Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από custom roms τώρα δοκίμασα την Vodafone 845 Mr edition 1.9.5 που σαφώς βελτιώνουν την ταχύτητα του κινητού, πολύ πιο ελαφριές απ την στοκ, με μοναδικό μείον που με "χάλασε"ότι δεν είχα desktops πάνω και κάτω, παρά μόνο στο πλάι. Δηλαδή είχα τις εφαρμογές μου σε πίνακα 3x3, ενώ τώρα πρέπει να τις έχω σε 1x9. Μάλλον γκρινιάζω χωρίς λόγο ε? Επίσης δοκίμασα και την The Celestial Teapot RLS2 από την οποία έμεινα επίσης ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.

 

 

έχουν ελληνικά και οι δυο???

τι βαθμολογία βάζεις σε κάθε μια με άριστα το 10

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sqlinj και Jimaros 69 σας ευχαριστω για τις απαντησεις:D.Εχετε απολυτο δικαιο καλυτερα να ευχαριστηθεις κατι για σχετικα λιγοτερο χρονο, παρα να το εχεις περισσοτερο χρονο με σχετικη ευχαριστηση:up:

Ξερω οτι η τεχνικη υποστηριξη στην χωρα μας ειναι για γελια ,να σκεφτειτε δεν υπαρχει κανονικο user manual ουτε καν σε ηλεκτρονικη μορφη,αλλα στα πλαισια της θετικης σκεψης ........μια στο εκατομμυριο,ποτε δεν ξερεις:happy:

 

1) Ναι γίνεται.. Από το recovery menu του κινητού σου. Call + Volume Up +Power για να μπεις σε αυτό. Επίσης αν θες να γυρίσεις στην αρχική ROM γίνεται και από το "Ρυθμίσεις κάρτας sd και αποθηκευτικού χώρου/αναβάθμιση λογισμικού"

 

2) Απ όσο γνωρίζω δεν γίνεται κάτι τέτοιο για την ώρα.

 

3) Αδιαμφισβήτητα ΝΑΙ.

 

4) Όταν βγάλει η voda ενημέρωση θα μπαίνει κανονικά, παρά το όποιο πείραγμα.

 

 

1.Φανταστικα:yahoo:

 

2,3.Μην τα θελουμε και ολα δικα μας

 

4.Καλο και αυτο;)

 

Ωραια, ξερω ποσο κουραστικο ισως φαινεται και ισως ειναι ,αλλα καταλαβαινοντας αν δεν γινεται και ευχαριστοντας εκ των προτερω αν γινεται μπορει καποιος να δωσει οδηγιες Α εως Ω για εγκατασταση βημα βημα της Celestial Teapot RLS3 ,εγκατασταση των apps στην sd, αν χρειαζεται partitioning,swap memory, καποια tips

και πως μετα επανερχεται η μανησια ρομ (σε περιπτωση ανταλλαγης της συσκευης)??

Το os στο computer ειναι ubuntu 10.04. Πληρως νεος στο σπορ, στρατα-στρατουλα:dizzy::dizzy::dizzy:

Οπως και ναχει ξανα ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι γίνεται.. Από το recovery menu του κινητού σου. Call + Volume Up +Power για να μπεις σε αυτό. Επίσης αν θες να γυρίσεις στην αρχική ROM γίνεται και από το "Ρυθμίσεις κάρτας sd και αποθηκευτικού χώρου/αναβάθμιση λογισμικού"

 

όλα καλά και όλα άγια αλλά θα ήθελα λογικά όλοι... από κάποιον καλό και πρόθυμο εδώ τα βήματα (με οδηγίες αν γίνεται και θέλει προς εμάς του λιγότερο ειδικούς) έναν οδηγό για το πιο πάνω. Δηλαδή το βγάλσιμο και το ξαναβάλσιμο της μαμάς rom.

 

Αυτό με το "Call + Volume Up +Power" το δοκίμασα μόλις σε διάβασα αλλά τζίφος. Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος αλλά κατέληγε να μου κλειδώσει το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπωσ ξερετε πωσ θα διαγραψω τον λογαριασμο μου απο το site????????????????????

 

στείλε pm σε κάποιον moderator

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

ρίξτε μια ματιά εδώ. φαίνονται χρήσιμες οι εφαρμογές.

 

ειδικά το android manager μου φαίνεται πως μπορεί να κάνει πολλά όπως flash και άλλα...

