Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα δειχνουν οτι το Nexus εχει εγκαταληφθει στο XDA.

Εχει κυκλοφορησει τοσες μερες η 2.3.4 και δεν εχει βγει κατι καινουργιο για rooting.

Δοκιμασα να κανω downgrade φλασαροντας την 2.3.3 δεν γινεται.

Δοκιμασα να φλασαρω μια rooted ρομ παλι δεν γινεται αφου ειναι κλειδωμενος ο bootloader και δεν εχει βγει νεα εκδοση του fust boot oem unlock.

 

Τελικα δεν γινεται τιποτα για οσους εχουν περασει την 2.3.4 ;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εχει εγκαταληφθει κωστα σε καμια περιπτωση ολες οι cooked πλεον ειναι 2.3.4 και συνεχιζουν,αν δεν εχει βγει root για οσους ειναι σε official 2.3.4 ειναι νομιζω αλλο θεμα.λογικα δεν θα περναει ουτε η πρωτη 2.3.1 το δοκιμασες κωστα;

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εγκαταληφθει κωστα σε καμια περιπτωση ολες οι cooked πλεον ειναι 2.3.4 και συνεχιζουν,αν δεν εχει βγει root για οσους ειναι σε official 2.3.4 ειναι νομιζω αλλο θεμα.λογικα δεν θα περναει ουτε η πρωτη 2.3.1 το δοκιμασες κωστα;

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει καποια μεθοδος που να κανει root ευκολα, οσο ο bootloader ειναι κλειδωμενος.

Στο XDA προτεινονται διαφορες πατεντες αλλα οχι σιγουρες.

Δεν εχω ορεξη να μπλεξω.

Θα το αφησω οπως ειναι. Ετσι κι αλλιως δεν ασχολουμαι μαζι του. Για την συζηγο καλο ειναι. Εμενα δεν με ικανοποιησε πουθενα. Ενα Galaxy S ειναι και μαλιστα με κατωτερο Hardware.

 

Thanks παντως για το ΠΜ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα οταν βρεθει λυση για root βαλε superaosp και kernel morfic η netarchy,ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξεις γνωμη

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Κωστα οταν βρεθει λυση για root βαλε superaosp και kernel morfic η netarchy,ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξεις γνωμη

 

Ελπίζω Άλεξ γιατί έτσι όπως είναι δεν διαφέρει και πολυ απο το Hd2 μου με περασμένο καθαρο 2.3

Με εξαίρεση βέβαια την υπεροχη οθόνη του Nexus, αλλα και τα 230MB free ram που έχει συνεχώς το HD2:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μ ένα ακόμη πρόβλημα το οποίο το θεωρω σοβαρο και περιορίζει την χρηστικοτητα της συσκευής μου.

 

Εκτός του ότι δεν μπορω να ακούσω Internet radio, διαπιστώνω ότι όταν με καλούν στο tango, ενω το τηλέφωνο βρίσκεται σε sleep, δεν γίνεται αντιληπτή η κλήση.

Εννοείται ότι η εφαρμογη τρέχει στο background αποδεδειγμένα και δεν έχω ενεργοποιήσει task killer.

Το ίδιο γίνεται και με τις notifications. Στέλνω το ίδιο mail και λαμβανω ειδοποίηση στο LG, στο iPhone και στο iPad, ενω στο Nexus μόλις ανοίξω την οθόνη.

 

Και όλα αυτα με την ρύθμιση του wifi sleep στο never και στα δυο τηλέφωνα.

 

Χθες εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να σιγουρευτω, αλλα τίποτα.

Δεν ξέρω ίσως φταίει ότι πέρασα την 2.3.4 manual. Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

 

Ένα άλλο θέμα που έχω αφορά την μη ενεργοποίηση της εμπρός καμερας στις βιντεοκλησεις με το tango. στέλνω εικόνα μόνο όταν γυρίσω στην πίσω κάμερα.

To έχει δοκιμάσει κανεις?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μ ένα ακόμη πρόβλημα το οποίο το θεωρω σοβαρο και περιορίζει την χρηστικοτητα της συσκευής μου.

 

Εκτός του ότι δεν μπορω να ακούσω Internet radio, διαπιστώνω ότι όταν με καλούν στο tango, ενω το τηλέφωνο βρίσκεται σε sleep, δεν γίνεται αντιληπτή η κλήση.

Εννοείται ότι η εφαρμογη τρέχει στο background αποδεδειγμένα και δεν έχω ενεργοποιήσει task killer.

Το ίδιο γίνεται και με τις notifications. Στέλνω το ίδιο mail και λαμβανω ειδοποίηση στο LG, στο iPhone και στο iPad, ενω στο Nexus μόλις ανοίξω την οθόνη.

 

Και όλα αυτα με την ρύθμιση του wifi sleep στο never και στα δυο τηλέφωνα.

 

Χθες εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να σιγουρευτω, αλλα τίποτα.

