Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως η ποιο μεγάλη και η μόνη απογοήτεση είναι το ηχείο, έλεγαν για πολύ δυνατο ηχείο, με εσωτερικό ενυσχητη... μλκιες!

ειδικά αμα το ακουμπίσεις πάνω σε ύφασμα, όπως καναπέ η κρεβάτι ή ακόμα και μέσα σε τσέπη ακούς ελάχιστα.

και μου κάνει εντύπωση που δεν το αναφέρει κανένας!!!

 

Ούτε κι εγώ είμαι ενθουσιασμένος, για να μιλήσω όλως επιεικώς. :X

Αν το ακουμπήσεις από μόνο του σε επιφάνεια όπως ξύλο ή μέταλλο, παραμορφώνει και συντονίζεται, προκαλώντας ενοχλητκό θόρυβο.

Με την θήκη σιλικόνης όμως είναι διαφορετικά, καθώς δημιουργεί ένα φυσικό κενό ανάμεσα στο ηχείο και στην επιφάνεια στήριξης, δίνοντας καλή ποιότητα.

 

Αυτό από το οποίο δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος είναι η δόνηση. Κι εγώ απορώ πώς κανένας δεν το ανέφερε. Το Ν82 μου κάνει πάταγο αν το ακουμπήσεις σε επιφάνεια όπως γυαλί κλπ. Το Ν8 μου φαίνεται "τζούφιο" και σ' αυτό τον τομέα. :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λογικο δεν ειναι αν καλυφθει το ηχειο η ποιοτητα και η ενταση του ηχου να ειναι πολυ μετρια? αν θελεις να ακουσεις μουσικη δεν θα το βαλεις το κινητο με το ηχειο κατω, αλλα προς τα πανω

 

δε λέω μόνο για τη μουσικη, αλλά πιο πολύ για τις κλήσεις ή τις ειδοποιήσεις. αμα αποκοιμηθείς με το κινητό στο κρεβάτι δεν ακούς ξυπνητήρι το πρωι με την καμία.

αμα το έχεις στη τσέπη πάλι ακούγετε ελάχιστα.

είχα καλομάθει με το 8910HD που είχε τα ηχεία στο πλάι.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν σε κοροιδευουν. οταν ρωτας σου λενε την αληθεια. και επειδη φανταζομαι εισαι ενημερωμενος παραπανω απο τον μεσο ορο, πρεπει απο μονος σου να ενδιαφερεσε γιαυτο το θεμα.

και εγω θα ηθελα η δικια μου συσκευη να μην ειναι παραεισαγωγης, αλλα η ανυπομονησια για καθε τι καινουριο δεν ειναι καλος συμμαχος;)

 

Mάλιστα, πιστεύω οτι σε μαγαζί της Νοκια που έχω σκοπό να το πάρω δεν χρειάζεται να ρωτήσω...

 

Και εσένα τώρα άμα -χτύπα ξύλο- σου πάθει κάτι, δεν μπορείς να το πας με την εγγύσή σου σε μαγαζί της Νόκια;

 

τα παραεισαγωγης εχουν εγγυηση για hardware αλλα οχι για software. αν χαθουν τα ελληνικα δηλαδη θα πρεπει να το παω σε νοκια care και να πληρωσω για να τα ξαναπερασουν. εκτος αν παω στα μουλτιραμα που το πηρα και κανω μια φασαρια, οπως εκανα για αλλη συσκευη στο παρελθον, και αναλαβουν αυτοι το κοστος της εισαγωγης της ελληνικης γλωσσας

 

Το Hardware είναι οι πλακέτες κτλ μέσα στο κινητό;

 

Οπότε καλύτερα να μην είναι παρα εισαγωγής, κατευθείαν να μας τα φέρει ο Βασιλάκης παγωμένα από τον Αρκτικό κύκλο :lol::lol:

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών

Married with N8:love:

I have a dream...

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα, πιστεύω οτι σε μαγαζί της Νοκια που έχω σκοπό να το πάρω δεν χρειάζεται να ρωτήσω...

