Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Motorola!


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άφησε τον φορτιστή συνδεδεμένο και αγνόησε το μήνυμα, μπορεί μετά από κάποια ώρα να δείξει ότι αρχίζει να φορτίζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Άφησε τον φορτιστή συνδεδεμένο και αγνόησε το μήνυμα, μπορεί μετά από κάποια ώρα να δείξει ότι αρχίζει να φορτίζει κανονικά.

Nope! To έχω αφήσει πολλές ώρες φυσικά, σχεδόν μέρες...

Είναι φορτιστής usb που βγάζει 350mA αντί για 750mA που θέλει η μπαταρία του, αλλά μετα τόσες ώρες δεν θα είχε αρχίσει έστω να κάνει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δυνατότητα, έστω και προσωρινά, να δοκιμάσεις έναν κανονικό φορτιστή;
Link to comment
Share on other sites

Α, καλα, τωρα ανακαλυψα το συγκεκριμενο θεμα:p

Λοιπον, εγω παιδια, δεν γουσταρα καθολου τα μοτορολα, μεχρι που ερωτευτηκα, οχι το πρωτο razr , αλλα το v3xx!

Απο τοτε, παντα τα μοτορολα εχουν, στην προτιμηση μου, ενα προβαδισμα.:)

 

Αυτη τη στιγμη, εχω ενα v9 σε κατασταση καινουριου, αλλα δεν το θεωρω νοσταλγικο σε καμμια περιπτωση...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:love:

Α, καλα, τωρα ανακαλυψα το συγκεκριμενο θεμα:p

Λοιπον, εγω παιδια, δεν γουσταρα καθολου τα μοτορολα, μεχρι που ερωτευτηκα, οχι το πρωτο razr , αλλα το v3xx!

Απο τοτε, παντα τα μοτορολα εχουν, στην προτιμηση μου, ενα προβαδισμα.:)

 

Θυμάμαι! ;)

 

Βέβαια, το V3xx δεν ήταν τόσο ποιοτικό όσο το V3 αλλά ήταν μια χαρά τηλέφωνο κι αυτό, πάνω στο οποίο σπατάλησα άπειρες ώρες για διάφορες μόντες. :O :love:

Link to comment
Share on other sites

:love:

 

Θυμάμαι! ;)

 

Βέβαια, το V3xx δεν ήταν τόσο ποιοτικό όσο το V3 αλλά ήταν μια χαρά τηλέφωνο κι αυτό, πάνω στο οποίο σπατάλησα άπειρες ώρες για διάφορες μόντες. :O :love:

 

Οχι, σιγουρα δεν ηταν τοσο ποιοτικο, ηταν ομως πολυ ομορφο και λειτουργουσε θυμαμαι πολυ γρηγορα και απροβληματιστα.

 

Μεχρι που ανακαλυψα το προβλημα με την καμερα(ο φακος εσπρωχνε το τζαμακι της καμερας προς τα εξω, δεν τα ειχαν μετρησει σωστα....θυμασαι ??) και ξενερωσα καργα.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δυνατότητα, έστω και προσωρινά, να δοκιμάσεις έναν κανονικό φορτιστή;

φορτίστηκε μετα απο ώρες απο usb του...router!

1)Τώρα για να βρω κανονικό φορτιστή, το βύσμα του W375 είναι το κλασικό "micro-usb" που έχουν τα σημερινά κινητά ή είναι "mini-usb"?

2)Γιατί με την "ολική επαναφορά" ή "ολική διαγραφή" δεν διαγράφει φωτογραφίες-άλλα αρχεία και ότι άλλο πρόσθετο δικό μου?

Και καλά αυτά τα κάνω διαγραφή ένα-ένα, τις επαφές που είναι στη μνήμη του κινητού πως μπορώ να τις σβήσω με μία κίνηση όλες, ή έστω να χρησιμοποιώ μόνο τις επαφές της sim?

Link to comment
Share on other sites

Τι νοσταλγικό, μερικοί εδώ το'χουμε για πρώτο ακόμα:D

 

:D Γιατί όχι; Σκοπός του κινητού καταρχήν είναι να πραγματοποιεί κλήσεις. Μην κοιτάς που στην πορεία χάσαμε όλοι τον στόχο μας...

Link to comment
Share on other sites

Α, καλα, τωρα ανακαλυψα το συγκεκριμενο θεμα:p

Λοιπον, εγω παιδια, δεν γουσταρα καθολου τα μοτορολα, μεχρι που ερωτευτηκα, οχι το πρωτο razr , αλλα το v3xx!

