Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμίσεις συστήματος-> Περισσότερα Δίκτυα κινητής τηλεφωνισας->Ονοματα σημείου πρόσβασης . Στο cosmote wireless internet πρέπει να έχεις σαν ρύθμιση το APN "internet" . Αν δεν εχεις τιποτα σε αυτη την καρτελα βαζεις χεριροκινητα εσυ
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν πρέπει να είναι θέμα των APN... δοκίμασα και με Cosmote και με Vodafone κάρτες, τσέκαρα τα APN και πάλι δεν συνδέεται με 3G. Από ότι διάβασα στο XDA έχει παρατηρηθεί σε ορισμένα Nexus S μετά την χειροκίνητη αναβάθμιση σε ICS. Σαν λύση προτίνουν να ξαναπεραστεί η αναβάθμιση αλλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.

 

Δεν πρέπει να είναι θέμα των APN... δοκίμασα και με Cosmote και με Vodafone κάρτες, τσέκαρα τα APN και πάλι δεν συνδέεται με 3G. Από ότι διάβασα στο XDA έχει παρατηρηθεί σε ορισμένα Nexus S μετά την χειροκίνητη αναβάθμιση σε ICS. Σαν λύση προτίνουν να ξαναπεραστεί η αναβάθμιση αλλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.

 

Στο παρακάτω link είναι το θέμα από τους XDA

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398691

 

Εμένα πάντως μετά από ένα factory reset φαίνεται να διορθώθηκε. Έχω χάλια σήμα στο γραφείο και περιμένω να τελειώσω για να το επιβεβαιώσω.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μπορει να ειναι καπως χαζή...για να βγάλει την αναβάθμηση για το 4.0.3 πρέπει να το εχω ώρα ανοιχτο το wifi??
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις. Θα σου ερθει. εμενα μου ηρθε χθες το βραδυ κατα τις 9. ΟΛΕΣ οι εφαρμογες δουλευαν κανονικα αλλα το εκανα μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, αφου περαστηκε η ics, για καλυτερα(πιστευω).Αν και μπορει να μην ηταν απαραιτητο.
Link to comment
Share on other sites

επειδη εγώ το αγορα χθεσ το κινητο και δεν ξέρω πολλα ακόμα εννοείς μόλις γίνει η αναβάθμηση σε 4.0.3 τότε θα ήταν καλό να γινει επαναφορά στις εργστασιάκες ρυθμήσεις? μετα από αυτο απλά χάνεις ότι έχεις στο κινητό μηνύματα εφαρμογές εικόνες και τα σχετικά να φανταστώ.. Το wipe που αναφέρουν παραπάνω τα παιδιά ειναι κάτι αλλό?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

τελικά πέραν της ομαλότερης λειτουργίας και του ομορφότερου περιβάλλοντος, στην πράξη ΠΕΙΤΕ μου ένα δύο πράγματα που θεωρείτε σπουδαία για το ics σε σχέση με τη 2.3.χ ...
Link to comment
Share on other sites

επειδη εγώ το αγορα χθεσ το κινητο και δεν ξέρω πολλα ακόμα εννοείς μόλις γίνει η αναβάθμηση σε 4.0.3 τότε θα ήταν καλό να γινει επαναφορά στις εργστασιάκες ρυθμήσεις? μετα από αυτο απλά χάνεις ότι έχεις στο κινητό μηνύματα εφαρμογές εικόνες και τα σχετικά να φανταστώ.. Το wipe που αναφέρουν παραπάνω τα παιδιά ειναι κάτι αλλό?

 

Εμενα οταν ανοιξα το wi fi το βραδυ μου ηρθε η ειδοποιηση οποτε μαλλον πρεπει να το ανοιγεις που και που. Το wipe data γινεται απο το recovery και νομιζω μονο με custom recovery(ας με διορθωσει καποιος). Αυτο το κινητο δεν το εχω κανει ακομα root, οποτε δεν εχω βαλει και custom recovery. Στο προηγουμενο κινητο που ειχα κανει root και custom recovery δεν ειχε χρειαστει να κανω wipe γιατι δεν εβαλα καποια custom rom. Πανω κατω το ιδιο πραγμα κανουν. Και το wipe και η επαναφορα σβηνουν τα παντα. Καλυτερα να περιμενεις να γινει η αναβαθμιση και μετα να κανεις επαναφορα. Εγω αυτο εκανα. Μπες στο market και κατεβασε ο,τι εφαρμογη, παιχνιδι, widget θες να δοκιμασεις, αφου μετα θα τα σβησεις ολα, ωστε με τη νεα rom να ξερεις πανω κατω τι να περασεις στο κινητο, χωρις να το επιβαρυνεις με εγαρμογες που δεν θα σου αρεσουν, θα τις σβησεις, θα ξαναπερασεις αλλες, θα τις ξανασβησεις κοκ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τελικά πέραν της ομαλότερης λειτουργίας και του ομορφότερου περιβάλλοντος, στην πράξη ΠΕΙΤΕ μου ένα δύο πράγματα που θεωρείτε σπουδαία για το ics σε σχέση με τη 2.3.χ ...

