Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσωπικά έχω whats up αλλά δεν δοκίμασα να δω αν δουλεύουν τα mms διότι δεν χρησιμοποιώ. Αν μπορείς να με καθοδηγήσεις κάπως, μπορώ να τεσταρο και να σε βοηθήσω στο ερώτημα σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Θα μπορούσε μήπως κάποιος συμφορουμιτης να εξηγήσει πως μπορώ να "τραβήξω" την "μαμά" Rom μέσα από το κινητό?

 

Ναι, ας μας πει κάποιος έμπειρος πώς γίνεται αυτό. Και εμένα με ενδιαφέρει.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα smartphones........ υποστηριζει την εφαρμογη Adobe Flash Player δηλαδη αρχεια .exe για εγκατασταση γιατι το παλιο μου κινητο W705 σε μια σελιδα του internet που απαιτουσε αυτη την εφαρμογη ΔΕΝ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο επεξεργαστης τρεχει ανετα στα 600Mhz με top αλλα με δικια σας ευθηνη τα 700......μπορει να ψηθη εκει πανω και δεν υπαρχει λογος να παει εκει μιας και ακομα και σε απαιτητικα παιχνιδια τα παει ανετα και χωρις ιδιαιτερα ζορια πουθενα

στα 528Mhz.

Τωρα 528Mhz το δινουν για ευνοητους λογους.....οπωε τα μοτερ στον ομιλο vw.....

100 αλογα λενε και στο δυναμομετρο ειναι 130...........:D

 

Ολα τα παραπανω με καθε επιφυλαξη και εφοσον κανετε την οποια αλχημεια δεν φερω την παραμικρη ευθηνη.Δεν προτεινω σε κανενα να πουσαρη το κινητο του με το οποιο καλο η κακο αποτελεσμα.....

 

Κωστας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο επεξεργαστης τρεχει ανετα στα 600Mhz με top αλλα με δικια σας ευθηνη τα 700......μπορει να ψηθη εκει πανω και δεν υπαρχει λογος να παει εκει μιας και ακομα και σε απαιτητικα παιχνιδια τα παει ανετα και χωρις ιδιαιτερα ζορια πουθενα

στα 528Mhz.

Τωρα 528Mhz το δινουν για ευνοητους λογους.....οπωε τα μοτερ στον ομιλο vw.....

100 αλογα λενε και στο δυναμομετρο ειναι 130...........:D

 

Ολα τα παραπανω με καθε επιφυλαξη και εφοσον κανετε την οποια αλχημεια δεν φερω την παραμικρη ευθηνη.Δεν προτεινω σε κανενα να πουσαρη το κινητο του με το οποιο καλο η κακο αποτελεσμα.....

 

Κωστας.

με ποιον τρόπο το έκανες root?

με την εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube πάντως παίζει κανονικότατα ακόμα και με τον stock player που έχει ήδη. όποτε ΝΑΙ, υποστηρίζει flash player out of the box που λέμε.
Link to comment
Share on other sites

Στο youtube πάντως παίζει κανονικότατα ακόμα και με τον stock player που έχει ήδη. όποτε ΝΑΙ, υποστηρίζει flash player out of the box που λέμε.

 

παίζει τα βίντεο του m.youtube.com ή του youtube.com?

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube πάντως παίζει κανονικότατα ακόμα και με τον stock player που έχει ήδη. όποτε ΝΑΙ, υποστηρίζει flash player out of the box που λέμε.

 

και το W705 παιζει τα βιντεο στο youtube αλλα οταν παω να κανω εγκατασταση ενα αρχειο .exe δεν το ανοιγειΙΛογικα το 845 θα το τρεχει,σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube πάντως παίζει κανονικότατα ακόμα και με τον stock player που έχει ήδη. όποτε ΝΑΙ, υποστηρίζει flash player out of the box που λέμε.

 

Το youtube το παιζει οπως το iphone...με convertion. Αν πας σε αλλα streaming site με flash player δεν παιζουν. Μονο με το android 2.2 8α υπαρχει υποτηριξη...

Το dolphin hd παντως δειχνει flash elements...

