Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησεπερα

 

Θέλω να ρωτήσω την παρέα μερικά πραγματάκια γιατί είμαι νέος στο android 4. Έχω apex rom και matr1x kernel. Exω το bln pro, voodoo pro, nstools κτλ…

 

Το bln δουλεύει σε όλα σχεδόν εκτός από viber. Ξέρει κανείς αν είναι φυσιολογικό?

Μερικές φορές κολλάει στο boot και με βγάλσιμο μπαταριάς και νέο boot μπαίνω σε λειτουργία.

Μερικές φορές όταν πάω να βάλω widget κολλάει και κάνει restart.

 

τηνκσ

VasilisK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι...το google maps χωρις συνδεση μονο με το gps ενεργοποιημενο δεν λειτουργει???μονο με 3g μου βρισκει την θεση εμενα αλλιως τιποτα!Δεν γινεται μονο με το gps ξερετε? Επισης υπαρχει καποιος καλος πλοηγος για το κινητο? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...το google maps χωρις συνδεση μονο με το gps ενεργοποιημενο δεν λειτουργει???μονο με 3g μου βρισκει την θεση εμενα αλλιως τιποτα!Δεν γινεται μονο με το gps ξερετε? Επισης υπαρχει καποιος καλος πλοηγος για το κινητο? Ευχαριστω

 

Καλημέρα, αν πας στα location & services options θα δεις ότι έχει το google location και το gps satellites, το 1ο λειτουργεί με wifi ή 3g και το 2ο μέσω gps. Το gps είναι πολύ πιο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Πέρασα χτες την official 4.0.3 full από εδώ.

 

Από ότι ξέρω όταν φλασάρεις official rom σου αντικαθιστά και τη recovery με την official. Αυτό που έγινε όμως είναι ότι όντως πέρασε κάτι, αφού δεν έχω πια clockwork, αλλά δεν ξέρω αν την έχει βάλει σωστά.

 

Όταν προσπαθώ να μπω στη recovery, βλέπω για λίγο ένα 3D android με κάτι στην κοιλιά του που δε προλαβαίνω να δω καλά και μετά μαυρίζει η οθόνη και μένουν αναμένα τα soft buttons. Έχει κανείς καμιά εξήγηση για αυτό;

Ξέρω ότι μπορώ να βάλω ότι recovery θέλω και ξέρω και τον τρόπο, απλά ρωτάω κυρίως από περιέργια και γιατί νόμιζα ότι κάνοντας αυτό και ξανακλειδώνοντας το bootloader μπορείς να το κάνεις σαν εργοστασιακό.

 

EDIT Απ' ότι φαίνεται δεν είχα ψάξει καλά...μάλλον είναι θέμα του συγκεκριμένου zip! Αφήνω την ερώτηση όμως μήπως έχει κανείς καμία πρόταση να το διορθώσω χωρίς να γυρίσω σε 2.3.

 

EDIT2 Με λίγο παραπάνω ψάξιμο, φαίνεται ότι μπορεί να είναι και γενικά πρόβλημα της official 4.0.3 αυτό...μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς;

Edited by kapsidi

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το recovery στην επισημη ICS.Google it και θα το επιβεβαιωσεις και μονος σου. Μαλιστα ολοι χρησιμοποιουν φακο για να κανουν τις επιλογες στην οθονη! Δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1429515

Να υποθεσω για να δυσκολευτει καποιος να κανει πειραματα στο κινητο? Μια απο τς εξηγησεις που κυκλοφορουν στα forum…

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

@kapsidi Φίλε μου αν δεις στο xda μπορείς να περάσεις clockworkmod recovery και υπάρχει και ένα fix, με το οποίο παίζει κανονικά το recovery, το official recovery δεν παίζει σωστά, λένε ότι θα διορθωθεί το Μάρτιο με το 4.0.5 update που θα γίνει... ως τότε όμως αναμονή.

