Jump to content

Βιντεοκλήσεις, μια... πονεμένη ιστορία;


TN97
 Κοινοποίηση

Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;  

1.280 members have voted

  1. 1. Κάθε πότε πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις;

    • Συχνά
      43
    • Μερικές φορές
      68
    • Σπάνια
      319
    • Ποτέ
      851


Recommended Posts

Εδώ και χρόνια, τα κινητά μας υποστηρίζουν την δυνατότητα των βιντεοκλήσεων, έναν τρόπο επικοινωνίας που πρωτογνωρίσαμε με την έλευση των δικτύων τρίτης γενιάς. Όπως συμβαίνει με κάθε νέα τεχνολογία, τον πρώτο καιρό οι καταναλωτές απέφευγαν... συνειδητά να εκμεταλλεύονται την δυνατότητα του να μπορούν να βλέπουν τον συνομιλητή τους, κυρίως λόγω κόστους αλλά και μη ενσωμάτωσης δεύτερης κάμερας σε πολλές συσκευές καθώς και μη συμβατότητας του κινητού τους με το 3G.

 

Φτάνοντας στην σημερινή εποχή, παρατηρείται το εξύς οξύμωρο: ενώ το κόστος των βιντεοκλήσεων σε πολλά προγράμματα συμβολαίου κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με εκείνο των... παραδοσιακών φωνητικών και οι συσκευές που τις υποστηρίζουν είναι πραγματικά... άφθονες, εν τούτοις δεν έχουν μπει στην καθημερινότητά μας.

 

Ποιος είναι ο λόγος, λοιπόν, που εξακολουθούμε να μην χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα αυτή την δυνατότητα; Είναι θέμα συνήθειας; Θεωρούμε ότι μια πιο διαδεδομένη και εκτεταμένη χρήση της θα παραβίαζε την ιδιωτική μας ζωή παραπάνω από όσο θα επιτρέπαμε; Δεν μας ικανοποιεί ο τρόπος υλοποίησής της προς το παρόν ή μήπως απλά δεν έχει γίνει η κατάλληλη προώθηση εκ μέρους των δικτύων;

 

Ο λόγος σε εσάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην αρχη ηταν θεμα προωθησης και κοστος των συσκευων. Πχ θυμαμαι οτι το 6680 της nokia που τονιζε οτι εχει και δευτερη καμερα στο σχεδιασμο του βαζοντας χρωμιομενο πλαισιο γυρο της. Αλλα κοστιζε πολλα. Ηταν και η καλυψη 3G που δνε ηταν και η καλυτερη στην Ελλαδα και το κοστος κλησης αυξημενο ,ετσι το θεμα "ξεχαστηκε". Πλεον δεν ξερω αν μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα. Ισως μια "γκριζα" διαφημιστικη καμπανια κοντρα στο facetime ,οτι με τις απλες βιντεοκλησεις μπορεις να επικοινωνεις με ολους και οχι μονο με κατοχους IOS συσκευης και mac. Αλλα θα πρεπει να περασουμε και σε αλλη ποιοτητα δεδομενων απο τα δικτυα (4G ισως;...) για να γινουν ανταγωνιστηκες στην ποιοτητα εικονας.

 

Προσωπικα θα εκανα συχνοτερα Videocall αλλα αρκετοι γνωστοι μου εχουν καποια συσκευη low cost χωρις δευετερη καμερα ή ακομη χειροτερα εχουν iphone ή android.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια, τα κινητά μας υποστηρίζουν την δυνατότητα των βιντεοκλήσεων, έναν τρόπο επικοινωνίας που πρωτογνωρίσαμε με την έλευση των δικτύων τρίτης γενιάς. Όπως συμβαίνει με κάθε νέα τεχνολογία, τον πρώτο καιρό οι καταναλωτές απέφευγαν... συνειδητά να εκμεταλλεύονται την δυνατότητα του να μπορούν να βλέπουν τον συνομιλητή τους, κυρίως λόγω κόστους αλλά και μη ενσωμάτωσης δεύτερης κάμερας σε πολλές συσκευές καθώς και μη συμβατότητας του κινητού τους με το 3G.

 

Φτάνοντας στην σημερινή εποχή, παρατηρείται το εξύς οξύμωρο: ενώ το κόστος των βιντεοκλήσεων σε πολλά προγράμματα συμβολαίου κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με εκείνο των... παραδοσιακών φωνητικών και οι συσκευές που τις υποστηρίζουν είναι πραγματικά... άφθονες, εν τούτοις δεν έχουν μπει στην καθημερινότητά μας.

