Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι.. Σήμερα στη δουλειά πρόσθεσα 2 ασύρματα δίκτυα και ενώ έχω κάνει τις ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του forum ώστε να μη συνδέεται αυτόματα ποτέ, δηλαδή: μη αυτόματα - ερώτηση πάντα - ερώτηση πάντα, είχε φάει σκάλωμα και συνδεόταν συνέχεια με το πρώτο που πέρασα, χωρίς να ανοίξω κάποια εφαρμογή, δηλαδή στο διαδίκτυο υπήρχαν τα εξής:

(δίκτυο του σπιτιού μου) ποτέ δε συνδεόταν αυτόματα

(δίκτυο δουλειάς 1ο) σε αυτό έφαγε το κόλημα

(δίκτυο δουλειάς 2ο) όλα οκ

web vodafone

 

Ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα πριν βάλω τα δίκτυα δουλειάς 1 και 2, και το πρόβλημα παρουσιάστηκε μόνο στο 1ο. Αφού λοιπόν έκανα όλους τους συνδιασμούς ρυθμίσεων (παρόλο που δεν χρειαζόταν θεωρητικά), αφού έβγαλα και όλα τα widgets και εφαρμογές που είχα και από τις 3 homescreens, κατάλαβα ότι δε γίνεται τίποτα και απλά διέγραψα το δίκτυο δουλειάς 1ο, και σταμάτησε να συνδέεται αυτόματα. Δοκίμασα μάλιστα διάφορες εφαρμογές μετά να δω αν θα μείνει κολημένο με το ασύρματο 2, αλλά όλα καλά, αποσυνδεόταν με το που έκλεινα την εκάστοτε εφαρμογή.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Το συγκεκριμένο δίκτυο ή κάτι άλλο..? Κάοια επιλογή που πάτησα κατά λάθος όταν συνδεόμουνα στο 1ο δίκτυο? Αλλά δε θυμάμαι να μου έβγαλε καμία..

 

φιλαρακι ψαξε τον συγχρονισμο των λογαριασμων των email . εγω ετσι ελυσα το προβλημα που ειχα με το δικτυο της δουλειας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Έτσι όπως το περιγράφεις, η αυτονομία σου ακόμα και τώρα είναι καλή και άνετα μπορεί να φτάσει τις 3+ μέρες αν στρωθεί και της κάνεις χαλαρή χρήση.

 

αρχίζω πλεον να το πιστευω φιλε μου και εγω οτι θα με παει πολυ παραπανω η μπαταρια . η δευτερη φορτιση που του εκανα κρατησε σχεδον 48 ωρες με μετρια χρηση , δηλαδη με μιαμιση ωρα την ημερα τηλεφωνο , e-mail , και μερικα applications καθε μερα απο το ovi . ειμαι πλεον απόλυτα ικανοποιημένος απο το τηλεφωνο που περιμενα τοσους μήνες και το συστηνω ανεπιφύλακτα σε οποιον θελει να το παρει .

Edited by mirrorofsorrow
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Παρακολουθώ το forum από τότε (Ιούνιος) που η κόρη μου αποφάσισε ότι θέλει Ν8(!).

Διάβασα περίπου όλα τα posts και ευχαριστώ γα την πληροφόρηση που μπόρεσα να έχω από αυτά.

Της το πήρα .... (Dark Grey από Nokia Care - με τη βοήθειά σας απέφυγα τις κακοτοπιές).

Λειτουργεί άψογα από 3/12, με περιορισμένη, όμως, χρήση.

