Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε, για το tablet σου δικαιολογημένη ήταν η γρήγορη αναβάθμιση γιατί όπως μπορείς να δείς είναι εντελώς stock το android δεν το πείραξε η asus καθόλου. Οπότε το έβγαλαν πιο γρήγορα. Οι άλλοι κατασκευαστές που αλλάζουν εμφάνιση, βάζουν δικά τους προγράμματα κλπ. γι αυτό αργούν. Τώρα, στο Nexus, σχεδόν όλοι εδώ μέσα αναβαθμιστήκαμε αυτόματα το Δεκέμβριο. Το οτι σε όλους ήρθε η αναβάθμιση ενώ σε εσένα όχι, πάει να πεί κάτι παίζει με το κινητό σου. Μήπως είναι παραεισαγωγής? Γιατί δεν γίνεται να μας ήρθε όλους η αναβάθμιση και εσένα όχι! Για την ενημερωμένη έκδοση 4.0.5 βλέπουμε. Εγώ δεν έχω θέματα με την 4.0.3 αλλά για να βγάλουν νέα αναβάθμιση όλο και κάτι θα γίνει. Δεν υπάρχουν τίποτα σοβαρά προβλήματα με την 4.0.3 Αν σε πειράζει η αναμονή δες Apple μεριά να έχουν δώσει 900+ Ευρώ για ένα κινητό και να περιμένουν τόσους μήνες την 5.1 να τους διορθώσει τα προβλήματα :p

 

Να μη συγκρίνουμε με την Apple. Εκείνα δεν είναι κινητά. Τα βλέπω και βγάζω σπυριά. :lol:

 

Δεν είναι παραεισαγωγής, αγορασμένο από μαγαζί Cosmote, το κεντρικό, Κηφ. 44.

 

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ξαναλέω από τη χρήση της συσκευής, αλλά υπάρχουν 2 fault points ως τώρα.

 

Αυτό ήταν το 2ο με την αναβάθμιση.

 

Το 1ο - και ΤΕΡΑΣΤΙΟ - είναι ότι (όπως σε όλα τα samsung) δεν εμφανίζονται τα neihgbor cells, σε όλες τις εφαρμογές, επειδή το return της σχετικής ρουτίνας είναι null.

 

Αν κανείς το θεωρεί αυτό μικρό θέμα, ας ξανασκεφτεί το θέμα των location services στην εποχή μας ...

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά σας παιδιά. Έχω μια απορία. Έχω εγκαταστήσει στο nexus μου την εφαρμογή 3g watchdog pro και κάθε φορά που ανοίγω το ίντερνετ η εφαρμογή "OS services+others" εμφανίζεται στη λίστα με τις εφαρμογές που συνδέθηκαν στο δίκτυο. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς είναι αυτή η εφαρμογή; Ευχαριστώ. Edited by eclair
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Έχω μια απορία. Έχω εγκαταστήσει στο nexus μου την εφαρμογή 3g watchdog pro και κάθε φορά που ανοίγω το ίντερνετ η εφαρμογή "OS services+others" εμφανίζεται στη λίστα με τις εφαρμογές που συνδέθηκαν στο δίκτυο. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς είναι αυτή η εφαρμογή; Ευχαριστώ.

 

την εφαρμογή 3g watchdog pro προφανως την εβαλες και να βλεπεις την Κινηση που κανεις στο Ιντερνετ την καταναλωση του ογκου σου, απο εκει μπορεις να εχεις μια πληρη εικονα για το ποσο ογκο "εφαγε" η καθε εφαρμογη κατα την διαρκεια που ησουν συνδεδεμενος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτούσα είναι τι ακριβώς είναι/κάνει η εφαρμογή "OS services+others" και συνδέεται συνεχώς στο internet. :)
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, για το tablet σου δικαιολογημένη ήταν η γρήγορη αναβάθμιση γιατί όπως μπορείς να δείς είναι εντελώς stock το android δεν το πείραξε η asus καθόλου. Οπότε το έβγαλαν πιο γρήγορα. Οι άλλοι κατασκευαστές που αλλάζουν εμφάνιση, βάζουν δικά τους προγράμματα κλπ. γι αυτό αργούν. Τώρα, στο Nexus, σχεδόν όλοι εδώ μέσα αναβαθμιστήκαμε αυτόματα το Δεκέμβριο. Το οτι σε όλους ήρθε η αναβάθμιση ενώ σε εσένα όχι, πάει να πεί κάτι παίζει με το κινητό σου. Μήπως είναι παραεισαγωγής? Γιατί δεν γίνεται να μας ήρθε όλους η αναβάθμιση και εσένα όχι! Για την ενημερωμένη έκδοση 4.0.5 βλέπουμε. Εγώ δεν έχω θέματα με την 4.0.3 αλλά για να βγάλουν νέα αναβάθμιση όλο και κάτι θα γίνει. Δεν υπάρχουν τίποτα σοβαρά προβλήματα με την 4.0.3 Αν σε πειράζει η αναμονή δες Apple μεριά να έχουν δώσει 900+ Ευρώ για ένα κινητό και να περιμένουν τόσους μήνες την 5.1 να τους διορθώσει τα προβλήματα :p

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονο ο backup...

