Jump to content

Πως πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8-10 ώρες η πρώτη φόρτιση..
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 279
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω παντως ποτε δεν το τηρω αυτο στα νεα κινητα και μια χαρα λειτουργει η μπαταρια τους.

 

Καλα ναι δεν ειπε κανεις πως θα εκραγει το κινητο αμα δεν τηρηθει αυτο,απλως μακροπρόθεσμα θα πεσει σε αποδοση και δεν θα αποδιδει στο μεγιστο οπως θα επρεπε.Ή τουλαχιστον έτσι λένε...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι να γινεται αυτο?Ποσο δυσκολο τους ειναι να τις παρεχουν φορτισμενες?Και συγκεκριμενα να την φορτιζουν,να τις εκφορτιζουν πληρως και να τις επαναφορτιζουν πληρως μια δευτερη φορα?

 

Δεν το λεω για λιγουρηδες σαν και μενα που δεν κρατιουντε οταν παρουν την καινουρια συσκευη,αλλα μονο και μονο για να εξασφαλισουν οι εταιριες την αποδοτικοτερη λειτουργια της μπαταριας...

 

Δεν μπορεί να γίνει τεχνικά αυτό λόγο το εσωτερικό κατασκευής τις μπαταρίας. Και μιας και μιλάμε για μπαταρίες η nokia δεν έλεγε για μια μπαταρία που θα φόρτιζε από την θερμότητα του σώματος μας; Και η Toshiba δεν θα έβγαζε τις μπαταρίες που θα λειτουργούσαν με υγρο καύσιμο και θα παρείχαν ένα μήνα χρήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν τις φορτίσουν πλήρως μετά από κάμποσο καιρό παραμονής τους στο κουτί οι μπαταρίες θα αποφορτιστούν πάλι οπότε δεν υπάρχει νόημα. Οι 14 ώρες πρώτης φόρτισης που αναφέρεις είναι υπερβολή. Τέσσερις ώρες είναι αρκετές.

 

Απλά φρόντισε τις 3-4 πρώτες φορτίσεις να τις κάνεις πλήρως. Να αποφορτίσεις και να φορτίσεις δηλαδή πλήρως την μπαταρία.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φόρτιση είναι όπως όλες οι άλλες, μέχρι να σταματήσει να κουνιέται η μπάρα.Μετα όσες ώρες και να είναι στον φορτιστή δεν έχει σημασία.Την μια με δυο ώρες(ανάλογα πόσο κάνει το κάθε κινητό) ο φορτιστής ζεσταίνεται λίγο γιατί λειτουργεί, μόλις φορτίσει πλήρως σταματάει να λειτουργεί και κρυώνει, άρα τζάμπα είναι στον φορτιστή.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι το λεω εγω?Το αναφερει και στο λινκ που εδωσα στο δευτερο μου ποστ,και λεω πως 14 ωρες για τις πρωτες φορτισεις ειναι αναγκαιες για την μακροχρονια λειτουργια της μπαταριας.

 

Επισης αναφερει πως μετα απο 1-2 ωρες το κινητο θα δειξει την ενδειξη πως ειναι πληρως φορτισμενο,αλλα θα πρεπει να το αφησεις να φορτιζει για ολες τις υπολοιπες.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι το λεω εγω?Το αναφερει και στο λινκ που εδωσα στο δευτερο μου ποστ,και λεω πως 14 ωρες για τις πρωτες φορτισεις ειναι αναγκαιες για την μακροχρονια λειτουργια της μπαταριας.

 

Επισης αναφερει πως μετα απο 1-2 ωρες το κινητο θα δειξει την ενδειξη πως ειναι πληρως φορτισμενο,αλλα θα πρεπει να το αφησεις να φορτιζει για ολες τις υπολοιπες.

 

Στο link δεν λέει πουθενά το όνομα αυτουνού που το έγραψε, άρα μύθος...!!!Και κάτι άλλο το manual δεν λέει τίποτα για 14ωρη φόρτιση.

