Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : [Theme] Iridium Carbon


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, μιλάω για το πληκτρολόγιο των μηνυμάτων. Το πληκτρολόγιο του dialer είναι εντάξει. :)

 

Ουφ και για μια στιγμή μου κόπηκαν τα πόδια γιατί μου το είπαν και στο xda! :lol:

 

Θα τα αλλάξω και αυτά με την πρώτη ευκαιρία. :happy:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ουφ και για μια στιγμή μου κόπηκαν τα πόδια γιατί μου το είπαν και στο xda! :lol:

 

Θα τα αλλάξω και αυτά με την πρώτη ευκαιρία. :happy:

 

Εντάξει! Αλλά πραγματικά δεν θέλω να καταχραστώ την καλοσύνη σου. :O

Μας προσφέρεις τις γνώσεις σου και τις δημιουργίες σου τόσο απλόχερα. Ευχαριστώ και πάλι! :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

2 λύσεις:

 

είτε να βάλεις εναλλακτική lockscreen (μια πολύ γνωστή είναι το Lockbot pro) που να παίρνει και θέματα

 

είτε να κάνεις decompile το framework-res.apk (με οτι συνεπάγεται αυτό) και να παίξεις με το Photoshop.

 

Αν είναι απλά για την lockscreen προτίμησε την πρώτη λύση.

 

Θέλω τη lockscreen που έχεις στο θέμα σου...

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη lockscreen που έχεις στο θέμα σου...

 

Δυστυχώς δεν είναι σε ξεχωριστή εφαρμογή amoramor, αλλά hardcoded στο framework-res.apk που είναι και το βασικό αρχείο του θέματος..:ninja:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα... :) Οκ τότε!Ευχαριστώ πολύ!!!
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

φανταστικο θεμα Μπαβο .

Μονο μετα λεει στην εκινηση (υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη στην διαδικασια com.google.process.gapps. προσαπαθηστε αργότερα ) και δεν κατεβαζει τιποτα απο το market .εχεις καμια ιδεα τη γινετε ?

Link to comment
Share on other sites

φανταστικο θεμα Μπαβο .

Μονο μετα λεει στην εκινηση (υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη στην διαδικασια com.google.process.gapps. προσαπαθηστε αργότερα ) και δεν κατεβαζει τιποτα απο το market .εχεις καμια ιδεα τη γινετε ?

 

Έδωσες σωστά permission και στα 3 αρχεία?

 

Το άφησες λίγη ώρα να κάνει boot σωστά και να διαβάσει τα καινούρια αρχεία? (θέλει κανά 2λεπτο).

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω εδώ από την προσωπική μου εμπειρία (μιας και εγώ κάνω πολλά πειράματα με το δικό μου theme) ότι μερικές φορές όταν αλλάζουμε μαζικά ορισμένα system applications (στην προκειμένη για την εγκατάσταση του Iridium theme) υπάρχει ενδεχόμενο (ακόμα και αν όλα μας τα permissions είναι κομπλέ) η συσκευούλα να την "δει λίγο περίεργα".

 

Ακόμα δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό , σε μένα έκανε για πολύ καιρό forceclose το application του Launcher Pro Plus χωρίς προφανή λόγο. Αν δεν μπορείτε να το διορθώσετε με τίποτα , τότε πολύ απλά επαναλάβετε όλη την διαδικασία από την αρχή πιο μεθοδικά και πιο αργά!

Ακούγετε χαζό ξέρω αλλά μην πηγαίνετε την συσκευή στους κόφτες...! :cool:

 

Edit: Hail DaRk_dOg!!!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το θέμα πολυ καλο...

 

 

 

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by mitsos16x
Link to comment
Share on other sites

φανταστικο θεμα Μπαβο .

Μονο μετα λεει στην εκινηση (υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη στην διαδικασια com.google.process.gapps. προσαπαθηστε αργότερα ) και δεν κατεβαζει τιποτα απο το market .εχεις καμια ιδεα τη γινετε ?

Δεν έχει να κάνει με το θέμα αυτό, είναι ένα common πρόβλημα με το update του Market.

Πήγαινε Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχείριση Εφαρμογών, βρες το Market και επέλεξε Κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων. Θα επανέλθει! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο χρησιμοποιώ το θέμα του φίλου dark dog, τόσο περισσότερο το εκτιμώ! Μου αρέσει πράγματι πολύ. Αν θέλει κάποιος να το συνδυάσει με ένα live wallpaper, ταιριάζει άψογα νομίζω, με το wave live wallpaper lite από το market και ειδικότερα με επιλογή χρώματος dark red και επιλογή φόντου το texture. Δοκιμάστε το!