 

http://reviews.cnet.co.uk/mobile-phones/ten-reasons-why-ice-cream-sandwich-beats-gingerbread-50006183/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πέραν του Face unlock που νομίζω πως δε δουλεύει τα υπόλοιπα έχουν υλοποιηθεί στην έκδοση του nexus s? και στην πράξη ΚΑΝΟΥΝ τη διαφορά, κατά τη γνήμη σας ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχουν υλοποιηθεί όλα. Το λειτουργικό είναι καινούργιο με ότι αυτό συνεπάγεται και η μετάβαση σε αυτό συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όλους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν ανοιξα το wi fi το βραδυ μου ηρθε η ειδοποιηση οποτε μαλλον πρεπει να το ανοιγεις που και που. Το wipe data γινεται απο το recovery και νομιζω μονο με custom recovery(ας με διορθωσει καποιος). Αυτο το κινητο δεν το εχω κανει ακομα root, οποτε δεν εχω βαλει και custom recovery. Στο προηγουμενο κινητο που ειχα κανει root και custom recovery δεν ειχε χρειαστει να κανω wipe γιατι δεν εβαλα καποια custom rom. Πανω κατω το ιδιο πραγμα κανουν. Και το wipe και η επαναφορα σβηνουν τα παντα. Καλυτερα να περιμενεις να γινει η αναβαθμιση και μετα να κανεις επαναφορα. Εγω αυτο εκανα. Μπες στο market και κατεβασε ο,τι εφαρμογη, παιχνιδι, widget θες να δοκιμασεις, αφου μετα θα τα σβησεις ολα, ωστε με τη νεα rom να ξερεις πανω κατω τι να περασεις στο κινητο, χωρις να το επιβαρυνεις με εγαρμογες που δεν θα σου αρεσουν, θα τις σβησεις, θα ξαναπερασεις αλλες, θα τις ξανασβησεις κοκ

 

αυτό θα κάνω φίλε μου έχεις δίκιο :) Ελπίζω σήμερα το βράδυ να έχω την ειδοποίηση για την αναβάθμηση

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Σημερα αγορασα και εγω το Nexus S απο το Plaisio. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι. Εχει την 2.3.4 και με ανοικτο το Wifi απο το μεσημερι δεν εχει ερθει καποια ενημερωσει για αναβαθμιση σε 2.3.6. Πρεπει να κανω κατι εγω ?

Επισης οταν με το καλο εμφανιστει το Update πια ειναι η διαδικασια για να γινει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα.

 

Σημερα αγορασα και εγω το Nexus S απο το Plaisio. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι. Εχει την 2.3.4 και με ανοικτο το Wifi απο το μεσημερι δεν εχει ερθει καποια ενημερωσει για αναβαθμιση σε 2.3.6. Πρεπει να κανω κατι εγω ?

Επισης οταν με το καλο εμφανιστει το Update πια ειναι η διαδικασια για να γινει ?

 

Άσε το wifi ανοιχτό και τα updates θα έρθουν σύντομα. Δεν χρειάζεται να έχεις κάνει κάποια διαδικασία, απλά ακολουθείς τις οδηγίες που θα σου παρουσιαστούν στην οθόνη.

 

συνηθως φενεται μεσα στο μενου?

 

Φαίνονται σε λευκό ή μαύρο φόντο. Από τη στιγμή που δεν βλέπεις τίποτα, κακώς σε απασχολεί τόσο πολύ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

περασα και εγω το παγωτακι...

 

σαν να αγορασα αλλο κινητο.

Μου εβγαλε την αναβαθμιση απο 2.3.4 σε 4.0.3 και την εκανε αμεσως.

Βεβαια το κινητο δεν το εχω πειραξει ακομα και απ οτι βλεπω ουτε προκειται.