Αφού δεν σε έπεισε η τελευταία πρόταση του προηγούμενού μου post:whistle:

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στο link δεν λέει πουθενά το όνομα αυτουνού που το έγραψε' date=' άρα μύθος...!!![/quote']

 

Ενω τα οσα λες εσυ φερουν την ονομαστικη σφραγιδα "gwgw",damn it,then it must be true!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ενω τα οσα λες εσυ φερουν την ονομαστικη σφραγιδα "gwgw",damn it,then it must be true!

 

Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέει στο site που βρήκες και μην κάθεσαι και ασχολείσαι με τον καθένα . Σε 1 με 2 ώρες θα έχεις ένδειξη που έχει φορτίσει πλήρως η μπαταρία όμως αν την αφήσεις 12 ώρες θα αυξηθεί έστω και στο ελάχιστο η χωρετικοτητα της με αποτέλεσμα καλύτερες επίδοσης μακροχρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ενω τα οσα λες εσυ φερουν την ονομαστικη σφραγιδα "gwgw",damn it,then it must be true!

 

Ηλεκτρονικός είμαι και ξέρω δύο τρία πραγματάκια παραπάνω από αυτούς που βρήκαν λεφτά και άνοιξαν μαγαζί με κινητά ή απο τους υπαλλήλους που δουλεύουν σε μαγαζί με κινητά (γερμανούς,πλαίσια, αλεξανδρους).

 

Οταν φορτίσει η μπαταρία στην μπαταρία πάει ένα πάρα πολύ μικρό ρεύμα ίσα-ίσα για να συντηρεί την μπαταρία.Αυτό το ρεύμα δεν είναι ικανό να φορτίσει μια μπαταρία.Αυτό που σου λέω δεν είναι αερολογίες... το μέτρησα με πολύμετρο.

 

End for me :X

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και ακριβώς αυτό το μικρό ρεύμα θα πει κίνηση φορτίων μέσα από την μπαταρία. Κάποια ιόντα που βρίσκονται παγιδευμένα στην μπαταρία ίσως σιγά σιγά ξεκολλήσουν και μετά θα κινούνται πιο εύκολα πέρα δώθε. αλλωστε αυτό είναι πρακτικά η μπαταρία, μαζεύει τα ιόντα στην μία μεριά και μετά τα αφήνει να πάνε προς την άλλη. Δεν θα είναι μεγάλες οι διαφορές πάντως. Η ζωή της μπαταρίας εξαρτάται περισσότερο από την χρήση, και κυρίως την θερμοκρασία.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Paidia den ksero ti lete.Ego to vlepo os eksis.

 

APistevo ton/tin gwgw kai me 2 ores fortisi antimetopizo ton kindino na xaso se apodosi

i

B)Pistevo to site kai to mono pou xano einai tin ipomoni mou mexri na fortisei.Kako omos den mporei na kanei ayti i parapanisia fortisi ara den exo tipota ousiastiko na xaso.

 

Pantos gwgw kala ekanes kai eksetheses tin apopsi sou,den se katigorei kanenas (i toulaxiston oxi ego ) alla apo kei kai epeita epilogi mou einai na dialekso tin epipleon fortisi.

 

End for me as well!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στα καινουργια μου κινητα παντα τα αφηνω να φορτισουν κανα 10ωρο και στις 2-3 πρωτες φορτισεις συνεχιζω να τα φορτιζω παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικός είμαι και ξέρω

 

Γιατί εμείς τι είμαστε ρε φίλε! Πάντως δεν μου φαίνετε με αυτά που λες να έχεις βγάλει κανένα τει\αει:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Paidia den ksero ti lete.Ego to vlepo os eksis.

 

APistevo ton/tin gwgw kai me 2 ores fortisi antimetopizo ton kindino na xaso se apodosi

i

B)Pistevo to site kai to mono pou xano einai tin ipomoni mou mexri na fortisei.Kako omos den mporei na kanei ayti i parapanisia fortisi ara den exo tipota ousiastiko na xaso.

