Jump to content

Απόψεις: Θα κάνατε χρήση της τεχνολογίας NFC για τις συναλλαγές σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Θα κάνατε χρήση της NFC τεχνολογίας για τις συναλλαγές σας;  

310 members have voted

  1. 1. Θα κάνατε χρήση της NFC τεχνολογίας για τις συναλλαγές σας;

    • Ναι
      156
    • Όχι
      90
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      64


Recommended Posts

Μετά την πρόσφατη παρουσίαση του υποτιθέμενου και ως Nexus S, ένα ακρωνύμιο που κάνει τον γύρο του Διαδικτύου είναι το NFC. Τα τρία αυτά γράμματα αποτελούν αρχικά που προκύπτουν από την ονομασία της τεχνολογίας Near-Field Communication, μίας από τις πιο «φρέσκες» και καινοτόμες προτάσεις που αναμένεται να φτάσουν πολύ σύντομα στα smartphones μας, μιας και τόσο συσκευές με Android όσο και δημιουργίες από τις Nokia και Apple φαίνεται πως θα κάνουν χρήση αυτής.

 

Η NFC επιτρέπει την επικοινωνία συσκευών που βρίσκονται σε απόσταση μερικών εκατοστών και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μια πληθώρα εφαρμογών. Η κυριότερη αυτών είναι ίσως η διενέργεια συναλλαγών. Χρήστες που θα διαθέτουν συσκευές οι οποίες θα υποστηρίζουν την συγκεκριμένη τεχνολογία θα μπορούν να πραγματοποιήσουν πληρωμές, αντικαθιστώντας με αυτόν τον τρόπο τους συνηθισμένους τρόπους συναλλαγής. Ο κάτοχος του smartphone θα πλησιάζει απλώς το κινητό του κοντά σε έναν αισθητήρα που θα βρίσκεται εντός του καταστήματος και θα χρεώνει έτσι τον λογαριασμό του. Όπως αναφέρει και ο διευθύνων σύμβουλος της Google, Eric Schmidt «η NFC ενδέχεται να αντικαταστήσει την πιστωτική σας κάρτα

 

Με βάση την τελευταία πρόταση του Schmidt αλλά και με σχετική αναφορά του μέλους pavlidisc[/member] (τον οποίο και ευχαριστούμε για την πρόταση του), αποφασίσαμε να ρωτήσουμε εσάς, το αναγνωστικό κοινό του myphone.gr, για το συγκεκριμένο θέμα. Λαμβάνοντας υπόψιν τόσο την σημερινή τεχνολογία όσο και το επίπεδο ασφάλειας και προστασίας του ιδιωτικού απορρήτου μας που υπάρχει σε αυτήν, θα κάνατε χρήση της NFC για να πληρώσετε για τις μελλοντικές αγορές σας;

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπα... Εδώ ο κόσμος πολύ ελάχιστα χρησιμοποιεί τη χρεωστική κάρτα για συναλλαγές, λέτε να χρησιμοποιήσει το κινητό ??? βλέπεις να κυκλοφορούν με ένα σωρό λεφτά στο πορτοφόλι για να αγοράσουν ρούχα-τρόφιμα κλπ αντι να έχουν την χρεωστική κάρτα που είναι πολύ πιο ασφαλές σαν μέσο για τις αγορές... τεσπα...
Link to comment
Share on other sites

Για να πω και την δική μου άποψη, προσωπικά θα την χρησιμοποιούσα. Δηλαδή, θα μου άρεσε να μπορώ να μπω σε ένα κατάστημα και αντί να βγάλω κάποια πιστωτική ή μερικά τσαλακωμένα 20ευρα, να «κουνήσω» το κινητό μπροστά σε κάποιον αισθητήρα και να χρεώσω έτσι την κάρτα ή τον τραπεζικό λογαριασμό μου.

 

Βέβαια, το πρόβλημα είναι πως δεν έχω πιστωτική ούτε λεφτά για πέταμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Τώρα, όσον αφορά τον τομέα της ασφάλειας, οι ειδικοί λένε πως η NFC θα είναι πιο ασφαλής ακόμη και από τις πιστωτικές κάρτες. Προσωπικά δεν έχω τέτοια «κολλήματα», θεωρώ πως μας παρακολουθούν και μας «αρχειοθετούν» από πολλές άλλες πλευρές, οπότε δεν θα είχα θέμα με την NFC. Τώρα, αν είναι να «σπάσει» και να πληγεί η ιδιωτικότητα μου, αυτό είναι πολύ σχετικό. Όσο είναι και σήμερα με τις πιστωτικές.