Απο τοτε, παντα τα μοτορολα εχουν, στην προτιμηση μου, ενα προβαδισμα.:)

 

Αυτη τη στιγμη, εχω ενα v9 σε κατασταση καινουριου, αλλα δεν το θεωρω νοσταλγικο σε καμμια περιπτωση...

 

Ακριβώς αντίθετη πορεία όμως.

 

Παλαιότερα είχα κόλημα με τα Motorola και δε γούσταρα καθόλου τα Nokia που τα είχαν όλοι.

Είχαν κάτι διαφορετικό και το "έχει δύσκολο μενού", για μένα ήταν σωτήριο γιατί κανείς δε σκάλιζε το κινητό μου.

 

Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά όμορφα Moto:

V3 Black

V3 Tattoo Ink (φερμένο από Αμερική και ξεκλειδωμένο)

V6 Maxx ( ίσως το αγαπημένο μου όλων )

V9

Ε398 (απίστευτα χαρακτηριστικα για την εποχή του)

E8 ( το πιο ιδιαίτερο )

ZN5 x2 μάλιστα.

V80 ( λυπήθηκα όταν αναγκάστηκα να το δώσω)

V8 (για λίγο, είναι του αδερφού)

Μotojewel (πολύ λίγο τηλέφωνο τελικά)

 

Πάντα απίστευτος πομποδέκτης αλλά ασταθές software πάντα ! Το reboot ήταν σε όλα τα μοντέλα εβδομαδιαίο φαινόμενο.

 

Την περίμενα τη Moto να διορθώσει τα κακώς κείμενα αλλά δεεεν διορθώθηκαν ποτέ και εγώ τράβηξα για αλλού.

 

Από τα σύγχρονα μόνο το Droid RAZR με τράβηξε λίγο αλλά από κοντά δεν το έχει το συγκεκριμένο.

 

Προς στο παρρόν βέβαια στην οικογένεια υπάρχουν τα:

V3 (5 χρόνια ασταμάτητο), Wκάτι, V8 και τέλος Gleam (με DOA)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ψάχνω κι ένα tutorial να αλλάξω όλα τα καλύματα-πρόσωψη του W375.

kάποιο που βρήκα στο tube που τα άλλαζε απλά με... το χέρι μάλλον δεν παίζει κατι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντα μεγάλος fan της Moto κι εγώ!!!!

 

Χαίρομαι που άνοιξε τέτοιο thread. Αν και δεν είχα καταφέρει να πάρω startac που το ήθελα πολύ, πρώτη μου επαφή ήταν το πολύ high T720, το οποίο μάλιστα έχω ακόμα (με κόκκινη πρόσοψη + καπάκι) σε άριστη λειτουργία

 

http://www.mobiledia.com/reviews/motorola/t720/images/colors.jpg

 

Μετά βέβαια έμπλεξα με τα smartphone κι ήρθε το mpx200: πραγματικά αυτό το μαύρο μεταλλικό ήταν σαν καινούριο αυτοκίνητο!!!! Θυμάμαι κάποιο review της εποχής που έλεγε ότι όταν πρωτοάνοιγες το κουτί νόμιζες ότι έβγαινε ο ΚΙΤ :lol::lol::lol:

Μετάνιωσα πολύ που το έδωσα.

 

Το 2005 απέκτησα το one and only A780, αγορά 600€ από Hong Kong. Το καλύτερο τηλέφωνο ever, βάζει κάτω πολλά σημερινά. Ελλάδα ήρθε μόνο η εξέλιξή του, το Ming το οποίο ήταν απλά αστείο συγκριτικά

http://www.extragsm.com/images/phone/big/Motorola/A780/Motorola-A780-01.jpg

 

Πάντως πρόσφατα επέστρεψα στην εταιρεία η οποία αποδεικνύει ότι ακόμα και στους σημερινές σχεδιαστικές "συνήθειες" μπορεί να κάνει τη διαφορά: το pro+ μου κάνει τη διαφορά στα σημεία ανάμεσα σε άλλα qwerty τηλέφωνα

 

Νομίζω πάντα ήθελα το κινητό μου να είναι πρώτα ωραίο στην όψη και την αφή - κλασσικός Μοτορολάκιας δηλαδή ;)

Edited by Jaeger
photo fix
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντα ήθελα το κινητό μου να είναι πρώτα ωραίο στην όψη και την αφή - κλασσικός Μοτορολάκιας δηλαδή ;)

 

Έτσι! ;)

 

Δεν είχα ξαναδεί το τηλέφωνο αυτό στη φωτό. Δεν είχε ελληνικά έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα το motorola V360! πολύ καλο κινητάκι! ακόμα και τωρα! έχω και 3 μπαταρίες, οι 2 καινούριες! :)

αλήθεια τι έγινε το παλιο θεμα με το V360? δεν το βρίσκω! και είχαμε πει καλές μόντες εκει!