 

Και εσένα τώρα άμα -χτύπα ξύλο- σου πάθει κάτι, δεν μπορείς να το πας με την εγγύσή σου σε μαγαζί της Νόκια;

 

τα παραεισαγωγης εχουν εγγυηση για hardware αλλα οχι για software. αν χαθουν τα ελληνικα δηλαδη θα πρεπει να το παω σε νοκια care και να πληρωσω για να τα ξαναπερασουν. εκτος αν παω στα μουλτιραμα που το πηρα και κανω μια φασαρια, οπως εκανα για αλλη συσκευη στο παρελθον, και αναλαβουν αυτοι το κοστος της εισαγωγης της ελληνικης γλωσσας

 

Το Hardware είναι οι πλακέτες κτλ μέσα στο κινητό;

 

Οπότε καλύτερα να μην είναι παρα εισαγωγής, κατευθείαν να μας τα φέρει ο Βασιλάκης παγωμένα από τον Αρκτικό κύκλο :lol::lol:

 

ειναι καθαρα θεμα επιλογης. εγω που ειμαι ανυπομονος παιρνω σχεδον παντα παραεισαγωγης.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

killing_you2 δηλαδη ηχος κλησης και μουσικη χωρις ακουστικα δεν ακουγονται καλα?ας πουμε οτι εχεις βαλει ενα mp3 κομματι ηχο κλησης και εισαι σε καφετερια και το χεις στο τραπεζι δεν θα ακουστει αρκετα δυνατα?το χεις δοκιμασει?
Link to comment
Share on other sites

killing_you2 δηλαδη ηχος κλησης και μουσικη χωρις ακουστικα δεν ακουγονται καλα?ας πουμε οτι εχεις βαλει ενα mp3 κομματι ηχο κλησης και εισαι σε καφετερια και το χεις στο τραπεζι δεν θα ακουστει αρκετα δυνατα?το χεις δοκιμασει?

 

αν τα ηχεια ακουμπανε στο τραπεζι δεν θα τρελαθεις με τον ηχο. αν ομως θελεις να ακουσεις καποιο τραγουδι και τα ηχεια ειναι προς τα πανω τοτε ο ηχος ειναι πολυ καλος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο εννοουσα!αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω οτι αν το εχεις σε θηκη ακουγεται καλυτερα ακομα και αν ειναι ακουμπισμενο σε τραπεζι ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί τα 16Gb τα έχει από μόνο του το κινητό; :)

Ναι. 16GB Εσωτερικης Μνημης.:up:

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

παραεισαγωγης ειναι των μουλτιραμα. made in hungary

Απ' ό,τι ξέρω δεν κατασκευάζονται N8 στην Ουγγαρία, μόνο σε Φινλανδία και Κίνα. Επίσης παραεισαγωγή μπορεί να είναι και το made in Finland. Το product code να κοιτάτε να είναι ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. 16GB Εσωτερικης Μνημης.:up:

Αυτο δεν το ηξερα!:X Αρα του βαζεις και μια 8αρα και το κανεις τουμπανο!:food:

Αυτο το product code ειναι ελληνικο απλα επειδη ειναι Cosmote branded διαφερει με αυτα τα product code στη πρωτη σελιδα?

Λογικα αυτο που λεω ισχυει?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ευτυχής κάτοχος και εγώ, το παρέλαβα την Δευτέρα απο Vodafone σε dark grey. Δεν είναι Voda branded και είναι made in Filand.

Πρώτες εντυπώσεις, παρα πολύ καλές.

Κατασκευή τέλεια, απλώς γλυστράει εύκολα από το χέρι, θα κοιτάξω άμεσα για silicone case.

Ακουστική εξαιρετική, καιρό είχα να ακούσω τέτοια ποιότητα συνομιλιάς.

Οθόνη εξαιρετική, φωτινή, ζυγισμένα χρώματα - το βάζω δίπλα στο Iphone4 που έχω και βλέπω ότι είναι σε χρώματα ίσως είναι καλύτερο το Ν8.

Emails (pop/imap) δεν με ξετερελαίνει, αλλά την δουλειά σου την κάνεις.

Ο browser μέτρια πράγματα, πρέπει να το δουλέψουν στην Νοκια το θέμα αυτό, πάντως με τον Οπερα που έβαλα τα πράγματα διορθώνονται αρκέτά.

 

Το παράπονο μου είναι γενικά το software/UI του symbian 3 και θα εξηγήσω γιατί.

Από το 1998 πάντα χρησιμοποιώ μόνο Νοκια, αλλά φέτος έκανα την ''παράβαση΄΄ και πήρα το Iphone4, καθώς και το Deisre HD για να δώ και το Android παντα σαν 2η συσκευη. Και εδώ έρχεται το παράπονό μου, αφού να πω την αλήθεια στον τομέα παρουσίασης και ευκολίας UI το Ιos και το android μου φαίνονται πλέον πιό ''βολικά'' - το καθε ένα στο είδος του βέβαια με τα μειονεκτήματα και τις δεσμεύσεις του.

