Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έκανα root τη συσκευή μου, πάνω στο μήνα. στην αρχ'η φοβόμουν αλλά με αρκετό διάβασμα και βοήθεια τα κατάφερα!

από τότε έχω αλλάξει roms, έχω ξηλώσει εφαρμογες, overclock, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root,cwm,custom kernel, δεν αξίζει το Android.

Ακόμα καλύτερα να βρίσκεσαι σε custom rom (aosp ή στοκ based).

 

Το root δεν μπορεί να βλάψει τη συσκευή.

Ο χρήστης με δικαιώματα root που δεν γνωρίζει τι βάζει/βγάζει στο/απο το κινητό μπορεί να κάνει ζημιά.

 

@junglist

Με root δεν μπορείς να βάλεις custom rom (δεν έχει σημασία αν θα είναι beta η alpha επίσης), χρειάζεσαι cwm.

Cwm μπορείς να έχεις χωρίς να είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχικά το έκανα root ώστε να βγάζω εφαρμογές συστήματος που δεν χρησιμοποιούσα αλλά και για να κάνω overclocking και άλλα τέτοια χαζά.. Στην συνέχεια ανακάλυψα πόσο δυνατή μπορεί να είναι μια custom rom όσον αφορά σε ταχυτητα, ομαλότητα αλλά και διάρκεια μπαταριας.. Νομίζω ότι αξίζει να κάνει κάποιος rooting το οποίο να εξηγήσουμε απλά δεν είναι ότι πειράζεις κάτι απλά αποκτάς πλήρη πρόσβαση και δικαιώματα σε αρχεία συστήματος κτλ.. Οπότε εκεί έγκειται η διαφορά με ένα unrooted τηλεφωνο σε επίπεδο απλού χρήστη ;) Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Πιο γρήγορο με τα διάφορα tweeks που μπορείς να περάσεις.

Καλύτερη διαχειρηση μνήμης.

Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Παραμετροποιησιμο όσο πάει.

Δοκιμή ακόμα και άλλων λειτουργικών.

Βελτίωση ήχου-εικόνας-Δέκτη GPS.

Καλύτερη επιχείρηση πυρήνων.

Καθαρισμός /system,sdcard κτλ.

Βελτίωση σημάτων (wifi-antenna κτλ)

 

Όλα τα παραπάνω αρχίζουν και επιβάλλουν root.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πιο γρήγορο με τα διάφορα tweeks που μπορείς να περάσεις.

Καλύτερη διαχειρηση μνήμης.

Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Παραμετροποιησιμο όσο πάει.

Δοκιμή ακόμα και άλλων λειτουργικών.

Βελτίωση ήχου-εικόνας-Δέκτη GPS.

Καλύτερη επιχείρηση πυρήνων.

Καθαρισμός /system,sdcard κτλ.

Βελτίωση σημάτων (wifi-antenna κτλ)

 

Όλα τα παραπάνω αρχίζουν και επιβάλλουν root.Δε νομίζω να χαραμίζεται η συσκευή λοιπον..;)

 

Το ίδιο λέτε βρε!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέτε βρε!!

 

Lol...μου ξέφυγε το "δε" στο post του...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Lol...μου ξέφυγε το "δε" στο post του...

 

:-)

πάντως να αναλύσω και μια άλλη διάσταση του rooting η οποία είναι ότι πλέον είμαστε φτωχοί για να αλλάζουμε συσκευές σχετικά συχνά οπότε αλλάζουμε roms και ξεχαρμανιαζουμε!! :D

Link to comment
Share on other sites

:-)

πάντως να αναλύσω και μια άλλη διάσταση του rooting η οποία είναι ότι πλέον είμαστε φτωχοί για να αλλάζουμε συσκευές σχετικά συχνά οπότε αλλάζουμε roms και ξεχαρμανιαζουμε!! :D

 

Δεν έχεις κι άδικο :lol: Μια καινούρια εμπειρία κάθε μέρα, σαν να αλλάζεις κινητό είναι μερικές φορές.

 

Στο θέμα μας, μόνο το γεγονός ότι μπορείς να βγάλεις ότι bloatware βάζει η κάθε εταιρία αξίζει να κάνεις root. Σε νέξους δεν υπάρχει αυτό ευτυχώς. Επίσης αξίζει όλοι να δοκιμάσουν AOSP roms και custom kernels για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν. Το κινητό μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερο με τους devs που υπάρχουν εκεί έξω. Τελευταίο θετικό το backup όλων των εφαρμογών, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

 