 

Με την αφορμή αυτή, να προτείνω και μια πιθανή βελτίωση σε ενδεχόμενη αναβάθμιση του θέματος: Στις επιλογές λίστας (για παράδειγμα στα preferences του root explorer, στην επιλογή view mode) δεν είναι εύκολα ξεκάθαρο ποια είναι η ενεργή προτίμηση, αφού αυτή είναι με λευκό χρώμα και οι μη ενεργές με πολύ ανοιχτό γκρι. Θα πρότεινα το λευκό να αντικατασταθεί με το μπορντό. Το ίδιο και οι ενεργές ρυθμίσεις (π.χ. η ρύθμιση list folders first πάλι στα preferences του root explorer) θα μπορούσε το ενεργό v να είναι με μπορντό επίσης χρώμα αντί για το λευκό. Νομίζω γενικά ότι θα ήταν πιο ευδιάκριτο.

 

Αυτές οι παρατηρήσεις δεν μειώνουν με κανέναν τρόπο το πραγματικό εξαιρετικό και πολύ ατμοσφαιρικό θέμα που έφτιαξε ο φίλος dark dog. :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο χρησιμοποιώ το θέμα του φίλου dark dog, τόσο περισσότερο το εκτιμώ! Μου αρέσει πράγματι πολύ. Αν θέλει κάποιος να το συνδυάσει με ένα live wallpaper, ταιριάζει άψογα νομίζω, με το wave live wallpaper lite από το market και ειδικότερα με επιλογή χρώματος dark red και επιλογή φόντου το texture. Δοκιμάστε το!

 

Με την αφορμή αυτή, να προτείνω και μια πιθανή βελτίωση σε ενδεχόμενη αναβάθμιση του θέματος: Στις επιλογές λίστας (για παράδειγμα στα preferences του root explorer, στην επιλογή view mode) δεν είναι εύκολα ξεκάθαρο ποια είναι η ενεργή προτίμηση, αφού αυτή είναι με λευκό χρώμα και οι μη ενεργές με πολύ ανοιχτό γκρι. Θα πρότεινα το λευκό να αντικατασταθεί με το μπορντό. Το ίδιο και οι ενεργές ρυθμίσεις (π.χ. η ρύθμιση list folders first πάλι στα preferences του root explorer) θα μπορούσε το ενεργό v να είναι με μπορντό επίσης χρώμα αντί για το λευκό. Νομίζω γενικά ότι θα ήταν πιο ευδιάκριτο.

 

Αυτές οι παρατηρήσεις δεν μειώνουν με κανέναν τρόπο το πραγματικό εξαιρετικό και πολύ ατμοσφαιρικό θέμα που έφτιαξε ο φίλος dark dog. :)

 

Βασίλη μου όλα είναι στα υπ'όψιν, απλά είχα μια ατυχία προχθές με το laptop μου και μετά το format ακόμα περνάω settings :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

D_d , σε λίγες μέρες επιστρέφει η αδερφή μου από Αλεξ/πολη με το minaki της παρέα φυσικά και αφού το αναβαθμίσω σε 2.1 (έμεινε λίγο πίσω η κοπέλα) λέω να δοκιμάσω την καινούρια έκδοση από την θεματάρα σου!

 

Πότε λες να μας τιμήσεις με το release της?! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν να ειναι μαυρο και το πληκτρολογιο, μπορουν απο εδω να κατεβασουν αυτο το apk και ακολουθωντας την διαιδικασια που περιγραφει ο dark dog στο πρωτο post να απαλλαγουν απο το stock μπλε της SE.

 

Δυστυχως δεν εχει την carbon υφη οπως εχει το dialer του dark dog, απλα ειναι ειναι το ιδιο με το stock απλα μαυρο.

 

Συνοπτικα η διαδικασια μεσω του Root Manager:

-Μεταφερουμε το αρχειο στην sdcard.

-Το κανουμε copy και παμε στο /system και παταμε paste.

-Επιλεγουμε mount r/w.

-Παταμε παρατεταμενα πανω στο apk και επιλεγουμε permissions, και τα οριζουμε ακριβως οπως ο dark dog στο πρωτο του ποστ (δηλαδη τικαρισμενα και τα 3 στην πρωτη στηλη και το 1ο στην δευτερη, ολα τα αλλα ξετικαρισμενα).

-Μετα κανουμε move το apk, πηγαινουμε στο /system/app και παταμε paste και οκ για overwrite.

-Τελος reboot.

 

Σε εμενα ετσι δουλεψε.:O

 

Οτιδηποτε δεν καταλαβαινετε ή δεν εξηγω καλα απλα πηγαινεται στο πρωτο post του dark dog οπου ολα ειναι επεξηγημενα μεχρι την τελευταια λεπτομερια και με screenshots.

 

Πολλα ευχαριστω στον dark dog :up: γιατι μας εδειξε αυτον τον τροπο να εγκαθιστουμε εφαρμογες στο system χωρις adb, push, κωδικες κλπ.:chair:

 

Το αρχειο το πηρα απο το thread Black HTC Theme for X10mini/X10mini pro στο xda.

Link to comment
Share on other sites

D_d , σε λίγες μέρες επιστρέφει η αδερφή μου από Αλεξ/πολη με το minaki της παρέα φυσικά και αφού το αναβαθμίσω σε 2.1 (έμεινε λίγο πίσω η κοπέλα) λέω να δοκιμάσω την καινούρια έκδοση από την θεματάρα σου!

