Jump to content

[Δημοσκόπηση] Θα κάνατε Root το κινητό σας ή όχι;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Θα κανατε root την συσκευη σας ;  

891 members have voted

  1. 1. Θα κανατε root την συσκευη σας ;

    • Οχι γιατι μια χαρα ειμαι και ετσι (χανω και την εγγυηση μου)
      160
    • Ναι θελω να την κανω root
      280
    • Την εχω ηδη κανει
      451


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να τονίσω ότι η εγγύηση δεν χάνεται με το root καθώς είναι διαδικασία πλήρως αναστρέψιμη πλέον. Δεν αρνούμαι ότι αν πας ένα rooted κινητό στο service ίσως υπάρξει πρόβλημα , αλλά ως επί το πλείστον η απώλεια εγγύησης υφίσταται στην περίπτωση unbranding ή ολοκληρωτικής αλλαγής ROM. Άρα η πρώτη επιλογή είναι λίγο παραπλανητική!

 

Ontopic τώρα , έχω κάνει ήδη root την συσκευή μου με το που βγήκε η εν λόγω τεχνική από την 1.6 ακόμα! Τα πλεονεκτήματα είναι άπειρα (και πληθαίνουν ολοένα) ενώ τα μειονεκτήματα μηδαμινά έως ανύπαρκτα.

 

Πρακτικά όταν κάποιος μας ρωτάει "Γιατί να κάνω root?" του απαντάμε "Για να μπορείς να εγκαθιστάς εφαρμογές και βελτιώσεις που το απαιτούν!" ... Αυτό είναι λίγο αόριστο και διφορούμενο κατά την γνώμη μου! Ορίστε λοιπόν μερικά χειροπιαστά παραδείγματα:

 

Με root δίνεται η δυνατότητα εγκατάστασης των παρακάτω:

  • Titanium Backup - Η πλέον γνωστή εφαρμογή για backup όλων των εφαρμογών μας , των δεδομένων τους και οποιασδήποτε ρύθμισης έχουμε στο κινητό! Απλά μια επαναφορά 10 λεπτών και όση ζημιά κι αν κάναμε αναιρείται! Επίσης μας δίνει την δυνατότητα αφαίρεσης εφαρμογών που δεν μας επιτρέπει το κινητό να απεγκαταστήσουμε. Γιατί? Για να γίνει ελαφρύτερο και γρηγορότερο , να αποκτήσει χώρο στην μνήμη του προκειμένου να εγκαταστήσουμε εφαρμογές που θέλουμε εμείς!
  • SetCPU - Εφαρμογή που ελαττώνει η αυξάνει την ταχύτητα του επεξεργαστή του κινητού. Θέλουμε οικονομία στην μπαταρία...? Τότε κάτω τα Megaherz! Θέλουμε επιδόσεις , τότε στο full! Και όλα αυτά ελέγχονται από συνθήκες τις οποίες ορίζουμε εμείς στην συσκευή!
  • Apps2sd - Μια προσθήκη που μας επιτρέπει να εγκαθιστούμε εφαρμογές στην κάρτα μνήμης μας και όχι στην εσωτερική μνήμη του κινητού! Με μια γρήγορη κάρτα μνήμης μπορούμε να έχουμε άπειρες εφαρμογές οι οποίες θα εκτελούνται απίστευτα γρήγορα!
  • Ενεργοποίηση JIT & Zipaligned Apps - Η ενεργοποίηση του JIT απογειώνει τις επιδόσεις του κινητού μας! Η τεχνική JIT είναι μια διαφορετική τεχνική μετάφρασης και εκτέλεσης του κώδικα των εφαρμογών, πιο γρήγορη , πιο αποτελεσματική , πιο ευέλικτη!
  • ShootMe - Θέλετε να πάρετε ένα στιγμιότυπο της οθόνης? Τότε χρειάζεστε μια εφαρμογή που να το κάνει , αλλιώς παιδεύεστε κάνα τέταρτο (οι γνώστες) με την adb!

...και πάρα πολλά ακόμα που ακόμα δεν έχουν αναφερθεί!

