Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια μου στειλανε το παρακατω βιντεακι με mail και το κινητο δεν το παιζει...

:confused:

 

http://rapidshare.com/files/442046560/Incroyable_souplesse.wmv

(κενη οθονη μονο ηχος)

 

και απο οτι ειδα τωρα και αλλα παρόμοια (σαν το παραπανω)δεν τα τα παιζει.....ειναι δυνατον....?

εδω διαβαζει ταινιες ολοκληρες.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω και με τον οπερα μπαινω στην σελιδα του gmail κανονικοτατα....:)

Προφανώς εννοείς ότι αυτό το κάνεις με το Ν8, έτσι δεν είναι; Στο Ν86 δε γίνεται να δεις τη full version του gmail όπως σε υπολογιστή.

Edited by eclair
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου στειλανε το παρακατω βιντεακι με mail και το κινητο δεν το παιζει...

:confused:

 

http://rapidshare.com/files/442046560/Incroyable_souplesse.wmv

(κενη οθονη μονο ηχος)

 

και απο οτι ειδα τωρα και αλλα παρόμοια (σαν το παραπανω)δεν τα τα παιζει.....ειναι δυνατον....?

εδω διαβαζει ταινιες ολοκληρες.....!!!!

Το wmv είναι proprietary format της Microsoft, οπότε λογικό είναι να μην υποστηρίζεται. Τα mkv, mpeg κλπ είναι open formats.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς ότι αυτό το κάνεις με το Ν8, έτσι δεν είναι; Στο Ν86 δε γίνεται.

ναι εννοειται...φιλε δεν ξερω για το n86 δεν θυμαμαι τι γινεται αλλα νομιζω οτι υπαρχει καπου επιλογη για να δεις την ιστοσελιδα κανονικα και οχι την mobile version...τουλάχιστον στο gmail.....στο ν8 το βγαζει...(στον οπερα...)

εκει δηλαδη που βλεπεις την mobile version κατω κατω σου λεει αν θες να δεις την κανονικη ιστοσελιδα και μπαινεις κανονικα...

 

 

φανταζομαι οτι θα πρεπει να υπαρχει και για το n86...και παλι ομως δεν βαζω το χερι μου στην φωτια....

 

Το wmv είναι proprietary format της Microsoft, οπότε λογικό είναι να μην υποστηρίζεται. Τα mkv, mpeg κλπ είναι open formats.

 

μαλιστα θελω να πιστευω οτι θα λυθει το θεμα αυτο με καποιο player η codec...γιατι το n900 τα διαβαζει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βάλω μια ταινία απο τον υπολογιστή στο κινητό και να την δω γιατί το προσπάθησα και δεν λειτουργούσε

σας ευχαριστώ όλους

Διαβάζει πλήθος format με μερικούς περιορισμούς (ότι ταινία μεγαλύτερη των 2GB του έχω βάλει δεν την παίζει). Απλά αντιγράφεις την ταινία που θέλεις στην μαζική μνήμη ή στην κάρτα μνήμης και την ανοίγεις από την διαχείριση αρχείων ή την εφαρμογή βίντεο.

 

Εξωτερικούς υπότιτλους srt δεν αναγνωρίζει γι'αυτό, θα πρέπει να τους ενσωματώνεις με κάποια εφαρμογή όπως το avi recomp.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα θελω να πιστευω οτι θα λυθει το θεμα αυτο με καποιο player η codec...γιατι το n900 τα διαβαζει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.....

Δοκίμασες το ίδιο αρχείο και έπαιξε; Και που το δοκίμασες, στον player της Nokia ή σε άλλη εφαρμογή. Το wmv είναι file format, το stream που περιέχει μπορεί να είναι κωδιμοποιημένο με διάφορους codecs.

 

Προφανώς τα πάντα μπορούν να λυθούν με τρίτες εφαρμογές. Αν όμως δεν έδωσε η Nokia κάποια formats από την αρχή δεν νομίζω να τα δώσει μετά. Ιδίως όταν είναι proprietary, οπότε παίζουν license fees κλπ.

