Jump to content

Ποια είναι η αλήθεια;


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 84
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρήκα στη βιβλιοθήκη μου ένα βιβλίο του Charles Berlitz μεταφρασμένο από "Σπάρτης Γεροδήμου", εκδόσεις "Ωρόρα" που τιτλοφορείται "Το μυστήριο του Τριγώνου των Βερμούδων".

 

Παρά τον τίτλο του ο συγγραφέας επεκτείνεται και σε άλλα θέματα, εκτενέστατα, όπως η χαμένη Ατλαντίδα, οι πυραμίδες κ.ά.

 

Το' χα διαβάσει και είχα σοκαριστεί. Αξίζει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dead Angel (29 Μάρ. 2004 , 18:58)

 

Βρήκα στη βιβλιοθήκη μου ένα βιβλίο του Charles Berlitz μεταφρασμένο από "Σπάρτης Γεροδήμου", εκδόσεις "Ωρόρα" που τιτλοφορείται "Το μυστήριο του Τριγώνου των Βερμούδων".

 

Παρά τον τίτλο του ο συγγραφέας επεκτείνεται και σε άλλα θέματα, εκτενέστατα, όπως η χαμένη Ατλαντίδα, οι πυραμίδες κ.ά.

 

Το' χα διαβάσει και είχα σοκαριστεί. Αξίζει. ;)

 

γενικα με αυτα τα βιβλια το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις που ειναι η αληθεια κ που το ψεμμα.το εχω διαβασει το βιβλιο κ οντως ηταν καλο αλλα σε μερικα σημεια ξεφευγε λιγο :wacko:
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Ωρόρα; :eek: Τα θεωρώ παραμύθια (τα πιό πολλά).Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία των εκδόσεων (απο το περίπτερο στο πασαλιμάνι,έξω απο τα έβερεστ ήταν η πηγή) όταν πήγαινα γυμνάσιο.Στο "παράλληλους κοσμους" ή στο "ξεχασμένους κόσμους" (του ίδιου συγγραφέα και τα δύο) αναφέρει διάφορες περίεργες ιστορίες που υποτίθεται ότι είναι αληθινές αλλά οι περιοχές της Γαλλίας που αναφέρει ότι συνέβησαν απλά δεν τις βρίσκεις στον χάρτη. :p

 

@Varadero

Η ονομασία Κωνσταντινούπολη σου είναι άγνωστη; :o

Τον κ.Γκιόλβα τον θεωρείς επιστήμονα;Γιατί αναφέρει διάφορα για παραφυσική,ούφο,ομαδά εψιλον κ.λ.π.

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teoter (29 Μάρ. 2004 , 15:39)

 

μου φενεται η η ιδεα μου ειναι οτι αυτη που εχουν μια διαφορετικη αποψη εως ακραια χλευαζονται? :confused: δεν καταλαβαινω τον λογο...

 

οσο για την επιστημονικη πηγη καλυτερα να μην μιλησουμε,γιατι δεν εχω δει πιο κομπλεξικους ανθρωπους..(οχι ολοι βεβαια).αν δεν γνωριζουν κατι ειναι ατοπο κ μη αποδεκτο.αλλα να πω οτι αν δεν υπηρχαν στην παγκοσμια ιστορια ολοι αυτοι οι ψαγμενοι κ ψωνισμενοι ζητημα ειναι αν θα καναμε αλλα 10 βηματα παραπανω απ τον πιθηκο. :whistle:

 

σχολιαζεις επισης για τους μυστικιστες κ για τους παραμυθιασμενους.να σε ρωτησω αν εσυ πιστευεις σε ολα αυτα περι μυστικης κυβερνησεως κ οργανεσεων που ελεγχουν τη παγκοσμια ταξη?

 

Κατ' αρχήν, δεν ειρωνεύομαι και δεν χλευάζω κανέναν (για να μην παρεξηγηθούμε).