Και φυσικά, μου προέκυψε και μια απορία, όθεν και γράφτηκα μέλος:

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν είναι δυνατό να γίνει σύνδεση Internet με το τηλέφωνο συνδεδεμένο σε υπολογιστή με USB; Η λειτουργία υπάρχει σε Windows phones και είναι πολύ βολική, ιδιαίτερα για εμένα που αρνούμαι πεισματικά να βάλω WLAN στο σπίτι...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χθες ειχα δυο εφαρμογες ανοιχτες γιατι ηθελα να δουλευω και στις δυο. Για να ακριβολογω εβλεπα μια φωτογραφια και την ειχα σε ζουμ για να διαβαζω κατι που εγραφε και ειχα και το λεξικο ανοιχτο για να μεταφραζω. Αλλα καθε φορα μου εκλεινε την φωτογραφια που αλλαζα για το λεξικο! Αυτο πρεπει να ηταν θεμα μνημης σωστα; Edited by mpanos
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το Accuweather Widget στην αρχική οθόνη και μου κάνει update στον καιρό, μόνο όταν κάνω restart στο τηλέφωνο. Γιατί;

Επίσης, ολοένα και συχνότερα τελευταία (και χωρίς έντονη χρήση) μου βγάζει μήνυμα ότι το τηλέφωνο θα κάνει restart. Αναγκαστικά πατάω ΟΚ και κάνει. Αυτό πάλι που οφείλεται;

Τέλος, συχνά μου ζητάει να επιλέξω Access Point για να κατεβάσει δεδομένα. Έχω 2 λογαριασμούς APN, έναν για Voda και έναν για Cosmote (ανάλογα με την κάρτα SIM που έχω στο κινητό). Το θέμα είναι ότι δεν είναι λογικό να με ρωτάει ποιό να διαλέξω όταν υπάρχει ήδη WLAN δίκτυο στο οποίο είναι σεταρισμένο να συνδέεται το τηλέφωνο όταν βρίσκεται εντός της εμβέλειάς του. Το iPhone βρε παιδιά γιατί τα κάνει όλα αυτόματα (διαβάζει τι κάρτα έχεις και συνδέεται αυτομάτως στο σωστό APN, ή προεπιλέγει το οικείο ασύρματο δίκτυο όταν το βρίσκει διαθέσιμο, ή βρίσκει μόνο του τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και σε ρωτάει αν θέλεις να συνδεθείς σε κάποιο από αυτά, πρωτού σε συνδέσει μέσω 3G/GPRS). Α, ρε Nokia, κοιμάσαι όρθια και δε θα ξέρεις από που θα χάνεις το μερίδιό σου σε λίγο (ή μάλλον ήδη ξέρεις και δεν κάνεις τίποτα για αυτό). Κατά τα άλλα smartphone σου λέει μετά. Καθόλου smart θα έλεγα εγώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το Accuweather Widget στην αρχική οθόνη και μου κάνει update στον καιρό, μόνο όταν κάνω restart στο τηλέφωνο. Γιατί;

Επίσης, ολοένα και συχνότερα τελευταία (και χωρίς έντονη χρήση) μου βγάζει μήνυμα ότι το τηλέφωνο θα κάνει restart. Αναγκαστικά πατάω ΟΚ και κάνει. Αυτό πάλι που οφείλεται;

Τέλος, συχνά μου ζητάει να επιλέξω Access Point για να κατεβάσει δεδομένα. Έχω 2 λογαριασμούς APN, έναν για Voda και έναν για Cosmote (ανάλογα με την κάρτα SIM που έχω στο κινητό). Το θέμα είναι ότι δεν είναι λογικό να με ρωτάει ποιό να διαλέξω όταν υπάρχει ήδη WLAN δίκτυο στο οποίο είναι σεταρισμένο να συνδέεται το τηλέφωνο όταν βρίσκεται εντός της εμβέλειάς του. Το iPhone βρε παιδιά γιατί τα κάνει όλα αυτόματα (διαβάζει τι κάρτα έχεις και συνδέεται αυτομάτως στο σωστό APN, ή προεπιλέγει το οικείο ασύρματο δίκτυο όταν το βρίσκει διαθέσιμο, ή βρίσκει μόνο του τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και σε ρωτάει αν θέλεις να συνδεθείς σε κάποιο από αυτά, πρωτού σε συνδέσει μέσω 3G/GPRS). Α, ρε Nokia, κοιμάσαι όρθια και δε θα ξέρεις από που θα χάνεις το μερίδιό σου σε λίγο (ή μάλλον ήδη ξέρεις και δεν κάνεις τίποτα για αυτό). Κατά τα άλλα smartphone σου λέει μετά. Καθόλου smart θα έλεγα εγώ...

