Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όλα μου τα κινητά (ανεξαιρέτως) τα άφηνα πρώτα να εξαντληθεί η εργοστασιακή φόρτιση που είχε η μπαταρία και μετά τα φόρτιζα μέχρι να βγει η ένδειξη ''πλήρης φόρτιση''. Τίποτε άλλο. Και δεν πάθανε και τίποτα...:rolleyes:

 

Θεωρώ οτι είναι το πιο σωστό. Και επίσης οι επόμενες 2-3 φορτίσεις να είναι πλήρης.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά καλησπέρα!

Νέος στο φορουμ, σας συμβουλεύτηκα για να πάρω δώρο 1 smartphone στον αδερφό μου για τα γενέθλια του.

Κατέληξα στο Coolpad F1 (vfm) από minideal. Όλα καλά ήρθε, τους είχα πει να κάνουν root, ελληνικό μενού κλπ.

Ήρθε, πάω να πατήσω το power, τίποτα..

Ας το βάλω για φόρτισμα λέω.

Φορτιστής στην πρίζα, δεν δείχνει τίποτα η οθόνη ότι φορτίζει..

Usb στον υπολογιστή, τίποτα..ούτε με λέει να εγκαταστήσω κανά πρόγραμμα..αλλάζω usb τίποτα..

Έχω κάνει κάτι λάθος;;

Κοντεύω να τελαθώ, μιας και σε 2 μέρες είναι τα γενέθλια του και ήθελα να του το δώσω..

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκόλλητα απο τους πολους της μπαταριας τα εβγαλες??

 

1000 ευχαριστώ φίλε μου!

Δεν πήγε το μυαλό μου εκεί, μιας και είμαι κάτοχος αρχαίου "ψαράδικου" a.k.a Nokia...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ζελατίνες έχουν καταστρέψει πολλούς :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκόλλητα απο τους πολους της μπαταριας τα εβγαλες??

 

Παίζει να είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο και ούτε το έχω δει. Καινούργια πατέντα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το προβλημα της μπαταριας δεν ειναι η αποφορτηση αλλα η ΦΟΡΤΙΣΗ δηλ. το καψιμο της απο τα αμπερ του φορτιστη οσο ποιο πολυ τη καις τοσο χαλαει ποιο γρηγορα ..... δηλ τα σταδιακα και ενδιαμεσα φορτισματα του κινητου καινε τη μπαταρια και τη καταστρεφουν αρα η πληρης φορτιση οταν επελθει η πληρης αποφορτιση ειναι η ποιο ανωδυνη για την μπαταρια.... οταν δε τη καιμε με τη φορτιση και την αποφορτιση λογο υψηλων απαιτησεων ρευματος παιχνιδια ιντερνετ η διαρκειατης παει στο μισο απο 3 χρονια σε 1,5 περιπου
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα της μπαταριας δεν ειναι η αποφορτηση αλλα η ΦΟΡΤΙΣΗ δηλ. το καψιμο της απο τα αμπερ του φορτιστη οσο ποιο πολυ τη καις τοσο χαλαει ποιο γρηγορα ..... δηλ τα σταδιακα και ενδιαμεσα φορτισματα του κινητου καινε τη μπαταρια και τη καταστρεφουν αρα η πληρης φορτιση οταν επελθει η πληρης αποφορτιση ειναι η ποιο ανωδυνη για την μπαταρια.... οταν δε τη καιμε με τη φορτιση και την αποφορτιση λογο υψηλων απαιτησεων ρευματος παιχνιδια ιντερνετ η διαρκειατης παει στο μισο απο 3 χρονια σε 1,5 περιπου

 

 

για λόγο που δεν έχω κατανοήσει ακόμα όλοι γράφουν

ότι επειδή συγκεκριμένος αριθμός φορτίσεων-αποφορτίσεων σε

καθε μπαταρία,λένε να κάνουμε μερικές φορτίσεις καλύτερα κ όχι

πλήρης κύκλους αποφόρτισης φόρτιστης..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Το θέμα είναι ότι δεν έχει να κάνει με την φόρτιση. Ότι και να κάνουμε όπως και να το κάνουμε μια μπαταρία λιθιου δεν πρόκειται να είναι ίδια μετά από έντονη χρήση. Με το χρόνο μειώνεται η απόδοση και πιθανόν καποια στιγμή να παραδώσει πνεύμα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά καλησπέρα. Έχω αγοράσει ενα Nokia 108 Dual Sim γιατί θα με επισκεφτεί ενας φίλος απο το εξωτερικό. Πόση ώρα πρέπει να το φορτίσω για πρώτη φορά;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω αγοράσει ενα Nokia 108 Dual Sim γιατί θα με επισκεφτεί ενας φίλος απο το εξωτερικό. Πόση ώρα πρέπει να το φορτίσω για πρώτη φορά;

