας ολοι τραβηκτηκαμε προς τα πανω της

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

...

ε ρε ξύλο που θέλουμε πολλοί....

 

Αλήθεια η οποία επαναλαμβάνεται εδώ και χρόνια αλλά ποτέ δεν εφαρμόζεται, δυστυχώς. :lol:

Σε κάποια (αλλά και σε άλλες παραμέτρους της ζωής μας) από αυτά που έγραψες (τα οποία είναι σοφά) δε φταίει μόνο η νεότερη/ες γενιά/ες αλλά και οι προηγούμενες που δεν φρόντισαν να μεγαλώσουν νοικοκύρηδες (προσοχή μη παρεξηγηθεί η λέξη) αλλά άφηναν ότι πάει κι ότι έρθει, πέφτοντας στην τρύπα αυτών που δημιουργούν τεχνητές ανάγκες.

Η λύση θα έρθει από αυτό που έχει ο καθένας μας μέσα στο κρανίο του. Αν έχει κάτι μέσα σε αυτό η νοικοκυροσύνη θα έρθει, έστω και δύσκολα. Αν το κρανίο είναι κενό τότε ... .

 

Προσοχή δε λέω να μην έχουμε κάτι σύγχρονο και πρώτης γραμμής που πραγματικά το χρειαζόμαστε, είτε είναι κινητό, είτε αυτοκίνητο, είτε οτιδήποτε.

Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το να έχουμε ένα κινητό των 600 ευρώ αλλά και να ζητάμε απ΄τους άλλους με αναπάντητες να μας καλέσουν γιατί δεν έχουμε να πάρουμε κάρτα, υπάρχει τεράστια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το να έχουμε ένα κινητό των 600 ευρώ αλλά και να ζητάμε απ΄τους άλλους με αναπάντητες να μας καλέσουν γιατί δεν έχουμε να πάρουμε κάρτα, υπάρχει τεράστια διαφορά.

 

Χαχαχαχα, μου θυμησες κατι τυπους στην σχολη που κουβαλανε iphone 3gs και nokia n97 επειδη εχουν μια και μια καρτα σιμ για να μιλανε τζαμπα :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συμφωνώ με τους Stinger και Street... :)

 

Τα λένε πολύ καλά. Απλά κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι και το κινητό και η τεχνολογία μπορούν να είναι hobby και να ξοδεύουμε εκεί χρήματα αντί σε άλλα, όπως τα ρούχα.

 

Όσο αναφορά το θέμα γενικότερα, συμφωνώ ότι πολλοί δίνουν χρήματα για δυνατότητες που δεν τις χρησιμοποιούν. Το ότι αγοράζουν κινητό για να μπουν facebook από το σχολείο, για να βγάλουν φωτογραφίες στο σχολείο και να τις ανεβάσουν απευθείας στο facebook, το ξέρω και το βλέπω καθημερινά στην τάξη μιας και είμαι 15 χρονών... Κι αυτό όμως δεν είναι στο χέρι μας να το κατακρίνουμε, αφού ο καθένας ότι θέλει κάνει.

 

Εγώ προσωπικά, πριν 2-3 χρονιά είχα το Nokia N71 το οποίο το είχα για 3 χρόνια. Από τότε έχω αλλάξει 3 κινητά, πολύ απλά γιατί έχει γίνει hobby μου το θέμα κινητό, όπως όλα τα gadget και γενικά η τεχνολογία. Βέβαια το να πάρεις 3-4 κινητά σε ένα χρόνο το θεωρώ υπερβολή, αλλά δεν μιλάμε για αυτό. Το να πάρεις όμως 1 κινητό το χρόνο δεν είναι υπερβολή σε καμία περίπτωση. Απλά δίνεις 500€ το χρόνο για το hobby σου... Είναι μόνο 5 μπλουζάκια των 100€, που άλλοι μπορούν να τα πάρουν σε 3 επισκέψεις σε ένα κατάστημα.