 

στο κανει κ;αι με τις 2 καρτεσ sim? για δες μηπως καποια απο τις 2 ειναι παλια και του κανει τα restart?

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουν γίνει προσπάθειες port του Android σε συσευές Nokia γενικά

http://www.stumbleupon.com/su/1Y4VWf/www.wired.com/gadgetlab/2010/08/nokia-phones-android

 

προσωπική άποψη είναι ότι port Android (ιδιαίτερα οι τελευταίες εκδοσεις) στο N8 δε θα γίνει ποτέ, ούτε καν υπάρχει η δυνατότητα δηλαδή να γίνει. Όπως ειπώθηκε σωστά, αν κάποιος θέλει android πρέπει να κοιτάξει αλλού...

 

αρχίζω πλεον να το πιστευω φιλε μου και εγω οτι θα με παει πολυ παραπανω η μπαταρια . η δευτερη φορτιση που του εκανα κρατησε σχεδον 48 ωρες με μετρια χρηση , δηλαδη με μιαμιση ωρα την ημερα τηλεφωνο , e-mail , και μερικα applications καθε μερα απο το ovi . ειμαι πλεον απόλυτα ικανοποιημένος απο το τηλεφωνο που περιμενα τοσους μήνες και το συστηνω ανεπιφύλακτα σε οποιον θελει να το παρει .

 

Εφόσον τώρα είσαι ικανοποιημένος με τη συσκευή σου όλα μια χαρά :)

 

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι και να κρίνεις όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Επειδή αρχικά μας είπες κι έδωσες την εντύπωση ότι και η 2η συσκευή σου είχε παρόμοια συμπεριφορά με την πρώτη, μήπως την 1η την είχες "αδικήσει"; Δηλαδή μήπως έκανες λίγο παραπάνω χρήση από το "φυσιολογικό" με την 1η, ειδικά λόγω αρχικής περιέργειας να δεις τι παίζει γενικά και γι' αυτό θεώρησες ότι δεν είχε καλή αυτονομία; Ή όντως παρατήρησες μεγάλη και αξιοσημείωτη διαφορά; Δηλαδή προσπάθησε να κρίνεις όσο περισσότερο μπορείς ανεπηρέαστος από όλη την ιστορία που σου έτυχε. Θεωρείς ότι αν κάνεις ακριβώς την ίδια χρήση τώρα στη 2η με την 1η, υπάρχει αξιοπρόσεκτη διαφορά στην αυτονομία;

 

Απλά σου ζητάω να γίνει όσο πιο λεπτομερής και αντικειμενικός γίνεται, για να διαπιστώσουμε και οι υπόλοιποι αν όντως υπάρχει κάποιο ζήτημα σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις ή όχι. Οπότε προσπάθησε να μείνεις ανεπηρέαστος και να πεις τις εντυπώσεις σου. Νασαι καλά πάντως για την ενημέρωση και την πληροφορηση :)

 

σημερα για καποιο λογο η μπαταρια επεσε με τη μια 4-5 γραμμες. Δεν επαιζα ουτε παιχνιδια ουτε τπτ. Μονο εκανα κατι updates καιρου. Τωρα φορτιζει. Αντε να δουμε τι θα δουμε...