 

Επίσης δες και το άλλο, μπορεί το βίντεο που πήγες να παίξεις να είναι προστατευμένο με DRM. Σ' αυτήν την περίπτωση μπορεί να παίξει μόνο στη συσκευή στην οποία το κατέβασες. Πχ τα βιντεάκια του Tron που έχει το τηλέφωνο δεν μπορείς να τα παίξεις στον υπολογιστή.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε ποτέ θα ερθει το ν8 σε μπλε χρώμα? Ενδιαφέρετε ένας ξάδελφος μου να το αγοράσει και το περιμένει σε μπλε.Ευχαριστώ!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο εγω βρε παιδια... γιατι η μνημη μαζικης αποθηκευσης ( Ε: ) ειναι 14,2 GB? Δεν θα επρεπε να ειναι 16? Φαινεται να λειπουν σχεδον 2 GB που δεν ειναι και λιγα! Το κοιταζα σημερα μεσω του X-plore και μου εκανε εντυπωση... ενω το ειχα δει απο την πρωτη μερα που ανοιξα το κινητο, πριν του περασω κατι μεσα, αλλα τοτε δεν ειχα δωσει σημασια! Καποια εξηγηση θα υπαρχει που μου διαφευγει... διαφωτιστε με σας παρακαλω!!!:p
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα που εχω αποριες

πηρα το καινουργιο nokia n8 και δεν μπορς να κανω αναβαθμιση στους χαρτες

πχ: δεν εχει την κρητη στουσ χαρτες και οταν παω να κανω πλοηγηση απο ενα σημειο να γυρισω σπιτι η καπου αλλου που εχω βαλει στα αγαπημενα δεν με αφηνει αν ξερει κανεις θα ηθελα να μου απαντηση αν κανψ εγω κατι λαθος και να μου το εξηγηση

επισεις πως μπορω να βαλω μια ταινια απο τον υπολογιστη στο κινιτο και να την δψ γιατι το προσπαθησα και δεν λειτουργουσε

σας ευχαριστω ολους

 

Συνδεεις το κινητο με τι καλωδιο και αφου το διαβασει κανονικα το ovi suite τοτε ανοιγεις το ovi home page και βλεπεις πανω πανω καποια εικονιδια.Πας στο 5ο και εκει μπαινεις για να κατεβασεις τον χαρτη της ελλαδας και την ελληνικη ομιλια.Μαμα το κινητο εχει μονο την εφαρμογη χαρτες κλπ πρεπει να τα βαλεις εσυ!!!

 

Αφου το κινητο εχει διαβαστει απο το pc σου κανε αντιγραφη στην ταινια που θες και μετα απο το pc ανοιγεις το κινητο στην μνημη που θες και την κανεις επικολληση στο φακελο videos..Μετα πας στην εκθεση του κινητου και την βλεπει κανονικα!!!

Ποιο αναλυτικα δεν μπορω να στα γραψω!!!Καθε αρχη και δυσκολη..!!;)

 

Παιδιά ξέρουμε ποτέ θα ερθει το ν8 σε μπλε χρώμα? Ενδιαφέρετε ένας ξάδελφος μου να το αγοράσει και το περιμένει σε μπλε.Ευχαριστώ!

 

Για τα χρωματιστα n8 μπλε πορτοκαλι κλπ δεν υπαρχει καποιο νεο αν και ποτε θα τα φερουν επισημα στην χωρα μας!!!Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις το ποτε αλλα επειδη το βλεπω μαλλον να αργουν μια λυση ειναι αν δεν μπορεις να περιμενεις αρκετα να ψαξεις στο σκρουτζ εκει εχει διαφορα μαγαζια που το εχουν!!!Παραεισαγωγης δηλαδη,απο ευρωπη!!Προβλημα δεν θα εχεις,αρκετοι απο εμας εδω στο forum το εχουμε παρει ετσι (και εγω το ιδιο) και δεν εχουμε κανενα προβλημα αλλα το αν το θες ελληνικο η οχι αυτο ειναι επιλογη δικια σου!!;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο εγω βρε παιδια... γιατι η μνημη μαζικης αποθηκευσης ( Ε: ) ειναι 14,2 GB? Δεν θα επρεπε να ειναι 16? Φαινεται να λειπουν σχεδον 2 GB που δεν ειναι και λιγα! Το κοιταζα σημερα μεσω του X-plore και μου εκανε εντυπωση... ενω το ειχα δει απο την πρωτη μερα που ανοιξα το κινητο, πριν του περασω κατι μεσα, αλλα τοτε δεν ειχα δωσει σημασια! Καποια εξηγηση θα υπαρχει που μου διαφευγει... διαφωτιστε με σας παρακαλω!!!:p