 

Pantos gwgw kala ekanes kai eksetheses tin apopsi sou,den se katigorei kanenas (i toulaxiston oxi ego ) alla apo kei kai epeita epilogi mou einai na dialekso tin epipleon fortisi.

 

End for me as well!

 

Γιατί δεν ακολουθείς απλά τις οδηγίες του manual της συσκευής σου?

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα και εγώ..Προσωπικά εγώ έκανα 2-3 αρχικές φορτίσεις από 10 ώρες και μετά κανονικά..Μια χαρά κρατάει η μπαταρία σχεδόν 2 χρόνια τώρα..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακολουθείς απλά τις οδηγίες του manual της συσκευής σου?

 

Εχεις δει κανενα manual να λεει ποσο πρεπει να φορτιστει για τη 1η φορτιση; :rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει κανενα manual να λεει ποσο πρεπει να φορτιστει για τη 1η φορτιση; :rtfm:

 

Πολλά γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο;

 

Εδώ ένας χρήστης αναφέρει για την πρώτη φόρτιση του D900 όπως περιέγραφε το εγχειρίδιο χρήσης.

 

Edit:

Εγω παντως κανενα! Σιγουρα το Κ750 που εχεις στο προφιλ σου δεν αναφερει κατι το manual του.

 

Να σου πω δεν θυμάμαι για το Κ750, θα το τσεκάρω να δω.

 

Edit 2: Λοιπόν στο δικό μου Κ750, που είναι αγορασμένο τον Σεπτέμβριο του 2006, στη σελίδα 4 γράφει:

 

"Για να είστε σε θέση να χρησιμοποιήσετε το τηλέφωνο σας θα πρέπει

 

  • Να τοποθετήσετε την κάρτα SIM.
  • Να τοποθετήσετε και να φορτίσετε την μπαταρία.
  • Να τοποθετήσετε το Memory Stick Duo."

 

Στις σελίδες 4,5,6 και 7 περιγράφει όλα αυτά τα βήματα αναλυτικά και στην 6 συγκεκριμένα αναφέρεται στην μπαταρία λέγοντας:

 

"3 Μπορεί να χρειαστούν μέχρι και 30 λεπτά μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη το εικονίδιο μπαταρίας.

 

4 Περιμένετε περίπου 2,5 ώρες ή μέχρι το εικονίδιο μπαταρίας να δείξει ότι η μπαταρία φορτίστηκε πλήρως. Εάν δεν εμφανιστεί το εικονίδιο μπαταρίας αφού παρέλθει αυτό το χρονικό διάστημα, πιέστε ένα πλήκτρο για να ενεργοποιηθεί η οθόνη."

 

Νομίζω από τα παραπάνω προκύπτει ότι αναφέρεται σαφώς στην πρώτη φόρτιση.

 

Τα αυτά αναφέρει και το δικό σου manual για το τηλέφωνο σου στις σελίδες 4 και 5 με τίτλο getting started.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο;

 

Εγω παντως κανενα! Σιγουρα το Κ750 που εχεις στο προφιλ σου δεν αναφερει κατι το manual του.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να χρησιμοποιούμε την "Αναζήτηση", πριν ανοίγουμε νέο θέμα.

Έγινε συνένωση του θέματος για την "14ωρη φόρτιση" με ήδη υπάρχον θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την μπαταρια τη φορτιζω,ακριβως μεχρι να φορτισει,απλα τις πρωτες 2-3 φορες την αφηνω να εκφορτισει πληρως και την ξανα φορτιζω μεχρι να γεμισει και την βγαζω.

Αν εχω ορεξη και με εχει πιασει και το ηλεκτρονικο μου δαιμονιο,βαζω την μπαταρια να φορτισει σε ενα 6680(παιρνω μονο Νοκια) με φορτιστη παλιο οχι ταχειας φορτισης που εχουν τωρα.

Δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο,απλα το κανω.

Ειμαι και εγω ηλεκτρονικος βλεπεται και πρεπει να κανω καμια αρλουμπα,και να το παιζω οτι εχω στηριχθει στις γνωσεις απο ΤΕΙ.