 

Αν διαπιστώσεις κάτι, ενημέρωσέ μας ;)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ολοι εχουμε φοβηθει λιγακι με την μπαταρια και ισως ειμαστε λιγο υπερβολικοι. θα συμφωνησω με τα σχολια του karlesg για τον αλλο φιλο αλλα και για αλλους χρηστες. παλαιοτερα ειχα κανει μια παρεμβαση για τις υπερβολες που λεγονται εδω μεσα με λιγο χιουμοριστικο και ισως πειραχτιρικο τροπο (την οποια βεβαια εκοψε η διαχειριση). γενικα θα προτεινα να ειμαστε λιγο πιο υπομονετικοι με τις συσκευες μας και να περιμενουμε να στρωσουνε κι αυτες με την εκαστοτε τροπο χρησης του καθε κατοχου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Παρακολουθώ το forum από τότε (Ιούνιος) που η κόρη μου αποφάσισε ότι θέλει Ν8(!).

Διάβασα περίπου όλα τα posts και ευχαριστώ γα την πληροφόρηση που μπόρεσα να έχω από αυτά.

Της το πήρα .... (Dark Grey από Nokia Care - με τη βοήθειά σας απέφυγα τις κακοτοπιές).

Λειτουργεί άψογα από 3/12, με περιορισμένη, όμως, χρήση.

Και φυσικά, μου προέκυψε και μια απορία, όθεν και γράφτηκα μέλος:

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν είναι δυνατό να γίνει σύνδεση Internet με το τηλέφωνο συνδεδεμένο σε υπολογιστή με USB; Η λειτουργία υπάρχει σε Windows phones και είναι πολύ βολική, ιδιαίτερα για εμένα που αρνούμαι πεισματικά να βάλω WLAN στο σπίτι...

Ευχαριστώ

Δυστυχώς, δεν γίνεται. Τις ακτινοβολίες κι εγώ τις αποφεύγω όσο μπορώ (αν και θα σου πρότεινα να κάνεις μια αναζήτηση δικτύου με το N8 - θα εκπλαγείς από τον αριθμό των WLAN που θα βρεις - εγώ πιάνω 8! - είναι πλέον αδύνατο να τα αποφύγεις), οπότε ανοίγω το Wi-Fi μόνο όταν θέλω να συνδεθώ με το τηλέφωνο, όλες τις υπόλοιπες ώρες είναι κλειστό.

 

Παιδιά, έχω το Accuweather Widget στην αρχική οθόνη και μου κάνει update στον καιρό, μόνο όταν κάνω restart στο τηλέφωνο. Γιατί;

Επίσης, ολοένα και συχνότερα τελευταία (και χωρίς έντονη χρήση) μου βγάζει μήνυμα ότι το τηλέφωνο θα κάνει restart. Αναγκαστικά πατάω ΟΚ και κάνει. Αυτό πάλι που οφείλεται;

Τέλος, συχνά μου ζητάει να επιλέξω Access Point για να κατεβάσει δεδομένα. Έχω 2 λογαριασμούς APN, έναν για Voda και έναν για Cosmote (ανάλογα με την κάρτα SIM που έχω στο κινητό). Το θέμα είναι ότι δεν είναι λογικό να με ρωτάει ποιό να διαλέξω όταν υπάρχει ήδη WLAN δίκτυο στο οποίο είναι σεταρισμένο να συνδέεται το τηλέφωνο όταν βρίσκεται εντός της εμβέλειάς του. Το iPhone βρε παιδιά γιατί τα κάνει όλα αυτόματα (διαβάζει τι κάρτα έχεις και συνδέεται αυτομάτως στο σωστό APN, ή προεπιλέγει το οικείο ασύρματο δίκτυο όταν το βρίσκει διαθέσιμο, ή βρίσκει μόνο του τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και σε ρωτάει αν θέλεις να συνδεθείς σε κάποιο από αυτά, πρωτού σε συνδέσει μέσω 3G/GPRS). Α, ρε Nokia, κοιμάσαι όρθια και δε θα ξέρεις από που θα χάνεις το μερίδιό σου σε λίγο (ή μάλλον ήδη ξέρεις και δεν κάνεις τίποτα για αυτό). Κατά τα άλλα smartphone σου λέει μετά. Καθόλου smart θα έλεγα εγώ...