Για να κάνουμε κουβέντα, λοιπόν, θα σου ομολογήσω, ότι μ'αρέσει τρομερά να ανταλλάσω απόψεις για τέτοια θέματα, ειδικά με φανατικούς του είδους. Το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό και εξ άλλου υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μάθουμε κάτι ενδιαφέρον άσχετο αν είναι αληθινό ή όχι.

Στο προηγούμενο μύνημά μου μίλησα για το τι είναι επιστημονική πηγή.

Δυστυχώς, θεώρησα ότι όλοι περιμένουν επιστημονικές εξηγήσεις και πραγματικές αποδείξεις (όχι ενδείξεις) για να πιστέψουν κάτι. Φαίνεται ότι κάποιοι ικανοποιούνται με λιγότερα. Προσωπικά έχω δεί και το Men in Black και πολλά άλλα έργα φαντασίας, πάμπολες κωμωδίες και έχω γελάσει αρκετά. Θα συζητήσω φυσικά για ταινία με τους φίλους και συναδέλφους, ακόμα και την επομένη μέρα. Σε όλους μας αρέσουν τα παραμύθια. Δεν θα βγω, όμως, να δηλώσω στην τηλεόραση ότι στις ΗΠΑ

υπάρχει ειδική μυστική υπηρεσία ελέγχου εξωγήινων. Ούτε θα προσπαθήσω να πείσω τους δύσπιστους λέγοντας ότι το είδα κάπου που δε θυμάμαι πού. Ούτε θα δείξω σε video σκηνές από την ταινία, χωρίς να αναφέρω ότι πρόκειται για κινηματογραφικό έργο.

Οι πηγές έχουν μεγάλη σημασία για αυτό και πρέπει να ελέγχεται η αξιοπιστία τους. Υπάρχουν εκαντοντάδες hoaxes, urban legends και άλλα παραμύθια που όλοι γνωρίζουμε ότι είναι ψέμματα, αλλά παρουσιάνται τόσο αληθοφανή που αρκετοί πέφτουν στην παγίδα και τα πιστεύουν.

Ας μην συγχέουμε την θρησκευτική πίστη με την ελπίδα επαλήθευσης(επιστημονικής απόδειξης) θεωρίας.

Τι σημαίνει ΜΗ επιστημονική πηγή?

Μάλλον καλύτερα να δώσουμε κάποια παραδείγματα.

1) Άκουσα κάτι, το είπα σε κάποιον, εκείνος σε κάποιον άλλο και από εκεί πάλι σε μένα. Συνεπώς άκουσα κάτι από 2 διαφορετικές πηγές πράγμα που σημαίνει ότι είναι αλήθεια (το έχω διασταυρώσει).

2) Διάβασα κάτι σε ένα περιοδικό, το είχε γράψει ένας διακεκριμένος συγγραφέας, που σπούδασε σε κάποια σχολή αλλά δεν του πολυάρεσε, ενώ του άρεσε πολύ η επιστημονική φαντασία και τώρα γράφει σε/εκδίδει περιοδικό για μυστικισμό και παραφυσικά θέματα, την ύλη των οποίων αρδεύει από αλλού (δεν ξέρουμε πού).

3) Άκουσα από έγκριτο δημοσιογράφο στην τηλεόραση ότι ο Μέγας Ναπολέων ήταν Έλληνας, ότι ο πρώτος λαός στη γη ήταν οι Έλληνες, ότι ο Αδάμ μιλούσε ελληνικά (ίσως λίγο βαριά καθαρεύουσα), ότι οι Έλληνες πρέπει να κυριέυσουν τον κόσμο γιατί αυτοί τον δημιούργησαν όταν ήρθαν από άλλο γαλαξία, ότι ο Θεός είναι Έλληνας και απόδειξη είναι ότι, από τη μικρή μας χώρα, ο Πύρρος Δήμας, η Μιρέλα Μανιάνι, ο Κάχι Κακιασβίλι και αρκετοί άλλοι πήραν μετάλιο στους Ολυμπιακούς κλπ κλπ κλπ.

 

Θα σταματήσω εδώ για την ώρα, μιας και πιστεύω πως κανείς δεν πρόκειται να αμφισβητήσει πως και τα 3 ανωτέρω παραδείγματα δεν είναι επιστημονικές αλήθειες από επιστημονικές πηγές.

