Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά, ξαφνικό πρόβλημα με το nexus μου που ως τώρα δούλευε ικανοποιητικά (αν και «πήγαινε» πολύ αργά πλέον, ακόμα και μετά από επαναφορά εργαστηριακών δεδομένων):

 

Το δεξί κουμπί, το on-off, δεν λειτουργεί. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να ανοίξω την οθόνη για να κάνω οτιδήποτε (δεν ξέρω άλλο τρόπο), ούτε καν να τηλεφωνήσω. Θα έλεγα «χάλασε το κουμπί» και θα το έπαιρνα απόφαση, αν δεν εμφάνιζε ταυτόχρονα άλλη μια παράξενη συμπεριφορά: Όταν του βγάζω την μπαταρία (με το κουμπί να μην λειτουργεί δεν έχω άλλο τρόπο να το κλείσω - ανοίξω τελείως) και την τοποθετώ ξανά, τότε το τηλέφωνο αμέσως ανοίγει (μόλις τοποθετηθεί και κάνει επαφή η μπαταρία) ενώ θυμάμαι ότι δεν έκανε έτσι, έπρεπε να πατήσουμε το δεξί κουμπί για να ανοίξει το τηλέφωνο. Τι συμβαίνει; Μπορώ να κάνω κάτι για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα; Υπάρχει άλλος τρόπος για να το «ξυπνώ» από το stand by;

 

ΥΓ. Όταν με καλούν, η οθόνη φωτίζεται κανονικά και μπορώ να απαντήσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρίχνοντας μια ματιά δεξιά-αριστερά, βρήκα αυτή τη λύση, που δούλεψε. Ελπίζω να κρατήσει.

Μόνο αυτό μπορείς να κάνεις και να βάλεις και μια ρομ που έχει άνοιγμα οθόνης με τα κουμπιά του ήχου. Αν δεν είναι ξεκλείδωτος ο Bootloader βέβαια δεν γίνεται.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά, ξαφνικό πρόβλημα με το nexus μου που ως τώρα δούλευε ικανοποιητικά (αν και «πήγαινε» πολύ αργά πλέον, ακόμα και μετά από επαναφορά εργαστηριακών δεδομένων):

 

Το δεξί κουμπί, το on-off, δεν λειτουργεί. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να ανοίξω την οθόνη για να κάνω οτιδήποτε (δεν ξέρω άλλο τρόπο), ούτε καν να τηλεφωνήσω. Θα έλεγα «χάλασε το κουμπί» και θα το έπαιρνα απόφαση, αν δεν εμφάνιζε ταυτόχρονα άλλη μια παράξενη συμπεριφορά: Όταν του βγάζω την μπαταρία (με το κουμπί να μην λειτουργεί δεν έχω άλλο τρόπο να το κλείσω - ανοίξω τελείως) και την τοποθετώ ξανά, τότε το τηλέφωνο αμέσως ανοίγει (μόλις τοποθετηθεί και κάνει επαφή η μπαταρία) ενώ θυμάμαι ότι δεν έκανε έτσι, έπρεπε να πατήσουμε το δεξί κουμπί για να ανοίξει το τηλέφωνο. Τι συμβαίνει; Μπορώ να κάνω κάτι για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα; Υπάρχει άλλος τρόπος για να το «ξυπνώ» από το stand by;

 

ΥΓ. Όταν με καλούν, η οθόνη φωτίζεται κανονικά και μπορώ να απαντήσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρίχνοντας μια ματιά δεξιά-αριστερά, βρήκα αυτή τη λύση, που δούλεψε. Ελπίζω να κρατήσει.