Αν σου ζητάει restart είναι γιατί προφανώς μόλις εγκατέστησες κάτι που θέλει restart. Στον υπολογιστή σου δεν το έχεις συναντήσει ποτέ αυτό;

Αν θέλεις να συνδέεται στο WLAN αντί για το 3G/GPRS, να το βάλεις πρώτο στις προτεραιότητες. Αν δεν μπορείς να το κάνεις, πάρε iPhone.

 

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι και να κρίνεις όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Επειδή αρχικά μας είπες κι έδωσες την εντύπωση ότι και η 2η συσκευή σου είχε παρόμοια συμπεριφορά με την πρώτη, μήπως την 1η την είχες "αδικήσει"; Δηλαδή μήπως έκανες λίγο παραπάνω χρήση από το "φυσιολογικό" με την 1η, ειδικά λόγω αρχικής περιέργειας να δεις τι παίζει γενικά και γι' αυτό θεώρησες ότι δεν είχε καλή αυτονομία; Ή όντως παρατήρησες μεγάλη και αξιοσημείωτη διαφορά; Δηλαδή προσπάθησε να κρίνεις όσο περισσότερο μπορείς ανεπηρέαστος από όλη την ιστορία που σου έτυχε. Θεωρείς ότι αν κάνεις ακριβώς την ίδια χρήση τώρα στη 2η με την 1η, υπάρχει αξιοπρόσεκτη διαφορά στην αυτονομία;

Πάντως 1,5 ώρα ομιλίας τη μέρα σίγουρα δεν είναι «μέτρια χρήση». Και το ότι το N8 βγάζει 2 μέρες μ' αυτή τη χρήση είναι άθλος.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

στο κανει κ;αι με τις 2 καρτεσ sim? για δες μηπως καποια απο τις 2 ειναι παλια και του κανει τα restart?

 

Κοίταξε. Και οι 2 κάρτες είναι καινούριες. Το κινητό είναι Cosmote branded, αλλά προτιμώ να του έχω καρτούλα Voda, οπότε του έκανα επιπλέον APN Voda. Εκείνο, βέβαια, κράτησε και τα APNs της Cosmote, εντούτοις του έβαλα ως πρώτη επιλογή το WLAN και μετά ως δεύτερη την Voda και τρίτη τη Cosmote. Νομίζω ότι τα έχω κάνει σωστά, αφού υπό συνθήκες συνδέεται στη Voda και κατεβάζει κανονικά δεδομένα. Κατά τα άλλα, είπαμε, dumphone (ουχί smart). Ευτυχώς που δε το έχω ως βασικό (και μοναδικό) μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάντως 1,5 ώρα ομιλίας της μέρα σίγουρα δεν είναι «μέτρια χρήση». Και το ότι το N8 βγάζει 2 μέρες μ' αυτή τη χρήση είναι άθλος.

 

 

Επίσημα το Ν8 δίνει μέχρι 12 ώρες max talk time σε GSM σε ιδανικές συνθήκες. Οπότε αν κάποιος μιλάει μόνο βγαίνει. Γι' αυτό ρωτάω να γίνει όσο πιο λεπτομερής γίνεται, μήπως και βγάλουμε κάποια σχετικά ασφαλή συμπεράσματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα το Ν8 δίνει μέχρι 12 ώρες max talk time σε GSM σε ιδανικές συνθήκες. Οπότε αν κάποιος μιλάει μόνο βγαίνει. Γι' αυτό ρωτάω να γίνει όσο πιο λεπτομερής γίνεται, μήπως και βγάλουμε κάποια σχετικά ασφαλή συμπεράσματα ;)

Οι χρόνοι όμως αυτοί ισχύουν μόνο αν είσαι δίπλα στο σταθμό βάσης και στη συσκευή σου δεν τρέχει τίποτα άλλο. Επίσης, για 3G ο μέγιστος χρόνος ομιλίας είναι 5,5 ώρες.