 

Φιλικά πάντα.

 

(συνεχίζεται)

 

ΥΓ. Την άποψή μου για το θέμα θα την δημοσιοποιήσω αργότερα. Προς το παρόν προτιμώ να ορίσουμε τα πλαίσια μέσα στα οποία θα συζητήσουμε. (Είναι κρίμα να παιδεύεσαι για σχέδια, διαγράμματα, φωτογραφίες, ντοκουμέντα, έρευνες κλπ και να σου πετάει ο άλλος ότι "ο γάιδαρος πετάει" επειδή το γράφει η Αυριανή)

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tiverius (30 Μάρ. 2004 , 00:23)

@Varadero

Η ονομασία Κωνσταντινούπολη σου είναι άγνωστη; :o

Τον κ.Γκιόλβα τον θεωρείς επιστήμονα;Γιατί αναφέρει διάφορα για παραφυσική,ούφο,ομαδά εψιλον κ.λ.π.

 

Φυσικά και γνωρίζω την ονομασία Κων/πολη όπως και αρκετές άλλες ονομασίες αρκετών άλλων πόλεων οι οποίες είναι γνωστές και με άλλο όνομα. Προτίμησα να γράψω όλες τις πόλεις όπου εργάζομαι με λατινικά γράμματα (την Κων/πολη όπως τη γράφει πάνω στο εισιτήριο).

 

Απορία: κανέναν δεν ενόχλησε το Salonika? Θα σας μαλώσει ο Βελόπουλος :D

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VaradeRo (30 Μάρ. 2004 , 04:15)

 

3) Άκουσα από έγκριτο δημοσιογράφο στην τηλεόραση ότι ο Μέγας Ναπολέων ήταν Έλληνας, ότι ο πρώτος λαός στη γη ήταν οι Έλληνες, ότι ο Αδάμ μιλούσε ελληνικά (ίσως λίγο βαριά καθαρεύουσα), ότι οι Έλληνες πρέπει να κυριέυσουν τον κόσμο γιατί αυτοί τον δημιούργησαν όταν ήρθαν από άλλο γαλαξία, ότι ο Θεός είναι Έλληνας και απόδειξη είναι ότι, από τη μικρή μας χώρα, ο Πύρρος Δήμας, η Μιρέλα Μανιάνι, ο Κάχι Κακιασβίλι και αρκετοί άλλοι πήραν μετάλιο στους Ολυμπιακούς κλπ κλπ κλπ.

 

:lol: :D Δεν μου φαίνεται και τόσο «έγκριτος» αυτός... :whistle: :wacko: Που δουλεύει; :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VaradeRo (30 Μάρ. 2004 , 04:15)

 

Κατ' αρχήν, δεν ειρωνεύομαι και δεν χλευάζω κανέναν (για να μην παρεξηγηθούμε).

Για να κάνουμε κουβέντα, λοιπόν, θα σου ομολογήσω, ότι μ'αρέσει τρομερά να ανταλλάσω απόψεις για τέτοια θέματα, ειδικά με φανατικούς του είδους. Το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό και εξ άλλου υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μάθουμε κάτι ενδιαφέρον άσχετο αν είναι αληθινό ή όχι.

Στο προηγούμενο μύνημά μου μίλησα για το τι είναι επιστημονική πηγή.

Δυστυχώς, θεώρησα ότι όλοι περιμένουν επιστημονικές εξηγήσεις και πραγματικές αποδείξεις (όχι ενδείξεις) για να πιστέψουν κάτι. Φαίνεται ότι κάποιοι ικανοποιούνται με λιγότερα. Προσωπικά έχω δεί και το Men in Black και πολλά άλλα έργα φαντασίας, πάμπολες κωμωδίες και έχω γελάσει αρκετά. Θα συζητήσω φυσικά για ταινία με τους φίλους και συναδέλφους, ακόμα και την επομένη μέρα. Σε όλους μας αρέσουν τα παραμύθια. Δεν θα βγω, όμως, να δηλώσω στην τηλεόραση ότι στις ΗΠΑ

υπάρχει ειδική μυστική υπηρεσία ελέγχου εξωγήινων.