 

Παντως το Ν8 αξίζει τα λεφτά του, είναι μία από τις πιό αξιόλογες συσκευές μέχρι στιγμής, πάρα πολύ γρήγορο με εξαιρετικό touch και απόκριση. Μακαρι να μπορέσουν να αναβαθμίσουν λίγο το λειτουργικό του που πιστευω να γίνει σύντομα με το S^4.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σύνδεσα για πρώτη φορά το τηλέφωνο στο Ovi Suite και έκανε restart όταν έκανα synch τα contacs, messages και pictures, να ανησυχώ;:cry:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σύνδεσα για πρώτη φορά το τηλέφωνο στο Ovi Suite και έκανε restart όταν έκανα synch τα contacs, messages και pictures, να ανησυχώ;:cry:

Αν δεν σου το κάνει συχνά (αρκετές φορές τη μέρα), όχι. Restart μπορεί να κάνει και από bug στο software, δεν είναι απαραίτητο να είναι πρόβλημα του hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου το κάνει συχνά (αρκετές φορές τη μέρα), όχι. Restart μπορεί να κάνει και από bug στο software, δεν είναι απαραίτητο να είναι πρόβλημα του hardware.

 

Δε μου έχει κάνει ποτέ ως τώρα, απο την προηγούμενη Τρίτη που το πήρα έχω κάνει αρκετή χρήση με Gaming, Browsing, Sygic/Ovi Maps, Fm Transmitter κλπ. Μετά το restart έπαιξα κάνα μισάωρο Galaxy on Fire...

 

Mπορεί να φταίει το Ovi γιατι δεν φόρτιζε σε σύνδεση Ovi Suite, μετά εγκαταστάθηκαν κατί drivers, το έβγαλα, το έβαλα ξανα, μετα φορτιζε και γενικά μπέρδεμα.

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί τα 16Gb τα έχει από μόνο του το κινητό; :)

Η εσωτερική μνήμη C είναι 250ΜΒ και η μαζική μνήμη Ε είναι 16GB. Η κάρτα μνήμης ονομάζεται F και μπορεί να δεχτεί microSD έως και 32GB.

ευχαριστω ομως εκει που το εψαχνα πριν απαντησεις εσβησα κατα λαθος ολη την 2η γραμμη συντομευσευων, πως την επαναφερω??

 

απο το ηχειο ουτε εγω ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος, νομίζω οτι παραμορφωνει κιολας με την ενταση πριν το φουλ...

Στην οθόνη αναμονής πατάς επιλογές - επεξεργασία αρχικής οθόνης, σε ένα κενό πατάς + και από την λίστα επιλέγεις συντομεύσεις.

 

Πάνω στις συντομεύσεις πατάς και εμφανίζεται παραθυράκι οπού επιλέγεις ρυθμίσεις αν θέλεις να αλλάξεις κάποια συντόμευση.

 

Το ηχείο είναι πάρα πολύ καλό. Το έχω πάντοτε στο φουλ και δεν παραμορφώνει ούτε στο ελάχιστο.

λογικο δεν ειναι αν καλυφθει το ηχειο η ποιοτητα και η ενταση του ηχου να ειναι πολυ μετρια? αν θελεις να ακουσεις μουσική δεν θα το βαλεις το κινητο με το ηχειο κατω, αλλα προς τα πανω

Το έχουμε πει πολλές φορές. Αν το ακουμπήσεις σε μαλακή επιφάνεια μπουκώνει.

 

Εγώ χρησιμοποιώ την βάση στήριξης που είχε στο κουτί του 5800 ώστε και να μην μπουκώνει και να βλέπω την ώρα με μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο εννοουσα!αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω οτι αν το εχεις σε θηκη ακουγεται καλυτερα ακομα και αν ειναι ακουμπισμενο σε τραπεζι ισχυει?

 

πως μπορει να ισχυει κατι τετοιο. η θηκη προστατευει το κινητο φεν εχει ενθσχυτη για να ακουγεται δυνατοτερα ο ηχος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ενισχυει το ηχο,παρεξηγησες,απλω ςλογω της θηκης οταν ακουμπας τη συσκευη καπου δημιουργει ενα επιπλεον κενο λογω τσς μεσολαβισης της αναμεσα στο κινητο και την επιφανεια και ετσι ο ηχος δεν ''πνιγετε'' και ακουγετε πιο καλα
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το χειρότερο μειονέκτημα της συσκευής είναι το ηχείο της.

Ειναι σε παντελώς λάθος θέση και φιμώνεται αν το έχει αφήσει κανείς με την οθόνη προς τα πάνω.Πρέπει να μεριμνά κανείς να κουμπά το κινητό σε σκληρή επιφάνεια ή με την οθόνη προς τα κάτω γιατι δεν ακούγεται καθόλου σε άλλες περιπτώσεις...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το χειρότερο μειονέκτημα της συσκευής είναι το ηχείο της.