 

1.τελεια η φωτεινοτητα που την κατεβασαν λιγο.

2.το wifi πιανει λιγο καλητερα.

3.μπαταρια δεν ξερω λλα χθες εβγαλε μια μερα με πολυ χρηση (ειμαι στην 2η φορτιση ομως)

4.το μονο που θα ηταν τελειο ειναι τα led των capacitive buttons να αναβοσβηναν σε notification αλλα ας ειναι οι CM γι αυτο.

5.ισως επειδη το κινητο δεν το ειχα πειραξει ,δεν παρατηρω κανενα απολυτως προβλημα!

 

πανεμορφο το νεο android και στο nexus s (το ειχα δοκιμασει και στο galaxy nexus)

τωρα πρεπει

1.να βρω προγραμματακια για sync με iTunes.

2.να βαλω ενα ελληνικο πληκτρολογιο.(καμμια ιδεα)

 

η καλυτερη αγορα του 2011 σε κινητα που εκανα ειναι αυτο....

 

Δημήτρη καλοριζικο.

Πέρασα κι εγω στο δικο μου i9020 το ICS μέσω custom rom αλλα εκτός οτι ειναι root δεν διαφέρει σε τίποτα άλλο.

Μου αρέσει πολυ το ICS. Νομίζω οτι φέρνει το android στην κορυφή. Ασε τους άλλους να λένε για iOS.

 

Πληκτρολόγιο έβαλα το GO Keyboard προς το παρών είμαι ικανοποιημένος. Έχω και το smart keyboard που ειναι επίσης πολυ καλο.

 

Για sync θα βρεις άκρη. Εγω προτίμησα να περάσω τους φακέλους music, videos απο το iTunes στην SD card μου. Το ίδιο και τις φωτο έριξα τους φακέλους που σύγχρονιζω στο iPhone iPad.

Βέβαια συνηθισμένος καθώς είμαι με το sgs2 μου φάνηκε κάπως αργο. Όμως με καποιο kernel που τρέχει στα 1400MHz θα αποκτήσει την σπιρτάδα που του λείπει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για πληκτρολόγιο μπορούμε να χρησιμοποιούμε και το stock με ελληνικά. Κάνει για όλες που είναι βασισμένες στην 4.0.3 και είναι πραγματικά πολύ καλό. Απλά το περνάμε μέσα από το CWM Recovery και έτοιμος.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

με το ματι δεν διακρινεται
καλησπερα σασ,πως μπορω να διακρινω εαν εχει καμενο πιξελ η συσκευη μου?

 

σε μαυρο η ασπρο φοντο και σε σκοτεινο δωματιο.

φαινεται.

Εγω βρηκα τελικα συνολικα 2 αλλα δεν με απασχολουν γιατι στα αλλα χρωματα λειτουργουν κανονικα και απο την αλλη τι σημασια εχει...2 καμμενα τα αντεχω.

:D

 

εξαλλουμαλλον μονο εγω τα βλεπω...

ενας φιλος το πηρε μου λεει ειναι τελειο δεν εχει καμμενα πιξελ ,το βλεπω εγω του βρηκα τρια... :lol: δεν του το ειπα ομως μην στεναχωρηθει.

Μην κοιτατε τα πιξελακια ,κατα την χρηση δεν σας αλλαζουν κατι...να κοιτατε το ακουστικο και το gps και μπαταρια.

 

Αλλαζει αν ειναι πολλα βεβαια...

 

Δημήτρη καλοριζικο.

Πέρασα κι εγω στο δικο μου i9020 το ICS μέσω custom rom αλλα εκτός οτι ειναι root δεν διαφέρει σε τίποτα άλλο.

Μου αρέσει πολυ το ICS. Νομίζω οτι φέρνει το android στην κορυφή. Ασε τους άλλους να λένε για iOS.

 

Πληκτρολόγιο έβαλα το GO Keyboard προς το παρών είμαι ικανοποιημένος. Έχω και το smart keyboard που ειναι επίσης πολυ καλο.

 

Για sync θα βρεις άκρη. Εγω προτίμησα να περάσω τους φακέλους music, videos απο το iTunes στην SD card μου. Το ίδιο και τις φωτο έριξα τους φακέλους που σύγχρονιζω στο iPhone iPad.

Βέβαια συνηθισμένος καθώς είμαι με το sgs2 μου φάνηκε κάπως αργο. Όμως με καποιο kernel που τρέχει στα 1400MHz θα αποκτήσει την σπιρτάδα που του λείπει.