Γενικά, οι χρόνοι που ανακοινώνονται είναι σε συνθήκες εργαστηρίου και δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την εγγραφη video για οποιον ξέρει όταν τραβάμε ένα video στις ρύθμισις πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η σταθεροποίηση?

Γιατί τράβηξα μόλις τώρα ένα video με ένα αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο και το video τρέμει παρόλο που ηταν σταθερο

Την σταθεροποίηση εικόνας να την έχεις πάντα απενεργοποιημένη. Θα την χρησιμοποιείς μόνο όταν θέλεις να τραβήξεις κάτι που δεν έχει κίνηση ούτε το θέμα ούτε ο χειριστής. Αλλιώς, με την σταθεροποίηση ενεργοποιημένη, θα έχεις πολύ χειρότερο αποτέλεσμα.

 

Γεια σας

Κάτοχος και εγώ του N8 μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα.

Ποσταρω για να κανω καποιες παρατηρησεις και να παραθέσω διάφορους προβληματισμούς μου. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το μέλλον του Symbian^3 και την υποστήριξη του απο τους διαφορους software developers δεδομενου οτι αναμενουμε και το Symbian^4. Απο την αλλη με το επερχομενο symbian^4 υπαρχει ο φόβος οι developers να μας αφησου στα κρυα του λουτρου. Θα ηθελα το σχολια και τις απόψεις σας πάνω σε αυτό.

Υ.Γ. Ξερεις κανεις η Gpu του Ν8 σε σχεση με τα τελευται κινητα ( π.χ iphone 4) σε τι επιπεδα ισχυος βρισκεται;

Το μέλλον του Ν8 δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί. Symbian^4 δεν θα υπάρξει καθώς υπάρχει πλέον μια ενιαία πλατφόρμα που ονομάζεται απλά Symbian και όλες οι συσκευές θα λαμβάνουν όλες τις νέες προσθήκες και τις αλλαγές με μορφή αναβαθμίσεων. Εδώ και καιρό η ενιαία πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών είναι το Qt και πάνω σε αυτό θα γράφονται στο εξής όλες οι εφαρμογές/παιχνίδια. Άρα, θέμα συμβατότητας δεν υπάρχει. Άλλωστε, οι δυνατότητες του Qt είναι τεράστιες και θα δούμε σύντομα να αυξάνονται σε πλήθος αλλά και σε ποιότητα οι προσφερόμενες εφαρμογές/παιχνίδια.

ΥΓ. Η GPU του Ν8 είναι εξίσου ικανή με τους άμεσους ανταγωνιστές του.

 

Όταν πάω να αντιγράψω αρχεια (videos) απο την microSD στον υπολογιστή μου βγάζει το μήνυμα: "The requested resource is in use" και δεν μπορω να αντιγράψω ή να διαγράψω τιποτα!

Μέσα από τον file manager (που εχει το N8) μπορω να σβησω τα αρχεια χωρις κανενα πρόβλημα. Καμία ιδεα γιατι γινεται αυτο?!

Τι σύνδεση έχεις επιλέξει από την συσκευή; Αν είσαι σε pc suite άλλαξέ το σε μαζική αποθήκευση. Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο όσες μεταφορές και αν έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως καλύτερα για 'σενα να μην υπάρχει διαθέσιμο και να σου έρθει συσκευή από τις καινούργιες παρτίδες να ησυχάσεις; :D

 

 

Παιδιά πήρα νέα συσκευή στα χέρια μου το Σάββατο το πρωί. Τα παιδιά στο κατάστημα με εξυπηρετήσανε άψογα αυτή τη φορά. Η συσκευασία του ήταν σφραγισμένη σε αντίθεση με το προηγούμενο. Είμαι βέβαιος ότι κάποιος είχε βάλει χέρι στο άλλο γιατί αυτό που ήταν σφραγισμένο παρατήρησα πως είχε κάποιες μικρές διαφορές στις ρυθμίσεις... Αυτήν την ώρα κάνω τη δεύτερη φόρτιση, η πρώτη μετά από σκληρή χρήση κράτησε μιάμιση μέρα! Το κινητό είναι άψογο!!! Ως τώρα κανένα πρόβλημα. Το μόνο που με ενόχλησε λίγο στην αρχή είναι ότι το firmware δε ρόλαρε τόσο καλά, γι' αυτό του το ξαναπέρασα από μέσω USB.