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Γενικός δεν έχω σκαλίσει τίποτα εκτός της ρύθμισης για το wifi . περιμένω κάποιον χριστιανό να γράψει 5 απλά steps για backup της εργοστασιακής Rom. Χωρίς stock rom backup δεν είναι συνετό να σκαλίζει κανείς τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

απο τη λιγη επαφη με το android και με το κινητο μπορω να πω οτι μια στις δυο εφαρμογες που θελω δε μπαινουν στο κινητο !!!!
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο δεν το εχω παρει ακομη αλλα παρακολουθω απο την αρχη το θεμα αυτο. Μαλλον θα περιμενω το 945. Δεν εχω καμια επαφη με android. Το κινητο που εχω τωρα ειναι το nokia n82. Διαβαζω για ROM, μητρικες, αλλαγες και τετοια. Μπορει καποιος να μου πασαρει καποιο λινκ, στα ελληνικα κατα προτιμηση, που να περιγραφη ολα αυτα τι ειναι; Ή αν εχει την καλοσυνη να γραψει ενα μινι-αρθρο πανω σ'αυτα. Θελω να μαθω καποια πραγματα απο τωρα για να μην πελαγωσω οταν το εχω στα χερια μου και ψαχνομαι τοτε.

 

υ.γ. Κανοντας ολα αυτα που περιγραφετε, η εγγυηση χανεται;;;

υ.γ.2 τι ειναι το brick που αναφερατε λιγο πιο πανω;;;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Το youtube το παιζει οπως το iphone...με convertion. Αν πας σε αλλα streaming site με flash player δεν παιζουν. Μονο με το android 2.2 8α υπαρχει υποτηριξη...

Το dolphin hd παντως δειχνει flash elements...

 

android 2.2 ειναι δυνατο να υποστηριξει?

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται κάποιες προσπάθειες για 2.2 αλλά από ότι κατάλαβα είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα.

 

Εγκατάσταση cυstοm ROM ανόητε ότι χάνετε η εγγύηση.

 

το brick = Η αποτυχημένη απόπειρα να εγκαταστήσει κάποιος μια custom rom στην συγκριμένη περίπτωση ένα ατελή λειτουργικό σύστημα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει εκκίνηση το κινητό. Σαν χαλασμένα windows ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Χθες το αγόρασα, είναι το πρώτο android κινητό που αγοράζω.

Το πήρα ως πρώτο κινητό, το προηγούμενο κινητό που είχα χάλασε και επέλεξα αυτό καθαρά για την τιμούλα του, διότι με 110 ευρωπουλα δεν αξίζει κάτι άλλο.

 

θα ήθελα να ασχοληθώ και να περάσω κάποια ROM, πρώτα από όλα θα ήταν συνετό να πάρω backup της υπάρχουσας STOCK Rom γιατί από ότι κατάλαβα από αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο δεν υπάρχει κάπου διαθέσιμη.

 

Θα μπορούσε μήπως κάποιος συμφορουμιτης να εξηγήσει πως μπορώ να "τραβήξω" την "μαμά" Rom μέσα από το κινητό?

 

Φιλε μου θα μας σωσεις εσυ η οποιος καταφερει να παρει backup την ελληνικη αυθεντικη rom.

Δεν ξερω πως το κανεις παντως πρεπει να ειναι πολυ ευκολο.

 

Σε παρακαλω αν τα καταφερεις ενημερωσε μας αν ειναι να την παρουμε και εμεις γιατι αν παθει κατι το κινητο , αν εχεις μεσα custom rom οπως εγω , τοτε χανεις την εγγυηση :)

Πριν ενα μηνα την ειχε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ VODAFONE GREEK ROM στο σαιτ της huawei αλλα πλεον αποφασησαν να μην μας τις δινουν.

Μαλλον επεσε χερι απο vodafone για να τους τα σκαμε.......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγες σελιδες ποιο πισω υπαρχουν ολες η απανησεις στις ερωτησεις σας.

Για το πως αλλαζουμε rom......... για το τι παιζει και τι οχι κτλ.:)

 

Π.χ.---->το brick__.>κολλημα κινητου ........κοινως την πατησες......:)δεν γινεται ευκολος αλλα εαν γινει..........:O

 

Για αυτο τον λογο λεμε προσοχη στο τι και πως.

Πρωσοπικα εχω φλασαρη απειρες φορε κινητα σαν το htc hd2 ας πουμε(που ειναι ακριβο σαν κινητο...)και δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

Αλλα εαν σου κατσει..........?Θ αμου πεις εδω οκ ρε φιλε 100 ευρο κινητο ειναι...