 

Σαν να εχει κολλησει πατημενο φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, ξαφνικό πρόβλημα με το nexus μου που ως τώρα δούλευε ικανοποιητικά (αν και «πήγαινε» πολύ αργά πλέον, ακόμα και μετά από επαναφορά εργαστηριακών δεδομένων):

 

Το δεξί κουμπί, το on-off, δεν λειτουργεί. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να ανοίξω την οθόνη για να κάνω οτιδήποτε (δεν ξέρω άλλο τρόπο), ούτε καν να τηλεφωνήσω. Θα έλεγα «χάλασε το κουμπί» και θα το έπαιρνα απόφαση, αν δεν εμφάνιζε ταυτόχρονα άλλη μια παράξενη συμπεριφορά: Όταν του βγάζω την μπαταρία (με το κουμπί να μην λειτουργεί δεν έχω άλλο τρόπο να το κλείσω - ανοίξω τελείως) και την τοποθετώ ξανά, τότε το τηλέφωνο αμέσως ανοίγει (μόλις τοποθετηθεί και κάνει επαφή η μπαταρία) ενώ θυμάμαι ότι δεν έκανε έτσι, έπρεπε να πατήσουμε το δεξί κουμπί για να ανοίξει το τηλέφωνο. Τι συμβαίνει; Μπορώ να κάνω κάτι για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα; Υπάρχει άλλος τρόπος για να το «ξυπνώ» από το stand by;

 

ΥΓ. Όταν με καλούν, η οθόνη φωτίζεται κανονικά και μπορώ να απαντήσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρίχνοντας μια ματιά δεξιά-αριστερά, βρήκα αυτή τη λύση, που δούλεψε. Ελπίζω να κρατήσει.

 

Επίσης, αν έχεις όρεξη αγόρασε ένα σετ κατσαβιδάκια ωρολογοποιού, δες κάποιο βίντεο με οδηγίες στο YouTube (αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σου στείλω link με ένα που είχα συμβουλευτεί, αργότερα αν θες σε πμ) ανοιξε το κινητό και με ένα τσιμπιδάκι ξανατοποθέτησε στη θέση τους το πλαστικό εξωτερικό κουμπί που κάνει την επαφή με τον εσωτερικό διακόπτη. Είναι 6 βίδες μόνο και αν το ανοίξεις θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ. Επίσης δες τη λειτουργία του εσωτερικού κουμπιού, αν είναι ομαλή και φυσηξε το 2-3 φορές μήπως έχει μαζέψει σκόνη.

Έτσι επανέφερα σε λιγότερο από 10 λεπτά "κολλημένο" volume down που έκανε το κινητό να ξεκινά πάντα σε safe mode.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επειδη το εδωσα στην γυναικα μου το κινητο θελω να βγαλω τα κιτ κατ γιατι ψιλοκολαει και σαν να ειναι λιγο βαρια για το κινητο μας.εχει κανεις να προτεινει καποια αλλη η προηγουμενη ρομ?αν υπαρχει και καποιο λινκ θα με βοηθουσε.ειμαι ρουτ
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

NexusS is still alive...

Βλεπωντας το thread επιβεβαιωνω οτι παω για τον 5ο χρονο...

 

Απλα ηθελα να πω οτι πριν απο μερικους μηνες ημουν στο just να παρω αλλο τηλεφωνο

(γιατι το θεωρω τηλεφωνο και δεν θελω να πεταω 400ρια και 500ρια σε ενα κινητο που η μοιρα του ειναι να πεσει, να σπασει να χαθει...)

και λεω ας δοκιμασω την Cyanogenmod ROM ... πραγματικα αλλο τηλεφωνο!!

 

Οσοι εχετε απηυδησει και ετοιμαζεστε να παρετε νεο , δοκιμαστε CyanogenMod! :!:

Link to comment
Share on other sites

NexusS is still alive...

Βλεπωντας το thread επιβεβαιωνω οτι παω για τον 5ο χρονο...

 

Απλα ηθελα να πω οτι πριν απο μερικους μηνες ημουν στο just να παρω αλλο τηλεφωνο

(γιατι το θεωρω τηλεφωνο και δεν θελω να πεταω 400ρια και 500ρια σε ενα κινητο που η μοιρα του ειναι να πεσει, να σπασει να χαθει...)