 

ΥΓ: Έτσι κι αλλιώς όταν προσπαθούσα να φλασάρω οτιδήποτε με τον official recovery τις περισσότερες φορές κάτι πήγαινε στραβά ή δεν έκανε stick το φλασάρισμα με την πρώτη... clockworkmod recovery και άγιος ο θεός.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος Camera ZOOM FX

 

Να ρωτήσω αν έχετε απενεργοποιήσει τον ήχο, γιατί από τις ρυθμίσεις δεν είναι εφικτό στην 4.0 ενώ γινόταν στην προηγούμενη?

 

επίσης πως δηλώνεις το default music player στο κινητό?

Edited by virtus
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα gps για το κινητο μας για την εκδοση ICS το οποιο να παιζει χωρις να χρειαζεται συνδεση στο δικτυο??

 

Δοκιμασα με το google maps αλλα πλοηγηση χωρις νετ δεν κανει και τα δειχνει και θολα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω λοιπον και εδω.

ψαχνω καποια εφαρμογη screenshot που να μην χρειαζετε να εισαι root.οσες εχω βαλει μου λενε οτι πρεπει να εισαι.υπαρχει καμια?

μου ειπαν οτι το τηλεφωνο μας την εχει και το κανει με καποιο συνδιασμο κουμπιων αλλα εμενα δεν το κανει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249&page=421

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω λοιπον και εδω.

ψαχνω καποια εφαρμογη screenshot που να μην χρειαζετε να εισαι root.οσες εχω βαλει μου λενε οτι πρεπει να εισαι.υπαρχει καμια?

μου ειπαν οτι το τηλεφωνο μας την εχει και το κανει με καποιο συνδιασμο κουμπιων αλλα εμενα δεν το κανει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249&page=421

 

Αν έχεις ICS το κάνει, διαφορετικά root! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένα ταυτόχρονα για 1-2 δευτερα, power button & volume down

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένα ταυτόχρονα για 1-2 δευτερα, power button & volume down

 

επιτελους το βρηκα.ναι ετσι γινετε.

δεν ξερω γιατι δεν το εκανε πριν.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολουσ...

 

μια ερωτησουλα...εχει κανεισ προβλημα με τα mms...ουτε δεχομαι ουτε στελνει..

 

 

τι ρυθμισεισ θελει vodafone with ics (apex rom-mar1x kernel)

 

τηνκσ

VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

 

έχω το Nexus S εδώ και 10 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πήρα το Nexus S γιατί ήθελα την «μανάτη» άποψη της ίδιας της Google πάνω σε μια συσκευή pure Android.

 

Pure Android για μένα σημαίνει, ότι εκτός των άλλων πρέπει να παίρνουμε και πρώτοι OTA updates των όποιον αναβαθμίσεων.

 

Σήμερα το Nexus S μου, ξεφτιλίστηκε ανεπανόρθωτα.

 

Άνοιξα το tablet Asus Transformer που έχω από το περασμένο καλοκαίρι και αναβαθμίστηκε αυτόματα στο ICS. Αυτό τη στιγμή που η Google ακόμα δεν έχει κάνει push την αναβάθμιση του Nexus S γιατί επιλύει ακόμα θέματα.

 

Αυτό λοιπόν που έχω να πω: π@π@ρια pure Android.

 

Έχουν δρόμο μέχρι να ωριμάσουν όλα αυτά.

 

Είναι ντροπή να έχω pure Android συσκευή στο σπίτι και να ξυπνάει άλλη που δεν είναι pure Android, και να αναβαθμίζεται πρώτη.

 

Τα συμπεράσματα στην κρίση του κοινού.

 

ΥΓ1 με ενδιαφέρουν μόνο stable αναβαθμίσεις OTA, γιατί δεν μπορώ να μείνω ούτε μισή ώρα χωρίς κινητό λόγω επαγγέλματος και δεν έχω τον παραμικρό χρόνο για χειροκίνητες επεμβάσεις ... ούτε να απορώ γιατί πάνω στη δουλειά με άφησε από μπαταρία ...