 

Ποιος είναι ο λόγος, λοιπόν, που εξακολουθούμε να μην χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα αυτή την δυνατότητα; Είναι θέμα συνήθειας; Θεωρούμε ότι μια πιο διαδεδομένη και εκτεταμένη χρήση της θα παραβίαζε την ιδιωτική μας ζωή παραπάνω από όσο θα επιτρέπαμε; Δεν μας ικανοποιεί ο τρόπος υλοποίησής της προς το παρόν ή μήπως απλά δεν έχει γίνει η κατάλληλη προώθηση εκ μέρους των δικτύων;

 

Ο λόγος σε εσάς.

 

1) ο λογος ειναι αυτος που ειπες και μονος σου. Η τιμη μπορει να ειναι -λιγο!- πιο ανεβασμενη απο την κανονικη κληση σε ορισμενα προγραμματα. Σε ολα τα αλλα ειναι φωτια και λαυρα σε ολα τα δικτυα. Και δε νομιζω κανεις να προτιμαει προγραμμα με βιντεοκλησεις απο προγραμμα με κανονικες κλησεις.

 

2) Δεν εχουν ολοι κινητο με δευτερη καμερα για να μη πω αυτοι που εχουν ειναι λιγοι ή και δε ξερουν να τη χρησιμοποιουν. Μιλαω για το συνολο του πληθυσμου και οχι για τους myphoners.

 

3) Δε μπορουμε παντα να ξερουμε αν ο αλλος εχει κινητο με υποστηριξη βιντεοκλησης, ή και αν εχει αν ειναι ενεργοποιημενο το 3G οταν παιρνουμε τηλεφωνο (πολλοι το απενεργοποιουν και για εξοικονομηση ενεργειας ή γιατι πιστευουν οτι δε το χρειαζονται)

 

4) ελλειπης τεχνικη υποδομη - καταρτηση και ενημερωση πελατων αν και η υποστηριξη 3G υπαρχει εδω και χρονια. Οι ιδιες οι εταιριες δεν προαγουν τις βιντεοκλησεις αν ρωτατε εμενα. Γιατι? φανταστειτε υπερφορτωση δικτυου τυπου internet ελλαδος τις ωρες αιχμης. Μπορουν να παρουν τα λεφτα τους απο απλες κλησεις και μυστικες χρεωσεις χωρις να ξοδεψουν για τεχνικη υποστηριξη δικτυου το οποιο πρεπει να βρισκεται σε καλη κατασταση για μεταφορα και ληψη δεδομενων σε realtime ειδικα τις ωρες αιχμης. Παραλληλα οσοι λιγοι το χρησιμοποουν δε θα εχουν προβληματα.

 

Ελπιζω να ημουν σαφης.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα σε οποιο προγραμμα και να ημουν ο δωρεαν χρονος μου μπορουσε να χρησιμοποιηθει και ως videocall. Οπως μια κανονικη κληση. Το κοστος δεν ειναι η δικαιολογια σημερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα σε οποιο προγραμμα και να ημουν ο δωρεαν χρονος μου μπορουσε να χρησιμοποιηθει και ως videocall. Οπως μια κανονικη κληση. Το κοστος δεν ειναι η δικαιολογια σημερα.

 

To επιβεβαιώνω. Είμαι στο Cosmote Απεριόριστα 45 και έχω κάθε μήνα 25 ώρες φωνητικές και βιντεοκλήσεις προς Cosmote και 4,5 προς Vodafone και Wind. Δεν είναι θέμα κόστους πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Aπλα ειναι ενα αχρηστο feature.

Γιατι να βλεπω τον αλλο οταν του μιλαω στο κινητο?

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Aπλα ειναι ενα αχρηστο feature.

Γιατι να βλεπω τον αλλο οταν του μιλαω στο κινητο?

Αν εχεις κοπελα γινεται αρκετα χρησιμο feature οταν δεν εχεις προσβαση σε Internet.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κοπελα γινεται αρκετα χρησιμο feature οταν δεν εχεις προσβαση σε Internet.:cool:

 

Εχω κοπελα.

