Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ΄μόλις πήρα το νοκια 3100! ξέχασα να ρωτήσω πόσες ωρες να το φορτίσω την πρώτη φορά! Οι απόψεις διίστανται βοηθήστε με! η μπαταρία είναι λιθίου!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

na soy po kai 3 kai 13 kai 23 diafora den proketei na breis meto poy fortisei to kinito aytomata den fortizei gia prostasia iperfortiseis ayta sinoptika :) ta leme

!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

opois breis pios ine pm!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ykostarikas (30 Μάρ. 2004 , 23:14)

 

Παιδια ΄μόλις πήρα το νοκια 3100! ξέχασα να ρωτήσω πόσες ωρες να το φορτίσω την πρώτη φορά! Οι απόψεις διίστανται βοηθήστε με! η μπαταρία είναι λιθίου!

 

QUOTE] ΒΑΛΤΟ ΝΑ ΦΟΡΤΙΣΕΙ 13 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΒΑΛΤΟ ΠΑΛΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΕΛΟΣ.ΕΤΣΙ ΕΞΑΝΤΛΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ.ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΝΩΣΤΟΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ.

ΗΡΘΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΓΕΛΟΥΣΑΝ...

ΖΗΣΕ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ... ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ

ΝΑ ΓΕΛΑΣ... ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ

ΓΥΡΩ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MANITSA!!! ( 2 Απρ. 2004 , 04:55)

 

ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΝΩΣΤΟΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ.

 

 

Kαι αυτό το λες για καλό..? :lol: :lol: :lol:

 

Πλάκα κάνω...φίλε μου όταν φορτίσει βγάλτο...δεν χρειάζεται παραπάνω!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (31 Μάρ. 2004 , 11:18)

 

kala k to vivliaraki na diavazes tha vlepes poses ores leei.. ;)

 

Εγώ πάντως έχοντας αλλάξει πάνω απο 20 συσκευές ποτέ δεν είδα στα manual να γράφουν πόσες ώρες χρειάζεται για την πρώτη φόρτιση. Πάντα γράφει σε πόσες ώρες φορτίζει συνήθως η μπαταρία...

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SIE-A60/14 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

de katalavenw.klemena kinita agorazete;exw mathei na mhn ebistevomai kanena ektos tou manual sto pws na xrhsimopoiw apo tostiera ws aftokinito.an de grafei wres eidika gia 1h fortish apla fortizeis kanonika tis wres pou leei.sto germano de kseroun th tyfla tous

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone ( 3 Απρ. 2004 , 10:16)

 

Wirelessly posted (SIE-A60/14 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

de katalavenw.klemena kinita agorazete;exw mathei na mhn ebistevomai kanena ektos tou manual sto pws na xrhsimopoiw apo tostiera ws aftokinito.an de grafei wres eidika gia 1h fortish apla fortizeis kanonika tis wres pou leei.sto germano de kseroun th tyfla tous

 

Αν υποθέσω απο το avatar σου έχεις το Τ68i. Γράφει στο manual του ποσες ώρες πρέπει να είναι η πρώτη φόρτιση;

Συμφωνώ οτι στα καταστήματα κινητής δεν έχουν ιδέα και εχει επικρατήσει να λενε 16 ώρες απο τις παλιές μπαταρίες NiCd.

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι ο εξής: απλά, αφήστε το κινητό να φορτίσει μέχρι το εικονίδιο να δείξει ότι η μπαταρία γέμισε.

 

Από εκεί και πέρα, έχει σημασία οι πρώτες 3-4 φορτίσεις να γίνονται όταν η μπαταρία αδειάσει (προσοχή, όχι να σβήνει από μόνο του το κινητό) ώστε να "στρώσει".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σας παρακαλώ θα ήθελα να μου απαντήσετε στο εξής ερώτημα:

Σε ένα καινούριο κινητό πόση ώρα πρέπει να φορτίζεται η μπαταρία?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

8-10 wres.
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

τοσες πολλες; μιλαμε για φορτιση αμεσως μολις βγει απο το κουτι ή μολις τελειωσει η μπαταρια του; στο N70 Ποσες ωρες το φορτισατε για πρωτη φορα;
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ θα ήθελα να μου απαντήσετε στο εξής ερώτημα:

Σε ένα καινούριο κινητό πόση ώρα πρέπει να φορτίζεται η μπαταρία?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Όλα τα καινούργια κινητά (και όχι μόνο...) διαθέτουν μπαταρίες λιθίου. Δεν υπάρχουν φαινόμενα μνήμης. Είναι όπως μου αρέσει να τις αποκαλώ, μπαταρίες η-λιθίου. Με λίγα λόγια φορτίζεις το κινητό μέχρι να γράψει φόρτιση 100%. Τώρα και λίγο παραπάνω να το αφήσεις (αν το ξεχάσεις δηλαδή) δεν πειράζει, δεν κάνεις κακό και δεν προσφέρεις και τίποτα στην μπαταρία. Επίσης δεν είναι ανάγκη να περιμένεις πλήρη εκφόρτιση για να ξαναφορτίσεις. Όποτε θέλεις, ακόμα και στο 90%, ξαναφορτίζεις. Επίσης αν βιάζεσαι, διακόπτεις την φόρτιση και πρίν γεμίσει.