Δεν ξέρω ίσως φταίει ότι πέρασα την 2.3.4 manual. Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

 

Ένα άλλο θέμα που έχω αφορά την μη ενεργοποίηση της εμπρός καμερας στις βιντεοκλησεις με το tango. στέλνω εικόνα μόνο όταν γυρίσω στην πίσω κάμερα.

To έχει δοκιμάσει κανεις?

 

Κατεβασε το wunder radio για να ακους radio απο internet.Για τα υπολοιπα δεν εχω αυτο το κινητο ουτε αυτη την εκδοση android οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να δούμε το Nexus S2 από την Google και την Samsung προς το τέλος του έτους/αρχές του 2012;; :)
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Google δείχνει οτι θέλει να μοιράσει τα Nexus στα πλαίσια της "δημοκρατίας" του Android, πιστεύω οτι δεν θα δούμε δεύτερο Nexus από Samsung.

Επίσης πιθανότατα το επόμενο Nexus θα είναι ταμπλέτα, σορυ για το οφφτοπικ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να δούμε το Nexus S2 από την Google και την Samsung προς το τέλος του έτους/αρχές του 2012;; :)
Σε καποιο site που διαβασα (Αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο) συνεργαζεται ηδη με την Lg για το επομενο Nexus. (sorry για το off topic κι απο μενα)
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου συνεχίζει τα παλαβα του.

Με κλειστο το wifi λαμβάνει κανονικά ειδοποιησεις (notifications) για νέα mail κλπ όταν είναι σε sleep.

Μόλις ανοίξω το wifi δεν λαμβάνει τίποτα.

Για κάποιο λόγο με κλειστη οθόνη διακόπτεται η επικοινωνία. Δοκίμασα και με εφαρμογη που κρατα το wifi σε no sleep αλλα τίποτα.

Προφανώς αν δεν συμβαίνει σε άλλους που έχουν καθαρή 2.3.4 τότε πρέπει μάλλον να ξαναφλασαρω μήπως κάτι δεν πήγε καλα όταν πέρασα manual την 2.3.4

 

Ερώτηση για το ξεκλειδωμα του boot loader.

 

Δοκίμασα να ξεκλιδωσω τον boot loader με την μέθοδο που ισχυε για την 2.3.3

Αλλα μάλλον κάνω κάτι λάθος.

 

Συνδεω το τηλέφωνο ανοίγω το adb, βλέπω το nexus και δίνω την εντολή να μπει σε bootloader.

Μπαίνει κανονικά. Μετα δίνω την εντολή Fastboot OEM unlock αλλα δεν κάνει τίποτα απλα μένει στο wait telephone.

 

Στου οδηγούς που έχω διαβάσει μιλάει για κάποιο αρχειακι αλλα σε κανένα δεν δίνεται. Εδω είναι που κολλαω. Μπορει κάποιος να μου πει ακριβώς βήμα βήμα τι κάνω στο σημείο αυτο?

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι κατι παιζεται με τους drivers για το nexus,και εμενα ειχε θεμα μεχρι να το δει σωστα,η εντολη δεν ειναι fastboot oem unlock?το εχω κανει και καιρο και θεν θυμαμαι ακριβως

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι κατι παιζεται με τους drivers για το nexus,και εμενα ειχε θεμα μεχρι να το δει σωστα,η εντολη δεν ειναι fastboot oem unlock?το εχω κανει και καιρο και θεν θυμαμαι ακριβως

 

Ναι fastboot OEM unlock είναι εκανα λάθος στο μήνυμα. Στο adb το έγραφα σωστά.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα drivers αφου υπακούει αμέσως όταν δίνω εντολή να μπει σε bootloader.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δοκιμασε ενω δινεις την εντολη και εισαι bootloader και γραφει waiting,να κανεις reboot b/l η recovery απο το nexus το ειχα κανει παλαιοτερα οταν ειχα ενα παρομιο κολλημα και ειχα κανει δουλεια

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το offtopic αλλα ο Rubin επιβεβαίωσε οτι θα βγει Nexus 3 με Ice cream τον ερχόμενο Δεκέμβριο.

http://chongseals.typepad.com/blog/2011/05/nexus-3-in-the-works-ice-cream-sandwich-debut-6.html

http://www.keep-in-touch.net/android-trend/nvidia-ceo-hints-at-tegra-3-powered-nexus-3.html

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου συνεχίζει τα παλαβα του.

Με κλειστο το wifi λαμβάνει κανονικά ειδοποιησεις (notifications) για νέα mail κλπ όταν είναι σε sleep.

Μόλις ανοίξω το wifi δεν λαμβάνει τίποτα.

Για κάποιο λόγο με κλειστη οθόνη διακόπτεται η επικοινωνία. Δοκίμασα και με εφαρμογη που κρατα το wifi σε no sleep αλλα τίποτα.