 

Γιατι να την βλεπω οταν της μιλαω στο κινητο?:lol:

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έχω κάνει videoκλήση

1)Δεν ξέρω πόσο χρεώνει αλλά φαντάζομαι πολύ και δεν συμφέρει για καρτοκινητό

2)Από ό,τι έχω δει η ποιότητα της εικόνας είναι κάτω του μετρίου(αν δεν έχεις και καλό σήμα άστα να πάνε)

3)Πρέπει να ξέρεις ότι και ο άλλος έχει κινητό με 2η κάμερα+ενεργοποιημένο το 3G

4)Το σημαντικότερο...δεν μπορείς να πεις ψέματα στη γκόμενα/μάνα/φίλο για το που είσαι και τι κάνεις

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνια κάνω videoκλήση..Ούτως ή άλλως το τωρινό κινητό μου δεν έχει δεύτερη κάμερα (πάγια τακτική της HTC να μη βάζει 2η κάμερα στα τωρινά τηλέφωνά της..HD7,Desire,Desire HD κλπ κλπ)..Πρακτικά το 3G/HSDPA με εξυπηρετεί πιο πολύ στο internet... :)
Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτείτε ότι η wind στα μέχρι πρότινος συμβόλαια

έδινε όσο χρόνο είχαμε προς όλους

ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ σε βιντεοκλησεις προς όλους

Ήταν κάτι που "κανείς" δεν το μέτραγε..

και όταν γινόντουσαν διαξιφισμοί κανείς δεν το θεωρούσε προσόν...

ενώ ήταν κάτι που σου "διπλασίαζε" τον χρόνο ομιλίας προς όλους

 

(+ τα mms για εμένα ήταν τα ποιο πλήρες συμβόλαια ever )

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί δεν το έβγαλε πρώτη η apple. Πιστεύω ότι απο το FaceTime και μετά θα γίνει χαμός απο βιντεοκλήσεις. Είτε fake αλλά FaceTime είτε κανονικές.

 

 

Υ.Γ. Ελπίζω να εκληφθεί ως χιούμορ.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Viceo Call έχω κάνει 2 φορές στην ζωή μου... 1 την πρώτη φορά που είδα κινητό να το υποστηρίζει... Απο το ενα δωμάτιο στο άλλο (χρόνια πριν) με όλες τις γραφικές σαχλαμάρες τύπου "κοίτα ρε ****** τι έχουν φτιάξει τον βλέπω στην οθόνη του κινητού".

 

Tην θεωρώ άχρηστη και δεν με απασχολεί. Οχι απο θέμα κόστους καθώς υποθέτω τώρα με το Skype στα Smartphones θα είνα τσαμπα με WiFi αλλά δεν χρειάζεται να με βλέπουν γιατί όπως είπε ο Omnia αν θέλω ν΄αποφύγω κάτι δεν μπορώ να πω ψέμματα...

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για το θέμα της ιδιοτικότητας. Αρκετή ζημιά έχουμε πάθει δίνοντας τη δυνατότητα στον κάθε π@πάρα να μας βρίσκει ότι ώρα γουστάρει για το ΔΙΚΟ του μακρύ και κοντό, θα του δώσουμε και τη δυνατότητα να ξέρει που είμαστε και τι κάνουμε κιόλας;

 

Ντάξει, για να κάνεις το χαβαλέ σου καλές είναι αλλά στην ουσία είναι εντελώς άχρηστες. Ο μόνος λόγος για να υπάρχει 3G είναι το γρήγορο mobile internet γιατί το GPRS είναι τόσο αργό που δε μπορείς ούτε σε σελίδες να σερφάρεις αξιοπρεπώς.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μακριά από την κοπέλα σου είναι χρήσιμο η από συγγενείς.

Σπάνια το χρησιμοποιώ συνήθως από μσν το κάνω η skype στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τα τεχνικά προβλήματα που έχουν ήδη αναφερθεί, δεν βρίσκω καμία χρησιμότητα να βλέπω τον άλλο όταν του μιλάω στο τηλέφωνο. Και προφανώς και ο περισσότερος κόσμος δεν τη βλέπει.
Link to comment
Share on other sites