 

Και εγω δεν εχω παρει επισημα την αναβαθμιση και η συσκευη μου ειναι αγορασμενη απο πλαισιο τον ιουνιο περιπου. Ξερω και αλλα ατομα που δεν εχουν παρει επισημα την αναβαθμιση -ολοι με ελληνικες συσκευες- και προφανως οτι και να λεμε ειναι fail η google σε αυτο. Γιατι οσοι ξερω αναγκαστηκαν να το βαλουν χειροκινητα. Το λεω γιατι η εταιρια το διαφημιζει σαν χαρακτηριστικο των pure phones της και οταν μπαινουν στην μεση δυνατοτητες οπως ο mobile chrome τωρα, καποιοι μενουν απεξω...

 

Ναι το galaxy s το ειχα σκισει στις custom ρομ καθε τρεις και λιγο, αλλα το να μη μπορει να φτιαξει η google τις αναβαθμισεις να τις κανουν ομαλα οι συσκευες της δε το καταλαβαινω. Για ποιο λογο να ξαναπροτιμησω συσκευη της λοιπον? αφου ετσι βαζω και σε αλλη την τελευταια εκδοση αν το παρω απο xda μεσα στη βδομαδα(για τα bugs ουτε λογος γιατι τι xda, τι google παλι θα τα εχω -μαλιστα και για 2 μηνες που λετε στην 2η περιπτωση). Η μεγαλη πικρα μου ειναι οτι επισημα εχουν καταπιει χαπι στη google, λειτουργουν με μουγκα, δεν εχω βρει αξιολογες πληροφοριες για το τι θα γινει, ποτε θα συνεχισουν τα updates. Οτι info πηρα το ειπαν μεσα απο google+ και αυτο με στεναχωρει κυριως. Να λενε σε βαρκελωνη τωρα για το ποσο καλο ειναι το 4 και τι θα κανουν ακομη και εγω να περιμενω επισημα κατι που εχει δωθει εδω και 2 μηνες.

 

Δεν προκειται να το βαλω χειροκινητα, εχω ηδη βαλει στο galaxy s μια ρομ που ειναι πανω στο 4.0.3 και δε με νοιαζει να το δω, απλως ειμαι περιεργος να δω ποτε θα παρω επισημα και εγω την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...παντωσ ουτε εγω πηρα το ota και το εβαλα μονοσ μου...βεβαια δεν ξερω αν εφταιγε το ροοτ..

 

ακομα εχω τσαντιστει απο μικρα bugs οπωσ το οτι δεν μπορω να mms αν και εχω σωστεσ ρυθμισεισ...

 

τι να πεισ...περιμενουμε το 4.0.4

VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπάρω pure Android.

 

Αποδείχτηκε τρανή μούφα. Δεν ξέρω πολλούς να πήρανε pure Android, για άλλον κύριο λόγο, εκτός από το να αναβαθμίζονται πρώτοι.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπάρω pure Android.

 

Αποδείχτηκε τρανή μούφα. Δεν ξέρω πολλούς να πήρανε pure Android, για άλλον κύριο λόγο, εκτός από το να αναβαθμίζονται πρώτοι.

 

τι παροχο εχεις και τι τυποθ συνδεση,

 

για τα ΜΜΣ δε νομιζω οτι φταιει το ICS εγω βεβαια με voda cu μια δεν ερχονται καθολου μια ερχπνται πολυ μικρες οι φωτ.

Link to comment
Share on other sites

τι παροχο εχεις και τι τυποθ συνδεση,

 

για τα ΜΜΣ δε νομιζω οτι φταιει το ICS εγω βεβαια με voda cu μια δεν ερχονται καθολου μια ερχπνται πολυ μικρες οι φωτ.

 

Ειμαι και εγω ενασ απο αυτουσ που πηραν το κινητο για να περνω ΟΤΑ και πρωτοσ αλλα οπωσ ειπα με ροοτ και vodafone καρτα (Οχι cu) και σχεδον μονιμα σε wifi δεν ελαβα τπτ ποτε..

 

Οσο για τα mms με το ics, ειναι 8εμα ics γιατι μολισ το ανακαλιψα εκανα αμεσα downgrade σε 2.3.6 και με τα ιδια settings δουλευε...και τορα παλι στο ics τπτ...μετα απο ενα ψαξιμο γενικα ειδα οτι υπαρχει θεμα σε πολουσ..

Edited by vasilios79
VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω ενασ απο αυτουσ που πηραν το κινητο για να περνω ΟΤΑ και πρωτοσ αλλα οπωσ ειπα με ροοτ και vodafone καρτα (Οχι cu) και σχεδον μονιμα σε wifi δεν ελαβα τπτ ποτε..