 

http://img241.imageshack.us/img241/6439/photowa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το barcode scanner έχει δουλέψει σε κανέναν;

 

στην official και στην TCT_RLS2 δούλευε άψογα, στην TCT_RLS3 δέν μου δουλεύει...

 

@notis junior: για sync, backup και app manager πολύ καλό είναι το myphone explorer, συνδέεται μέσω wi-fi (ταχύτατη μεταφορά δεδομένων) http://www.fjsoft.at/en/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι,

Εάν κάνουμε συνέχεια install και uninstall εφαρμοφές, αυτό αφήνει "κατάλοιπα" στο κινητό με αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα να πηγαίνει αργά;; (όπως συμβαίνει στα windows που παρά το ότι κάνεις uninstall μένει αρκετό clutter στα windows από παλιά προγράμματα π.χ. φάκελλοι, settings, associations, temp files κλπ.

Το android έχει και αυτό το ίδιο πρόβλημα ή από την αρχιτεκτονική του κώδικά του όταν κάνεις κάτι uninstall γίνεται συνολικά ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ uninstall και δεν υπάρχει κανένα ίχνος των παλιών εφαρμογών που να επηρεάζει την απόδοση / επιδόσεις του κινητού.

ΕΥχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

στην official και στην TCT_RLS2 δούλευε άψογα, στην TCT_RLS3 δέν μου δουλεύει...

 

@notis junior: για sync, backup και app manager πολύ καλό είναι το myphone explorer, συνδέεται μέσω wi-fi (ταχύτατη μεταφορά δεδομένων) http://www.fjsoft.at/en/

 

Εμενα το myphone explorer μου λεει οταν παω να συνδεθω ασυρματα οτι δεν βρισκει την ip του κινητου......και βγαζει σφαλμα.

Link to comment
Share on other sites

έχουν ελληνικά και οι δυο???

τι βαθμολογία βάζεις σε κάθε μια με άριστα το 10

ευχαριστώ

Ναι, έχουν Ελληνικά και οι 2. Διαλέγεις γλώσσα κατά την 1η εκκίνηση, όπως και στην στοκ ρομ, αλλά την αλλάζεις κι όλας ανά πάσα στιγμή από το μενού.

 

Σαν βαθμολογία με άριστα το 10 θα έβαζα 7.5 στην Vodafone 845 Mr edition 1.9.5, και 8 στην TCT_RLS2. Γενικά όμως είναι το τι θες εσύ, 10 άτομα να ρωτήσεις ποια ρομ είναι η καλύτερη, θα ακούσεις 10 διαφορετικές γνώμες..

 

όλα καλά και όλα άγια αλλά θα ήθελα λογικά όλοι... από κάποιον καλό και πρόθυμο εδώ τα βήματα (με οδηγίες αν γίνεται και θέλει προς εμάς του λιγότερο ειδικούς) έναν οδηγό για το πιο πάνω. Δηλαδή το βγάλσιμο και το ξαναβάλσιμο της μαμάς rom.

 

Αυτό με το "Call + Volume Up +Power" το δοκίμασα μόλις σε διάβασα αλλά τζίφος. Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος αλλά κατέληγε να μου κλειδώσει το πληκτρολόγιο.

 

Με κλειστό το κινητό, κρατάς πατημένα τα Call + Volume Up και πατάς και το power.

 

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι,

Εάν κάνουμε συνέχεια install και uninstall εφαρμοφές, αυτό αφήνει "κατάλοιπα" στο κινητό με αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα να πηγαίνει αργά;; (όπως συμβαίνει στα windows που παρά το ότι κάνεις uninstall μένει αρκετό clutter στα windows από παλιά προγράμματα π.χ. φάκελλοι, settings, associations, temp files κλπ.

Το android έχει και αυτό το ίδιο πρόβλημα ή από την αρχιτεκτονική του κώδικά του όταν κάνεις κάτι uninstall γίνεται συνολικά ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ uninstall και δεν υπάρχει κανένα ίχνος των παλιών εφαρμογών που να επηρεάζει την απόδοση / επιδόσεις του κινητού.

ΕΥχαριστώ

 

Απ ότι έχω καταλάβει απλά αντιγράφει το apk στο /data/app οπότε κατά το uninstall απλά το σβήνει και δεν αφήνει μλκιες πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι,

Εάν κάνουμε συνέχεια install και uninstall εφαρμοφές, αυτό αφήνει "κατάλοιπα" στο κινητό με αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα να πηγαίνει αργά;; (όπως συμβαίνει στα windows που παρά το ότι κάνεις uninstall μένει αρκετό clutter στα windows από παλιά προγράμματα π.χ. φάκελλοι, settings, associations, temp files κλπ.