 

δούλεψε το μέχρι να σου βγάλει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας και μετά φόρτισε το μέχρι να γεμίσει και βγάλει ένδειξη πλήρης φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

δούλεψε το μέχρι να σου βγάλει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας και μετά φόρτισε το μέχρι να γεμίσει και βγάλει ένδειξη πλήρης φόρτιση

 

Επειδή δεν είναι smartphone δεν πρέπει να το φορτίσω Χ ώρες (πχ 6-7)..;;;

Link to comment
Share on other sites

οτι ειπε ο μπιλ.

δεν εχει νοημα να το φορτισεις Χ ωρες. μολις γεμισει το βγαζεις και ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

οτι ειπε ο μπιλ.

δεν εχει νοημα να το φορτισεις Χ ωρες. μολις γεμισει το βγαζεις και ειναι οκ

 

οκ σ'ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Παιδια πηρα σημερα το καινουργιο μου παιχνιδι.το εχω απο τις 4.00 και φορτιζει.ποσες ωρες να το αφησω;δεν κρατιεμαι.υγ. σμαρτφον ειναι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Φτανει! Βγαλτο καί παιξε! Σε 2-3 ωρες φορτίζουν πλέον!!!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

OK ευχαριστω δεν κρατιεμαι λεμε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μη κρατιεσαι λεμε :lol:

Btw αυτα τα 8/10/12/24/48 ωρες που λέγανε, πλέον δεν ισχύουν.

Μολις γράψει οτι φορτισε, ειναι ετοιμο!!!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημέρα !

Έχω ακούσει αρκετές φορές ότι όταν η μπαταρία του κινητού πέσει κάτω από το 40%, τότε χρειάζεται να φορτίζουμε το κινητό.
Εάν θυμάμαι καλά, αυτή η πρακτική σχετίζεται με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Ισχύει όντως αυτός ο ισχυρισμός ;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας.... 

Ισχύει ότι είναι καλύτερα να φορτίζει η μπαταρία με φορτιστή χαμηλής έντασης από ότι με ταχυφορτιστή  ?? 

Το τηλέφωνο μου αν και φορτίζει σε 30 λεπτά με τον φορτιστή του αποφεύγω να το φορτίζω και χρησιμοποιώ έναν παλιό χαμηλής έντασης .....έτσι είναι καλύτερα ?? 

Ευχαριστώ και καλό μεσημέρι 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γενικα το θεμα της φορτησης ειναι μεγαλο προβλημα. Και δεν αναφερομαι στα κινητα, ολες οι συσκευες που εχουν μπαταρια επαναφορτιζομενη, εχουν κανονες. Ακομα και τα υποβρυχια, τα αυτοκινητα, κτλ.

μπαταριες λιθιου
Στα κινητα θα πρεπει να βρουμε τις οδηγιες του κατασκευαστη της μπαταριας. Κατι που δυσκολα θα το μαθει ο καταναλωτης. Οποτε αφηνουμε το κατασκευστη της συσκευης μας να κανει την κυκλωματικη σχεδιαση φορτισης και τελος. Δεν μπορει κανενας να σκεφθει πως θα ειναι κακη και να θελει να χαλαει η συσκευη που μας πουλησε. Πανω απο 15 χρονια, διαβαζω σχολια χρηστων - παντου - εντελως ασχετα με την πραγματικοτητα οπως π.χ "αστο 10 ωρες", η μπαταρια θελει "στρωσιμο" 3-4 κυκλους, κτλ. Ολα αυτα ειναι παραπληροφορηση και δεν μπορει να βρει κανενας καμια πηγη σε επισημο manual ή σελιδα στο internet (κατασκευαστη) που να προτρεπει τους καταναλωτες σε αυτες τις ενεργειες.