 

Οσο για τα mms με το ics, ειναι 8εμα ics γιατι μολισ το ανακαλιψα εκανα αμεσα downgrade σε 2.3.6 και με τα ιδια settings δουλευε...και τορα παλι στο ics τπτ...μετα απο ενα ψαξιμο γενικα ειδα οτι υπαρχει θεμα σε πολουσ..

 

Εγω mms με wind καταφερα να στελνω και να λαμβανω κανονικα μονο με miui,οποια αλλη ρομ κι αν δοκιμασα δεν τα ειχα καταφερει(για ics μιλαω παντα)

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...

 

εχο ακομα μια ερωτησουλα...εχω το κινητο στα ελληνικα, στο people app οι επαφεσ φαινοντα με αθτη την μορφη 12345678910 αλλα μολισ πατησω για τηλεφωνο φαινεται 12 3456 78910 δηλ με κενα. Οταν παο να αποθηκευσω μια επαφη αποθηκευεται σαν 12 3456 78910 και παο και σβηνω τα κενα μονοσ μου αλλα οπωσ ειπα στο καλεσμα φαινεται παλι με κενα...

 

Υπαρχει καποιοσ τροποσ να φενονται και να γραφονται τα νουμερα χωρισ κενα?

 

τνκσ

VasilisK
Link to comment
Share on other sites

mms με συμβολαιο wind και stock ics, βεβαιωνω δουλευουν κανονικα. Αλλου ειναι το προβλημα σε οσους δεν δουλευει.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω για τισ απαντησεισ για το ΜΜΣ πηρα και απαντηση απο χδα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1525040

 

Οποιοσ θελει ασ μου πει σχετικα με το κενο για τα νουμερα που λεο παραπανω

 

Τνκσ

Edited by vasilios79
VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ακολούθησα το σχόλιο #65 από εδώ κατάφερα να στείλω και να λάβω επιτυχώς mms με vodafone gr και stock ics 4.0.3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοήθεια. Πριν λίγες μέρες η γυναίκα μου κλείδωσε το nexus s της βάζοντας πολλές φορές λάθος το μοτίβο ξεκλειώματος. Το κινητό έχει την ics έκδοση πάνω και μου ζητάει να βάλω τα στοιχεία του λογαριασμού google για να ξεκλειδώσει. Τα βάζω αλλα δε συγκινείται και μου λέει οτι είναι λάθος. Τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές και είναι σωστά αφου έχω πρόσβαση online στο λογαριασμό της. Μήπως φταίει οτι δεν είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο; Αλλα και να φταίει αυτο δεν μπορώ να ενεργοποιήσω ούτε wifi ούτε 3G. Τι μπορώ να κάνω;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με έναν Γαλλικό πάροχο τηλεπικοινωνιών, η έκδοση 4.0.5 για Nexus S και Galaxy Nexus έρχεται μέσα στον Μάρτιο. Οπότε υπομονή λίγες μέρες :)
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε. Δεν μας τα λεει καλα η google με το ics. Εδω το galaxy nexus εχει μεινει στο 4.0.2
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η αναβάθμιση στο market (από 3.4.4 σε 3.4.6) google play- play store και έχει αρκετές εφαρμογές και παιχνίδια σε προσφορά με 0,49ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα απλά μου ζήτησε να αποδεχτώ τους όρους ακόμα 3.4.4 είναι :-P πολύ καλές προσφορές πάντως εξευτελιστικές τιμές το where is my water έχει 20 λεπτά!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα απλά μου ζήτησε να αποδεχτώ τους όρους ακόμα 3.4.4 είναι

 

Είναι το πρώτο στάδιο.. σε λίγο αν μπεις και βγεις κανα δυο φορές από το μάρκετ θα σοθ έρθει και το play

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο στάδιο.. σε λίγο αν μπεις και βγεις κανα δυο φορές από το μάρκετ θα σοθ έρθει και το play

 

Το έχω πλέον. Έκανα εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και μπήκε

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γκρινιάξω λίγο.

θέλω παγωτό και ελληνικό voice to sms!

 

και θέλω και φτηνό wp7.5 για δεύτερο άλλα αυτό είναι άσχετο!

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο διαβαζα πως οι θηκες για το ι9020 δεν ταιριαζουν απολυτα στο ι9023.. αλλα τελικα αποφασια να παραγγειλω μια και να δω κατα ποσο διαφεροτικες ειναι επειδη στο ebay οι θηκες για το i9020 ειναι παρα πολυ καλυτερες και με μεγαλυτερη ποικιλια.

 

η μονη διαφορα λοιπον ειναι οτι δεν ειναι απολυτως κεντραρισμενες στο πισω μερος οι τρυπουλες για καμερα, φλας και speakers:

http://i1114.photobucket.com/albums/k522/arlinkolljiov/export_02.png

οποτε αν καποιον δεν τον ενοχλει αισθητικα αυτο, γιατι λειτουργικα δεν ενοχλει πουθενα, μπορει να παραγγειλει και θηκη για το ι9020 :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...