Το άλλο που μου άρεσε είναι οι εντολές su στο τερματικό. Έχει μια γλύκα, νιώθεις την Linux φύση του ακόμη πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αφού διάβασα όλο το θέμα, να ρωτήσω λίγο, ψάχνω για κάποια συσκευή android, που θα είναι κι η πρώτη μου στον χώρο (είχα παλαιότερα Pocket PC). Μια από αυτές που μου έχουν κάνει "κλικ", δυστυχώς φαίνεται ότι δεν παίρνει ρουτάρισμα (defy mini), από όσο έχω ψάξει δεν υπάρχει καμία πετυχημένη προσπάθεια μέχρι στιγμής και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να παραμείνει έτσι. Αυτό είναι σοβαρό ας πούμε πρόβλημα; Το κινητό ως έχει διαθέτει ελεύθερη μισό GB μνήμη. Αυτή τη θεωρείτε πολλή ή λίγη για μέτρια χρήση; Δηλαδή ας πούμε για κάποιες πολύ βασικές τηλεφωνικές εφαρμογές καθώς και ένα πρόγραμμα πλοήγησης μαζί με τους χάρτες του θα είναι στοιχειωδώς αξιόπιστο στην χρήση;

 

γενικά από ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποιος λόγος που η συσκευή δεν είναι ρουταρισμένη εξ αρχή; αυτές οι διαφημίσεις που λέτε, τι ακριβώς είναι;

 

Αν και είμαι λίγο offtopic, να πω απλά ότι η ανάλυση μιας οθόνης έχει να κάνει με το hardware καθαρά, οπότε λίγο δύσκολο να βελτίωσες την ανάλυση σου...

 

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, υπάρχει τρόπος η ανάλυση να αλλάξει μέσω software. Είχα τέτοια εφαρμογή στο παλιό μου handheld της ΗΡ (Virtual Display ΝΥdidot). Δεν ξέρω αν υπάρχει και για Android βέβαια, πάντως μπορούσα να αυξήσω την ανάλυση, με τίμημα ότι "θαμπωναν" κάπως τα χρώματα. Δυστυχώς ακόμα και να υπάρχει, νομίζω το λογικό είναι ότι θα θέλει ρουτάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό πρόβλημα δεν είναι. Αναλόγως βέβαια με τις ανάγκες σου και του τι είδους εφαρμογές θες να εγκαταστήσεις. Για τη χρήση που λες ότι θα κάνεις το μισό γίγα θεωρώ ότι θα σε καλύψει. Ο λόγος που οι συσκευές δεν είναι ρουταρισμένες εξ αρχής είναι για να προστατεύσουν τις αρχάριους από το να κάνουν κάποιο λάθος και κάνουν ζημιά στο σύστημα.

 

Οι διαφημίσεις που αναφέρονται φαίνονται σε κάποιες εφαρμογές όταν είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο και είναι ένας τρόπος για να βγάζουν χρήματα οι developer.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και δεν είμαι αρκετά προχωρημένος με κάποιες λειτουργίες π.χ. root,unroot,custom rom κτλ.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 1)Είναι εύκολο να κάνω unroot τη συσκευή ώστε να βρίσκεται στην εργοστασιακή της κατάσταση?

2) αν εγκαταστήσω μια custom rom μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη? αν όχι χάνω την εγγύηση?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη γιατί φαντάζομαι πως θα έχουν ξανα-ειπωθεί τέτοιες ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και δεν είμαι αρκετά προχωρημένος με κάποιες λειτουργίες π.χ. root,unroot,custom rom κτλ.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 1)Είναι εύκολο να κάνω unroot τη συσκευή ώστε να βρίσκεται στην εργοστασιακή της κατάσταση?

2) αν εγκαταστήσω μια custom rom μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη? αν όχι χάνω την εγγύηση?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη γιατί φαντάζομαι πως θα έχουν ξανα-ειπωθεί τέτοιες ερωτήσεις.

 

1. Είναι εύκολο και θα σου πάρει 1 λεπτό στη χειρότερη.

2. Με το μενού που σου προσφέρεται αφού έχεις κάνει root CWM Recovery (ClockWorkMod) σου δίνεται η δυνατότητα να πάρεις πλήρες backup της συσκευής σου (κάτι σαν το image backup του υπολογιστή, όλα εκτός από φωτογραφίες και βίντεο), το οποίο μπορείς ανά πάσα στιγμή να επαναφέρεις. Επίσης σε κάποιες συσκευές υπάρχουν πειραγμένοι kernel οι οποίοι προσφέρουν και dual boot ώστε να μπορείς να έχεις 2 custom rom και να φορτώνεις όποια εσύ θες.

 

Σχετικά με την εγγύηση :

 

* Την χάνεις εάν ο μετρητής (counter) δεν είναι μηδενισμένος (μπορείς να το δεις μπαίνοντας σε download mode, δεν γνωρίζω το πως στη συσκευή σου)

 

Πως ανεβαίνει ο μετρητής :

 

* Εάν φλασάρεις custom kernel ή custom rom μέσω Odin.

 

Οποιαδήποτε άλλη επίσημη ρομ ή kernel φλασάρεις μέσω Odin, θα αφήσει το μετρητή σου ανέπαφο.

Οτιδήποτε φλασάρεις μέσω CWM Recovery (είτε custom rom είτε kernel, είτε διάφορα mods), θα αφήσει το μετρητή σου ανέπαφο.

