Jump to content

Ελληνικό Εορτολόγιο.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eλληνικό/Αγγλικό Εορτολόγιο

Greek Android Developers

 

Για ενημερώσεις, προτάσεις μπορείτε να μας βρείτε στο twitter στο: @gandevs

Ή με μέιλ στο gandevs@gmail.com

 

Κατεβάστε την εφαρμογή μέσα από το market ή με χρήση του παρακάτω QR code:

http://i51.tinypic.com/i3cft5.png

 

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σας,

Κρόνης Χριστόφορος,

Χιδερίδης Μ. Τάσος.

Edited by duk3r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 375
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικά μέχρι το πρωί θα είναι up. Με το που ανέβει θα σου πω :)
Link to comment
Share on other sites

OK!! Thanks!! Το κοιτούσα σήμερα, είδα που δεν ανέβηκε και λέω κάτσε να ρωτήσω! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορότερα από όσο περιμέναμε, η εφαρμογή είναι πλέον στο Market!

 

Eλληνικό/Αγγλικό Εορτολόγιο

Greek Android Developers

 

Για ενημερώσεις, προτάσεις μπορείτε να μας βρείτε στο twitter στο: @gandevs

Ή με μέιλ στο gandevs@gmail.com

 

Κατεβάστε την εφαρμογή μέσα από το market ή με χρήση του παρακάτω QR code:

http://i51.tinypic.com/i3cft5.png

 

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σας,

Κρόνης Χριστόφορος,

Χιδερίδης Μ. Τάσος.

Edited by duk3r
Link to comment
Share on other sites

Μόλις περάστηκε!!!

 

Εκ πρώτης όψεως όλα μια χαρά. Αν και είμαι black fan στις οθόνες είναι ωραίο το widget.

 

Καταρχάς μπράβο για την δουλειά και την προσπάθεια και στους δυό σας!

 

Μια ερώτηση: Αν υπάρχει εορτάζουσα επαφή, φαίνεται στο widget ή πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή?

 

Τρεις προτάσεις:

1) Ό,τι είχαμε πει για τις αργίες

2) Lagάρει αρκετά όταν ανοίγει και όταν είσαι σε κάποιο από τα μενού "Ρυθμίσεις-Βοήθεια-Σχετικά" και πατήσεις το back για να πας στην κεντρική οθόνη

3) (λιγότερο σημαντικό): θα ήταν ένα option να ανοίγει η εφαρμογή πατώντας το widget.

 

Παρατήρηση: Σε όσους πάνε να βάλουν το ελληνικό widget χωρίς να έχουν ανοίξει την εφαρμογή μετά την εγκατάσταση θα βγάλει false. Είναι by default επιλεγμένο το Καθολικό ημερολόγιο. Πρέπει να ανοιχτεί η εφαρμογή και να επιλεγεί το Ορθόδοξο από τις Ρυθμίσεις.

 

Άσχετο: Ξέρω είναι λίγο tragic αλλά το τσεκάρω πάντα στα ημερολόγια, ο Σεραφείμ γιορτάζει στις 6 Μαΐου! Την έχω πατήσει με φίλο μου γι'αυτό μου έμεινε αξέχαστο!

 

Μκρυγόρησα πάλι!!!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις περάστηκε!!!

 

Εκ πρώτης όψεως όλα μια χαρά. Αν και είμαι black fan στις οθόνες είναι ωραίο το widget.

 

Καταρχάς μπράβο για την δουλειά και την προσπάθεια και στους δυό σας!

 

Μια ερώτηση: Αν υπάρχει εορτάζουσα επαφή, φαίνεται στο widget ή πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή?

 

Τρεις προτάσεις:

1) Ό,τι είχαμε πει για τις αργίες

2) Lagάρει αρκετά όταν ανοίγει και όταν είσαι σε κάποιο από τα μενού "Ρυθμίσεις-Βοήθεια-Σχετικά" και πατήσεις το back για να πας στην κεντρική οθόνη

3) (λιγότερο σημαντικό): θα ήταν ένα option να ανοίγει η εφαρμογή πατώντας το widget.

 

Παρατήρηση: Σε όσους πάνε να βάλουν το ελληνικό widget χωρίς να έχουν ανοίξει την εφαρμογή μετά την εγκατάσταση θα βγάλει false. Είναι by default επιλεγμένο το Καθολικό ημερολόγιο. Πρέπει να ανοιχτεί η εφαρμογή και να επιλεγεί το Ορθόδοξο από τις Ρυθμίσεις.