 

Ως τώρα στη ζωή μου είχα μόνο Nokia κινητά, μετά από τα 6210, 7650, 6600, 6630, 6680, Ν95-8Gb, το N8 θεωρώ πως είναι ό,τι τελειότερο έχει βγάλει η Nokia από όλες τις απόψεις σε σχέση με την τρέχουσα τεχνολογία και τον ανταγωνισμό τη στιγμή της κυκλοφορίας. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι μου λείπει κάτι πια, ίσως εκτός από μια λίγο μεγαλύτερη οθόνη και μικροδιορθώσεις -που θα γίνουν- στο λειτουργικό.

Edited by Soti_
Link to comment
Share on other sites

παίδες μια ερώτηση για το n8 πως μπορώ να βγάλω συντομεύσεις κάποιων εφαρμογών που πέρασα στην οθόνη μπροστά? και κάτι άλλο υπάρχει κανένα πρόγραμμα για να διαβάζεις ebooks? και ένα τελευταίο έχει κανείς το quickoffice για word,excel ?
Link to comment
Share on other sites

παίδες μια ερώτηση για το n8 πως μπορώ να βγάλω συντομεύσεις κάποιων εφαρμογών που πέρασα στην οθόνη μπροστά? και κάτι άλλο υπάρχει κανένα πρόγραμμα για να διαβάζεις ebooks? και ένα τελευταίο έχει κανείς το quickoffice για word,excel ?

 

1, πηγαινε στις επιλογες της εκαστοτε οθονης και κανε τη διαμορφωση οπως τη θελεις

2. υπαρχει ενα που λεγεται alternate reader. ψαξτο στα γνωστα μαγαζακια η αγορασε το

3, επισης ψαξτο η απλα αγορασε το

Edited by katsaplian
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κινητό με έχει αφήσει άφωνο μέχρι στιγμής!

Υπέροχες φωτογραφίες και πολύ φυσικές..

... όπως πολύ φυσικός και ο ήχος από τα ηχεία και τα ακουστικά!

Αλλά αυτό που συνεχίζει να με εντυπωσιάζει είναι η ποιότητα κατασκευής...

Και επίσης του πέρασα μερικά παιχνίδια (angry birds , sims 3 hd , galaxy on fire) που τα σηκώνει πολύ άνετα...

Φτου φτού μην το ματιάσω! :P

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω να μπω καιρο και το N82 αρχισε να τα φτυνει μετα απο τοσα χρονια, υπαρχει κατι εξισου καλο με το N8 ή οχι;

 

Εχει αρκετα bugs; Να περιμενω να διορθωθουν; Εφαρμογες και παιχνιδια παιρνει ευκολα ή θελει καποια διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως ρυθμιζεις να εμφανιζονται ειδοποιησεις μυνηματων και κλησεων στο homescreen? καπου ειχε αναφερθει νομιζω αλλα δε μπορω να το βρω. Μεχρι τωρα μου εμφανιζε κανονικα μεγαλη ειδοποιηση αλλα πλεον για καποιο λογο εμφανιζει μονο το σημαδακι επανω διπλα στο σημα μπαταριας. Δε θυμαμαι να αλλαξα κατι. Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Ότι προβλήματα-ατέλειες υπάρχουν έχουν να κάνουν κυρίως με το λειτουργικό και όχι με την συσκευή και σίγουρα θα διορθωθούν.Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν κάποιος είναι αποφασισμένος να αγοράσει την συσκευή,δεν υπάρχει λόγος να περιμένει.:)