Καλά έχω και ένα Motorola quench XT5 με android 2.3.7.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ξαναδεί το τηλέφωνο αυτό στη φωτό. Δεν είχε ελληνικά έτσι;

.

 

Όχι ελληνικά δεν είχε (όχι πως έγγραφα ποτέ βεβαια)

θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν λάμβανε ενα sms (στα αγγλικά μόνο δυστυχώς), με ένα πλήκτρο, το κινητό μπορούσε να στο διαβάσει φωναχτά, με μια σοβαρή αντρική φωνή :lol::lol::lol:

 

Επίσης ενώ η φωνητική κλήση τότε ήθελε πρώτα input ονοματος από το χρήστη, στο Α780 μπορούσες να καλέσεις φωνητικά όλες τις επαφές χωρίς ρύθμιση.

 

Είχε αρκετά πράγματα, οι γνωστές ιδιοτροπίες της Motorola κρατάνε τέτοια μοντελα από Ευρώπη.

Θυμάμαι ότι είχε έρθει στη Γερμανία με 1+ χρόνια καθυστέρηση, όταν φυσικά σε διάφορα πράγματα είχε ξεπεραστεί. Τα γνωστά.

 

Είναι πολύ ιδιαίτερο τηλέφωνο, αξίζει να το χαζέψεις λίγο στο youtube:lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.welectronics.com/gsm/Motorola/motorola_A780.html

169.99$

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα το motorola V360! πολύ καλο κινητάκι! ακόμα και τωρα! έχω και 3 μπαταρίες, οι 2 καινούριες! :)

αλήθεια τι έγινε το παλιο θεμα με το V360? δεν το βρίσκω! και είχαμε πει καλές μόντες εκει!

Καλά έχω και ένα Motorola quench XT5 με android 2.3.7.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=87603 Έχεις βάλει "παλαιότητα" ένα έτος, για αυτό δε σου εμφανίζει τα παλιά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=87603 Έχεις βάλει "παλαιότητα" ένα έτος, για αυτό δε σου εμφανίζει τα παλιά θέματα.

 

Ξερεις πως το αλλαζω???? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

H πρώτη επαφή με moto ήταν επί εποχής Startak αλλά το πρώτο κινητό που απέκτησα και κράτησα για κάνα 3χρονο περίπου ήταν το E398

 

http://img.americanas.com.br/produtos/01/02/item/5347/1/5347112GG.jpg

 

Έψαχνα ένα candy bar κινητό και χωρίς να έχω ιδέα ότι υπάρχει το είδα σε ένα κατάστημα και μου άρεσε τόσο πολύ που το αγόρασα αμέσως χωρίς να κάνω απολύτως καμμία έρευνα αγοράς. :O

Πέρα από τις βασικές λειτουργίες που κάνει ένα τηλέφωνο :lol: είχε στη συσκευασία μια μνημούλα transflash 64MB όπου είχα φoρτώσει τα mp3 μου αν και είναι ζήτημα να τα άκουσα 10 φορές αυτά το 3 περίπου χρόνια που το είχα και διέθετε μια λειτουργία που ανάλογα με τους ήχους τα πλαϊνά led του, η οθόνη και το πληκτρολόγιο αναβόσβηναν σαν φωτορυθμικά.

Επίσης διέθετε 2 ηχεία και ήταν πολύ καλό στην ανοικτή ακρόαση μουσικής σε ήσυχο περιβάλλον.

Κάποια στιγμή που είχα βρεί ελεύθερο χρόνο, είχα βρεί οδηγίες και κατέβασα κάποιο theme που το έκανε να μοιάζει (ήχοι και οθόνη) σε win XP, είχα ψαρώσει 2-3 φίλους έτσι. :lol:

 

Γενικά ήταν απροβλημάτιστο στα βασικά που έκανε, σχετικά καλή αυτονομία και όμορφούλη (υποκειμενικό αυτό).