 

Θυμάμε ότι κάπου διάβασα (δεν είμαι και σίγουρος) ότι κάνουμε κακό στις μπαταρίες λιθίου αν τις αφήνουμε να εκφορτίζονται τελείως.

 

Πάντως σε ένα κινητό 3 ετών (με μπαταρία λιθίου) που τώρα το έχω δώσει στην κόρη μου, το φόρτιζα όποτε το θυμόμουν και έκοβα την φόρτιση όποτε "γούσταρα" και η μπαταρία απλά έχει πέσει σε αυτονομία περίπου 6-10 ώρες λιγότερο μέσα σε τρία χρόνια και αυτό λόγο της χρήσης. Ακόμα και οι λιθίου μπαταρίες έχουν ένα όριο ζωής

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το Ν70 δεν το έχω πάρει ακόμα γι' αυτό ροτάω :ρ

Δηλαδή όταν το γάλω κατευθίαν από το κουτί πρέπει να το φορτίζω μέχρι να πάει 100% και τέλος? Όλοι οι τεχνηκοί στα μαγαζία πύ τα πουλάνε λένε 10 ώρες τέλος πάντων θα δω και τις άλλες γνώμες και θα αποφασίσω

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καινούργια κινητά (και όχι μόνο...) διαθέτουν μπαταρίες λιθίου. Δεν υπάρχουν φαινόμενα μνήμης. Είναι όπως μου αρέσει να τις αποκαλώ, μπαταρίες η-λιθίου. Με λίγα λόγια φορτίζεις το κινητό μέχρι να γράψει φόρτιση 100%. Τώρα και λίγο παραπάνω να το αφήσεις (αν το ξεχάσεις δηλαδή) δεν πειράζει, δεν κάνεις κακό και δεν προσφέρεις και τίποτα στην μπαταρία. Επίσης δεν είναι ανάγκη να περιμένεις πλήρη εκφόρτιση για να ξαναφορτίσεις. Όποτε θέλεις, ακόμα και στο 90%, ξαναφορτίζεις. Επίσης αν βιάζεσαι, διακόπτεις την φόρτιση και πρίν γεμίσει.

 

Θυμάμε ότι κάπου διάβασα (δεν είμαι και σίγουρος) ότι κάνουμε κακό στις μπαταρίες λιθίου αν τις αφήνουμε να εκφορτίζονται τελείως.

 

Πάντως σε ένα κινητό 3 ετών (με μπαταρία λιθίου) που τώρα το έχω δώσει στην κόρη μου, το φόρτιζα όποτε το θυμόμουν και έκοβα την φόρτιση όποτε "γούσταρα" και η μπαταρία απλά έχει πέσει σε αυτονομία περίπου 6-10 ώρες λιγότερο μέσα σε τρία χρόνια και αυτό λόγο της χρήσης. Ακόμα και οι λιθίου μπαταρίες έχουν ένα όριο ζωής

 

Δημήτρης

 

Σε γενικές γραμμές, το να φορτίζουμε όποτε θέλουμε την μπαταρία μας (οποιουδήποτε τύπου και αν είναι) δεν είναι η ενδεδειγμένη χρήση.

 

Οι μπαταρίες έχουν συγκεκριμένο αριθμό επαναφορτίσεων. Εάν λοιπόν φορτίζουμε την μπαταρία μας πχ κάθε μέρα, τότε κινούμαστε πιο γρήγορα προς το να φτάσουμε αυτό το όριο.

 

Σε γενικές γραμμές, οι κανόνες σωστής φροντίδας της μπαταρίας μας, είναι οι εξής, απλοί, δύο:

 

α) Φόρτιση όταν αδειάζει, ΟΧΙ ΠΡΙΝ.

β) Πλήρης φόρτιση, με το κινητό ΚΛΕΙΣΤΟ.

 

Με τον τρόπο αυτό, προσωπικά έχω καταφέρει να παίρνω το max από τις μπαταρίες μου και να μην «πεθαίνουν» πριν την ώρα τους. Για παράδειγμα, η μπαταρία του ΜΕ45 μου, ακόμα κρατάει 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν το έβαλα πρώτα στο search άλλοστε είμαι καινούριος και συγχορούνται τα λάθη μου!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...