.....αλλα καλο ειναι να προσεχουμε παντα.

 

Για αυτο και το παρακατω---------->

 

Ολα τα παραπανω με καθε επιφυλαξη και εφοσον κανετε την οποια αλχημεια δεν φερω την παραμικρη ευθηνη.Δεν προτεινω σε κανενα να πουσαρη το κινητο του με το οποιο καλο η κακο αποτελεσμα.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

 

-πρωτα κατεβαζουμε τη επισημη vodafone(δεν ξερω αν ειναι ακριβως η ιδια με αυτη που εχουν τα κινητα μας στην ελλαδα -παντως ελληνικα εχει σαν γλωσσα και ειναι 2.1)

http://www.mediafire.com/?cksinfeibiw8yuz

-αντιγραφω οπως τα εχω βρει

Install Superboot (via Windows PC)

* Download Superboot:

http://www.mediafire.com/download.php?omdqymgnoej

and extract to a directory

 

* Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume down' and 'End call' (red) then powering on your device.

Note: The hourglass (zandloper) stays on the home screen

 

* WINDOWS - double click 'superboot-windows.bat'

 

* Phone will startup, seems to hang and eventually reboots itself.

μετα το κανουμε root Root the V845 (via Windows PC)

 

* Download AmonRA Recovery 1.6.2:

http://www.mediafire.com/download.php?wmwmjwwbecj

and extract the zip file

 

* Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume down' and 'End call' (red) then powering on your device.

Note: The hourglass (zandloper) stays on the home screen

 

* WINDOWS PC - (ensure the V845 is connected via USB) double click 'install-recovery-windows.bat'

 

* Remove battery and start phone (not sure how to do this otherwise)

και μετα παιρναμε οποια ρομ θελουμε

Custom ROM install

 

* Download your custom ROM: Of course you choose Prologic’s ROM 

 

* Add the sd card in a card reader and copy the Custom ROM zip file to SD card (FAT32 partition).

 

* Again enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume up' and 'Start call' (green) then powering on your device.

 

* Go to “wipe” where you select:

-> Wipe data/factory reset

-> Wipe Dalvik-cache

-> Wipe SD:ext partition

Confirm each step above via DPAD

-> Volume Down to go to main menu

 

* Choose “Flash zip from sdcard” and if everything is okay you can select the Custom ROM zip file. Confirm via DPAD twice to install (just wait 2 minutes to finish)

-> Choose Power off

 

* Restart Phone and that’s it

(μπορουμε πριν να κανουμε Recovery Mode Backup SD card-εγω δεν τοκανα )

οι πληροφοριες αυτες υπαρχουν εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=741643

οι ROM που εχω δοκιμασει ειναι

[ROM]V8 Rom,light and fast Rom for V845,(Huawei 8120) 1.6.5 (24.10.2010)

Froyo @ Vodafone 845 (Huawei U8120)

[ROM]

Vodafone 845 Mr. Edition

 

-Σε εμενα δουλεψαν ολα και δεν ειχα κανενα προβλημα

(καρτα εβαλα μια 2 GB με fat 32)

ολες οι ρομ εχουν και ελληνικα αλλα δεν εχουν ελληνικο πληκτρολογιο

 

Απο τον φιλο hellas200.............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτη kostas1 ευχαριστούμε για την παραπάνω επισύναψη σου πάνω στο θέμα.

Αν κατάλαβα καλά όμως δεν λένε για backup εκτός και αν κάνω λάθος.

 

Τόση ώρα δεν χτυπιέμαι για το πως περνάω μια custom rom αλλά για το πως να πάρω backup μιας και ο συμφορουμιτης hellas200 το γράφει και ο ίδιος ξεκάθαρα ότι δεν είναι σίγουρος αυτή που δίνει σε λινκ αν όντος είναι η stock greek vodafone η κάποια άλλη που απλός υποστηρίζει ΚΑΙ Ελληνικά.

 

goregr βρε πουλάκι μου την είχες δει στο site τους και δεν την κατέβασες απαπαπαπα.

 

κατέβασα την rom του hellas200 και την σκάλισα λίγο μπας και βρω τι είναι.

Η ρομ του hellas200 είναι έκδοση : U8120V100R001C02B220 απο οτι φαίνεται ειναι German

και το δικο μου φοραει : U8120V100R001GRCC02B233

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτη kostas1 ευχαριστούμε για την παραπάνω επισύναψη σου πάνω στο θέμα.