 

Για τις δυνατότητες, συμφωνώ ότι πολλές μπορεί να μας είναι άχρηστες. Το GPS για παράδειγμα, προσωπικά μου είναι άχρηστο. Βρείτε μου όμως ένα κινητό σαν το HTC Desire ή καλύτερο χωρίς GPS...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

@ stavros11 Θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω το ποστ σου γιατί εκπροσωπείς την, κυριολεκτικά, νέα γενιά. Διατυπώνεις σωστά τις απόψεις σου οι οποίες είναι πέρα για πέρα σεβαστές όπως και το δικαίωμα του καθενός να διαχειρίζεται τον εαυτό του όπως αυτός επιθυμεί. Ότι γράψω δεν είναι καθόλου επιθετικά και να μην εκληφθούν ως τέτοια. Πιθανόν μέσα από αυτά που γράφω και τις πιθανές απαντήσεις που θα γραφτούν να βοηθηθώ κι εγώ να καταλάβω.

 

...

Όσο αναφορά το θέμα γενικότερα, συμφωνώ ότι πολλοί δίνουν χρήματα για δυνατότητες που δεν τις χρησιμοποιούν. ...

 

Εμ έλα που το πρόβλημα δεν είναι εκεί αλλά στο ότι δίνουν χρήματα που είναι υπεράνω των δυνατοτήτων τους. Η αγορά με πιστωτική, με δόσεις ή με επιδότηση δεν είναι χάρισμα αλλά μετάθεση της πληρωμής.

 

...

Εγώ προσωπικά, πριν 2-3 χρονιά είχα το Nokia N71 το οποίο το είχα για 3 χρόνια. Από τότε έχω αλλάξει 3 κινητά, πολύ απλά γιατί έχει γίνει hobby μου το θέμα κινητό, όπως όλα τα gadget και γενικά η τεχνολογία. Βέβαια το να πάρεις 3-4 κινητά σε ένα χρόνο το θεωρώ υπερβολή, αλλά δεν μιλάμε για αυτό. Το να πάρεις όμως 1 κινητό το χρόνο δεν είναι υπερβολή σε καμία περίπτωση. Απλά δίνεις 500€ το χρόνο για το hobby σου... Είναι μόνο 5 μπλουζάκια των 100€, που άλλοι μπορούν να τα πάρουν σε 3 επισκέψεις σε ένα κατάστημα.

...

 

 

Χόμπυ είναι κάτι που κάνεις με αυτά που σου περισσεύουν διαφορετικά δεν είναι χόμπυ αλλά κάτι διαφορετικό.

Είσαι 15 ετών (όπως τουλάχιστον γράφεις στο προφίλ σου) και χωρίς να παράγεις, ακόμα, έχεις αρχίσει να καταναλώνεις. Εδώ κατά την ταπεινή μου άποψη υπάρχει κάποιο λάθος.

Το ξανά-λέω, δε τα γράψω αυτά για να σε προσβάλω αλλά σε "χρησιμοποιώ" σαν παράδειγμα, όχι φυσικά προς αποφυγή, για να δείξω πως πέφτουμε σε μια παγίδα τεχνητών αναγκών. Κι όσο πιο μικρός μπει κάποιος σε αυτή τη τρύπα τόσο πιο πολλές θα γίνονται οι τρύπες και οι τεχνητές απαιτήσεις μεγαλώνοντας.

Ακόμα και η μια συσκευή το χρόνο όταν ξεφεύγει από αυτά που μπορούμε (οικονομικά) και χρειαζόμαστε (χρηστικά) ίσως είναι υπερβολή.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

@ stavros11 Θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω το ποστ σου γιατί εκπροσωπείς την, κυριολεκτικά, νέα γενιά. Διατυπώνεις σωστά τις απόψεις σου οι οποίες είναι πέρα για πέρα σεβαστές όπως και το δικαίωμα του καθενός να διαχειρίζεται τον εαυτό του όπως αυτός επιθυμεί. Ότι γράψω δεν είναι καθόλου επιθετικά και να μην εκληφθούν ως τέτοια. Πιθανόν μέσα από αυτά που γράφω και τις πιθανές απαντήσεις που θα γραφτούν να βοηθηθώ κι εγώ να καταλάβω.