παλιότερα έκανα πολύ συχνά βιντεοκλήσεις, τώρα βέβαια τα νέα μοντέλα δεν την υποστηρίζουν, τουλάχιστον όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου. το θέμα είναι ότι και να την προωθήσουν τώρα τα δίκτυα θέλει πολύ δουλειά και μυαλό για να βρουν κάτι να τραβήξουν κόσμο. στην ουσία πιστευώ έχει πεθάνει και δύσκολα θα την κάνουν πάλι "hot"! μην ξεχνάμε οτι τώρα θα πρέπει να έχουν και τέλεια δίκτυα αλλά θα αρχίσουν και απαιτήσεις σε hd και δεν συμαζεύεται.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα δεν με συγκινουσε ποτε ιδιαιτερα σαν ιδεα. Θα ηθελα να ειχα τη δυνατοτητα μονο καποτε που εκανα τηλεφωνικο σεξ σαν παιδι κι εγω με την κοπελα μου που μιλαγαμε και στελναμε sms με κατι μπακατελες τηλεφωνα που ειχαν καμερα VGA...και ουτε καν ενσωματωμενη!:lol: Τωρα τι να το κανω; Δε γουσταρω να βλεπουν τη σκατοφατσα μου, ουτε και εγω τη δικια τους!:p
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που h wind εβαλε τις βιντεοκλησεις μεσα στην τιμη των δωρεαν λεπτων ομιλιας,που και που παιρνω κανα φιλο που εχει .

Και καμοια φορα παιρνω τη συζηγο για να δω τα παιδια :)

η ποιοτητα ειναι ψιλομαπα βεβαια και για αυτο δεν το χρησιμοποιω και τοσο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη η ποιοτητα ηταν μεχρι σημερα εντελως ΜΑΠΑ δεν εκανα σχεδος ποτε, περα απο 2-3 ετσι για πλακα

Τωρα ομως με το iphone 4 και το facetime σε iphone - iphone , αλλα και iphone - mac εχω τρελαθει ,εχω μιλησει πανω απο 30 ωρες ηδη , και η ποιοτητα ειναι καταπληκτικη !!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια, τα κινητά μας υποστηρίζουν την δυνατότητα των βιντεοκλήσεων, έναν τρόπο επικοινωνίας που πρωτογνωρίσαμε με την έλευση των δικτύων τρίτης γενιάς. Όπως συμβαίνει με κάθε νέα τεχνολογία, τον πρώτο καιρό οι καταναλωτές απέφευγαν... συνειδητά να εκμεταλλεύονται την δυνατότητα του να μπορούν να βλέπουν τον συνομιλητή τους, κυρίως λόγω κόστους αλλά και μη ενσωμάτωσης δεύτερης κάμερας σε πολλές συσκευές καθώς και μη συμβατότητας του κινητού τους με το 3G.

 

Φτάνοντας στην σημερινή εποχή, παρατηρείται το εξύς οξύμωρο: ενώ το κόστος των βιντεοκλήσεων σε πολλά προγράμματα συμβολαίου κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με εκείνο των... παραδοσιακών φωνητικών και οι συσκευές που τις υποστηρίζουν είναι πραγματικά... άφθονες, εν τούτοις δεν έχουν μπει στην καθημερινότητά μας.

 

Ποιος είναι ο λόγος, λοιπόν, που εξακολουθούμε να μην χρησιμοποιούμε ιδιαίτερα αυτή την δυνατότητα; Είναι θέμα συνήθειας; Θεωρούμε ότι μια πιο διαδεδομένη και εκτεταμένη χρήση της θα παραβίαζε την ιδιωτική μας ζωή παραπάνω από όσο θα επιτρέπαμε; Δεν μας ικανοποιεί ο τρόπος υλοποίησής της προς το παρόν ή μήπως απλά δεν έχει γίνει η κατάλληλη προώθηση εκ μέρους των δικτύων;

 

Ο λόγος σε εσάς.

Νομίζω ότι η υπηρεσία δεν προχώρησε ως τώρα λόγο σωρείας λαθών. Καταρχήν δεν προωθήθηκε ποτέ με συστηματικό τρόπο από τα εγχώρια δίκτυα ώστε να την γνωρίσει καλύτερα ο κόσμος. Χθες συζητώντας με μια φίλη μου διαπίστωσα ότι δεν γνώριζε πως είχε δωρεάν Video κλήσεις! Ύστερα το κόστος της υπηρεσίας στην αρχή (και μέχρι πριν λίγο καιρό!) ήταν αρκετά υψηλό ενώ η απαίτηση χρήσης 3G στην πρώτη φάση την περιόριζε σε συγκεκριμένα μοντέλα και σε χρήστες που ήταν / είναι διατεθειμένοι να χρησιμοποιούν το κινητό τους τηλέφωνο σε κατάσταση 3G με ότι αυτό συνεπάγεται για την αυτονομία της συσκευής τους (αρκετός κόσμος τότε και τώρα δεν χρησιμοποιεί 3G διότι καταναλώνει πολύ μπαταρία). Η δε ποιότητα της εικόνας, για τα σημερινά δεδομένα είναι εξαιρετικά χαμηλή (αλλά αυτό είναι ήσσονος σημασίας πρόβλημα).