 

αν δεν ειρωνευοσουν δεν θα ελεγες οτι το βρισκεις διασκεδαστικο αλλα μαλλον ενδιαφερον.προς αποφυγη παραξηγησεων παντα...

 

εγω προσωπικα δεν εχω κ πολυ μεγαλη εμπιστοσυνη στην επιστημονικη κοινοτητα για το λογο οτι για μια εδρα η για ενα καλο κονδυλι μπορω να σου πω οτι θελεις.δυστυχως ζουμε σε τετοια εποχη που δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη σε πολλους.

 

δεν μιλησα για μυστικη υπηρεσια εξωγηινων αλλα για μυστικη παγκοσμια κυβερνηση,οπου τα τελευταια χρονια βεβαια δεν ειναι κ τοσο μυστικη πχ,λεσχη μπιλτερμπεγκ (http://www.bilderberg.org/),τριμερης επιτροπη,τον "φιλο μας" κισσινγκερ που καθε τοσο βγαινει κ δηλωνει για το πως θα κυβερνησουν τον κοσμο.

 

κ κατι τελευταιο ειναι οτι ισως το hollywood να ειναι το μεγαλυτερο μεσο προπαγανδας αλλα σιγουρα σε ολα αυτα καποια δοση αληθειας υπαρχει.

κατα την γνωμη μου παντα :D

LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teoter (30 Μάρ. 2004 , 12:38)

κ κατι τελευταιο ειναι οτι ισως το hollywood να ειναι το μεγαλυτερο μεσο προπαγανδας αλλα σιγουρα σε ολα αυτα καποια δοση αληθειας υπαρχει.

κατα την γνωμη μου παντα :D

 

Μα βέβαια. Προπαγάνδα αλλα και αλήθεια πάνε παρέα στις ταινίες τους. Μας προετοιμάζουν για πολλά μελλοντικά δρόμενα οι κύριοι αμερικάνοι. Πολλά τα παραδείγματα για "πράγματα" που ήδη έγιναν και πρίν μας τα είχαν δείξει στις ταινίες. barecode,πολεμικές συρράξεις, παγκοσμιοποίηση, αλλα και διάφορα μελλοντικά σχέδια που τώρα μας τα προβάλουν. :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tronik (22 Μάρ. 2004 , 13:28)

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις (μια και KSEREIS MATHIMATIKA!), τι σημαίνει "3 γραμμές τεμνόμενες δείχνουν έναν αστερισμό";

Εγώ ο ταπεινός, και συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος, ξέρω ότι η γη γυρίζει, επομένως και οποιαδήποτε τριάδα γραμμών ξεκινάει από τη γή, είναι σχεδόν αδύνατον να δείχνει σταθερά το ίδιο σημείο...(το σχεδόν κολλαει στο ότι υπάρχουν 2 περιπτώσεις, αλλά βρίσκονται χαμηλά στο Νότιο ημισφαίριο και ψηλά στο Βόρειο, πάντως όχι στην Αιγυπτο).

Είναι σα να λες ότι κρατώντας το δάχτυλό σου ακίνητο όλο το βράδυ προς τον ουρανό, θα δείχνεις το ίδιο αστέρι...

 

 

Καλά ρε τρόνικ μας δουλεύεις; :( Που θες να ξέρουν οι εξωγήινοι τόσους αιώνες πριν ότι η Γη γυρίζει; :mad: Έλεος, το ανακάλυψαν μετά από μερικά χρόνια. Τι προβοκατόρικες ερωτήσεις είναι αυτές; :mad: Σε λίγο θα μας πεις ότι οι Ίνκας, οι Μάγια, οι Αζτέκοι, οι Αιγύπτιοι, οι Κινέζοι, οι Σουμέριοι, οι Φοίνικες και οι Άραβες δεν πήραν (έκλεψαν πιο σωστά αλλά δεν θέλω να ρίξω το επίπεδο) όλα τα στοιχεία για τους πολιτισμούς τους από τους Αρχαίους ημών (και "γαμώ" τους εξωγήινους) προγόνους. :alien: :alien: Αλήθεια εσύ από ποιόν πλανήτη μας ήρθες; :alien: Μήπως από τον πλανήτη χάπι; :wacko:

If you can't change the world, change yourself, but if you can't change yourself then change the world
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Kaveiros (30 Μάρ. 2004 , 15:39)

 

Καλά ρε τρόνικ μας δουλεύεις; :( Που θες να ξέρουν οι εξωγήινοι τόσους αιώνες πριν ότι η Γη γυρίζει; :mad: Έλεος, το ανακάλυψαν μετά από μερικά χρόνια. Τι προβοκατόρικες ερωτήσεις είναι αυτές; :mad: Σε λίγο θα μας πεις ότι οι Ίνκας, οι Μάγια, οι Αζτέκοι, οι Αιγύπτιοι, οι Κινέζοι, οι Σουμέριοι, οι Φοίνικες και οι Άραβες δεν πήραν (έκλεψαν πιο σωστά αλλά δεν θέλω να ρίξω το επίπεδο) όλα τα στοιχεία για τους πολιτισμούς τους από τους Αρχαίους ημών (και "γαμώ" τους εξωγήινους) προγόνους. :alien: :alien: Αλήθεια εσύ από ποιόν πλανήτη μας ήρθες; :alien: Μήπως από τον πλανήτη χάπι; :wacko:

 

φιλτατε πρωτου αρχισεις την ειρωνια πηγαινε κατα Ιαπωνια μερια πες οτι εισαι Ελληνας ακου τι θα σου πουνε κ μετα ελα να μας πεις για τα φωτα σε αλλους πολιτισμους ;)
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teoter (30 Μάρ. 2004 , 15:46)

 

φιλτατε πρωτου αρχισεις την ειρωνια πηγαινε κατα Ιαπωνια μερια πες οτι εισαι Ελληνας ακου τι θα σου πουνε κ μετα ελα να μας πεις για τα φωτα σε αλλους πολιτισμους ;)

 

 

Πήγα πρόσφατα και με έκπληξη ανακάλυψα ότι μιλούν όλοι άπταιστα αρχαία Ελληνικά. Είδες; Δεν διαφωνώ μαζί σου και μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα περί ειρωνείας ........

If you can't change the world, change yourself, but if you can't change yourself then change the world
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Kaveiros (30 Μάρ. 2004 , 15:39)

 

Καλά ρε τρόνικ μας δουλεύεις; :( Που θες να ξέρουν οι εξωγήινοι τόσους αιώνες πριν ότι η Γη γυρίζει; :mad: Έλεος, το ανακάλυψαν μετά από μερικά χρόνια. Τι προβοκατόρικες ερωτήσεις είναι αυτές; :mad: Σε λίγο θα μας πεις ότι οι Ίνκας, οι Μάγια, οι Αζτέκοι, οι Αιγύπτιοι, οι Κινέζοι, οι Σουμέριοι, οι Φοίνικες και οι Άραβες δεν πήραν (έκλεψαν πιο σωστά αλλά δεν θέλω να ρίξω το επίπεδο) όλα τα στοιχεία για τους πολιτισμούς τους από τους Αρχαίους ημών (και "γαμώ" τους εξωγήινους) προγόνους. :alien: :alien: Αλήθεια εσύ από ποιόν πλανήτη μας ήρθες; :alien: Μήπως από τον πλανήτη χάπι; :wacko:

 

γιατι αυτή η "επίθεση" στον τρόνικ; Ο τρόνικ από ότι κατάλαβα από το ποστ του, δεν ζήτησε από τους .... εξωγήινους (;;;; ) να ξέρουν ότι η γη γυρίζει, αλλά από το μέλος στο οποίο απάντησε με το ποστ του. μπορεί να κάνω και λάθος, άλλωστε έχουν περάσει 8 μέρες :wacko:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (30 Μάρ. 2004 , 17:14)