 

 

 

Εμ έλα που το πρόβλημα δεν είναι εκεί αλλά στο ότι δίνουν χρήματα που είναι υπεράνω των δυνατοτήτων τους. Η αγορά με πιστωτική, με δόσεις ή με επιδότηση δεν είναι χάρισμα αλλά μετάθεση της πληρωμής.

 

 

 

 

Χόμπυ είναι κάτι που κάνεις με αυτά που σου περισσεύουν διαφορετικά δεν είναι χόμπυ αλλά κάτι διαφορετικό.

Είσαι 15 ετών (όπως τουλάχιστον γράφεις στο προφίλ σου) και χωρίς να παράγεις, ακόμα, έχεις αρχίσει να καταναλώνεις. Εδώ κατά την ταπεινή μου άποψη υπάρχει κάποιο λάθος.

Το ξανά-λέω, δε τα γράψω αυτά για να σε προσβάλω αλλά σε "χρησιμοποιώ" σαν παράδειγμα, όχι φυσικά προς αποφυγή, για να δείξω πως πέφτουμε σε μια παγίδα τεχνητών αναγκών. Κι όσο πιο μικρός μπει κάποιος σε αυτή τη τρύπα τόσο πιο πολλές θα γίνονται οι τρύπες και οι τεχνητές απαιτήσεις μεγαλώνοντας.

Ακόμα και η μια συσκευή το χρόνο όταν ξεφεύγει από αυτά που μπορούμε (οικονομικά) και χρειαζόμαστε (χρηστικά) ίσως είναι υπερβολή.

 

:)

 

Μην το πάρεις επιθετικά αυτό που θα σου πώ, αλλά που ξέρεις εσύ πως είναι τα οικονομικά του φίλου πιο πάνω και των γονιών του? Που ξέρεις αν τις συσκευές τις πέρνει κρατώντας τα χαρτζιλίκια του ή του τις κάνουν δώρο γονείς φίλοι παπούδες κτλπ? Μπορεί ο πατέρας του φίλου να είναι βουλευτής και να έχει χρημα. Δεν ξέρεις τι γίνεται... Και το ότι αγοράζει κινητά αξίας απο τέτοια ηλικία είναι ΟΚ πιστεύω, αν δεν επιβαρύνει τους γονείς του. Το χειρότερο είναι όταν βλέπεις στο δρόμο παιδάκια 10-12 χρονών να κρατάν στο χερι συσκευές μεγαλύτερης αξίας απο 300 ευρώ όπως πχ iPhone... Αλλά πάλι ΔΕΝ ξέρεις ουτε εσύ όυτε εγώ τα οικονομικά του καθενός, αν ζορίστηκε ή όχι για να το πάρει.

 

Φιλικά

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι 15 ετών (όπως τουλάχιστον γράφεις στο προφίλ σου) και χωρίς να παράγεις, ακόμα, έχεις αρχίσει να καταναλώνεις. Εδώ κατά την ταπεινή μου άποψη υπάρχει κάποιο λάθος.

Το ξανά-λέω, δε τα γράψω αυτά για να σε προσβάλω αλλά σε "χρησιμοποιώ" σαν παράδειγμα, όχι φυσικά προς αποφυγή, για να δείξω πως πέφτουμε σε μια παγίδα τεχνητών αναγκών.

Δεν έχω πρόβλημα και συμφωνώ, αλλά δεν είμαι ο μόνος στην ηλικία αυτή. :) Όλοι αυτής της ηλικίας (14-18) καταναλώνουν, χωρίς να παράγουν. Απλά ο καθένας αλλού. Εγώ απλά θέλω να πω ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο που κατακρίνουμε αυτούς που προτιμούν να ξοδεύουν χρήματα σε κινητά, gadget και γενικά σε ηλεκτρονικά.