Με απλα λογια, ο φορτιστης και το καλωδιο της συσκευης μας ειναι τα καλυτερα. Οταν δουμε την φορτιση στο 100%, απλα κλεινει αυτοματα. 100 χρονια να το αφησουμε (σχημα λογου) τιποτα δεν φορτιζει παραπανω. Διαφορετικα οι μπαταριες θα εσκαγαν. Οποτε βλεπουμε πολυ απλα, πως εκφρασεις οπως "αστο ολο το βραδυ" ειναι "χαζες". Ειναι σαν να βαζουμε ενα ποτηρι και δεν κλεινουμε ποτε την βρυση. Τι θα συμβει ? το ιδιο και με την μπαταρια, εαν δεν κλεισει η φορτιση, απο την παραπανω ταση που θα παρει.

Υπαρχει ομως κατι πολυ σημαντικο, που οι καταναλωτες μεταφερουν αθελα τους "πολυ ατσαλα". Το ρευμα φορτισης.
1. Εδω μιλαμε για τους ταχυφορτιστες. Προφανος και θα φορτισουν σωστα την συσκευη μας μεσα στα ορια του σχεδιασμου που εχει το εσωτερικο κυκλωμα φορτισης της συσκευης μας, χωρις να υπαρχει κινδυνος ασφαλειας του καταναλωτη, ακομα και εαν ο φορτιστης μας (τροφοδοτικο / power brick) ειναι 10.000 Watt. Το εσωτερικο κυκλωμα θα "ζητησει" αυτο που πρεπει και σε ταση και σε ρευμα.
2. Υπαρχει μονο ενα που μπορει να κανει ο καταναλωτης, εαν θελει μακροζωια σε κυκλους φορτισης της μπαταριας του. Να την φορτιζει αργα, δηλαδη με φορτιστες χαμηλου ρευματος και τασης, δηλαδη 500mA  / 5V. Απλα ειναι δυσκολο να βρεθουν στις μερες μας.
ολα αυτα σημερα, μιας και οι μπαταριες δεν ειναι αποσπομενες.

- η εκφραση "φορτιζουμε με σβηστο το κινητο", δεν εχει καμια επιστημονικη αποδειξη. Μα χαρα το κυκλωμα φορτιζει και την μπαταρια και "δινει" ενεργεια για την λειτουργια της συσκευης. Ολα ειναι ανεξαρτητα.

- προσεκτικη χρηση, οπως ακριβως και το ανθρωπινο σωμα, στην θερμοκρασια / υγρασια, σωματικες πιεσεις, φωτια, κτλ.

ενα ακομα πριν το τελος, ειναι να φροντιζουμε την "υγεια" της μπαταριας μας με τους εξης τροπους.
- δεν την αφηνουμε πληρως φορτισμενη, χωρις να την χρησιμοποιουμε. Ειναι σαν να  εχουμε φαει "του σκασμου" και μας κλεισουν σε μια ντουλαπα. Καλο θα ειναι να καταναλωσουμε αυτο που "φαγαμε". Δηλαδη σε συνθηκες "αποθηκευσης" για μεγαλο διαστημα, καλο θα ειναι να ειναι απο 40-60% η φορτιση.
- δεν την αφηνουμε (εαν μπορουμε) να φτασει κατω απο 20% η φορτιση. Γιατι, οπως λεει και ο λαος "νηστικό αρκούδι δεν χορεύει". Οταν ειναι λοιπον πολυ χαμηλη, δεν μπορει να δωσει μεγαλα ρευματα πχ games

η μπαταρια ειναι προιον απο την φυση. Γι' αυτο και εχει "στην ζωη" φυσικους κανονες που την "κουμανταρουν"

Link to comment
Share on other sites

"φορτιζουμε με σβηστο το κινητο"
κανενα κινητο, απλο ή smartphone δεν ειναι "σβηστο". Ειναι σε "sleep mode".

