Jump to content

Περιφερειακός Θεσσσαλονίκης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Επειδή έχω χάσει άπειρες ώρες και έχω ταλαιπωρηθεί άπειρα πρωινά στον Περιφερειακό της Θεσσαλονίκης, είπα λοιπόν να φτιάξω μια εφαρμογή για κινητά Android κάτι μπας και την γλιτώσουμε! Κάθε σχόλιο δεκτό (και επιθυμητό!)

 

Πρόκειται για μία εφαρμογή που επιτρέπει στον χρήστη να δει την κίνηση στον περιφερειακό σε σχεδόν πραγματικό χρόνο, μέσα από τις κάμερες της περιφέρειας κεντρικής Μακεδονίας. Επίσης "βλέπει" τι γράφουν τα σήματα στις φωτεινές πινακίδες του περιφερειακού και ενημερώνει τον χρήστη σε περίπτωση που αλλάξει η ροή της κίνησης (αν δηλαδή μέχρι να φτάσεις, έχει γίνει μποτιλιάρισμα)

 

Τέλος να αναφέρω ότι δημιουργήθηκε με το App Inventor και για να λειτουργήσει χρειάζεται το App Inventor Extender από το Market (88kb). Στα συν, το ότι μπορεί να εγκατασταθεί στην sd (για τους χρήστες froyo)

 

Για όσους ενδιαφέρονται κάντε Search στο market: Perifereiakos Thessalonikis

 

Δουλέυει 1000% σε 2.1 και 2.2 (υπάρχει μία ένσταση αν δουλεύει σε 1.5)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το βρησκω στο market φιλε( Το βρηκα τελικα στο appbrain sorry) Edited by donmitsos

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

:) Νομίζω ότι όσοι κινούμαστε στον περιφερειακό σου χρωστάμε τουλάχιστον Μπύρα.... :)

 

Μια χαρά δουλεύει....

μόνο μια ερώτηση, τι σημαίνει η επιλογή "Παρακολούθηση Κίνησης" ?

Γρηγόρης Δάρης
Link to comment
Share on other sites

:) Νομίζω ότι όσοι κινούμαστε στον περιφερειακό σου χρωστάμε τουλάχιστον Μπύρα.... :)

 

Μια χαρά δουλεύει....

μόνο μια ερώτηση, τι σημαίνει η επιλογή "Παρακολούθηση Κίνησης" ?

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, δεν χρειάζεται μπύρα, μόνο ένα καλό comment στο market :D

 

Όταν είναι ενεργοποιημένο, ενημερώνεται για τυχόν αλλαγές στα σήματα των φωτεινών πινακίδων, και αν γράψουν για μποτιλιάρισμα ή ολισθηρό οδόστρωμα κλπ. ειδοποιεί με έναν ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εφαρμογη. Καποιες καμερες που δειχνουν προηγουμενων ημερων ημερομηνια σημαινει οτι ειναι εκτος λειτουργίας?

 

Πιστευω οτι μεχρι να ερθει το καλοκαιρι αν καταφερεις να φτιαξεις μια εφαρμογη για το δρομο της Χαλκιδικης δε θα σε κερασουμε απλως μπυρα αλλα σουβλακια στο Αγ.Προδρομο :lol: :lol: :lol:

 

Αληθεια εχει εκει καμερες? Θα σωθει πολυς κοσμος...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ναι όσες δείχνουν παλιά ημερομηνία, λογικά είναι εκτός

 

Κάμερες έχουν παντού, και μέσα στην πόλη, απλά δεν δίνουν link για να δούμε και εμείς εικόνα. :cry: Θα ήταν τέλεια να βλέπαμε χανθ και αγίας σοφίας και Λεωφόρο Στρατού, και Λαγκαδά... :rolleyes: Πάλι καλά που έχουμε τουλάχιστον του περιφερειακού, γιατί εκεί άμα μπεις και πέσεις σε μποτιλιάρισμα απλά την έκατσες. Δεν πας πουθενά.

 

Καλοκαίρι για Χαλκιδική δεν θέλει κάμερες, ελικόπτερο θέλει ή πολλή υπομονή:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω σχέση με Θεσσαλονίκη είναι πολύ καλή προσπάθεια! Μπράβο :-)))

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα εφαρμογή! :up:

Δυστυχώς δε τρέχει σε 1.5 (Συσκευή LG GW620)

 

Άρα δεν είναι απλά ένσταση, δεν δουλεύει σε 1.5... :worry:

Οπότε μένουμε στο ότι δουλεύει 1000% σε 2.1 και 2.2

 

Άντε ευκαιρία για νέο κινητό! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα έγινε μεγάλο update:

 

1) Στην οθόνη με την εικόνα από τις κάμερες προστέθηκαν 2 κουμπιά next και previous για την πιο γρήγορη μετακίνηση από κάμερα σε κάμερα

 

2) Στην ίδια οθόνη, η εικόνα κάνει αυτόματα ανανέωση, οπότε αν την χρησιμοποιείτε στο αυτοκίνητο (που λογικά η περισσότερη χρήση εκεί γίνεται) μπορείτε να αφήσετε το κινητό στην εικόνα από την κάμερα που σας ενδιαφέρει κυρίως, και να ανανεώνεται χωρίς να χρειάζεται να πατήσετε κάτι (πριν έπρεπε να βγεις και να ξαναμπείς στην κάμερα για να δεις την νέα εικόνα)