 

Άσχετο: Ξέρω είναι λίγο tragic αλλά το τσεκάρω πάντα στα ημερολόγια, ο Σεραφείμ γιορτάζει στις 6 Μαΐου! Την έχω πατήσει με φίλο μου γι'αυτό μου έμεινε αξέχαστο!

 

Μκρυγόρησα πάλι!!!

 

Δεν μακρυγορείς, ισα ίσα θέλουμε να ακούμε προτάσεις για μελλοντικά updates και βελτιώσεις.

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Αν υπάρχει εορτάζουσα επαφή θα φανεί στην εφαρμογή. Στο μέλλον θέλουμε να βάλουμε και άλλα widgets όπου θα χωράει να εμφανιστεί και η επαφή καθώς και notifications για ευκολότερη ενημέρωση.

 

Το lagάρισμα που λες το γνωρίζουμε και θα προσπαθήσουμε να το μειώσουμε στο μέλλον. Και αυτό με το άνοιγμα της εφαρμογής από το widget το σκεφτήκαμε στην πορεία.

 

Αυτό για τον Σεραφείμ είναι το μόνο εύκολο να αλλαχτεί

 

Όπως σωστά ανέφερες, πρέπει να τρέξει μια φορά η εφαρμογή πριν μπουν τα widgets γιατί δεν έχουν περαστεί τα δεδομένα. Προεπιλογή υπάρχει με το που εγκαταστήσεις την εφαρμογή η αγγλική γλώσσα με ελληνικό εορτολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ακούω ότι τα έχετε προς υλοποίηση! Νομίζω πως θα είναι πάρα πολύ καλή αφού προστεθούν και κάποιες επιπλέον δυνατότητες! Όχι πως τώρα δεν είναι απλώς.. εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και με αυτή τη βάση συζητάμε! :)

 

Για τη γιορτή του Σεραφείμ: ισχύει και αυτό που έχετε περασμένο για τις 2 Ιανουαρίου. Απλώς είναι 2 γιορτές και εδώ. Ο Όσιος που είναι 2 Ιαν και ο Άγιος που είναι 6 Μαΐου. Το διυκρινίζω για να πω ότι δεν είναι λάθος το υπάρχον.

 

Ναι, όντως τη γλώσσα άλλαξα πρώτα, έχεις δίκιο! Απλώς το ανέφερα για να μην πάει κάποιος να το περάσει και νομίζει πως δεν δουλεύει!

 

Ok then... Θα αναμένω update!!;)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σε τι συσκευή το δοκίμασες;
Link to comment
Share on other sites

Όντως, ξέχασα να το αναφέρω! Σε HTC Desire - Froyo 2.2 (Last Official Update)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μια χαζομάρα με τα keys καθώς ανεβάσαμε ένα μικροupdate χτες και αναγκαστήκαμε να την ανεβάσουμε ξανά την εφαρμογή.

 

Θα χρειαστεί να την κατεβάσετε ξανά.

 

Sorry about that, δε θα ξαναγίνει :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Αν υπάρχει εορτάζουσα επαφή θα φανεί στην εφαρμογή. Στο μέλλον θέλουμε να βάλουμε και άλλα widgets όπου θα χωράει να εμφανιστεί και η επαφή καθώς και notifications για ευκολότερη ενημέρωση.

 

Σε Wildfire με 2.1 δουλευει μια χαρα. Widget που να φαινεται αν γιορταζει καποια επαφη, θα ηταν πολυ χρησιμο. Περιμενουμε την επομενη εκδοση.

 

Ευχαριστουμε:D

Link to comment
Share on other sites

σε legend με 2.2 , δουλευει κανονικα. ομορφη κ απλη εφαρμογη. κι οντως ενα widget με επαφες που γιορταζουν θα ηταν χρησιμο. οπως κ να χει παντως συγχαρητηρια και εις τα επομενα!!!

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε για το feedback :)

Μόλις ανεβάσαμε και ένα μικρό γρήγορο update σε έκδοση 1.0.3 με το οποίο τα widgets πλέον ανοίγουν την εφαρμογή όπως είπαμε και πιο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα μπει να γράψω τώρα! Την ξανακατέβασα επειδή το έγραφες πιο πάνω και ανοίγει από το widget! Well done!

Ps: Όταν μπορέσεις σε επόμενο update πρόσθεσε και τη γιορτή που λέγαμε! :d:p

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια παιδια!

να ρωτησω ομως κατι. τα γενεθλεια και επετιεος μπορουν να προστεθουνε να τα εμφανιζει; εχω για παραδειγμα σε αρκετες επαφες δυο και τρειις ημερομηνιες περασμενες σαν επετειος καθως και τα γενεθλεια του καθενος.