 

Πότε λες να μας τιμήσεις με το release της?! :)

 

Καθυστέρησα λίγο γιατί ακόμα τραβιέμαι με έναν άλλο οδηγό. Θα είσαι όμως ο πρώτος beta tester. Promise!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update για όσους εγκατέστησαν το xrecovery:

 

 

 

-Κατεβάστε το IridiumCarbon-signed.zip από εδώ, βάλτε το στην sd και κάντε boot σε recovery.

 

-Επιλέξτε "install custom .zip"

 

-Επιλέξτε "Choose custom zip from sdcard"

 

-Βρείτε στους φακέλους το "IridiumCarbon-signed.zip"

 

-Επιλέξτε "Yes - Install IridiumCarbon-signed.zip"

 

-Μόλις τελειώσει το flash, επιλέξτε "Reboot" και είστε έτοιμοι! (Μπορεί να πάρει κανά 3λεπτο αλλά μην ανησυχήσετε θα κάνει boot κανονικά!)

 

Όλα τα credit πηγαίνουν στον zdzihu από τους xda για αυτό το απίστευτο εργαλείο που έκανε port για mini/mini pro

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!!!!!!

 

.......αν βαζαμε στο theme και την ποσοστιαια μπαταρια απο το xda?λεω εγω τωρα.........

 

Ούτε στο επόμενο update θα το βάλω. Ακόμα δεν συμβαδίζει με τα δικά μου πρότυπα εμφάνισης και γιαυτό και αποφεύγω να το συμπεριλάβω.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο επόμενο update θα το βάλω. Ακόμα δεν συμβαδίζει με τα δικά μου πρότυπα εμφάνισης και γιαυτό και αποφεύγω να το συμπεριλάβω.

 

Σε αυτό συμφωνώ σπόλυτα! ;)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτησουλα. Με αυτο το theme αποκτησαμε και το reboot. Υπηρχε σαν λειτουργια απλα δεν ειχαμε το "κουμπι"?

Δηλαδη, τωρα που εβαλα το extended controls, ειδα οτι δινει και επιλογη για reboot που δουλευει κανονικα.

Δουλευει επειδη ενεργοποιηθηκε το reboot μεσω αυτο του theme ή θα δουλευε ουτως η αλλως ακομα και με το μανισιο theme?

 

Επισης, οταν απενεργοποιω το 3g, με βγαζει πανω στην μπαρα το εικονιδιο που λεει οτι απενεργοποιηθηκε η κινηση δεδομενων. Αυτο το εικονιδιακι, ειναι by default με μπλε φοντο και δεν ειναι transparent. Μπορεις Dark να το αλλαξεις με ενα αλλο που το φοντο του θα εχει το χρωμα της μπαρας σου ωστε να μην βγαζει ματι το μπλε?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα. Με αυτο το theme αποκτησαμε και το reboot. Υπηρχε σαν λειτουργια απλα δεν ειχαμε το "κουμπι"?

Δηλαδη, τωρα που εβαλα το extended controls, ειδα οτι δινει και επιλογη για reboot που δουλευει κανονικα.

Δουλευει επειδη ενεργοποιηθηκε το reboot μεσω αυτο του theme ή θα δουλευε ουτως η αλλως ακομα και με το μανισιο theme?

 

Επισης, οταν απενεργοποιω το 3g, με βγαζει πανω στην μπαρα το εικονιδιο που λεει οτι απενεργοποιηθηκε η κινηση δεδομενων. Αυτο το εικονιδιακι, ειναι by default με μπλε φοντο και δεν ειναι transparent. Μπορεις Dark να το αλλαξεις με ενα αλλο που το φοντο του θα εχει το χρωμα της μπαρας σου ωστε να μην βγαζει ματι το μπλε?

 

Diamandis για να ενσωματωθεί η λειτουργία "reboot, χρειάζονται 3 αρχεία:

 

framework-res.apk

framework.jar

android.policy.jar

 

Όχι δεν υπάρχει ενσωματωμένη η λειτουργία, γιαυτό και κάνουμε edit τα συγκεκριμένα αρχεία ώστε αφενός να δημιουργήσουμε τα entry στο μενού, αφετέρου για να αντιστοιχίσουμε το "reboot" στην ανάλογη εντολη.

 

Το εικονίδιο της κίνησης δεδομένων δεν ανήκει στο framework-res.apk αλλά σε κάποια άλλη εφαρμογή (datatrafficswitch.apk αν δεν κάνω λάθος) και γι'αυτό έχει παραμείνει έτσι.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει ενσωματωμένη η λειτουργία, γιαυτό και κάνουμε edit τα συγκεκριμένα αρχεία ώστε αφενός να δημιουργήσουμε τα entry στο μενού, αφετέρου για να αντιστοιχίσουμε το "reboot" στην ανάλογη εντολη.

Στην ουσια η ερωτηση μου ειναι η εξης (γιατι δεν καταλαβα απο αυτα που με ειπες):

Σε μανισιο mini, αν βαλεις το extended controls με το widget reboot, θα κανει reboot? ή δεν θα δουλευει? ή δεν θα εχει καν επιλογη για το widget?

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...