Το android έχει και αυτό το ίδιο πρόβλημα ή από την αρχιτεκτονική του κώδικά του όταν κάνεις κάτι uninstall γίνεται συνολικά ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ uninstall και δεν υπάρχει κανένα ίχνος των παλιών εφαρμογών που να επηρεάζει την απόδοση / επιδόσεις του κινητού.

ΕΥχαριστώ

 

Δεν γνωριζω το android αλλα σαν λογισμικο ανοικτου κωδικα δεν εχει ριζικο συστημα κλπ οπως τα "παραθυρα".

ολες οι εφαρμογες λειτουργουν σε γραφικο περιβαλλον

κανει τροπον τινα "ανασυνγκροτιση" καθε φορα που ανοιγει και κλεινει(γιαυτο και δεν υπαρχει ανασ/ση στα Linux)

Link to comment
Share on other sites

@brutus85 τελικα ειμαι και εγω stable στα 729Mhz μπορεις να κανεις ενα cp ta info απο το set cpu? ισως καποια στιγμη να ζητησω απο τον kallt_kaffe να compilarei patch για 750 mhz

 

edit εχω τρεξει μεχρι στιγμης 6 λεπτα στρεσσ τεστ και ενα ακομα 17 λεπτα χωρις λαθη (απο setCPU) κτλ κτλ. εσυ πως τσεκαρεις αν ειναι stable το κινητο σου?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ξερω ποσο κουραστικο ισως φαινεται και ισως ειναι ,αλλα καταλαβαινοντας αν δεν γινεται και ευχαριστοντας εκ των προτερω αν γινεται μπορει καποιος να δωσει οδηγιες Α εως Ω για εγκατασταση βημα βημα της Celestial Teapot RLS3 ,εγκατασταση των apps στην sd, αν χρειαζεται partitioning,swap memory, καποια tips

και πως μετα επανερχεται η μανησια ρομ (σε περιπτωση ανταλλαγης της συσκευης)??

Το os στο computer ειναι ubuntu 10.04. Πληρως νεος στο σπορ, στρατα-στρατουλα:dizzy::dizzy::dizzy:

Οπως και ναχει ξανα ευχαριστω για τις απαντησεις

 

Μαλλον δεν φαινεται ,ειναι.

Anyway,αφου κανουμε μαλλον οτι περιγραφεται εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=802893,ολοκληρωσαμε την εγκατασταση:).Σωστα?Πρεπει να ξαναφορτωσουμε εφαρμογες?Καποιο τιπ μεχρι εδω?

Τωρα ,ας πουμε δεν μας αρεσε η ρομ.Η επαναφορα της μανησιας γινεται, με κλειστο το κινητο και κρατάς πατημένα τα Call + Volume Up και πατάς και το power.:O Και μετα?

Εδω κατι παραπανω πληροφοριες?Επανερχεται οπως το πρωτοανοιγεις,θελει κατι αλλο?Κανενα τιπ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν φαινεται ,ειναι.

Anyway,αφου κανουμε μαλλον οτι περιγραφεται εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=802893,ολοκληρωσαμε την εγκατασταση:).Σωστα?Πρεπει να ξαναφορτωσουμε εφαρμογες?Καποιο τιπ μεχρι εδω?

Τωρα ,ας πουμε δεν μας αρεσε η ρομ.Η επαναφορα της μανησιας γινεται, με κλειστο το κινητο και κρατάς πατημένα τα Call + Volume Up και πατάς και το power.:O Και μετα?

Εδω κατι παραπανω πληροφοριες?Επανερχεται οπως το πρωτοανοιγεις,θελει κατι αλλο?Κανενα τιπ?

Ευχαριστω

 

 

ΓΙΑ RESTORE ΤΗΣ OFFICIAL ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ROM

 

Πας εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3371094#post3371094

 

όπου το παλικάρι έχει ανεβάσει την official ελληνική ρομ, και τον ευχαριστούμε ΠΟΛΥ.

 

Αφού το κατεβάσεις το ξεζιπάρεις, (το .7z είναι ζιπ φορμάτ), και αντιγράφεις τον φάκελο "dload" χύμα στην κάρτα μνήμης σου.