16GB είναι αφορμάριστη, όχι φορμαρισμένη. Τα allocation tables και το filesystem πιάνουν χώρο. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις κάρτες και τους σκληρούς δίσκους. Δες τώρα τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου. Είναι το πραγματικό του μέγεθος όσο το ονομαστικό;

Link to comment
Share on other sites

16GB είναι αφορμάριστη, όχι φορμαρισμένη. Τα allocation tables και το filesystem πιάνουν χώρο. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις κάρτες και τους σκληρούς δίσκους. Δες τώρα τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου. Είναι το πραγματικό του μέγεθος όσο το ονομαστικό;

 

Eκτός απο αυτό έχει και προεγκατεστημένο περιεχόμενο, βίνετο, φωτογραφίες, χάρτες, "φωνές" για πλοήγηση κλπ

Link to comment
Share on other sites

Eκτός απο αυτό έχει και προεγκατεστημένο περιεχόμενο, βίνετο, φωτογραφίες, χάρτες, "φωνές" για πλοήγηση κλπ

Νομίζω ότι εννοεί την καθαρή χωρητικότητα, χωρίς τίποτα μέσα. Αυτά που λες είναι επιπλέον. Το E: πράγματι φαίνεται να έχει χωρητικότητα 14.2GB, αλλά αυτό είναι κάτι φυσιολογικό.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας. χτες βλεπωντας καποια βιντεο που τραβηξα στον υπολογιστη παρατηρησα οτι ειχαν αρκετο θορυβο στην εικονα. ηταν μεσα στο σπιτι. ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για την καλυτερη ποιοτητα των βιντεο?

 

μολις διαβασα επισης οτι η αναβαθμιση θα μα ερθει την παρασκευη μαλλον ενω ηδη υπαρχει σε καποια product codes οπως λεγετε σε αλλα φορουμς. ισως ειμαστε και λιγο τυχεροι με την αναβαθμιση του φεβρουαριου η οποια μαλλον θα ερθει λιγο νωριτερα αλλα δεν ξερουν ακομα ποτε

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση σε κάποιο product code, τουλάχιστον όχι στα ευρωπαϊκά. Κατά τ'άλλα, μέχρι το τέλος της βδομάδας περιμένουμε την PR 1.1.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση σε κάποιο product code, τουλάχιστον όχι στα ευρωπαϊκά. Κατά τ'άλλα, μέχρι το τέλος της βδομάδας περιμένουμε την PR 1.1.

 

PR1.1:

Nokia N8 - 12th - 14th January

Nokia C7 - 13th - 14th January

Nokia C6-01 - ??

Nokia E7 - 3rd week of January

 

http://forum.dailymobile.se/index.php?topic=38297.150 η πηγη ειναι αυτη και ο poster απολυτα αξιοπιστος. ηδη θα ξερουμε οτι θα πραουν μαλλον πρωτοι αμερικανοι ινδοι και ρωσοι και θα κολουθησει ξεκλειδωμα για ολοι την ευρωπη

Link to comment
Share on other sites

PR1.1:

Nokia N8 - 12th - 14th January

Nokia C7 - 13th - 14th January

Nokia C6-01 - ??

Nokia E7 - 3rd week of January

 

http://forum.dailymobile.se/index.php?topic=38297.150 η πηγη ειναι αυτη και ο poster απολυτα αξιοπιστος. ηδη θα ξερουμε οτι θα πραουν μαλλον πρωτοι αμερικανοι ινδοι και ρωσοι και θα κολουθησει ξεκλειδωμα για ολοι την ευρωπη

 

Quote from: PrOdiGy_viisto on Today at 08:12

Americans will have their PR1.1s tomorrow (13th) and other countries 14th january

 

Why can`t you finally admit that you don`t have any idea when updates will be available or what they contain? You sure know how to Google and copy-paste, don`t you?