1. Οταν θελουμε να το "ξυπνησουμε", θα πρεπει να πατησουμε για 3-5 δευτερ. ενα "push button" ή ενα πληκτο στο keyboard και τοτε κανει boot. Για να γινει αυτο, τουλαχιστον θελει CPU, RAM, ROM, software, ενεργεια απο την μπαταρια, και μερικα ακομα βοηθητικα κυκλωματα, ωστε να τρεχει ενα βασικο λειτουργικο. Αυτο περιμενει ποτε θα αναγνωρισει μια ενεργεια του χρηστη και να την εκτελεσει. Ποιος πιστευει ακομα οτι ειναι κλειστο ?
2. οταν απλα συνδεσουμε μονο το βυσμα της φορτισης, τοτε θα μπει σε λειτουργια η οθονη, η GPU, ισως και αλλα που αγνοω και τοτε βλεπουμε το logo του κατασκευαστη, amimation μπαταριας, φορτιση, μετρησεις, κτλ, που ολα αυτα ΔΕΝ τα λες σβηστο κινητο.

Οποτε, ειναι καλυτερα να το εχουμε σε πληρη λειτουργια, ωστε να το "χαιρομαστε" στο 100%

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πριν την έλευση των smartphones, θυμάμαι ότι η οδηγία σε όσα κινητά είχαμε πάρει, ήταν να φορτίσει για 8-10 ώρες πριν την πρώτη χρήση, σε φάση το βάζουμε στην πρίζα με το που το πάρουμε και το χρησιμοποιούμε το επόμενο πρωί. Μετά τα smartphones, η οδηγία που έχω στα υπόψιν και μέχρι στιγμής φαίνεται ότι αποδίδει καθώς, δεν υπήρξε πρόβλημα με τη φόρτιση η τη μπαταρία, είναι να αποφορτιστεί πρώτα από τη φόρτιση που έχει από το εργοστάσιο και μετά να μπει στη μπρίζα, όχι απαραίτητα για 8ωρο όπως μας έλεγαν κάποτε, ίσα ίσα να μείνει στη μπρίζα για περίπου 2-3 ακόμα ώρες, σαν ένα πρώτο καλιμπράρισμα.

Ένας άλλος κανόνας που εφαρμόζω και φαίνεται επίσης να λειτουργεί, είναι το να μην το φορτίζω κάθε φορά μέχρι το 100%. Επειδή η κάθε μπαταρία έχει συγκεκριμένο κύκλο φορτίσεων (1 κύκλος = φόρτιση μέχρι το 100%), καλό είναι φορές να φορτίζεται η μπαταρία σε ποσοστό που δεν φτάνει το 100%, ούτε βέβαια να φτάνει και τόσο χαμηλά σε βαθμό να κλείσει από μπαταρία, μια φόρτιση μεταξύ 30 - 70% είναι καλή περίπτωση, δίνει την απαραίτητη ενέργεια και δεν μειώνει τους κύκλους φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 14/1/2024 at 3:00 ΜΜ, tsimisde said:

Ένας άλλος κανόνας που εφαρμόζω και φαίνεται επίσης να λειτουργεί, είναι το να μην το φορτίζω κάθε φορά μέχρι το 100%. Επειδή η κάθε μπαταρία έχει συγκεκριμένο κύκλο φορτίσεων (1 κύκλος = φόρτιση μέχρι το 100%), καλό είναι φορές να φορτίζεται η μπαταρία σε ποσοστό που δεν φτάνει το 100%, ούτε βέβαια να φτάνει και τόσο χαμηλά σε βαθμό να κλείσει από μπαταρία, μια φόρτιση μεταξύ 30 - 70% είναι καλή περίπτωση, δίνει την απαραίτητη ενέργεια και δεν μειώνει τους κύκλους φόρτισης.

Δεν έχει απόλυτη λογική αυτό. Αν φορτίσεις 30-70 όπως λες κάνεις μισό κύκλο φόρτισης που θα σε κρατήσει μια μέρα ας πούμε. Αν φορτίσεις μέχρι το 100% την επόμενη μέρα με την ίδια ακριβώς χρήση θα είσαι στο 50% όπου θα ξανά φορτίσεις. Κάνεις πάλι μισό κύκλο φόρτισης. Απλά στην 1η περίπτωση είσαι με το άγχος μην πάει παρακάτω ή παραπάνω το ποσοστό και ενδεχομένος δεν έχεις αρκετή μπαταρία να ευχαριστηθείς τη συσκευή σου / βγάλεις τη μέρα σου.

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...