ειλικρινα σου λεω πολυ το χαιρομαι το κινητο απλο ομορφο γρηγορο το εχω μαμα και δεν το εχω πειραξει ουτε προκειται στο αμεσο μελλον!!!

σε ευχαριστω!!!

για το sync θα κανω αυτο που λες και θα δω πως αντιδρα ελπιζω να βρω τα playlists.

 

 

Γιαννη αν καποιος δεν εχει CM9 απλα βαλει τα αλλα σωστα;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

http://phandroid.com/2011/12/20/google-said-to-be-suspending-nexus-s-ics-update-due-to-high-cpu-usage-and-battery-life-bug/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

 

Το πήρα και εγώ προχτές και από την πρώτη στιγμή μου έβγαλε την ειδοποίηση για το update. Δεν το έκανα και τώρα έχει εξαφανιστεί.

Έχει κανείς προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει αυτό; http://www.droiddog.com/android-blog/2011/12/google-reportedly-pausing-the-ice-cream-sandwich-update-for-the-nexus-s-in-some-regions/ H Google σταματάει το OTA update; Μόλις το άκουσα κουφάθηκα και δεν μου έχει έρθει ακόμα notification :( για τσεκάρετε το λίγο.....
Link to comment
Share on other sites

Για να βρισκετε ευκολα τα καμένα pixels και γενικά για να κάνετε έλεγχο οθόνης κατεβάσετε απο το μάρκετ το ES διαχείριση. Έχει έλεγχο οθόνης.

Μάλλον οι Sledέχουν πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

λειτουργει καλα το κινητο;

Εχει καλο ηχειο στο αυτι σου;

Εχει καλο σημα;

 

ειναι καλα κατασκευασμενο;

 

για μενα μην το αλλαξεις.

Εγω εχω δυο και δεν με ενδιαφερει...

αποψη μου βεβαια.

 

ΥΓ αλλος μου ειπε πανω απο 3 αλλος πανω απο 7 για αλλαγη(ρωτησα 3 υποκαταστηματα)

με 2 το κραταω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις εστω ενα Nexus S slcd με τελεια οθονη χωρις καμμενα πιξελς στειλε μου ΠΜ να σε κερασω καφε.

:)

 

Τρια ειχα το πρωτο με 11 καμμενα (αλλαγη) το 2ο με 4 και αυτο που εχω ειναι με τελικα 1 stucked(ετρεξα ενα προγραμματακι και επανηλθε το αλλο) το οποιο μονο στο μαυρο φοντο ειναι ασπρο στα αλλα χρωματα ειναι οκ...

 

σε καταλαβαινω ομως.Απολυτα

 

ΤεΣαλατ μπορω να ριξω χυμα τις playlists μεσα στην sd?

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Α τοσο καλα !!! Λοιπον γιατι δεν μπορω να περασω την 4.0 ;; Μου βγαζει Error. Κανω ακριβως οτι λεει ο οδηγος.

 

εχει σταματησει η ιδια η google την αναβαθμιση του κινητου οπως αναφερεται εδω

 

τελικα θα το κρατησεις;

Σκεψου οτι μπορει να παρεις καποιο με πιο πολλα προβληματακια.

Δεν το λεω για εκφοβισμο αλλα απλα εκφραζω την εμπειρια μου μια και ειχα τοσα.

 

Οταν παρεις και ICS δεν θα θες να το αλλαξεις.

 

για δικη σου πληροφορια και εγω απο Θεσσαλονικη το αγορασα.(Ν Ευκαρπια)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν άντεξα να περιμένω να εμφανιστεί η OTA αναβάθμηση απο το κινητό και την κατέβασα και την πέρασα χειροκινητα σύμφωνα με τον οδηγό ενω στο τέλος της εγκατάστασης έκανα και wipe/factory reset. Δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση και παγματικά το κινητό πετάει...είναι πραγματικά φοβερό το παγωτάκι αξίζει και χειροκίνητα να το περάσετε και αναφέρομαι στους ανυπομονετικόυς. Από πρώτες ματιές δεν κολλάει πουθένα λειτουργούν όλα όπως πριν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :))
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το δικό μου δεν έχει κανένα. Είναι όλα λειτουργικότατα, έτρεξα το ES Task Manager και παρόλο που είμαι ιδιότροπος δεν βρήκα κανένα.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...