 

Θεωρώ πως αν σε κάθε ηλεκτρονική συναλλαγή ακολουθείς τους τυπικούς «κανόνες», δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

 

Όσον αφορά την δήλωση του Schmidt ότι θα αντικαταστήσει τις πιστωτικές, κι αυτό μένει να φανεί. Πολλά πράγματα «πλασαρίστηκαν» ως καινοτόμα και «αντικαταστάτες» κάποιου άλλου, χωρίς όμως να ακολουθήσουν και την σχετική επιτυχημένη πορεία (για τον ένα ή τον άλλο λόγο).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει στην Ελλαδα, να σπασουμε την παλιο νοοτροπια και να αγκαλιασουμε την καινοτομια και την προοδο επιτελους. Γιατι μ αυτα κ μ αυτα φτασαμε εδω. Και φυσικα οχι, δεν θα μας σωσουνε οι ηλεκτρονικες πληρωμες απο τα χρεη του ΔΝΤ, αλλα η αλλαγη νοοτροπιας.

 

see the future, it's there...

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σε πιο universal controller, ένα για όλα βέβαια αν σκεφτείς ότι το κινητό σαν συσκευή είναι ένα αντικείμενο που έχουμε όλοι πάνω μας συνέχεια τότε ίσως η λύση που θα έρθει κάποτε θα περιέχει και το κινητό παρόλα αυτα τα ζητήματα ασφάλειας είναι μεγάλα. Αλλά τίποτα στη ζωή δεν ειναι 100% ασφαλές...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να τη χρησιμοποιήσω αλλά αφού ωριμάσει ως τεχνολογία.

Να έχει μεγαλύτερη ασφάλεια και να χρησιμοποιείται ευρέως.

Link to comment
Share on other sites

Θα το χρησιμοποιούσα, ευκολότερα απο οτι χρησιμοποιησα την χρεωστική κάρτα. Φαντάζομαι, την στιγμή που θα πραγματοποιείτε η συναλλαγή θα πρέπει να πληκτρολογήσει κάποιος και κάποιο pin είναι στο κινητό είτε στη συσκευή στο κατάστημα για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή, ετσι ωστε να μην μπορει να μας χρεώσει οποιος κραταει το κινητό μας.

 

Θα ειναι και ευκολια σε περίπτερα η σε μικρα καταστηματα ετσι ωστε να σταματησω επιτελους να ασχολουμε με μικρα κερματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάλλιστα να συνδεθεί με το paypal. Υπάρχει ποικιλία χρήσεων για αυτήν την τεχνολογία. Παράδειγμα που έχουμε ζήσει είναι το Bluetooth που αναπτύχθηκε και εξελίχθηκε μέχρι σήμερα.

 

Μακάρι να ενσωματωθούν και άλλα πολλά, όπως η ταυτότητα, η κάρτα Α.Μ.Κ.Α., το δίπλωμα οδήγησης και ότι σχετικό έγγραφο, που χρειάζεσαι. Πολλά πράγματα θα λειτουργούν πιο αυτοματοποιημένα και γρήγορα.

 

Και όπως προαναφέρθηκε εν μέρει και πιστεύω και ο ίδιος, το φακέλωμα έχει ήδη ξεκινήσει με τρόπους που δεν φανταζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το φακελωμα το εχουν κανει πιπιλα ολοι. Μας εχουν φακελωσει ολους πολλα χρονια πριν. Η ερωτηση ειναι αν θα χρησιμοποιουσατε την τεχνολογια γι αυτα που προσφερει. Το φακελωμα γινεται και απο την καμερα του σουπερμαρκετ αλλα δεν σταματαμε τα ψωνια. Σορρυ που το λεω αυτο αλλα θα προτιμουσα να διαβασω πιο καλα επιχειριματα για αν θα το χρησιμοποιουσε ο καθενας ή οχι.
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Καλή τεχνολογία αλλά όχι για χώρα πρωτόγονων ιθαγενών όπως το Ελλαδιστάν...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

...Near-Field Communication, μίας από τις πιο «φρέσκες» και καινοτόμες προτάσεις που αναμένεται να φτάσουν πολύ σύντομα στα smartphones μας...