Θα κατηγορηθώ για flaming , αλλά ας πάει στο καλό ... πιστεύω ότι αυτά αξίζει να τα διαβάσει κάποιος συγκεντρωμένα , ακόμα κι αν είναι rooto-φοβικός!!! :lol:

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

ρε ειστε σοβαροι?

φοβαστε να το κανετε ρουτ?

ορματε ρε... :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν κάνουμε root τη συσκευή μας έχω ακούσει ότι υπάρχει θέμα με την ασφάλεια των δεδομένων μας...ισχύει κάτι τέτοιο?

Χρειάζεται να έχεις αρκετές γνώσεις για να κάνεις root τη συσκευή σου ή γίνεται και από ένα αρχάριο?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε root τη συσκευή μας έχω ακούσει ότι υπάρχει θέμα με την ασφάλεια των δεδομένων μας...ισχύει κάτι τέτοιο?

Χρειάζεται να έχεις αρκετές γνώσεις για να κάνεις root τη συσκευή σου ή γίνεται και από ένα αρχάριο?

 

1) Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο ποτε.

2) Η διαδικασια για χ10/μινι/μινι προ ειναι αυτη και ειναι πολυ απλη.

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι ξεκάθαρη: ο Mr_Element τα είπε πολύ σωστά και αναλυτικά, δεν έχω τίποτα να προσθέσω σε αυτά.

Οπότε κάνε root γιατί ΜΠΟΡΕΙΣ._

Δε χάνεις τίποτα, αυτά τα περί εγγύησης εμπίπτουν σε μία "gray area", και έτσι κι αλλιώς το root είναι αναστρέψιμο ανά πάσα στιγμή. Οπότε μη φοβάσαι να δοκιμάσεις τη διαδικασία και όλα τα "καλούδια" που σου ξεκλειδώνει! ;-)

 

*sent from my X10i

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για ποιό λόγο να το κάνω; Μια χαρά είναι το κινητάκι μου!:D

Από τη στιγμή που δε μπορεί η ίδια η εταιρία να κάνει αναβάθμιση της συσκευής μου, αυτό σημαίνει ότι δε μπορεί να γίνει, για τον οποιοδήποτε λόγο π.χ. να μη μπορεί να σηκώσει το νέο λογισμικό η συσκευή, με αποτέλεσμα να "σέρνεται" και στη πορεία ίσως να του βγουν και άλλα ελαττώματα...

Άρα γιατί να μπω στη διαδικασία να "καταστρέψω" τη συσκευή μου;;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν στέκει. Το root σου δίνει απλά αυξημένη πρόσβαση σε αρχεία που κανονικά δεν θα είχες και κατ' επέκταση σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις εφαρμογές που τα χρειάζονται.

 

Παραδείγματος χάριν , η εφαρμογή για screenshots ονόματι ShootMe. Χρειάζεται πρόσβαση στα video drivers/libraries του κινητού προκειμένου να δημιουργήσει ένα .png αρχείο με το περιεχόμενο της οθόνης σου εκείνη την στιγμή... Κανονικά δεν έχει πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία , ενώ μέσω της εφαρμογής SuperUser (που υποδηλώνει πως το κινητό σου είναι rooted) έχει! Και έτσι απλά παίρνεις screenshot!

Δεν βλέπω πως καταστρέφεται η συσκευή σου από κάτι τέτοιο.

 

Το ότι εκμεταλλευόμαστε το root για να προσθέσουμε στην συσκευή λειτουργίες ή για να είμαι πιο ακριβής για να ξεκλειδώσουμε λειτουργίες που θα έπρεπε να έχει εξ αρχής δεν σημαίνει ότι την επιβαρύνουμε!

Όταν εκμεταλλευόμασταν π.χ. το root για να βάλουμε 2.1 custom ROM (επί εποχής 1.6) πάει να πει ότι το κινητό μας επιβαρύνονταν ή ότι δεν σήκωνε 2.1? Προφανώς και όχι γιατί η SE μας έχει δώσει πλέον μια ωραιότατη επίσημη ROM σε 2.1!

Με την ίδια λογική λοιπόν τώρα αναβαθμίζουμε σε 2.2 και 2.3 roms , και σε καμία περίπτωση δεν επιβαρύνεται.