 

ΥΓ2 μπράβο στην Asus ... δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ ως σήμερα σε όποια συσκευή της κι αν έχω αγοράσει ... φορητό, nettop, tablet ... respect ... :cool:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

@blackup Μέσα Δεκεμβρίου δεν σου ήρθε η αναβάθμιση???? Απο 21 και μετά νομίζω σταμάτησε για να διορθωθούν κάποια θέματα. Μάρτιο λένε θα βγεί η 4.0.5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολουσ...

 

μια ερωτησουλα...εχει κανεισ προβλημα με τα mms...ουτε δεχομαι ουτε στελνει..

 

τι ρυθμισεισ θελει vodafone with ics (ολα stock,...)

 

τηνκσ

Edited by vasilios79
VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολουσ...

 

μια ερωτησουλα...εχει κανεισ προβλημα με τα mms...ουτε δεχομαι ουτε στελνει..

 

τι ρυθμισεισ θελει vodafone with ics (ολα stock,...)

 

τηνκσ

Μην επαναλαμβάνεσαι. Έχεις γράψει το ίδιο ακριβώς κανα δυο posts πιο πάνω. Αν ξέρει κάποιος θα απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

@blackup Μέσα Δεκεμβρίου δεν σου ήρθε η αναβάθμιση???? Απο 21 και μετά νομίζω σταμάτησε για να διορθωθούν κάποια θέματα. Μάρτιο λένε θα βγεί η 4.0.5

 

Δεν μού ήρθε ποτέ τίποτα, ακόμα και με συχνή ανανέωση στο σχετικό πεδίο αναβάθμισης.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Δεν μού ήρθε ποτέ τίποτα, ακόμα και με συχνή ανανέωση στο σχετικό πεδίο αναβάθμισης.

Πολυ περιεργο γιατι οπως λεει και ο jimdem582 μεσα στον Δεκεμβριο ετρεχε κανονικα η αναβαθμιση.. Επισης σκεψου οτι υπαρχουν κορυφαιες συσκευες που ακομα δεν εχουν ics οπως πχ το s2 η ακομα και συσκευες που ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει και τις βγαζουν οι εταιριες με gingerbread, οποτε νομιζω ειναι λιγο αδικο να κατηγορεις το nexus για θεμα αναβαθμισεων!:happy:

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο γιατι οπως λεει και ο jimdem582 μεσα στον Δεκεμβριο ετρεχε κανονικα η αναβαθμιση.. Επισης σκεψου οτι υπαρχουν κορυφαιες συσκευες που ακομα δεν εχουν ics οπως πχ το s2 η ακομα και συσκευες που ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει και τις βγαζουν οι εταιριες με gingerbread, οποτε νομιζω ειναι λιγο αδικο να κατηγορεις το nexus για θεμα αναβαθμισεων!:happy:

 

Το θέμα δεν είναι αν έτρεξε για μερικές ημέρες το push OTA. Προφανώς για να έχει παγώσει για 2+ μήνες κάτι παίζει με τη σταθερότητα της νέας έκδοσης. Άρα, ακόμα επίσημα δεν ενδείκνυται η αναβάθμιση και δεν είναι τυχαία τα περιστατικά των προβλημάτων που περιγράφονται.

 

Το Nexus S, όντας ένα pure android προτεινόμενο από την ίδια τη Google, πρέπει να είναι το πρώτο στον πλανήτη που θα παίρνει νέα αναβάθμιση. Δεν θα συγκρίνουμε ούτε με S2 ούτε με άλλα κινητά που πρέπει να προσαρμοστούν οι αναβαθμίσεις για να γίνουν push.

 

Προσωπικά αυτός είναι ο κύριος λόγος που με ώθησε στην επιλογή pure android. Και εδώ προφανώς με εξαπάτησε η εταιρεία ως χρήστη. Κι όχι μόνο εμένα, αλλά και εκατομμύρια άλλους που το επέλεξαν κυρίως λόγω αυτού του χαρακτηριστικού. Θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λογικό να καθυστερεί η αναβάθμιση όταν είναι πρόκειται για σταθερότητα. Τα Nexus S ήταν τα πρώτα που έτρεξαν 4.0.3 άπλα μετά από λίγο πάγωσε η αναβάθμιση για διόρθωση των οποίων προβλημάτων υπήρξαν.