 

Μαλλον οχι τοσο αξιοπιστος :) Κανει οντως καλο googling και εχει twitter. Το οτι πλησιαζει παντως ειναι το μονο βεβαιο,το τι περιεχει δεν ξερουμε ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Quote from: PrOdiGy_viisto on Today at 08:12

Americans will have their PR1.1s tomorrow (13th) and other countries 14th january

 

Why can`t you finally admit that you don`t have any idea when updates will be available or what they contain? You sure know how to Google and copy-paste, don`t you?

 

Μαλλον οχι τοσο αξιοπιστος :) Κανει οντως καλο googling και εχει twitter. Το οτι πλησιαζει παντως ειναι το μονο βεβαιο,το τι περιεχει δεν ξερουμε ακομα.

 

ειναι καλος και αξιοπιστος ασχετα αν του την πεφτουν συνεχως διαφοροι. αν τον παρακολουθεις εχει βγαλει καλες ειδησεις. τελος παντων. εχεις δικιο οτι οι πληροφοριες για το τι περιεχει ειναι μαλλον επισφαλεις να αναφερουμε οποτε απλα περιμενουμε. εμαθα απο νοκια οτι το μεσημερι της παρασκευης θα το εχουμε απο υπολογιστη και μαλλον σαββατο πρωι μεσω κινητου. η πληροφορια δεν ειναι απολυτα αξιοπιστη αλλα την αναφερω μηπως καποιος ξερει κατι καλυτερο και με διορθωσει

Link to comment
Share on other sites

16GB είναι αφορμάριστη, όχι φορμαρισμένη. Τα allocation tables και το filesystem πιάνουν χώρο. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις κάρτες και τους σκληρούς δίσκους. Δες τώρα τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου. Είναι το πραγματικό του μέγεθος όσο το ονομαστικό;

Ναι, εχεις δικιο. Αυτο υποψιαζομουν κι εγω, απλως κοιταζοντας την καρτα μνημης που εχω η οποια αφορμαριστη ειναι 8 GB και φορμαρισμενη 7,4 δεν εχει "χασει" πολλη απο την χωρητικοτητα της. Ενω στη μνημη του κινητου, στην ουσια χανουμε 2 GB που ειναι αρκετα και χρησιμα. Ενταξει, δεν ειναι και τοσο σημαντικο, απλα μου εκανε εντυπωση! Ευχαριστω για την διευκρινιση.

θα ηθελα τη βοηθεια σας. χτες βλεπωντας καποια βιντεο που τραβηξα στον υπολογιστη παρατηρησα οτι ειχαν αρκετο θορυβο στην εικονα. ηταν μεσα στο σπιτι. ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για την καλυτερη ποιοτητα των βιντεο?

Θεωρητικα, η ρυθμιση του χαμηλου φωτισμου κανει για την περιπτωση που περιγραφεις. Ομως αν δεν ειναι απαραιτητη, να τραβας με την αυτοματη. Γιατι οι αλλες ρυθμισεις εχουν περισσοτερο θορυβο και καθυστερει η κινηση, κυριως στη νυχτα.

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

:shock:Παιδια σημερα εγινε κατι πολυ περιεργο που ισως αποδυκνυει οτι το προβλημα με την AMOLED οθονη να ειναι λειτουργικο. Καθως το ειχα στα χερια μου, το αφηνω πανω στο θρανιο , ξεκλειδωτο με ανοιχτη την οθονη και παρατηρησα το εξης. Τα χρωματα ξαφνικα γινανε πιο εντονα και λεω ''λες?'' Και ανοιγω την εικονα που εχει τις αποχρωσεις του μαυρου και δεν ειχε πια τις κοκκινιλες!:shock:Και μετα απο λιγο ''χαλασε'' παλι. Και συνεχισε αυτο το πραγμα να γινεται, μια να φτιαχνει, μια να χαλαει..
Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

:shock:Παιδια σημερα εγινε κατι πολυ περιεργο που ισως αποδυκνυει οτι το προβλημα με την AMOLED οθονη να ειναι λειτουργικο. Καθως το ειχα στα χερια μου, το αφηνω πανω στο θρανιο , ξεκλειδωτο με ανοιχτη την οθονη και παρατηρησα το εξης. Τα χρωματα ξαφνικα γινανε πιο εντονα και λεω ''λες?'' Και ανοιγω την εικονα που εχει τις αποχρωσεις του μαυρου και δεν ειχε πια τις κοκκινιλες!:shock:Και μετα απο λιγο ''χαλασε'' παλι. Και συνεχισε αυτο το πραγμα να γινεται, μια να φτιαχνει, μια να χαλαει..