Η συσκευή από άποψη hardware δίνει πάντα το 100% της , ποτέ λιγότερο και ποτέ περισσότερο απλά αυτό το 100% που δίνει η συσκευή επαρκεί για να τρέχει 2.1 άριστα και 2.2 λιγότερο άριστα και 2.3 χειρότερα και ούτω καθ εξής!

Δεν σημαίνει ότι το κινητό ζορίζεται απλά αποδίδει διαφορετικά στο maximum των δυνατοτήτων του!

 

Φιλικά ,

Γιώργος. :cool:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να το κάνω; Μια χαρά είναι το κινητάκι μου!:D

Από τη στιγμή που δε μπορεί η ίδια η εταιρία να κάνει αναβάθμιση της συσκευής μου, αυτό σημαίνει ότι δε μπορεί να γίνει, για τον οποιοδήποτε λόγο π.χ. να μη μπορεί να σηκώσει το νέο λογισμικό η συσκευή, με αποτέλεσμα να "σέρνεται" και στη πορεία ίσως να του βγουν και άλλα ελαττώματα...

Άρα γιατί να μπω στη διαδικασία να "καταστρέψω" τη συσκευή μου;;)

 

Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο οι χρήστες να μη γνωρίζουν τι πραγματικά τους προσφέρει μία διαδικασία (εν προκειμένω, η διαδικασία του root) με αποτέλεσμα είτε την καταδικάζουν είτε την επικροτούν, είτε την ακολουθούν, είτε όχι, η γνώμη τους να μη μπορεί να ληφθεί σοβαρά υπόψην. Σαφώς αυτό που λέω είναι λίγο "άκομψο", αλλά δεν παύει να είναι η αλήθεια.

Αγαπητέ XPERIA_X10, δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, αλλά θα ήθελα να σου τονίσω ότι άλλο η αναβάθμιση της συσκεύης (επίσημα ή όχι) και άλλο το root.

Το root αυτό καθεαυτό δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου δίνει πρόσβαση για read/write στον φάκελο /system. Από εκεί και πέρα το πώς θα χρησιμοποιήσεις εσύ και ο κάθε χρήστης αυτή τη δυνατότητα, είναι ένα εντελώς ξεχωριστό κομμάτι.

Άρα λοιπόν, δε νομίζεις ότι είναι υπερβολικό και εντελώς παραπλανητικό να ταυτίζεις το root με την καταστροφή μιας Android συσκεύης; ;)

Αν θέλουμε πραγματικά να διατηρήσουμε τον χώρο αυτό χρηστικό και λειτουργικό, δεν είναι μεγάλος κόπος να ψάξουμε και να μάθουμε πριν εκφέρουμε την άποψή μας.

Η ίδια η ύπαρξη του thread αυτού ενέχει το στοιχείο της κινδυνολογίας (Ψηφοφορία για root ή όχι, Δημοψήφισμα για τις νέες ταυτότητες κτλ :p :lol:) και πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος για να είναι χρήσιμη μια τέτοια δημοσκόπηση είναι να παρατεθούν στοιχεία για το τι είναι το root αλλά και εμπειρίες χρηστών που το έχουν ήδη κάνει και όχι ανθρώπων που απλά το φοβούνται. Για μένα, και μπορεί να είμαι και εντελώς λάθος, δε συμβαδίζουν η τεχνολογία και ο φόβος. Μάλλον το ένα αναιρεί το άλλο. ;)

 

Λοιπόν, διαβάζοντας εδώ μαθαίνουμε τι είναι το root στα Android κινητά και για ποιους λόγους ενδεχομένως κανείς θα ήθελε να μπει στη διαδικασία και, για τους πιο hardcore, εδώ γενικά τι είναι το root σε συστήματα unix.

 

Καλό διάβασμα!