Ειναι σε παντελώς λάθος θέση και φιμώνεται αν το έχει αφήσει κανείς με την οθόνη προς τα πάνω.Πρέπει να μεριμνά κανείς να κουμπά το κινητό σε σκληρή επιφάνεια ή με την οθόνη προς τα κάτω γιατι δεν ακούγεται καθόλου σε άλλες περιπτώσεις...

Εδώ μπορεί να φανεί χρήσιμο το εξόγκωμα στο πίσω μέρος. ;) Γιατί το κινητό δεν είναι εντελώς οριζόντιο όταν κάθεται, οπότε το ηχείο δεν καλύπτεται. Τώρα αν εσείς συνηθίζετε να το αφήνετε σε μαξιλάρια και στρώματα, τι να σας κάνω, να το βάζετε ανάποδα. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους κατοχους Ν8 και στους μελλοντικους.Εχω παρατηρησει οτι στη ρυθμιση του αισθητηρα της συσκευης εχει 3 επιλογες. 1.σιγαση κλησεων,2.αναβολη αφυπνισεων,3.αυτοματη περιστροφη οθονης.Λοιπον,εμενα μου συμβαινει το εξης οσο αφορα την σιγαση κλησεων.ΔΕΝ τσεκαρω τη επιλογη την πρωτη,δηλ.ο αισθητηρας στην λειτουργεια του δεν περιλαμβανει την σιγαση κλησεων και ομως οταν καποιος με καλεσει και γυρισω το τηλεφωνο αναποδα τοτε σταματα το μεγαφωνο,λειτουργει δηλαδη η σιγαση.Ελα ομως που εγω δεν την εχω τσεκαρει....Αν θελει καποιος ας το κοιταξει και αν μπορει να μας πει αν οντως συμβαινει ετσι...
Link to comment
Share on other sites

εγώ μόλις το δοκίμασα μια χαρά μου δουλεύει

 

 

Να ρωτήσω και κάτι μέχρι τώρα το έχω φόρτιση το κινητό 3 φορες του έχω κάνει πλήρη αποφόρτιση το έχω αφήσει δηλαδή έχει σβήσει τελείως και μετά το φορτίζω τώρα θα πάω για την τεταρτη ήδη μου λέει χαμηλή μπαταρία

να το αφήσω να κλίσει η να το βάλω να φορτίση?κάποιος είχε πει ότι θέλει 5 φορες να γίνει αποφόρτιση πλήρως για να στρώσει η μπαταρία

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορεί να φανεί χρήσιμο το εξόγκωμα στο πίσω μέρος. ;) Γιατί το κινητό δεν είναι εντελώς οριζόντιο όταν κάθεται, οπότε το ηχείο δεν καλύπτεται. Τώρα αν εσείς συνηθίζετε να το αφήνετε σε μαξιλάρια και στρώματα, τι να σας κάνω, να το βάζετε ανάποδα. :p

 

Οντως ειναι χρησιμο το εξογκωμα για το οποιο μερικοι γκρινιαζουν! Εξαλλου πως θα χωραγε τετοιος αισθητηρας; Ολα εχουν το σκοπο τους. Αν και θα ηταν προτιμοτερο να υπηρχε ηχειακι στο πλαϊ οπως του N82 ας πουμε το οποιο οπου και να το ακουμπησεις ακουγεται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μόλις το δοκίμασα μια χαρά μου δουλεύει

 

 

Να ρωτήσω και κάτι μέχρι τώρα το έχω φόρτιση το κινητό 3 φορες του έχω κάνει πλήρη αποφόρτιση το έχω αφήσει δηλαδή έχει σβήσει τελείως και μετά το φορτίζω τώρα θα πάω για την τεταρτη ήδη μου λέει χαμηλή μπαταρία

να το αφήσω να κλίσει η να το βάλω να φορτίση?κάποιος είχε πει ότι θέλει 5 φορες να γίνει αποφόρτιση πλήρως για να στρώσει η μπαταρία

Για τις μπαταρίες λένε ότι δεν πρέπει να τις αφήνεις να αδειάζουν τελείως, γιατί υπάρχει η (πολύ μικρή βέβαια) πιθανότητα να μην μπορούν να ξεκινήσουν μετά, δηλαδή να πεθάνουν. Πρέπει να το γράφει και στις οδηγίες της συσκευής σου, στο N97 νομίζω το έγραφε. Καλύτερα είναι να το βάζεις για φόρτιση αμέσως μόλις σου βγάλει την ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να παρω το n8 απο cosmote αλλα ειναι cosmote branded θα εχω καποιο μελοντικο προβλημα στης αναβαθμησης της νοκιας?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...