 

γιατι αυτή η "επίθεση" στον τρόνικ; Ο τρόνικ από ότι κατάλαβα από το ποστ του, δεν ζήτησε από τους .... εξωγήινους (;;;; ) να ξέρουν ότι η γη γυρίζει, αλλά από το μέλος στο οποίο απάντησε με το ποστ του. μπορεί να κάνω και λάθος, άλλωστε έχουν περάσει 8 μέρες :wacko:

 

 

fisika i gi girizei... to fenomeno afto paratirite stin apoliti isimeria...

eipa na mi ksanagrapso alla afou iparxoun pragmatika apories egrapsa... an kai sinexizo na proteino to lock... gia tous idious logous pou efaga warning :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος william blake (20 Μάρ. 2004 , 10:27)

 

συμφωνα με τους maya, το τελος του κοσμου θα ερθει στις 12 Δεκεμβριου 2012

 

Σε αυτή την ημερομηνία καταλήγουν πολλές θρησκίες του κόσμου και αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει σχετική έρευνα της ΝΑΣΑ πάνω σε αυτό, η οποία παραμένει απόρρηρτη :eek:
http://www.atlantisfm.gr/Atlantis_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Kaveiros (30 Μάρ. 2004 , 15:59)

 

Πήγα πρόσφατα και με έκπληξη ανακάλυψα ότι μιλούν όλοι άπταιστα αρχαία Ελληνικά. Είδες; Δεν διαφωνώ μαζί σου και μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα περί ειρωνείας ........

 

με συγχωρεις για τα περι ειρωνιας. :o δεν ξερω ποσο μιλησες μαζι τους αλλα επειδη κ απ οτι εχω διαβασει αλλα κ εχει τυχει να μιλησω με ιαπωνες τουριστες,στην χωρα τους μας θεωρουνε θεους ακομα κ σημερα. :blink: κ αν τους ρωτησεις απο που καταγονται θα σου πουνε απ την γενια των ελληνων θεων.
LET'S GO SOUTH LET'S GO GRETA!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Callesin (31 Μάρ. 2004 , 11:07)

 

Σε αυτή την ημερομηνία καταλήγουν πολλές θρησκίες του κόσμου και αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει σχετική έρευνα της ΝΑΣΑ πάνω σε αυτό, η οποία παραμένει απόρρηρτη :eek:

 

 

Aporiti eipes??

Douleveis sti NASA?? :confused: :blink:

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teoter (31 Μάρ. 2004 , 12:07)

 

με συγχωρεις για τα περι ειρωνιας. :o δεν ξερω ποσο μιλησες μαζι τους αλλα επειδη κ απ οτι εχω διαβασει αλλα κ εχει τυχει να μιλησω με ιαπωνες τουριστες,στην χωρα τους μας θεωρουνε θεους ακομα κ σημερα. :blink: κ αν τους ρωτησεις απο που καταγονται θα σου πουνε απ την γενια των ελληνων θεων.

 

 

Ο κάθε λαός μπορεί να έχει τις δικές του θρησκευτικές δοξασίες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι έχουν δίκαιο.

Αρκετοί Ινδοί πιστεύουν ότι οι αγελάδες είναι ιερά ζώα, αλλά δε νομίζω ότι τους παίρνει κανείς στα σοβαρά (αν δεν είναι Ινδός).

Στην Ιαπωνία, πίστευαν ότι ο αυτοκράτορας είναι θεός κι ο Πάπας λέει ότι έχει το αλάθητο.

Τα δεχόμαστε εμείς αυτά? :rolleyes:

Αν οι Ιάπωνες τουρίστες μας θεωρούν θεούς γιατί δεν λένε ότι κατάγονται από εμάς, αλλά λένε ότι κατάγονται από τη γενιά των ελλήνων θεών? Άλλο εμείς, άλλο οι θεοί μας?

Και κάτι πιο πρακτικό: Γιατί δεν μας χαρίζουν τα κινητά που κατασκευάζουν στη χώρα τους? Κανένας δεν σέβεται το θεό του πλέον σε εκείνη τη χώρα πια?