 

Πως επαναφέρεις την εγγύηση (σε περίπτωση service κτλ - επιβεβαιωμένο από μένα που έχω πάει ήδη 3 rooted τηλέφωνα):

 

* Triangle Away (εφαρμογή στο market, αν και το βρίσκω ειρωνικό το ότι υπάρχει στο market αλλά άλλη ιστορία αυτή..)

 

Εφόσον η εφαρμογή υποστηρίζει το κινητό σου και το λογισμικό στο οποίο είσαι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να :

1) Μηδενίσεις το μετρητή.

2) Σβήσεις το κίτρινο τρίγωνο που θα σου βγάλει λογικά αφού κάνεις root στην οθόνη εκκίνησης.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Δεν σου κάνει Unroot.

 

* USB Jig : Το βρίσκεις στο ebay στη τιμή πάνω κάτω των 2,5 euro και κάνει ακριβώς ότι και η εφαρμογή από πάνω. (Πως δουλεύει : κλείνεις το κινητό σου και απλά το συνδέεις..:ninja:)

 

Τέλος αφού έχεις μηδενίσει το μετρητή, φροντίζεις να περάσεις μία επίσημη ρομ μέσω Odin και είσαι έτοιμος για service.

 

 

Γνωρίζω ότι σε πολλούς μπορεί όλα αυτά να φαίνονται βουνό αλλά αφού πιάσεις το νόημα η όλη διαδικασία δεν πρέπει να πάρει πάνω από 3-4 λεπτά εφόσον έχεις τα κατάλληλα αρχεία και προγράμματα.

Πάντα με προσοχή βέβαια τί φλασάρουμε κτλ και πάντα μα πάντα... Backup Backup Backup.

 

Επίσης :

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

εγω έχω εδω και κανα μήνα το xperia sole και το σκέφτομαι σοβαρά για root

απλά φοβάμαι λίγο μην κάνω καμια βλακεία αλλα και το θέμα της εγγύησης

με το xbox 360 που το flashαρα (άσχετο αλλα just saying) ήμουν ποιο σήγουρος ας πούμε γιατι καταλάβαινα τι κάνω , με τα κινητά όμως έχω μια δυσκολία να κατανοήσω την διαδικασία :X

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απο αυτά τα root - mods -custom ,αυτά είναι του διαβόλου μακριά :lol::lol::lol:

Εννοείτε ότι σχεδόν από την πρώτη μέρα αγοράς γίνεται και root ,αυτή ειναι η χαρά ενός μεγάλου παιδιού (δηλ. έμενα :p ) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Άργησα πολύ να κάνω root το πρώτο μου lg optimus one μου, και κατάλαβα τότε τι έχανα! Το επόμενο μου κινητό σε καμία περίπτωση δεν θα μείνει τόσο πολύ χωρίς root. Πολύ χρήσιμο και με μηδαμινή πιθανότητα λάθους, τουλάχιστον σε εμένα με ξεκλείδωτο bootloader. Και φυσικά είναι πολύ εύκολο τις περισσότερες φορές..

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο μου android,το zte racer σχεδόν μετά από ένα μήνα που το είχα πάρει του άλλαξα rom,και σε ενάμιση χρόνο που το είχα άλλαξα τουλάχιστον 5 διαφορετικές...σίγουρα του είχαν δώσει άλλο αέρα!Τώρα έχω το xperia tipo,και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος,δεν σκέφτομαι να του κάνω...επέμβαση
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παλικαρια.Πριν λιγες μερες αγορασα το Note I (μακάρι να μπορουσα για το ΙΙ) και επειδη ειμαι εντελως νεος στο android , απο τα λιγα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης σκεφτομαι να το κανω root.Επειδη ομως ειμαι εντελως ασχετος με το αθλημα χρειαζομαι οδηγιες πολυ πολυ απλες και αν υπαρχει και καποιο video που να δειχνει την ολη διαδικασια ακομα καλυτερα.Α και κατι ακομα που ξεχασα να ρωτησω, η μεταφορα στη microSD καρτα των εφαρμογων που κατεβαζουμε γινεται μονο αν ειναι root το κινητο?

Συγγνωμη αν σας επριξα:O

Link to comment
Share on other sites

για μήνες έλεγα να ροοτάρω τον γαλαξία και το άφηνα από φόβο γιατί δεν κατέχω καθόλου το θέμα.

με το που έκλεισα χρόνο και τελείωσε η εγγύηση,λέω τι έχω να χάσω;

τώρα ο γαλαξίας πετάει και μουτζώνομαι που δεν το έκανα πιο πριν.

να'ναι καλά και ο κολλητός που έκανε τα πάντα αλλιώς εγώ ακόμα θα έψαχνα πως κάνεις reboot.:lol:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο site του CWM αλλά δεν δεν μπορώ να καταλάβω ποιο από όλα τα nexus(l9250) που έχει είναι το δικό μου Edited by pagratios

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...