Α! Και καλή Σαρακοστή! :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Root έκανα την πρώτη βδομάδα.. οι οδηγίες ήταν αναλυτικές ακόμα κ για κάποιον που δεν έχει ιδέα.. σαν εμένα δηλαδή.. μόλις το έκανα τα 500 ευρώ έπιασαν πραγματικά τόσο κ αξιοποιεί το κινητό στο 100%.. γιατί δηλαδή να μην μπορώ να βάλω 80 εφαρμογές? Γιατί να μην αλλάξω την Rom κ να βάλω μια καλύτερη.. αφού μπορώ...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν στέκει. Το root σου δίνει απλά αυξημένη πρόσβαση σε αρχεία που κανονικά δεν θα είχες και κατ' επέκταση σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις εφαρμογές που τα χρειάζονται.

 

Παραδείγματος χάριν , η εφαρμογή για screenshots ονόματι ShootMe. Χρειάζεται πρόσβαση στα video drivers/libraries του κινητού προκειμένου να δημιουργήσει ένα .png αρχείο με το περιεχόμενο της οθόνης σου εκείνη την στιγμή... Κανονικά δεν έχει πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία , ενώ μέσω της εφαρμογής SuperUser (που υποδηλώνει πως το κινητό σου είναι rooted) έχει! Και έτσι απλά παίρνεις screenshot!

Δεν βλέπω πως καταστρέφεται η συσκευή σου από κάτι τέτοιο.

 

Το ότι εκμεταλλευόμαστε το root για να προσθέσουμε στην συσκευή λειτουργίες ή για να είμαι πιο ακριβής για να ξεκλειδώσουμε λειτουργίες που θα έπρεπε να έχει εξ αρχής δεν σημαίνει ότι την επιβαρύνουμε!

Όταν εκμεταλλευόμασταν π.χ. το root για να βάλουμε 2.1 custom ROM (επί εποχής 1.6) πάει να πει ότι το κινητό μας επιβαρύνονταν ή ότι δεν σήκωνε 2.1? Προφανώς και όχι γιατί η SE μας έχει δώσει πλέον μια ωραιότατη επίσημη ROM σε 2.1!

Με την ίδια λογική λοιπόν τώρα αναβαθμίζουμε σε 2.2 και 2.3 roms , και σε καμία περίπτωση δεν επιβαρύνεται.

Η συσκευή από άποψη hardware δίνει πάντα το 100% της , ποτέ λιγότερο και ποτέ περισσότερο απλά αυτό το 100% που δίνει η συσκευή επαρκεί για να τρέχει 2.1 άριστα και 2.2 λιγότερο άριστα και 2.3 χειρότερα και ούτω καθ εξής!

Δεν σημαίνει ότι το κινητό ζορίζεται απλά αποδίδει διαφορετικά στο maximum των δυνατοτήτων του!

 

Φιλικά ,

Γιώργος. :cool:

 

Δεν έχω κάνει ποτέ αυτό το root που λέτε και δε ξέρω τι είναι και τι ακριβός κάνει, αλλά είχα ακούσει από κάποιους ότι δεν είναι καλό για τη συσκευή! Γι' αυτό το λόγο και εγώ δε θέλω να κάνω root (άσε που δεν έχω ιδέα για το πως γίνεται αυτό και μπορεί να κάνω και καμία βλακεία και να τρέχω και να μη φτάνω :p). Αν ισχύουν αυτά που λέτε και δεν επιβαρύνεται το κινητό, τότε είναι πραγματικά καλό για τους απαιτητικούς χρήστες.

 

Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο οι χρήστες να μη γνωρίζουν τι πραγματικά τους προσφέρει μία διαδικασία (εν προκειμένω, η διαδικασία του root) με αποτέλεσμα είτε την καταδικάζουν είτε την επικροτούν, είτε την ακολουθούν, είτε όχι, η γνώμη τους να μη μπορεί να ληφθεί σοβαρά υπόψην. Σαφώς αυτό που λέω είναι λίγο "άκομψο", αλλά δεν παύει να είναι η αλήθεια.

Αγαπητέ XPERIA_X10, δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, αλλά θα ήθελα να σου τονίσω ότι άλλο η αναβάθμιση της συσκεύης (επίσημα ή όχι) και άλλο το root.

Το root αυτό καθεαυτό δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου δίνει πρόσβαση για read/write στον φάκελο /system. Από εκεί και πέρα το πώς θα χρησιμοποιήσεις εσύ και ο κάθε χρήστης αυτή τη δυνατότητα, είναι ένα εντελώς ξεχωριστό κομμάτι.