 

φιλαρακι αυτο που περιγραφεις εχει να κανει με τον αισθητηρα φωτος που εχει διπλα στην μπροστινη καμερα το ν8. το εχουν αναφερει ξανα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι αυτο που περιγραφεις εχει να κανει με τον αισθητηρα φωτος που εχει διπλα στην μπροστινη καμερα το ν8. το εχουν αναφερει ξανα τα παιδια.

 

Δεν νομιζω γιατι το εχω δοκιμασει και με το qTorch και παλι φαινοντουσταν κοκκινιλες. Ενω σημερα τα χρωματα γινανε πιο εντονα. Πχ το μαυρο εγινε πισσα! :p

Και στην εικονα δεν φαινονοταν καμια κοκκινιλα...

 

Γνωριζουμε μηπως υπαρχει περιπτωση να μπει Continuous Auto-Focus στο βιντεο με καποιο update στο μελλον ?

Edited by SelectivePants
Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

]Δοκίμασες το ίδιο αρχείο και έπαιξε; Και που το δοκίμασες' date=' στον player της Nokia ή σε άλλη εφαρμογή.[/b'] Το wmv είναι file format, το stream που περιέχει μπορεί να είναι κωδιμοποιημένο με διάφορους codecs.

 

Προφανώς τα πάντα μπορούν να λυθούν με τρίτες εφαρμογές. Αν όμως δεν έδωσε η Nokia κάποια formats από την αρχή δεν νομίζω να τα δώσει μετά. Ιδίως όταν είναι proprietary, οπότε παίζουν license fees κλπ.

 

Επίσης δες και το άλλο, μπορεί το βίντεο που πήγες να παίξεις να είναι προστατευμένο με DRM. Σ' αυτήν την περίπτωση μπορεί να παίξει μόνο στη συσκευή στην οποία το κατέβασες. Πχ τα βιντεάκια του Tron που έχει το τηλέφωνο δεν μπορείς να τα παίξεις στον υπολογιστή.

 

ναι δοκιμασα το ιδιο αρχειο και το επαιξε κανονικα με τον player της nokia...(ν900)

επλιζω να γινει αυτο και στο n8 εστω και με καποια εφαρμογη.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω γιατι το εχω δοκιμασει και με το qTorch και παλι φαινοντουσταν κοκκινιλες. Ενω σημερα τα χρωματα γινανε πιο εντονα. Πχ το μαυρο εγινε πισσα! :p

Και στην εικονα δεν φαινονοταν καμια κοκκινιλα...

 

Γνωριζουμε μηπως υπαρχει περιπτωση να μπει Continuous Auto-Focus στο βιντεο με καποιο update στο μελλον ?

 

Πανω στο θρανιο που το βαλες επεφτε και το φως απ το παραθυρο,οποτε δεν εβλεπες ακριβως λογω και της αντανακλασεως.

 

Btw,προσεχουμε στο μαθημα,δε παιζουμε με το κινητο :p

Link to comment
Share on other sites

Συναγερμός Συναγερμός!!!Μου ήρθε διαθέσιμο update στην ενημέρωση λογισμικού.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν την έχει εγκαταστήσει και τι ακριβώς κάνει? :)

Link to comment
Share on other sites

Συναγερμός Συναγερμός!!!Μου ήρθε διαθέσιμο update στην ενημέρωση λογισμικού.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν την έχει εγκαταστήσει και τι ακριβώς κάνει? :)

 

άκυρος ο συναγερμός, είναι ενημέρωση εφαρμογών, όχι ενημέρωση λογισμικού, προχώρα πάντως άφοβα, κάνε εγκατάσταση

 

το θέμα που έχεις στην οθόνη ποιο είναι ?

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...