 

Μ' αρέσει όμως που οτιδήποτε παρουσιάσει η Google ή η Apple, είναι "φρέσκο", "καινοτόμο" και "πρωτοποριακό".

 

Η τεχνολογία άρχισε να χρησιμοποιείται πολλά χρόνια πριν, π.χ. στη Γαλλία από το 2005 και στη Φιλανδία από το 2006.

 

Επίσης δεν περιμέναμε τα Αμερικάνικα "smartphones" για να δούμε την "φρέσκια" τεχνολογία. Nokia, Samsung και άλλες την είχαν ήδη ενσωματώσει σε αρκετά "χαζά" κινητά εδώ και χρόνια, π.χ. το Nokia 6131 NFC.

 

Προσωπικά τη χρησιμοποιούσα από το 2007 στις αστικές συγκοινωνίες της Φρανκφούρτης. Περνάς το NFC-κινητό από τον ειδικό αισθητήρα στα εκδοτήρια εισιτηρίων, σου δείχνει στην οθόνη τα επόμενα διαθέσιμα δρομολόγια σε πραγματικό χρόνο, επιλέγεις αυτό που θες και αγοράζεις το εισιτήριο. Εύκολα, απλά και με ασφάλεια. Δείτε και το βιντεάκι στο τέλος της σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Θα άφηνα λίγο καιρό να οριμάσει το σύστημα και αν δούεμ αν υπάρχουν τρίπες και προβλήματα και όταν φτιαχνόντουσαν όλα μπορεί να το χρησημοποιούσα :)
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει όμως που οτιδήποτε παρουσιάσει η Google ή η Apple, είναι "φρέσκο", "καινοτόμο" και "πρωτοποριακό".

 

Η τεχνολογία άρχισε να χρησιμοποιείται πολλά χρόνια πριν, π.χ. στη Γαλλία από το 2005 και στη Φιλανδία από το 2006.

 

Επίσης δεν περιμέναμε τα Αμερικάνικα "smartphones" για να δούμε την "φρέσκια" τεχνολογία. Nokia, Samsung και άλλες την είχαν ήδη ενσωματώσει σε αρκετά "χαζά" κινητά εδώ και χρόνια, π.χ. το Nokia 6131 NFC.

 

Προσωπικά τη χρησιμοποιούσα από το 2007 στις αστικές συγκοινωνίες της Φρανκφούρτης. Περνάς το NFC-κινητό από τον ειδικό αισθητήρα στα εκδοτήρια εισιτηρίων, σου δείχνει στην οθόνη τα επόμενα διαθέσιμα δρομολόγια σε πραγματικό χρόνο, επιλέγεις αυτό που θες και αγοράζεις το εισιτήριο. Εύκολα, απλά και με ασφάλεια. Δείτε και το βιντεάκι στο τέλος της σελίδας.

 

Αν προσέξεις το αρχικό κείμενο, γίνεται αναφορά και στην Nokia. Δεν είπε κανείς πως είναι τεχνολογία της Google, αλλά πως συζητάμε για αυτήν με βάση το ότι έχει έρθει ιδιαίτερα στο προσκήνιο μετά τις αναφορές του Schmidt αλλά και την μελλοντική χρήση της στα smartphone μας. Επίσης, ναι, μπορούμε να πούμε πως η ευρεία υιοθέτηση της σε smartphones είναι μια σχετικά φρέσκια πρόταση (πέρα από το τι κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό), την οποία είδαμε να έρχεται ακόμη πιο κοντά με το φημολογούμενο Nexus S.

 

Αναφερόμαστε κυρίως στην ευρεία εξάπλωση της τεχνολογίας (με βάση τα smartphones) και στην εφαρμογή αυτής στις συναλλαγές (κάτι που δεν νομίζω να γίνεται ευρέως αυτή τη στιγμή), όχι τα κινητά αυτά καθ' αυτά, το ποια θα την χρησιμοποιούν ή το ποια την χρησιμοποίησαν.

