Jump to content

[Off-topic] Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά όσοι το σκέφτεστε για netbook, μήπως θα έπρεπε να κοιτάτε πλέον προς tablet pc??

Πλέον κυκλοφορούν αρκετά μοντέλα στην αγορά, είναι στις ίδιες σχεδόν τιμές με τα καλά netbook, έχουν φοβερές οθόνες ίδιου μεγέθους και γενικά είναι το μέλλον.Απλά δεν έχουν τρελό αποθηκευτικό χώρο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το σκέφτεστε για netbook, μήπως θα έπρεπε να κοιτάτε πλέον προς tablet pc??

Πλέον κυκλοφορούν αρκετά μοντέλα στην αγορά, είναι στις ίδιες σχεδόν τιμές με τα καλά netbook, έχουν φοβερές οθόνες ίδιου μεγέθους και γενικά είναι το μέλλον.Απλά δεν έχουν τρελό αποθηκευτικό χώρο.

καλημερα φιλε,

απο μια μερια εχεις ενα δικιο γιατι οντως τα tablet ειναι πλεον το μελλον, και μαλιστα οπως το 2010 χαρακτηρηστηκε το ετος των netbook, To 2011 λενε ολοι οτι θα ειναι το ετος των tablet και συμφωνω.

 

Το θεμα ειναι οτι απο android το μονο που αξιζει σαν ολοκληρωμενη αποψη ειναι το galaxy tab το οποιο για μενα ειναι ακριβο. και επισης ειναι 7 ιντσων. αυτο σημαινει οτι ναι μεν ειναι φορητο αλλα για μενα η ιδανικη διασταση ειναι οι 10 ιντσες.

 

για το ipad δεν θα πω πολλα. για μενα δεν αξιζει γιατι πολυ απλα δεν μπορει να αντικαταστησει ενα netbook, ειναι υπερτιμημενο και εχει κλειδωματα που μου την σπανε.

 

για μενα η απολυτη συμβατοτητα ειναι ενα tablet με 9 η 10 ιντσες και windows 7.

δυστυχως ομως δεν υπαρχει καποια καλη λυση μεχρι τωρα.

υπαρχει μονο το archos 9 με windows 7 αλλα ειναι αργο και δεν αξιζει.

 

υπομονη λοιπον. μεσα στο πρωτο τριμηνο του 2011 θα ερθουν και tablet με 10αρα οθονη και windows7. εγω περιμενω πως και πως !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το σκέφτεστε για netbook, μήπως θα έπρεπε να κοιτάτε πλέον προς tablet pc??

Πλέον κυκλοφορούν αρκετά μοντέλα στην αγορά, είναι στις ίδιες σχεδόν τιμές με τα καλά netbook, έχουν φοβερές οθόνες ίδιου μεγέθους και γενικά είναι το μέλλον.Απλά δεν έχουν τρελό αποθηκευτικό χώρο.

 

Τα tablet τα θεωρώ πιο δυσχρηστα....

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Αρχές του έτους αρκετές εταιρίες , όπως Intel,Acer,Samsung,Motorola,κ.ά θα παρουσιάσουν τα νέα τους Tablet. Υπομονή....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το θέμα του topic είναι τα laptops. Δεύτερον τα tablets ακόμα υπολείπονται σημαντικά και δεν μπορούν να υποκαταστήσουν έναν κανονικό υπολογιστή, για πολλούς και διάφορους λόγους. Μην παρασύρεστε από τους κατασκευαστές ηλεκτρονικών που με κάθε ευκαιρία θέλουν να παρουσιάσουν κάτι νέο σαν "απαραίτητο".
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ είναι υπέρμαχος των pc με 2 desktop και 1 φορητό.

Αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω να πιάνω τον ευατό μου, να σκέφτομαι την αγορά ενός tablet.

Γιατί?Γιατί πολύ απλά για την χρήση που κάνω με 1 αντικείμενο που ζυγίζει 3-4 κιλά και που κρατάει 3 ώρες με το ζόρι, μπορώ να την κάνω με κάτι άλλο που έχει πολύ καλύτερη οθόνη και έχει ένα σωρό άλλα συγκρίσιμα χαρακτηριστικά.

-Σερφάρει στο ίντερνετ (βασική χρήση για όλους)

-Ακούς μουσική/βλέπεις ταινίες

-Χρησιμοποείται ως ebook

-Παίζεις και παιχνίδια

-Κρατάει αρκετά παραπάνω σε ώρες χρήσης

-Χρήση ως gps (για όσα έχουν το αντίστοιχο hardware)

-Είναι πανάλαφρο

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά laptops που αντέχουν 4 ώρες και δεν είναι τόσο βαριά. Από εκεί και πέρα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Προφανώς εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις, αλλά και πάλι, όλα αυτά που μου λες στο tablet τα κάνεις με πάρα πολλούς περιορισμούς. Επίσης αν αρχίσεις να τα κάνεις όλα αυτά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το πόσο θα αντέξει η μπαταρία του, πιθανόν να είναι και χειρότερα από ένα netbook. Και όλα αυτά θεωρώντας ότι το tablet έχει windows 7, γιατί διαφορετικά οι περιορισμοί αυξάνονται υπερβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...