Στο έμπα του τρίτου χρόνου που το ειχα, άρχισε η μπαταρία να κάνει νερά (λογικό), το σήμα E398 ξεκόλλησε από μπροστά και όλο το τηλέφωνο ξεφλούδισε σιγά σιγά :blink: , δηλαδή όλο το μαύρο χρώμα από την μπροστινή μεριά έφευγε σε μικρά κομμάτια. :blink:

 

Πρέπει να το έχω σε κάποιο συρτάρι ακόμα. :rolleyes:

Edited by dpolal

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

http://img.americanas.com.br/produtos/01/02/item/5347/1/5347112GG.jpg

 

Έψαχνα ένα candy bar κινητό και χωρίς να έχω ιδέα ότι υπάρχει το είδα σε ένα κατάστημα και μου άρεσε τόσο πολύ που το αγόρασα αμέσως χωρίς να κάνω απολύτως καμμία έρευνα αγοράς. :O

Πέρα από τις βασικές λειτουργίες που κάνει ένα τηλέφωνο :lol: είχε στη συσκευασία μια μνημούλα transflash 64MB όπου είχα φoρτώσει τα mp3 μου αν και είναι ζήτημα να τα άκουσα 10 φορές αυτά το 3 περίπου χρόνια που το είχα και διέθετε μια λειτουργία που ανάλογα με τους ήχους τα πλαϊνά led του, η οθόνη και το πληκτρολόγιο αναβόσβηναν σαν φωτορυθμικά.

Επίσης διέθετε 2 ηχεία και ήταν πολύ καλό στην ανοικτή ακρόαση μουσικής σε ήσυχο περιβάλλον.

Κάποια στιγμή που είχα βρεί ελεύθερο χρόνο, είχα βρεί οδηγίες και κατέβασα κάποιο theme που το έκανε να μοιάζει (ήχοι και οθόνη) σε win XP, είχα ψαρώσει 2-3 φίλους έτσι. :lol:

 

Γενικά ήταν απροβλημάτιστο στα βασικά που έκανε, σχετικά καλή αυτονομία και όμορφούλη (υποκειμενικό αυτό).

Στο έμπα του τρίτου χρόνου που το ειχα, άρχισε η μπαταρία να κάνει νερά (λογικό), το σήμα E398 ξεκόλλησε από μπροστά και όλο το τηλέφωνο ξεφλούδισε σιγά σιγά :blink: , δηλαδή όλο το μαύρο χρώμα από την μπροστινή μεριά έφευγε σε μικρά κομμάτια. :blink:

 

Πρέπει να το έχω σε κάποιο συρτάρι ακόμα. :rolleyes:

 

Εξαιρετικό τηλέφωνο. Είχε και τεράστια κοινότητα Modding τα παλιά χρόνια. Όσο για τη λειτουργία φωτορυθμικού, μπορούσες να το ενεργοποιήσεις με hack (seem editing) σε αρκετά Motorola.

 

Νομίζω πως το SLVR L9 αδικήθηκε από τον κόσμο. Ναι μεν δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο τεχνολογικά αλλά ήταν υπέρλεπτο και ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ. Βαρύ, σίδερο. Άντε να βρεις σήμερα μεταλλικό τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω πως το SLVR L9 αδικήθηκε από τον κόσμο. Ναι μεν δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο τεχνολογικά αλλά ήταν υπέρλεπτο και ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ. Βαρύ, σίδερο. Άντε να βρεις σήμερα μεταλλικό τηλέφωνο...

Το l9 ήταν απίστευτης ποιότητας και πολύ βαρύ για το μέγεθός του.

Πραγματικά αδικήθηκε....

Τις επόμενες ημέρες παίζει να έρθει στην κατοχή μου ένα τέτοιο

http://www.gsmarena.com/motorola_m3688-67.php

:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νοσταλγία και από μένα σίγουρα..

v550,v3,v3i,1200a,v9,ve66 κ προσφάτως το gleam+

και από όλα τα άλλα που κατά καιρούς είχα nokia..

ακόμα κ το μηλόφωνο 4..

 

κανένα μα κανένα δεν έχει φτάσει την συγκίνηση

που μου πρόσφερε το v3i όταν το πρωτοπήρα...

(μέχρι και το κουτί του ήταν αλλού)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...