θα ηταν πιο οληκληρομενες οι πληροφορειες πιστευω.

ευχαριστω!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Γενέθλια ε; Δεν είναι άσχημη ιδέα! Θα το χουμε υπόψη μας :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. καταρχήν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας.

εγω δεν είμαι ειδικός και γι' αυτό δεν μπορώ να κάνω παρατηρήσεις. ωστόσο αυτό που διαπίστωσα είναι οτι πατώντας το widget αργεί πολύ να ξεκινήσει η εφαρμογή.

έχω desire με official rom 2.29

 

ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

 

EDIT: Επίσης να αναφέρω οτι ενώ άλλαξε ημέρα από 14 σε 15 το widget παραμένει κολλημένο 14 αναφέροντας τους εορτάζοντες του 14.

Edited by perdikos2000
Link to comment
Share on other sites

Είχες On την οθόνη από πριν τις 12 και μόλις άλλαξε η μέρα πήγες στην σελίδα του widget και είδες το 14? Γιατί εμένα άλλαξε κανονικά. Αλλά επειδή είχε συμβεί αυτό που περιγράφεις με το εορτολόγιο του ioma, εκείνος είχε πει πως το είχε ρυθμίσει να αλλάζει στο πρώτο screen on μετά τις 12. Που σημαίνει πως πρέπει αν παίζεις με το κινητό την ώρα της αλλαγής, να κάνεις screen off - screen on.

Μήπως κι εδώ λειτουργεί έτσι?? Βέβαια, ο δημιουργός θα λύσει την απορία όταν μπει!

 

Το θέμα του lag ισχύει και είναι έντονο αλλά ο developer είπε σε προηγούμενο ποστ ότι είναι known issue και θα το κοιτάξουν.

 

Τα γενέθλια που είπε ο φίλος πιο πάνω όντως είναι καλή ιδέα.

Καθαρά προσωπική άποψη είναι πως κάποιες τέτοιες επιλογές (γενέθλια, επέτοιοι και κυρίως notifications) το ιδανικό είναι να υπάρχουν ως options γιατί έτσι καλύπτεται η προσωπική επιλογή στο στήσιμο των συσκευών.

 

Ελπίζω να έρθει σύντομα ένα γερό update και να λυθούν ή να βελτιωθούν πράγματα που συζητάμε!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό δεν σου εγγυαται οταν ζητήσεις update οτι θα πραγματοποιηθεί αμέσως. Σου εγγυάται οτι θα συμβεί κάποια χρονική στιγμή με μέγιστο χρόνο τα 30 λεπτά(χείριστη περιπτωση) αν δεν κάνω λαθος. Υπαρχούν καποια workarounds που έχουμε υπόψη μας και θα υλοποιήσουμε σε καποια φάση.

 

Όσο υπαρχει feedback όλα θα βελτιωνονται :D

 

Προς το παρών άμεση προτεραιοτητα εχουν τα notifications και το θέμα του lag

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έχω Ελευθερία που γιορτάζει και δεν την βγάζει στην εφαρμογή...ίσως επειδή έχω περασμένες τις επαφές με κεφαλαίους χαρακτήρες..??
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έχω Ελευθερία που γιορτάζει και δεν την βγάζει στην εφαρμογή...ίσως επειδή έχω περασμένες τις επαφές με κεφαλαίους χαρακτήρες..??

 

Έχεις δικαιο Nikos_s3 η equalsignorecase δεν μας κανει την χαρη οταν συγκρίνει ελληνικα strings με τόνους και χωρίς τόνους. Το έχουμε φτιάξει ομως. Αν προλάβω να φτιάξω και τα notifications θα τα περασω όλα μαζι απόψε στο μαρκετ για update αλλίως μόνο το fix απόψε και αυριο-μεθάυριο τα notifications.

 

Ευχαριστω και πάλι για το feedback :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανέβει ακόμα όχι.

Είπαμε να κάνουμε ορισμένες αλλαγές που είχαμε στο μυαλό μας και για να μη σας ζαλίζουμε με update κάθε 1-2 μέρες θα ανέβει με το που ολοκληρωθούν.

Αν όλα πάνε καλά με τις δοκιμές που κάνουμε, αύριο μεσημέρι/απόγευμα θα υπάρχει update :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Ναι, αφού ασχοληθήκατε άμεσα σωστή η σκέψη να ανέβουν όλα μαζί. :)

Thanks για την άμεση ενημέρωση! Είναι καλό και για όσους την δουλεύουμε αλλά και για την ίδια την εφαρμογή τώρα που είναι και αρχή! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...