Προφανώς αν δεν συμβαίνει σε άλλους που έχουν καθαρή 2.3.4 τότε πρέπει μάλλον να ξαναφλασαρω μήπως κάτι δεν πήγε καλα όταν πέρασα manual την 2.3.4

 

Ερώτηση για το ξεκλειδωμα του boot loader.

 

Δοκίμασα να ξεκλιδωσω τον boot loader με την μέθοδο που ισχυε για την 2.3.3

Αλλα μάλλον κάνω κάτι λάθος.

 

Συνδεω το τηλέφωνο ανοίγω το adb, βλέπω το nexus και δίνω την εντολή να μπει σε bootloader.

Μπαίνει κανονικά. Μετα δίνω την εντολή Fastboot OEM unlock αλλα δεν κάνει τίποτα απλα μένει στο wait telephone.

 

Στου οδηγούς που έχω διαβάσει μιλάει για κάποιο αρχειακι αλλα σε κανένα δεν δίνεται. Εδω είναι που κολλαω. Μπορει κάποιος να μου πει ακριβώς βήμα βήμα τι κάνω στο σημείο αυτο?

 

1. Δοκίμασα σήμερα από περιέργεια με το wifi sleep στο never, αυτόματες προωθήσεις ή το μίνιμουμ που έδινε η κάθε εφαρμογή (1-15 λεπτά) σε όλες τις εφαρμογές οπως mails (pop3 & exchange), καιρούς, widgets, τα πάντα σχεδόν και όλα λειτούργησαν κανονικά. Σημειώνω πως είμαι με SuperAOSP 8.0 (2.3.4)

 

2. Για τον bootloader 90% είναι θέμα drivers, δεν αναγνωρίζεται σωστά το τηλέφωνο όταν μπαίνει σε recovery. Κάπου υπάρχει ένας πολύ καλός οδηγός που τα γράφει πολύ αναλυτικά, αν τον βρω θα τον ποστάρω. Δοκίμασε πάντως να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τους samsung usb drivers (64bit που υποψιάζομαι οτι είναι το λειτουργικό σου)

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν εχω προβληματα με s/aosp 8.0 και trinity kernel το τηλεφωνο γαζωνει,συμφωνω με το verve77 κατι παιζει με τους drivers

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Δυστυχώς σε OEM κατάσταση με την 2.3.4 δεν μ´ εντυπωσιάζει καθόλου. Είναι ένα galaxy S χωρίς lag. Θα πρέπει να του αναγνωρίσω ότι και με 40-50 ΜΒ ram τρέχει χωρίς προβλήματα.

 

Πάντως είναι περίεργο να έχω notifications με σκέτο 3G και να μην έχω με wifi+3G.

Απορώ πάντως που στο XDA δεν έχει ασχοληθεί κανένας με το root της 2.3.4

Είναι αρκετοί αυτοί που ψάχνουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός οδηγός και υπηρεσία για internet call ( SIP account ) :)

 

enjoy : http://osarena.net/2011/05/ekiga-rithmiste-to-sto-android-efkola-ke-grigora.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ότι δεν καταφερνα τόσες μέρες χρησιμοποιοντας τα windows το κατάφερα με το MacBook μου.

Εκανα unlock και root το Nexus μου. Και μάλιστα με πολυ απλούστερο τροπο.

Σίγουρα στα windows εδραίωση οι drivers, γιατί πέρασα με το adb Custom recovery στο LG και το SDK ήταν μια χαρα.

 

Ετοιμαζομαι να αρχίσω τα φλασαρισματα με την Cyanogen επειδή την πέρασα στο LG και μου άρεσε πολυ. Μάλιστα στο LG περιέχει και αραβικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομαι να αρχίσω τα φλασαρισματα με την Cyanogen επειδή την πέρασα στο LG και μου άρεσε πολυ. Μάλιστα στο LG περιέχει και αραβικά.

 

Είναι feature της CM7 και όχι του LG μόνο :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Είναι feature της CM7 και όχι του LG μόνο :)

 

Ναι πλέον το ξερω:p

Έχω δυο συσκευές με ακριβώς το ίδιο στήσιμο.

Οι διάφορες στην ταχύτητα δεν είναι τεράστιες μεταξύ του LG και Nexus. Αλλα πράγματα είναι που κάνουν την διάφορα.

Βέβαια δεν έχω βάλει την γρηγορη έκδοση προτίμησα την πιο σταθερή.

Τώρα μπορω να πω για το Nexus, ότι έχω μια ολοκληρωμένη συσκευη.

Γενικα πάντως απ όσα διαβάζω, αν δεν μπει το χεράκι των developers όλο και κάποιο προβληματακι θα υπάρχει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γενικα πάντως απ όσα διαβάζω, αν δεν μπει το χεράκι των developers όλο και κάποιο προβληματακι θα υπάρχει.

 

Αυτό ισχύει αλλά για αυτό το επιλέγουμε πιστεύω όσοι το αγοραζουμε, γιατί είναι το μόνο developer phone, το οποίο με μια custom rom γίνεται κορυφαίο :D

 

 

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...