 

Αυτά για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις.

 

Στο θέμα μας :).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν ήμουν σαφής αλλά η κριτική μου δεν αναφέρεται σε σένα αλλά στους απίστευτους PR μηχανισμούς της Google και της Apple.

 

Δηλ. ενώ η τεχνολογία ήδη χρησιμοποιείται ειδικά στην Ευρώπη και την Ασία και ήδη υπάρχουν ανάλογα κινητά εδώ και πολλά χρόνια, δεν είναι ευρέως γνωστή. Αντίθετα άρχισε να γίνεται συζήτηση γ' αυτήν μόλις τώρα που αποφάσισε να ασχοληθεί η Goggle. Αν τη βάλει και η Apple στο iPhone v5, έχεις αμφιβολία ότι θα γίνει χαμός;

 

Το γράφεις κι εσύ εξάλλου:

"Δεν είπε κανείς πως είναι τεχνολογία της Google, αλλά πως συζητάμε για αυτήν με βάση το ότι έχει έρθει ιδιαίτερα στο προσκήνιο μετά τις αναφορές του Schmidt αλλά και την μελλοντική χρήση της στα smartphone μας. Επίσης, ναι, μπορούμε να πούμε πως η ευρεία υιοθέτηση της σε smartphones είναι μια σχετικά φρέσκια πρόταση (πέρα από το τι κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό), την οποία είδαμε να έρχεται ακόμη πιο κοντά με το φημολογούμενο Nexus S."

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν λεω οχι σε νεες τεχνολογιες που κανουν πιο ευκολη την ζωη μου.

ειναι αρκετα χρησιμη αυτη η τεχνολογια και πιστευω θα γινει must σε μερικα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν ήμουν σαφής αλλά η κριτική μου δεν αναφέρεται σε σένα αλλά στους απίστευτους PR μηχανισμούς της Google και της Apple.

 

Δηλ. ενώ η τεχνολογία ήδη χρησιμοποιείται ειδικά στην Ευρώπη και την Ασία και ήδη υπάρχουν ανάλογα κινητά εδώ και πολλά χρόνια, δεν είναι ευρέως γνωστή. Αντίθετα άρχισε να γίνεται συζήτηση γ' αυτήν μόλις τώρα που αποφάσισε να ασχοληθεί η Goggle. Αν τη βάλει και η Apple στο iPhone v5, έχεις αμφιβολία ότι θα γίνει χαμός;

 

Το γράφεις κι εσύ εξάλλου:

"Δεν είπε κανείς πως είναι τεχνολογία της Google, αλλά πως συζητάμε για αυτήν με βάση το ότι έχει έρθει ιδιαίτερα στο προσκήνιο μετά τις αναφορές του Schmidt αλλά και την μελλοντική χρήση της στα smartphone μας. Επίσης, ναι, μπορούμε να πούμε πως η ευρεία υιοθέτηση της σε smartphones είναι μια σχετικά φρέσκια πρόταση (πέρα από το τι κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό), την οποία είδαμε να έρχεται ακόμη πιο κοντά με το φημολογούμενο Nexus S."

 

Όχι, δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Δες τι έχω γράψει και λίγα μηνύματα παραπάνω:

 

Όσον αφορά την δήλωση του Schmidt ότι θα αντικαταστήσει τις πιστωτικές, κι αυτό μένει να φανεί. Πολλά πράγματα «πλασαρίστηκαν» ως καινοτόμα και «αντικαταστάτες» κάποιου άλλου, χωρίς όμως να ακολουθήσουν και την σχετική επιτυχημένη πορεία (για τον ένα ή τον άλλο λόγο).

 

Τα τμήματα δημοσίων σχέσεων λειτουργούν σε πολλές περιπτώσεις. Το αν αυτό που θέλουν να επιτύχουν θα γίνει αποδεκτό από τον καταναλωτή, μένει να αποφασιστεί από.. τον τελευταίο (και ας ελπίσουμε πως αυτό γίνεται συνειδητά :rolleyes: ).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Τα τμήματα δημοσίων σχέσεων λειτουργούν σε πολλές περιπτώσεις. Το αν αυτό που θέλουν να επιτύχουν θα γίνει αποδεκτό από τον καταναλωτή, μένει να αποφασιστεί από.. τον τελευταίο (και ας ελπίσουμε πως αυτό γίνεται συνειδητά :rolleyes: ).