 

Μετά πας από το κινητό σου στο " Settings--SD card & Phone storage--Software Upgrade " και θα ξαναπεραστεί η official ROM.

 

(Η μέθοδος με το "volume up+call+power on" είναι άμα το κινητό ΔΕΝ μπουτάρει καθόλου, δηλαδή στην περίπτωση που ΔΕΝ μπουτάρει την όποια custom rom έχεις εγκαταστήσει, όπου τότε μπαίνεις στο recovery menu και επιλέγεις από εκεί ποια να φλασάρεις. Ο πιο εύκολος τρόπος however για restore των πάντων σε εργοστασιακά είναι αυτός που περιέγραψα παραπάνω..)

Link to comment
Share on other sites

@brutus85 τελικα ειμαι και εγω stable στα 729Mhz μπορεις να κανεις ενα cp ta info απο το set cpu? ισως καποια στιγμη να ζητησω απο τον kallt_kaffe να compilarei patch για 750 mhz

 

edit εχω τρεξει μεχρι στιγμης 6 λεπτα στρεσσ τεστ και ενα ακομα 17 λεπτα χωρις λαθη (απο setCPU) κτλ κτλ. εσυ πως τσεκαρεις αν ειναι stable το κινητο σου?

 

Τι εννοεις cp??Sreenshot??Kαι εγω stress test κανω με το setcpu και ποτε δεν ειχα προβλημα στα 5-6 λεπτα που το αφηνα. Βεβαια ειχα 1 random restart αλλα ελπιζω να ηταν τυχαιο.

Το ειδα οτι ηδη του ζητησες αλλα μηπως ειναι too much τα 750???? :blink:

 

Edit:

Ααααα και τωρα που το θυμηθηκα....Οσοι εχετε κατεβασει εφαρμογες που δεν φαινονται καλα λογο αναλυσης (mystique, moron test klp klp) υπαρχει το LDC Density που "αλλαζει" την αναλυση (περιπου δλδ) και τα παιχνιδια παιζουν κανονικα ή με μικροτερη οθονη αλλα τεσπα ειναι playable :D

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

στην official και στην TCT_RLS2 δούλευε άψογα, στην TCT_RLS3 δέν μου δουλεύει...

 

Ούτε σε μένα δουλεύει σε RLS3.Μια στις πέντε crasharei αλλά όταν δουλεύει δεν διαβάζει ούτε qr ουτε barcode...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις cp??Sreenshot??Kαι εγω stress test κανω με το setcpu και ποτε δεν ειχα προβλημα στα 5-6 λεπτα που το αφηνα. Βεβαια ειχα 1 random restart αλλα ελπιζω να ηταν τυχαιο.

Το ειδα οτι ηδη του ζητησες αλλα μηπως ειναι too much τα 750???? :blink:

 

Edit:

Ααααα και τωρα που το θυμηθηκα....Οσοι εχετε κατεβασει εφαρμογες που δεν φαινονται καλα λογο αναλυσης (mystique, moron test klp klp) υπαρχει το LDC Density που "αλλαζει" την αναλυση (περιπου δλδ) και τα παιχνιδια παιζουν κανονικα ή με μικροτερη οθονη αλλα τεσπα ειναι playable :D

 

1 random restart ποτε δεν ειναι τυχαιο.......

εχω σχεδον 1 μηνα το κινητο και δεν ειχα ποτε restart ποτε μα ποτε με καθημερινη σκληρη χρηση.

Ειπαμε οτι ειναι πανω απο 691.2MHz ειναι μεγαλο ρισκο.

Οπως λεει και ο kallt_kaffe το καλυτερο ειναι αν θες να κανεις over clock να πας μεχρι 652.8MHz που ειναι οκ για τα περισσοτερα κινητα.

Κατι παραπανω θα ξερει.....

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ RESTORE ΤΗΣ OFFICIAL ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ROM

 

Πας εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3371094#post3371094

 

όπου το παλικάρι έχει ανεβάσει την official ελληνική ρομ, και τον ευχαριστούμε ΠΟΛΥ.

 

Αφού το κατεβάσεις το ξεζιπάρεις, (το .7z είναι ζιπ φορμάτ), και αντιγράφεις τον φάκελο "dload" χύμα στην κάρτα μνήμης σου.

 

Μετά πας από το κινητό σου στο " Settings--SD card & Phone storage--Software Upgrade " και θα ξαναπεραστεί η official ROM.