 

Από τους συνομήλικους μου, άλλοι βγαίνουν 3 φορές την εβδομάδα και ξοδεύουν 10-15€ την φορά. Άλλοι παίζουν στοίχημα και τα ξοδεύουν. Άλλοι τα δίνουν για ρούχα... Εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά. Αν μάζευα όμως τα χρήματα που θα έδινα αν έκανα κάτι από αυτά, πολύ εύκολα θα έπαιρνα το κορυφαίο smartphone κάθε χρόνο... Έχω ακούσει πράγματα από συνομήλικους μου που αν τα καλοσκεφτείς είναι πολύ πιο "τρελά" από το κινητό...

 

Το πρόβλημα είναι γενικό πλέον και είναι αυτό:

...πέφτουμε σε μια παγίδα τεχνητών αναγκών...
, απλά ο καθένας με το δικό του τρόπο. Από την άλλη βέβαια, κάπως πρέπει να κινείτε και το χρήμα.

 

Για αυτό που γράφει ο Street, συγκεκριμένα για τα δύο τελευταία κινητά, που είναι και τα ακριβά, το πρώτο HTC HD το είχα ζητήσει από τους γονείς μου και το πήρα σαν δώρο γενεθλίων, ενώ το HTC Desire το αγόρασα μόνος με χρήματα που μάζευα. Γενικά δεν θέλω να τους φέρνω σε δύσκολη θέση (γιατί όχι δεν έχω συγγένεια με βουλευτή :p) και αποφάσισα από εδώ και πέρα να προσπαθώ αν θέλω να πάρω κάτι να το κάνω με χρήματα που μαζεύω (από παππούδες, συγγενείς κλπ. σε γιορτές).

 

Συγγνώμη για το off-topic ! :)

Edited by stavros11

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρεις επιθετικά αυτό που θα σου πώ, αλλά που ξέρεις εσύ πως είναι τα οικονομικά του φίλου πιο πάνω και των γονιών του? Που ξέρεις αν τις συσκευές τις πέρνει κρατώντας τα χαρτζιλίκια του ή του τις κάνουν δώρο γονείς φίλοι παπούδες κτλπ? Μπορεί ο πατέρας του φίλου να είναι βουλευτής και να έχει χρημα. Δεν ξέρεις τι γίνεται... Και το ότι αγοράζει κινητά αξίας απο τέτοια ηλικία είναι ΟΚ πιστεύω, αν δεν επιβαρύνει τους γονείς του. Το χειρότερο είναι όταν βλέπεις στο δρόμο παιδάκια 10-12 χρονών να κρατάν στο χερι συσκευές μεγαλύτερης αξίας απο 300 ευρώ όπως πχ iPhone... Αλλά πάλι ΔΕΝ ξέρεις ουτε εσύ όυτε εγώ τα οικονομικά του καθενός, αν ζορίστηκε ή όχι για να το πάρει.

 

Φιλικά

 

Δεν παίρνω επιθετικά καμία δημοσίευση ειδικά όταν υπάρχει διάθεση για διάλογο.

Διάλογο όχι για να πείσει ο ένας τον άλλο αλλά για ανταλλαγή απόψεων. :)

 

Σαφέστατα δε γνωρίζω τα οικονομικά κανενός, βλέποντας όμως αγορές εκτός κάποιας λογικής (έστω της δικής μου άποψης η οποία σαφώς και δε θεωρώ ότι είναι η καλύτερη του πλανήτη) από νεαρά παιδιά θεωρώ ότι κάπου έχει χαθεί η αίσθηση του μέτρου και της σειράς που πρέπει να γίνονται κάποια πράγματα.

Γι αυτό όμως σαφώς και η ευθύνη γι΄αυτό δεν είναι των νέων αλλά των μεγαλυτέρων.

 

... Εγώ απλά θέλω να πω ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο που κατακρίνουμε αυτούς που προτιμούν να ξοδεύουν χρήματα σε κινητά, gadget και γενικά σε ηλεκτρονικά.