 

Δεν οφείλεται μόνο στα τμήματα δημοσίων σχέσεων. Οφείλεται κατά κύριο λόγο στα μέσα ενημέρωσης είτε αυτά είναι τα κλασσικά MME είτε blogs, social media κλπ. Αναπόφευκτα τα αγγλικά μέσα έχουν πολύ μεγαλύτερη επιρροή παγκοσμίως λόγω της αγγλικής γλώσσας και αναπόφευκτα προωθούν αμερικάνικες εταιρίες.

 

Το βλέπεις και στο συγκεκριμένο θέμα: πολύ μεγαλύτερη δημοσιότητα λαμβάνει μια τεχνολογία που θα ενσωματωθεί από τις (αμερικάνικες) Google/Apple σε σχέση με την ίδια τεχνολογία που έχει ήδη ενσωματωθεί από τις (μη αμερικάνικες) Nokia/Samsung και ήδη χρησιμοποιείται σε Ευρώπη/Ασία (αλλά όχι Αμερική).

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει που θα σου εκλεβαν το κινητο και την καρτα ξεχωριστα.

Τωρα θα τους κανεις την τιμη να τους τα δωσεις μαζι, "όλα σε 1 νοικοκυρεμένα". :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν οφείλεται μόνο στα τμήματα δημοσίων σχέσεων. Οφείλεται κατά κύριο λόγο στα μέσα ενημέρωσης είτε αυτά είναι τα κλασσικά MME είτε blogs, social media κλπ. Αναπόφευκτα τα αγγλικά μέσα έχουν πολύ μεγαλύτερη επιρροή παγκοσμίως λόγω της αγγλικής γλώσσας και αναπόφευκτα προωθούν αμερικάνικες εταιρίες.

 

Το βλέπεις και στο συγκεκριμένο θέμα: πολύ μεγαλύτερη δημοσιότητα λαμβάνει μια τεχνολογία που θα ενσωματωθεί από τις (αμερικάνικες) Google/Apple σε σχέση με την ίδια τεχνολογία που έχει ήδη ενσωματωθεί από τις (μη αμερικάνικες) Nokia/Samsung και ήδη χρησιμοποιείται σε Ευρώπη/Ασία (αλλά όχι Αμερική).

 

Η επιρροή που έχει ο Τύπος στην κοινή γνώμη είναι ένα υπό συζήτηση θέμα, με το οποίο - πίστεψε με - έχω ασχοληθεί πολύπλευρα και σε βάθος. Δεν είναι όμως εδώ το κατάλληλο θέμα για να το συζητήσουμε, μιας και θα βγούμε offtopic. Είμαι διαθέσιμος όμως να το αναλύσουμε σε ένα πιο σχετικό post κάποια άλλη στιγμή ;).

 

Πίσω στην NFC και στην εφαρμογή της στις συναλλαγές μας :).

Link to comment
Share on other sites

ναι νομίζω θα έκανα χρήση μιας κι οι εφαρμογές που έχει μια τέτοια τεχνολογία προσφέρουν επιπλέον διευκόλυνση στις καθημερινές συναλλαγές

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τεχνολογία αλλά όχι για χώρα πρωτόγονων ιθαγενών όπως το Ελλαδιστάν...

 

Aυτό ακριβώς. Εδώ καλα-καλά δεν είμαστε ακόμα 100% εξοικειωμένοι με τις πιστωτικές-χρεωστικές (δεν μιλάω μόνο για τη χρήση τους, για το know-how μιλάω), και θα περιμένουμε από τους ίδιους ανθρώπους που δεν ξέρουν το power του pc (όχι πως φταίνε μόνο αυτοί, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) να χρησιμοποιήσουν τη συγκεκριμένη υπηρεσία;

 

Προσωπικά πάντως, αν τηρούνται τα μέτρα ασφαλείας θα το χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

όχι...γιατί εδώ και καιρό προσπαθώ να χαμηλώσω την πιστωτική μου...μου φτάνει το μυαλό μου, δεν χρειάζεται να έχω κι άλλο έναν τρόπο να την χρεώνω... :p
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...