Άρα λοιπόν, δε νομίζεις ότι είναι υπερβολικό και εντελώς παραπλανητικό να ταυτίζεις το root με την καταστροφή μιας Android συσκεύης;

Αν θέλουμε πραγματικά να διατηρήσουμε τον χώρο αυτό χρηστικό και λειτουργικό, δεν είναι μεγάλος κόπος να ψάξουμε και να μάθουμε πριν εκφέρουμε την άποψή μας.

Η ίδια η ύπαρξη του thread αυτού ενέχει το στοιχείο της κινδυνολογίας (Ψηφοφορία για root ή όχι, Δημοψήφισμα για τις νέες ταυτότητες κτλ και πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος για να είναι χρήσιμη μια τέτοια δημοσκόπηση είναι να παρατεθούν στοιχεία για το τι είναι το root αλλά και εμπειρίες χρηστών που το έχουν ήδη κάνει και όχι ανθρώπων που απλά το φοβούνται. Για μένα, και μπορεί να είμαι και εντελώς λάθος, δε συμβαδίζουν η τεχνολογία και ο φόβος. Μάλλον το ένα αναιρεί το άλλο.

 

Λοιπόν, διαβάζοντας εδώ μαθαίνουμε τι είναι το root στα Android κινητά και για ποιους λόγους ενδεχομένως κανείς θα ήθελε να μπει στη διαδικασία και, για τους πιο hardcore, εδώ γενικά τι είναι το root σε συστήματα unix.

 

Καλό διάβασμα!

Α! Και καλή Σαρακοστή! :

 

Δε καταλαβαίνω για ποιό λόγο το παίρνει προσωπικά που εγώ απλός εξέφρασα την άποψή μου!:confused:Κάνεις σαν να είσαι εσύ η δημιουργός του root και σε πρόσβαλα!:blink:

Anyway! Δε πιστεύω ότι παραπλανήθηκε κάποιος, απλά διαβάζοντας την άποψη μου (όπου μπορεί να είναι και λάθος, γιατί εγώ δεν είπα ότι είναι απόλυτα σωστή) και επίσης όσο έχει να κάνει με αυτό που είπα: "Άρα γιατί να μπω στη διαδικασία να "καταστρέψω" τη συσκευή μου;" εάν πρόσεξες καλά, στη λέξη καταστρέψω έχω βάλει "" για αυτόν ακριβός το λόγο, για να αποφύγω κάποιες παρεξηγήσεις, αλλά απ' ότι φαίνεται δε το πρόσεξες και προτίμησες να πεις τα δικά σου!:rolleyes: Never mind!

Θα ρίξω πάντως μία ματιά στο link που έστειλες, έτσι για να δω τι ακριβός είναι με 2 λόγια (αφού εσύ προτίμησες να με "κράξεις" από το να μου πεις πολύ απλά τη δική σου γνώμη, όπως κάναν και οι υπόλοιποι;)). Θα το εκτιμούσα πολύ πάντως...;)

 

Root έκανα την πρώτη βδομάδα.. οι οδηγίες ήταν αναλυτικές ακόμα κ για κάποιον που δεν έχει ιδέα.. σαν εμένα δηλαδή.. μόλις το έκανα τα 500 ευρώ έπιασαν πραγματικά τόσο κ αξιοποιεί το κινητό στο 100%.. γιατί δηλαδή να μην μπορώ να βάλω 80 εφαρμογές? Γιατί να μην αλλάξω την Rom κ να βάλω μια καλύτερη.. αφού μπορώ...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Αφού λες και εσύ ο ίδιος ότι δεν έχεις ιδέα από αυτά και όμως κατάφερες να το κάνεις και είσαι και ευχαριστημένος από αυτό, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να το κάνω και εγώ δηλαδή; Δε με έχω και πολύ εμπιστοσύνη σε τέτοια θέματα...:worry:

Edited by XPERIA_X10
Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω για ποιό λόγο το παίρνει προσωπικά που εγώ απλός εξέφρασα την άποψή μου!:confused:Κάνεις σαν να είσαι εσύ η δημιουργός του root και σε πρόσβαλα!:blink:

Anyway! Δε πιστεύω ότι παραπλανήθηκε κάποιος, απλά διαβάζοντας την άποψη μου (όπου μπορεί να είναι και λάθος, γιατί εγώ δεν είπα ότι είναι απόλυτα σωστή) και επίσης όσο έχει να κάνει με αυτό που είπα: "Άρα γιατί να μπω στη διαδικασία να "καταστρέψω" τη συσκευή μου;" εάν πρόσεξες καλά, στη λέξη καταστρέψω έχω βάλει "" για αυτόν ακριβός το λόγο, για να αποφύγω κάποιες παρεξηγήσεις, αλλά απ' ότι φαίνεται δε το πρόσεξες και προτίμησες να πεις τα δικά σου!:rolleyes: Never mind!

Θα ρίξω πάντως μία ματιά στο link που έστειλες, έτσι για να δω τι ακριβός είναι με 2 λόγια (αφού εσύ προτίμησες να με "κράξεις" από το να μου πεις πολύ απλά τη δική σου γνώμη, όπως κάναν και οι υπόλοιποι;)). Θα το εκτιμούσα πολύ πάντως...;)

 

Κατ' αρχάς, δεν το πήρα προσωπικά, και σε καμία περίπτωση δε σε "έκραξα".

Είπα απλά ότι δε μπορεί κανείς να έχει γνώμη πάνω σε κάτι για το οποίο δε γνωρίζει απολύτως τίποτα, πόσο μάλλον να το έχει δοκιμάσει.

Αν έλεγες απλά ότι δεν ξέρεις τι είναι και φοβάσαι να μπεις στη διαδικασία, και ότι δε σου λείπει κάτι από τη συσκεύη σου κτλ κτλ, ΟΚ.

Στο αρχικό post σου όμως δεν ανέφερες πουθενά ότι δεν ξέρεις τι είναι το root,

είπες μόνο ότι σου αρέσει η συσκεύη σου όπως λειτουργεί και γιατί λοιπόν να την "καταστρέψεις".

Ε, με συγχωρείς, αλλά πιστεύω μπορείς να δεις ποιο είναι το πρόβλημα...

Το θα "καταστρέψω" -με ή χωρίς εισαγωγικά- είναι υπερβολικό.

Και εγώ προσωπικά, αν δεν είχα ιδέα και έμπαινα να διαβάσω το θέμα, μπορεί και να πανικοβαλλόμουν

ότι η συσκεύη μου θα γίνει κολοκύθα αν την κάνω root ακριβώς τα μεσάνυχτα! :lol:

Και αυτή είναι η άποψή μου.

Δε μπορείς να λες ότι δεν εξέφρασα άποψη.

Επίσης δε μπορείς να πεις ότι δε σε βοήθησα, καθώς έψαξα και σου παρέθεσα links

και σου συνόψισα κιόλας με μία πρόταση τι κάνει το root:

Το root αυτό καθεαυτό δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου δίνει πρόσβαση για read/write στον φάκελο /system.

 

Τώρα, το αν δε σου αρέσαν αυτά που είπα είναι εντελώς άλλο κεφάλαιο. ;)

 

Νερό στο αυλάκι, λοιπόν, και για να επιστρέψω on-topic, πλέον το root γίνεται πολύ εύκολα, με την εφαρμογή SuperOneClick και δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά. Το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να μην πετύχει η διαδικασία για κάποιο λόγο, οπότε και απλά την επαναλαμβάνεις.

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι που δεν ήξερα που αλλού να το ρωτήσω; :p

 

Rootαρα το κινητό, κι ενώ είχα διαβάσει πως θα μπορώ να κατεβάζω εφαρμογές που δεν είναι free, τελικά δεν μπορώ. Πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία για να τις βρω και να της αγοράσω; Πως ακριβώς θα το κάνω;

 

Edit: OK παιδιά απαντήθηκε, ευχαριστώ.

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και εγω ειμαι root και πραγματικα τωρα ειδα το κινητο τι πραγματικα δυνατοτητες εχει !

το συνηστω ανεπιφύλακτα !