 

3) Νέο μενού options με περισσότερες επιλογές

 

4) Fixed ένα μικρό bug κατά την ανανέωση των κειμένων των πινακίδων

 

5) Μικρές αισθητικές αλλαγές

 

Η εφαρμογή συνεχίζει να μην τρέχει σε 1.5 δυστυχώς. Να τονίσω ότι γίνεται save στην SD αλλά όχι αυτόματα από ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών..., και ότι δεν καταναλώνει πολλά kb και ακριβώς γι'αυτόν τον σκόπο (κυρίως επειδή χρησιμοποιείται με 3G) δεν φορτώνει εξ αρχής όλες τις εικόνες στην μνήμη αλλά κάθε κάμερα που χρειάζεται την στιγμή που την χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μπορώ να την βρω στο Market, αλλά ούτε και στο AppBrain με xperia x10 mini pro 2.1. Ίσως φταίει η μικρή οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Αψογη και πολυ χρησιμη εφαρμογη.αν και αποφεγω να κοινουμε θεσσαλονικη εχω φαει στον περιφερειακο

κατι 40λεπτα για να βγω στην επομενη εξοδο...

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μπορώ να την βρω στο Market, αλλά ούτε και στο AppBrain με xperia x10 mini pro 2.1. Ίσως φταίει η μικρή οθόνη;

 

Δεν έχω βάλει περιορισμό για μικρή οθόνη. Κάνε search για perifereiakos με rei και οχι ri συνήθως αυτό φταίει, είναι σίγουρα στο market. Ειδάλλως σάρωσε αυτό το qr και θα σε πάει κατευθείαν:

 

http://qrcode.kaywa.com/img.php?s=6&d=http%3A%2F%2Fmarket.android.com%2Fsearch%3Fq%3DPerifereiakos

 

στο cyrket:

http://www.cyrket.com/p/android/appinventor.ai_thanasakis.Perifereiakos/

στο appbrain:

http://www.appbrain.com/app/perifereiakos-thessalonikis/appinventor.ai_thanasakis.Perifereiakos

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα δεν την βρίσκει, τη βρίσκω στο appbrain αλλα μόλις πάω στο market παπαλα δεν υπάρχει. Εχω το vodafone joy 845

 

Στο appbrain την βρίσκει και εμένα κανονικά, όπως παραπάνω, αλλά όταν πατάω το Link για το market μου λέει ότι δεν βρίσκει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απ'ότι φαίνεται έχετε δίκιο, θα το διορθώσω σήμερα το βράδυ και αύριο πρωί πρωί, θα εμφανίζεται κανονικά! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το feedback!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απ'ότι φαίνεται έχετε δίκιο, θα το διορθώσω σήμερα το βράδυ και αύριο πρωί πρωί, θα εμφανίζεται κανονικά! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το feedback!!

 

Δεν κάνει τίποτα. Εμείς ευχαριστούμε για την πολύ χρήσιμη (όπως φαίνεται, ανυπομονώ να δοκιμάσω) εφαρμογή.:)

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα νέα version δείτε λίγο αν εμφανίζεται τώρα

 

Ναι, τώρα φαίνεται και εγκαθίσταται κανονικά! Βέβαια τώρα δεν βρίσκει στο market το app invertor extender.:S

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Δεν μας θέλει!

 

Απευθείας link για να κατεβάσεις τον app inventor extender (σε μορφή apk):

https://sites.google.com/site/appinventorextender/documents/release-1-0/AppInventorExtender.apk?attredirects=0&d=1

 

Για να γίνει εγκατάσταση θα πρέπει να πας ρυθμίσεις->εφαρμογες->άγνωστες πηγές να είναι ενεργοποιημένο

 

Έστειλα e-mail και στον δημιουργό του app inventor extender για να το δει κι αυτός το αντίστοιχο δικό του θέμα

Edited by tpakis
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Δεν μας θέλει!

 

Απευθείας link για να κατεβάσεις τον app inventor extender (σε μορφή apk):

https://sites.google.com/site/appinventorextender/documents/release-1-0/AppInventorExtender.apk?attredirects=0&d=1

 

Για να γίνει εγκατάσταση θα πρέπει να πας ρυθμίσεις->εφαρμογες->άγνωστες πηγές να είναι ενεργοποιημένο

 

:lol: Όντως! Δεν σκέφτηκα ότι θα υπάρχει απευθείας link, πάλι καλά... Τώρα όλα δουλεύουν κανονικά... Οι κάμερες ανανεώνονται αυτόματα; Έχουν κάποιο interval;

 

EDIT: Βρήκα το refresh κουμπί.

Edited by kalas
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα ανανεώνεται κάθε 2 λεπτά από την περιφέρεια, και αν αφήσεις ανοιχτή την εφαρμογή σε μία κάμερα η ανανέωση θα γίνει αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα ανανεώνεται κάθε 2 λεπτά από την περιφέρεια, και αν αφήσεις ανοιχτή την εφαρμογή σε μία κάμερα η ανανέωση θα γίνει αυτόματα.

 

 

Thank you! πολύ ωραία εφαρμογή όντως, well done.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...