Όσο για τον τρόπο εγκατάστασης εφαρμογών η διαδικασία δεν έχει αλλάξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως ρυθμιζεις να εμφανιζονται ειδοποιησεις μυνηματων και κλησεων στο homescreen? καπου ειχε αναφερθει νομιζω αλλα δε μπορω να το βρω. Μεχρι τωρα μου εμφανιζε κανονικα μεγαλη ειδοποιηση αλλα πλεον για καποιο λογο εμφανιζει μονο το σημαδακι επανω διπλα στο σημα μπαταριας. Δε θυμαμαι να αλλαξα κατι.

 

εχεις βαλει σε καποια απο τις αρχικες οθονες το widget ειδοποιησεις. αν το βγαλεις θα φαινετα μεγαλη ειδοποιηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παίδες δώστε μου τα φώτα σας σχετικά με τις συνδέσεις wifi. εχω κανει ολες τις ρυθμίσεις ωστε να μην συνδέεται αυτόματα. ολα καλα για τις 6 απο τις 7 συνδέσεις ασυρματου δικτύου που εχω καταχωρημενες . για τη μια οτι και να κανω παλι συνδέεται αυτόματα οταν το κινητο βρισκεται εντος εμβέλειας.

κάποια προταση υπάρχει;

ευχαριστώ!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ δεν πειράζει αν περιμένω λίγες μέρες αρκεί να είναι ελληνικότατο.

Να ρωτήσω Product Key ή στο "ψητό" κατευθείαν αν είναι παραεισαγωγής;

 

 

 

Χθες μου το είπαν αυτό αλλά έχω Χολ δεν γίνεται :(

 

 

 

Κρίμα γιατί μένω Κερατσίνι και είναι δίπλα μου... :)

 

εγώ πήγα εκεί και τους λέω φέρτε μου ένα να το δω!!!!!

και μου το έφερε και είδα saled ταινία

και το κουτί είχε αυτοκόλλητα στα ελληνικά τι περιεχέι μέσα

και έλεγε στα πλάγια made in finland

 

σημερα για καποιο λογο η μπαταρια επεσε με τη μια 4-5 γραμμες. Δεν επαιζα ουτε παιχνιδια ουτε τπτ. Μονο εκανα κατι updates καιρου. Τωρα φορτιζει. Αντε να δουμε τι θα δουμε...

 

και εμένα το έκανε αυτό γιατί συνδέθηκα με wifi και μπήκα στο ίντερνετ και μετά το ξέχασα συνδεδεμένο και έτσι μου έφαγε 3 γραμμές σε 3 ώρες

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα, 435 ηθελα να πω!!! Αυτο το digital master ειναι αξιοπιστο; Να το αγορασω απο εκει;

Αν και θα με βολευε απο ebw, γιατι θελω να αγορασω και ενα NDS.

Μπορεί να σε βολεύει αλλά καλύτερα να το σκεφτείς ξανά...πήρα ένα Ν8 από ΄κει αρχές Νοεμβρίου και ήταν "κάπως",όχι μόνο παραεισαγωγής αλλά κατι δε κόλλαγε στην όλη απόδοση της συσκευής......;),τι να πω τώρα οτι κατόπιν άκουσα διάφορα(δεν θέλω να δυσφημίσω το κατάστημα αλλα δυστυχώς όλα μαθαίνονται στην αγορά αργά ή γρήγορα),το μόνο σιγουρο είναι πως δεν προκειται να ξανααγοράσω ούτε μελάνι από ΄κει.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ξάδερφος μου ενδιαφέρεται για το ν8 και θα ήθελα να ρωτήσω τι θα πρέπει να προσέξει κατά την αγορά του κινητού και θα ήθελα επίσης να με ενημερώσετε για τυχόν προβλήματα του κινητού.Επίσης ενδιαφέρετε για το μπλε,αυτό κυκλοφορεί η πρέπει να περιμένει?

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...