 

Από τους συνομήλικους μου, άλλοι βγαίνουν 3 φορές την εβδομάδα και ξοδεύουν 10-15€ την φορά. Άλλοι παίζουν στοίχημα και τα ξοδεύουν. Άλλοι τα δίνουν για ρούχα... Εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά. Αν μάζευα όμως τα χρήματα που θα έδινα αν έκανα κάτι από αυτά, πολύ εύκολα θα έπαιρνα το κορυφαίο smartphone κάθε χρόνο... Έχω ακούσει πράγματα από συνομήλικους μου που αν τα καλοσκεφτείς είναι πολύ πιο "τρελά" από το κινητό...

 

Η δική μου άποψη η κριτική άποψη αν θες δεν είναι μόνο για τα κινητά (ίσως γιατί, κακά τα ψέμματα, σε όλους αρέσουν τα γκατζετάκια :D ) αλλά γενικότερη για την υπερβολή, είτε είναι ρούχο, είτε αυτοκίνητο κ.λ.π..

 

...

(γιατί όχι δεν έχω συγγένεια με βουλευτή :p) και αποφάσισα από εδώ και πέρα να προσπαθώ αν θέλω να πάρω κάτι να το κάνω με χρήματα που μαζεύω (από παππούδες, συγγενείς κλπ. σε γιορτές).

...

 

Ότι δεν έχεις συγγένεια με βουλευτή μάλλον σαν ένα τεράστιο συν σου το βλέπω. :lol:

Όσον αφορά τα bold. Δεν έχει σημασία αν θα το πετύχεις αυτό με τη πρώτη αλλά ότι θέτεις και δοκιμάζεις τα δικά σου όρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα και συμφωνώ, αλλά δεν είμαι ο μόνος στην ηλικία αυτή. :) Όλοι αυτής της ηλικίας (14-18) καταναλώνουν, χωρίς να παράγουν. Απλά ο καθένας αλλού. Εγώ απλά θέλω να πω ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο που κατακρίνουμε αυτούς που προτιμούν να ξοδεύουν χρήματα σε κινητά, gadget και γενικά σε ηλεκτρονικά.

 

Από τους συνομήλικους μου, άλλοι βγαίνουν 3 φορές την εβδομάδα και ξοδεύουν 10-15€ την φορά. Άλλοι παίζουν στοίχημα και τα ξοδεύουν. Άλλοι τα δίνουν για ρούχα... Εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά. Αν μάζευα όμως τα χρήματα που θα έδινα αν έκανα κάτι από αυτά, πολύ εύκολα θα έπαιρνα το κορυφαίο smartphone κάθε χρόνο... Έχω ακούσει πράγματα από συνομήλικους μου που αν τα καλοσκεφτείς είναι πολύ πιο "τρελά" από το κινητό...

 

Το πρόβλημα είναι γενικό πλέον και είναι αυτό:

, απλά ο καθένας με το δικό του τρόπο. Από την άλλη βέβαια, κάπως πρέπει να κινείτε και το χρήμα.

 

Για αυτό που γράφει ο Street, συγκεκριμένα για τα δύο τελευταία κινητά, που είναι και τα ακριβά, το πρώτο HTC HD το είχα ζητήσει από τους γονείς μου και το πήρα σαν δώρο γενεθλίων, ενώ το HTC Desire το αγόρασα μόνος με χρήματα που μάζευα. Γενικά δεν θέλω να τους φέρνω σε δύσκολη θέση (γιατί όχι δεν έχω συγγένεια με βουλευτή :p) και αποφάσισα από εδώ και πέρα να προσπαθώ αν θέλω να πάρω κάτι να το κάνω με χρήματα που μαζεύω (από παππούδες, συγγενείς κλπ. σε γιορτές).

 

Συγγνώμη για το off-topic ! :)

 

και εγω ξερω αυτην την περιπτωση...οι νεοι ζητανε απο τους γονεις διαφορα ακριβα πραγματα μεσα σε αυτα και κινητα 600ων ευρω και εκεινοι για να μην τους στεναχωρησουν τα παιρνουν

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...