Link to comment
Share on other sites

το root ειναι τελειως ακινδυνο και μονο θετικα μπορει να σου προσφερει...ουσιαστικα, ξεκλειδωνει λειτουργιες της συσκευης που για καποιο λογο ειναι απενεργοποιημενες...αυτο δεν σημαινει οτι φθειρεται η συσκευη...απλα δουλευει η συσκευη οπως θα επρεπε συμφωνα με τις δυνατοτητες τις...με λιγα λογια, γινεσαι power user και κανεις οτι θελεις το κινητο σου ανεξαρτητα απο τη μαμα εταιρεια:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, διαβάστε εδώ που περιγράφω τί είναι root και κάποια από τα πράγματα που μπορείς να κάνεις ως root. Η διαδικασία φυσικά για να γίνεις root σε αυτό το άρθρο είναι για το Samsung Galaxy S και όχι για όλα τα android, αλλά τουλάχιστον η γνώση του τί είναι ίσως να εξαλείψει κάποιες παντελώς αβάσιμες φήμες του στυλ "είναι κακό για το κινητό".
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι η εγγύηση δεν χάνεται με το root καθώς είναι διαδικασία πλήρως αναστρέψιμη πλέον. Δεν αρνούμαι ότι αν πας ένα rooted κινητό στο service ίσως υπάρξει πρόβλημα , αλλά ως επί το πλείστον η απώλεια εγγύησης υφίσταται στην περίπτωση unbranding ή ολοκληρωτικής αλλαγής ROM. Άρα η πρώτη επιλογή είναι λίγο παραπλανητική!

 

Χαίρετε, είμαι και εγώ στην φάση του root or not root that's the question :p

 

Πριν επιχειρήσω κάτι τέτοιο όμως θέλω να είμαι 99,9% σίγουρος οτι αν πάει οτιδήποτε στραβά θα μπορώ να επιστρέψω το τηλεφωνο στην κανονική κατάσταση, γιατί είναι κρίμα να το αγόρασα + να χάσω εγγύηση αδικα...και σε ρωτώ λοιπόν πως η

"διαδικασία πλήρως αναστρέψιμη"

 

Γιατι ψάχνω να βρω οδηγίες σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δεν βρήκα κάτι.

 

Έκτος αν εννοείς ότι απλά όταν κάνεις root μπορείς να κάνεις και Unroot...;

“May the source be with you.”
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θα πω οτι πηρα το galaxy S(πρωτο μου Smartphone χωρις να εχω ιδεα τι ειναι root-flash-rom κλπ)...2η μερα root...3η μερα custom rom - kernel...4η μερα overclocking... κακη επιρροη το myphone...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει ήδη. Αν το καλοσκεφτείς δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος, αλλά και μόνο που ψάχνομαι για το τι Mod-ιά μπορώ να κάνω, αρκεί για εμένα προσωπικά!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως ναι,χιλια πλεονεκτηματα εχει,και κανενα μειονεκτημα που μπορω να σκεφτω.

Και πλεον,για να παθει κατι η συσκευη απο τετοια παρεμβαση,ειναι αν οχι αδυνατον,ειναι αθλος.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφιζω ναι αν και η συσκευη που εχω τωρα αναγκαστικα ειναι stock μεχρι να βρουν τροπο να ξεκλειδωσουν τον bootloader.Καποια κινητα κυριως παλαιοτερα χρειαζονται root κακα τα ψεματα.Στο ZTE Blade π.χ. ξεκλειδωνεις ram κι απο 256mb παει στα 512mb.Επισης παλαιοτερες συσκευες εχουν μεινει με την 1.6 εκδοση του Android ή στην καλυτερη με την 2.1 που για μενα ειναι δραματικα μεγαλη η διαφορα με τις επομενες froyo και gingerbread.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να κανουν αισχη και σε κλειδωμενους bootloader,βλεπε milestone...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Και γω στο club των rooted χωρις να εχω βεβαια ιδεα απο android (νεος γαρ :P). Απλα ακολουθησα ενα τυφλοσουρτι οδηγο που βρηκα εδω και ολα οκ. Το μονο που δεν εχω βρει ειναι πως θα το αναιρεσω σε περιπτωση που χρειαστει. :O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...