 

Αν πραγνατκια σε ενδιαφέρει η σταθερότητα της συσκευής σου και δεν μπορείς να μείνεις χωρίς τηλέφωνο για λίγο τότε μένεις stock και είσαι εντάξει και από σταθερότητα και από επιδόσεις.

 

Πιστεύω ότι θα ήταν κοροϊδία σε περίπτωση που σου έλεγε η εταιρία ένα χρόνο μετά:"Ξέρεις την συσκευή σου δεν θα την αναβαθμίσω." Τότε νομίζω ότι θα ήταν η κοροϊδία από την πλευρά της Google.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

2 και βάλε μήνες για επίλυση προβλημάτων είναι πολλοί στην αγορά mobile συσκευών. Πόσο μάλλον για pure λειτουργικά.

 

Είναι αστείο να έχω αναβαθμισμένη συσκευή στο ICS, χωρίς pure android.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παρω το μερος της google (οχι το το εχει και αναγκη αλλωστε) αλλα δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα εξαπατησης... Κανεις απο την google δεν σου υποσχεθηκε οτι μεχρι την ταδε ημερομηνια θα εχεις παρει το ics ωστε να μπορεις να μιλησεις για εξαπατηση εαν δεν γινει αυτο! Επισης γνωριζουμε οτι το nexus s ναι μεν ειναι pure android αλλα ειναι επισης και developer phone... Που εχει τα καλα του π.χ ολες οι εφαρμογες απο μαρκετ θα παιζουν απροβληματιστα, ενημερωσεις hacks κτλ . . ΑΛΛΑ ειμαστε και οι πρωτοι που "τρωμε" και τα οποιαδηποτε bugs που ερθουν απο τις ενημερωσεις! Ειπαμε ειναι developer συσκευη και οταν ειμεις θα εχουμε την 4.0.5 οι αλλοι ισως εχουν στην καλυτερη την 4.0.3.. Επισης θα υπηρχε θεμα εξαπατησης του πελατη εαν αυτοι που πηραν προωρα την ics εχουν περισσοτερες δυνατοτητες στην συσκευη τους απο αυτους που περιμενουν ακομα με την ginger.. Σου φαινονται παραλογα ολα αυτα?
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

2 και βάλε μήνες για επίλυση προβλημάτων είναι πολλοί στην αγορά mobile συσκευών. Πόσο μάλλον για pure λειτουργικά.

 

Είναι αστείο να έχω αναβαθμισμένη συσκευή στο ICS, χωρίς pure android.

 

Κοίταξε, για το tablet σου δικαιολογημένη ήταν η γρήγορη αναβάθμιση γιατί όπως μπορείς να δείς είναι εντελώς stock το android δεν το πείραξε η asus καθόλου. Οπότε το έβγαλαν πιο γρήγορα. Οι άλλοι κατασκευαστές που αλλάζουν εμφάνιση, βάζουν δικά τους προγράμματα κλπ. γι αυτό αργούν. Τώρα, στο Nexus, σχεδόν όλοι εδώ μέσα αναβαθμιστήκαμε αυτόματα το Δεκέμβριο. Το οτι σε όλους ήρθε η αναβάθμιση ενώ σε εσένα όχι, πάει να πεί κάτι παίζει με το κινητό σου. Μήπως είναι παραεισαγωγής? Γιατί δεν γίνεται να μας ήρθε όλους η αναβάθμιση και εσένα όχι! Για την ενημερωμένη έκδοση 4.0.5 βλέπουμε. Εγώ δεν έχω θέματα με την 4.0.3 αλλά για να βγάλουν νέα αναβάθμιση όλο και κάτι θα γίνει. Δεν υπάρχουν τίποτα σοβαρά προβλήματα με την 4.0.3 Αν σε πειράζει η αναμονή δες Apple μεριά να έχουν δώσει 900+ Ευρώ για ένα κινητό και να περιμένουν τόσους μήνες την 5.1 να τους διορθώσει τα προβλήματα :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...