και λεω ας δοκιμασω την Cyanogenmod ROM ... πραγματικα αλλο τηλεφωνο!!

 

Οσοι εχετε απηυδησει και ετοιμαζεστε να παρετε νεο , δοκιμαστε CyanogenMod! :!:

Για Ρομ μιλάς?απο που την κατεβασες?

δωσε καποιο λινκ να την δοκιμασω και εγω

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ το έχω δώσει στην μάνα μου και το διατηρεί σαν καινούργιο :p και ούτε κουβέντα για άλλο! Ικανοποιημενη

Το κινητό με jellyshot :-P για όσους την θυμούνται

Επίσης 5-6ος χρόνος, σχεδόν έχω ξεχάσει xD

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε μου πως περνάω την τελευταία αναβάθμιση της cyan. Μου την έβγαλε στα update την κατέβασα αλλά μετά τι κάνουμε?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε μου πως περνάω την τελευταία αναβάθμιση της cyan. Μου την έβγαλε στα update την κατέβασα αλλά μετά τι κάνουμε?

Recovery, install zip

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλά δεν κάνει ινσταλ. Νομίζω δεν είναι σε ζιπ.

Αποκλείεται. Αλλά δώσε πληροφορίες. Τι recovery έχεις, τι extension έχει η αναβάθμιση, τι error σου βγάζει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται. Αλλά δώσε πληροφορίες. Τι recovery έχεις, τι extension έχει η αναβάθμιση, τι error σου βγάζει.

 

Δεν το έχω μπροστά μου τώρα. Το βράδυ να το δω και θα σου πω.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω την cyanogen 11-20131122 και μου εχει βγαλει update την 11-2014112

Τα υπόλοιπα που ρώτησα;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα που ρώτησα;

 

Χαχά. Μάλλον δεν είναι αυτά που σου έγραψα. Εννοείς εκεί που λέει έκδοση kernel 3.0.101?

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Χαχά. Μάλλον δεν είναι αυτά που σου έγραψα. Εννοείς εκεί που λέει έκδοση kernel 3.0.101?

Όχι, τι recovery έχεις; δοκίμασε με την τελευταία twrp : https://dl.twrp.me/crespo/twrp-2.8.7.0-crespo.img.html, φλασαρε τη με το flashify ή με το rashr νομίζω λέγεται.

Η με υπολογιστή μέσω fastboot βέβαια.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημερα σας ,

 

Απο χθες το απογευγμα το κινητο ενω ηταν σε λειτουργια εκανε επανωτα 2 reboot κ αυτο ηταν απο κει κ περα περα μενει στο σημα της google και δεν μπαινει στο μενου , σας παραθετω 2 εικονες να με συμβουλεψετε πως να κινηθω δεν εχω κινητο και καταλαβαινεται εχω θεμα .

 

https://ibb.co/i2UOn7

https://ibb.co/hT5US7

 

Περιμενω νεα σας ,

 

Σας Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα στην ομαδα ,

 

Αντιμετωπιζω προβλημα με το κινητο μου,

 

ενω ηταν σε λειτουργια εκανε επανωτα 2 reboot κ αυτο ηταν απο κει κ περα περα μενει στο σημα της google και δεν μπαινει στο μενου , σας παραθετω 2 εικονες να με συμβουλεψετε πως να κινηθω δεν εχω κινητο και καταλαβαινεται εχω θεμα .

 

https://ibb.co/i2UOn7

https://ibb.co/hT5US7

 

Μεσω viber μου εστειλαν 2 εικονες σχετικα με την εργασια μου φοβαμαι μηπως ειναι ιός και ετσι το κινητο δεν ανοιγει δεν θελω να χασω επαφες κλπ τι κανουμε??

 

 

 

Σας Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...