 

(Η μέθοδος με το "volume up+call+power on" είναι άμα το κινητό ΔΕΝ μπουτάρει καθόλου, δηλαδή στην περίπτωση που ΔΕΝ μπουτάρει την όποια custom rom έχεις εγκαταστήσει, όπου τότε μπαίνεις στο recovery menu και επιλέγεις από εκεί ποια να φλασάρεις. Ο πιο εύκολος τρόπος however για restore των πάντων σε εργοστασιακά είναι αυτός που περιέγραψα παραπάνω..)

 

Τελικα καλα εκανα και ρωτησα Ευχαριστω πολυ για τις info.

Φιλε μου sqlinj μια και φαινεσαι σχετικος ,στην εγκατασταση της Celestial Teapot RLS3 ,η εγκατασταση των apps στην sd γινεται αυτοματα, χρειαζεται partitioning, η swap memory βοηθαει?? καποια tips

Link to comment
Share on other sites

Το linkβεβαια δεν δουλευει:mad::mad::(:mad:Τι γινεται ρε παιδια υπαρχει κατι παραξενο με αυτην την μανησια ρομ.Δεν βρισκεται πουθενα και αν εμφανιστει καποια στιγμη, αμμεσως μετα καπνος παλι:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Διορθωση.Με λιγο ψαχτηρι υπαρχει εδω http://rapidshare.com/files/428564464/845_mama_gr.7z ,ασ ειναι καλα τα παιδια,οι απλοι χρηστες και οχι η μαμα Vodafone ,που κανονικα επρεπε να το εχει στο επισημο σαιτ της σαν διαθεσιμο dwld.Αλλα ειπαμε ,δεν φταιει κανεις εμεις φταιμε, οι καταναλωτες που επρεπε να τους εχουμε γυρισει την πλατη.:grin::grin::grin:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , μολις πειρα το joy 845 της βοντα και εχω μπει στο τριπακι να το flasharo, διαβασα τις οδηγιες του φιλου μας hellas200 με προσοχη αλλα διστυχος δεν τα καταφερα, 8α γραψω τις ενεργειες που κανω να μου πειτε σας παρακαλω τι μου κσεφευγει, εχω κατεβασει το TCT_RLS3 σαν νεα ρομ του κινητου το amonra recovery και το superboot. Και κσεκιναω ετσι, τα 3 αυτα αρχεια τα εχς και στην SD του κινητου και στο PC μου, Το κινιτο κλειστο και το συνδεω με το pc, εχοντας πατιμενα τα end call + vol down και τελος το κουμπι ανοιγματος μπενς στο mode που απετειτε, στην οθονη εμφανιζετε η κλεπσιδρα μονο και μενει ετσι, τοτε ανοιγω τα αρχεια μου και τρεχω το superboot οπου ανοιγει μια κονσολα που μου λεει waiting for devices... οση ωρα τωρα και αν το αφισω δεν κανει την παραμικρη ενεργεια απο κει και επειτα, απλα μενει με την κλεπσιδρα στην ο8ονη και τπτ αλλο, εγω παρολλα αυτα το αφισα 1-2 λεπτα εχοντας το superboot ενεργο και χορις να αλλακσει κατι κανω επανεκκινιση του κινητου παλι στο mode poy απετειτε με end call+vol down και ανοιγμα συσκευης τρεχω απο το pc το αρχειο amonra recovery το οποιο και αυτο τρεχει μια κονσολα περιμενοντας για σθνδεση συσκευης και φυσικα εχοντας το συνδεδεμενο με το pc δεν κανει απολυτος τιποτα, η κλεπσιδρα στα8ερη στην ο8ονη του κινητου και παρολα αυτα το αφεινω λιγη ωρα ετσι με το amonra recovery ενεργο και επανεκινω το κινητο στο boot menu πατοντας call+vol up και ανοιγμα, μου δειχνει 4 επιλογες 1.Reboot now 2.Apply sdcard:update.zip 3.wipe data/factory reset 4.wipe cache partition. Αυτα η δευτερη επιλογη δεν κανει τπτ παταω αλλα καμια ενεργεια wipes εκανα μεχρι και ρεσετ, αλλα μετα απο ολα αυτα δεν καταφερνω για καποιο λογο να περασω την καινουργια rom. 8α σας ειμαι ευγνομων αν μπορεσετε να με κα8οδηγεισετε εμενα και αλους φιλους βημα βημα για το πως αλλαζουμε την πλατφορμα του κινητου, Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και 8α περιμενω με αγωνια μια πληροφορια..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...