Με την έλευση του iPhone η ανυπαρξία μπροστινής κάμερας έβαλε ένα ακόμα καρφί στο φέρετρο της Video κλήσης καθώς αρκετοί κατασκευαστές (πχ. SE) οι οποίοι την υποστήριζαν ακόμα και σε προσιτά μοντέλα βρήκαν ευκαιρία να την αφαιρέσουν αφού δεν την παρείχε το flagship της αγοράς εξοικονομώντας χρήματα από αυτό το πισωγύρισμα. Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και το Android. Οπότε δημιουργήθηκε ένας φαύλος κύκλος όπου η χαμηλή δημοτικότητα και μη υποστήριξη της υπηρεσίας τροφοδοτούν η μια την άλλη.

Ορισμένοι πάντως θεωρούν ότι οι Video κλήσεις από την φύση τους δεν προορίζονται για μαζική χρήση τοποθετώντας το πρόβλημα στην σφαίρα της ψυχολογίας - δεν σε βλέπω, δεν με βλέπεις είμαστε πιο άνετοι στην κουβέντα μας.

Τώρα, αυτό μπορεί να αλλάξει; Ναι (αρκεί η χαμηλή δημοτικότητα να μην προέρχεται από το προαναφερθέν ψυχολογικό αίτιο), αν πετύχουν πειράματα όπως το FaceTime, αν γίνει μια συστηματική διαφημιστική καμπάνια που θα ενημερώσει εκ νέου το κοινό για την υπηρεσία, αν πεισθεί ο κόσμος να λειτουργεί την συσκευή του σε 3G σήμα. Αν όλοι οι κατασκευαστές την υποστηρίξουν ακόμα και στα φθηνά κινητά τους και την προβάλουν ως μια σημαντική υπηρεσία της συσκευής (πόσοι κατασκευαστές τα τελευταία χρόνια - πλην Apple έκαναν τόσο ντόρο ότι η συσκευή τους παρέχει Video κλήσεις; Ελάχιστοι!)

Διαφορετικά πάπαλα.

 

Υ.Γ.

Είμαι από τους ελάχιστους που χρησιμοποιούν που-και-που την βίντεο κλήση (όπως και τα MMS) :D

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο καιρό έχουν ξεσκιστεί σε ταινίες και σειρές να κάνουν βιντεοκλήσεις ...

όμως οτι και να κάνουν θα πάει άπατο

γιατί ? γιατί μόνο ελάχιστοι το θέλουν... και αυτό δεν αλλάζει ΟΤΙ και να κάνουν όποιος και αν το προωθήσει

BaCkOs AE (R) No Rights Reserved

Electrical Engineer T.E.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο τα τεχνικά προβλήματα που έχουν ήδη αναφερθεί, δεν βρίσκω καμία χρησιμότητα να βλέπω τον άλλο όταν του μιλάω στο τηλέφωνο. Και προφανώς και ο περισσότερος κόσμος δεν τη βλέπει.

Το μελετησες αυτο καθολου ψυχολογικα,για να δεις,τι μπορει να σημαινει;

Οταν εισαι μαζι με τον αλλο,και εκει,δεν τον κοιτας,οταν του μιλας;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν χρησιμοποιώ την video-κλήση, τόσο πολύ θα έλεγα, έως και καθόλου. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους.

 

Λανθασμένη και καλύτερα όχι σωστή προώθηση από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Η διαφήμιση κατ'εμέ παίζει σπουδαίο ρόλο θα έλεγα στην καθιέρωση καταναλωτικών προτύπων. Δυστηχώς κατα την γνώμη μου δεν έγινε σωστή διαφήμιση και προώθηση της.

 

Ο άλλος λόγος είναι το κόστος...

 

Τέλος αν και κάτοχος 3G ποτέ δεν μου χρειάστηκε να πάρω κάποιον. Πλέον υπάρχει και το internet για κάποιον που βρίσκεται μακριά και θέλω να τον δώ.(απίστευτα οικονομικά τρόπος)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...