:D

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (30 Μάρ. 2004 , 21:58)

 

fisika i gi girizei... to fenomeno afto paratirite stin apoliti isimeria...

eipa na mi ksanagrapso alla afou iparxoun pragmatika apories egrapsa... an kai sinexizo na proteino to lock... gia tous idious logous pou efaga warning :)

 

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν γυρίζει η γη ή γυρίζουν όλα τα υπόλοιπα γύρω μας. Ας κάνουμε όμως ότι το πιστεύουμε, αφού το λέει κι η επιστήμη.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως, είναι πώς γίνεται να γυρίζει μόνο ο ισημερινός και τα υπόλοιπα να παραμένουν ακίνητα. Και πως γίνεται στην Ελλάδα να έχουμε μέρα και νύχτα, ενώ δεν βρίσκεται στον ισημερινό?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Re paidia kapoia pragmata einai paranoika "stin apli logiki"(....edw einai to thema!!!!!!) px me OSH taxytitita ki an gyrizei i gi kai OSH varytita ki an prokalei einai dynaton na min efeyge tpt apo panw tis :blink: i esto na min zalizomastan :wacko: ase poy me tosi maza poy exei kai ogko tha eprepe na gyrizei me TRELH taxytita gyrw-gyrw opote ksexaste ti zalada, skeftite to proigoymeno omws... :!: ki an to sympan gyrizei gyrw mas emeis eimaste to kentro toy kosmoy? an arxiseis na asxolise me ayta ta themata to ligotero poy mporeis na patheis einai na trelatheis kai den astieyome katholoy! i "pisteye kai mi ereyna" i vres apantiseis sta erwtimata soy me antitimo ti logiki soy... :eek:
:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Datum Processor ( 1 Απρ. 2004 , 01:50)

 

Re paidia kapoia pragmata einai paranoika "stin apli logiki"(....edw einai to thema!!!!!!) px me OSH taxytitita ki an gyrizei i gi kai OSH varytita ki an prokalei einai dynaton na min efeyge tpt apo panw tis :blink: i esto na min zalizomastan :wacko: ase poy me tosi maza poy exei kai ogko tha eprepe na gyrizei me TRELH taxytita gyrw-gyrw opote ksexaste ti zalada, skeftite to proigoymeno omws... :!: ki an to sympan gyrizei gyrw mas emeis eimaste to kentro toy kosmoy? an arxiseis na asxolise me ayta ta themata to ligotero poy mporeis na patheis einai na trelatheis kai den astieyome katholoy! i "pisteye kai mi ereyna" i vres apantiseis sta erwtimata soy me antitimo ti logiki soy... :eek:

 

 

Mou fenetai sou diafevgoun stoiheiodeis arhes kai porismata tis fisikis!!

Den to leo kakoproaireta,alla afta einai apodedeigmena peri gis kai pristrofis tis.. ;)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

diladi? i alitheia einai oti me fysiki kai ximeia eimoyn...... theos :wacko: de pareksigoyme, oti de gnwrizw den kanw ton kserola :lol: "Den to leo kakoproaireta,alla afta einai apodedeigmena peri gis kai pristrofis tis.. " diladi? gine pio sygkekrimenos :worry:
:)
Link to comment
Share on other sites

Me ton Datum Processor ta eipame sto irc kai tou elisa oses apories mporousa.

Tora an kapoios allos ehei tis idies apories..as anoiksei ena vivlio astronomias-fisikis..;)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teoter (31 Μάρ. 2004 , 12:07)

 

στην χωρα τους μας θεωρουνε θεους ακομα κ σημερα. :blink: κ αν τους ρωτησεις απο που καταγονται θα σου πουνε απ την γενια των ελληνων θεων.

 

 

μας θεωρουνε θεους για πιο ακριβως λογο??? για την ιστορια μας?

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα αλλά αυτό με την περιστροφή του σύμπαντος γύρω από τη Γη ήταν το πιο κορυφαίο!
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...