Σιγα μη μαθαμε στο ΤΕΙ πως να φορτιζουμε τις μπαταριες των κινητων με τεχνολογια Li-ion,μαζευτητε ηλεκτρονικαρες,πιο πολυ θα εμπιστευω καποιον που θα μου πει,εχω δοκιμασει αυτο,παρα αυτους που λενε οτι ειναι ηλεκτρονικοι,ειχε στο ΤΕΙ πολλους ασχετους που ειχαν γνωμη για ολα,φτανει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε και τι μετρήσατε εσείς αλλά συνεχίζω να λέω όπως έχω πει και σε άλλα Thread ότι όταν το κινητό πει "μπαταρία φορτισμένη" ΔΕΝ περνάει ρεύμα μέσα της.

 

Έχει κανα 2 ωρο που το δοκιμάζω με πολύμετρο.

Χτες το έβαλα να φορτίζει και το έβγαλα σήμερα. Το δούλεψα καμια ώρα και μετά έβαλα το πολύμετρο. Η μπαταρία είχε 4,03V πάντα σε κατάσταση αναμονής. Το έβαλα να φορτίζει και σε κανα μισάωρο έφτασε τα 4,27V και σταμάτησε να φορτίζει. Η μπαταρία τότε είχε 4,15V ακριβώς. Έχει καμιά ώρα που είναι σε αναμονή και έχει πέσει στα 4,13V. Έίτε βγάλω τον φορτιστή είτε τον βάλω η τάση μένει η ίδια. Που σημαίνει, βάρα τον κώλo σου κάτω, όσο γράφει "μπαταρία φορτισμένη", το κινητό ΔΕΝ φορτίζει, και αυτά με τις 14 πρώτες ώρες φόρτισης είναι μπα-ρού-φες.

 

Αυτά πιστεύω εγώ. Όποιος θέλει μπορεί να με αμφισβητίσει.

 

ΥΓ. @stamatis3133 καλά κάνεις και το φορτίζεις με κανονικό φορτιστή. Καλύτερα είναι. Καλό είναι η μπαταρία να φορτίζει όσο πιο αργά γίνεται. Μεγαλώνει ο χρόνος ζωής της.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια ηρεμια. το 14,16,1758 ωρες ειναι ψυχολογικο καταλοιπο των εκπαιδευομενων σε αλυσιδες κινητων και ηλεκτρονικων απο την εποχη των μπαταριων Ni. Τοτε οντως χρειαζοταν πολλες ωρες για τις 3 πρωτες φορτισεις και πληρης εκφορτιση. Εχουν περασει πολλα κινητα απο τα χερια μου τα τελευταια χρονια και ειδικα με μπαταριες λιθιου (απο το T28 μεχρι το Ν95) και το μονο που πρεπει να κανετε ειναι να το φορτιζετε κλειστο στην πρωτη φορτιση για οσο κρατησει. Οταν δειξει ενδειξη πληρης φορτιση το βγαζεις και φευγεις. Επισης ποτε μην το αφηνετε να αδειασει εντελως. ειναι οτι χειροτερο. μολις λεει χαμηλη μπαταρια στο φορτιστη. Επισης η αποδοση των μπαταριων σταθεροποιειται μετα απο κανα μηνα περιπου. Αν δεν με πιστευετε οι περισσοτεροι οδηγοι φορτισης στο νετ λενε τα ιδια. επισης δεν χρειαστηκε ποτε να αλλαξω μπαταρια σε κινητο (για λιθιου παντα).
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές να αδειάζει εντελώς τι εννοείς?

Όταν έχουμε την μπαταρία στο τηλέφωνο ΠΟΤΕ δεν αδειάζει ενταλώς και καλύτερα είναι να κλείνει το κινητό και μετά να το φορτίζουμε.

Η πλήρης απόδοση των μπαταριών σταθεροποιείται στις 5 το πολύ 10 πρώτες φορτίσεις.

 

Τα ίδια ισχύουν και για τις Ni-Cad.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...