Αν κατάλαβα καλά όμως δεν λένε για backup εκτός και αν κάνω λάθος.

 

Τόση ώρα δεν χτυπιέμαι για το πως περνάω μια custom rom αλλά για το πως να πάρω backup μιας και ο συμφορουμιτης hellas200 το γράφει και ο ίδιος ξεκάθαρα ότι δεν είναι σίγουρος αυτή που δίνει σε λινκ αν όντος είναι η stock greek vodafone η κάποια άλλη που απλός υποστηρίζει ΚΑΙ Ελληνικά.

 

goregr βρε πουλακι μου την ειχεις δει στο site τους και δεν την κατευασες απαπαπαπα

 

Αύριο θα μου φέρουν και εμένα το joy 845 που αγόρασα από το eshop της vodafone. Εάν μου πει κάποιος πώς, μπορώ να πάρω αντίγραφο της rom έτσι όπως θα είναι το κινητό φρέσκο από τη μάνα του, ώστε να έχουμε άμεσα διαθέσιμη την original rom της Ελληνικής vodafone. Αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω. Θα πρέπει να μου πει κάποιος τον τρόπο.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτη kostas1 ευχαριστούμε για την παραπάνω επισύναψη σου πάνω στο θέμα.

Αν κατάλαβα καλά όμως δεν λένε για backup εκτός και αν κάνω λάθος.

 

Τόση ώρα δεν χτυπιέμαι για το πως περνάω μια custom rom αλλά για το πως να πάρω backup μιας και ο συμφορουμιτης hellas200 το γράφει και ο ίδιος ξεκάθαρα ότι δεν είναι σίγουρος αυτή που δίνει σε λινκ αν όντος είναι η stock greek vodafone η κάποια άλλη που απλός υποστηρίζει ΚΑΙ Ελληνικά.

 

goregr βρε πουλάκι μου την είχες δει στο site τους και δεν την κατέβασες απαπαπαπα.

 

κατέβασα την rom του hellas200 και την σκάλισα λίγο μπας και βρω τι είναι.

Η ρομ του hellas200 είναι έκδοση : U8120V100R001C02B220 απο οτι φαίνεται ειναι German

και το δικο μου φοραει : U8120V100R001GRCC02B233

 

Αυτη η ρομ που κατεβασες ειναι ποιο παλια για αυτο ειναι διαφορετικη.

Στο site ειχε αυτη που λες οτι εχει το κινητο σου και ειναι η πιο νεα που υπαρχει....

Τι να κανω δεν προλαβα να την κατεβασω......Μακαρι να την βρουμε την γνησια ελληνικη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτη kostas1 ευχαριστούμε για την παραπάνω επισύναψη σου πάνω στο θέμα.

Αν κατάλαβα καλά όμως δεν λένε για backup εκτός και αν κάνω λάθος.

 

Τόση ώρα δεν χτυπιέμαι για το πως περνάω μια custom rom αλλά για το πως να πάρω backup μιας και ο συμφορουμιτης hellas200 το γράφει και ο ίδιος ξεκάθαρα ότι δεν είναι σίγουρος αυτή που δίνει σε λινκ αν όντος είναι η stock greek vodafone η κάποια άλλη που απλός υποστηρίζει ΚΑΙ Ελληνικά.

 

goregr βρε πουλάκι μου την είχες δει στο site τους και δεν την κατέβασες απαπαπαπα.

 

κατέβασα την rom του hellas200 και την σκάλισα λίγο μπας και βρω τι είναι.

Η ρομ του hellas200 είναι έκδοση : U8120V100R001C02B220 απο οτι φαίνεται ειναι German

και το δικο μου φοραει : U8120V100R001GRCC02B233

 

Μα αυτο εννουσα,(μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα)οτι ΔΕΝ υπαρχει η μαμα

rom η Ελληνικη αλλα μονο καποιες που εχουν Ελληνικα σαν γλωσα επιλογης.

Αλλα στο service εχεις θεμα.........

Θα κοιταξω να μαθω αυριο απο την μαμα εταιρια εαν υπαρχει καπου να την κατεβασω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο εννουσα,(μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα)οτι ΔΕΝ υπαρχει η μαμα

rom η Ελληνικη αλλα μονο καποιες που εχουν Ελληνικα σαν γλωσα επιλογης.

Αλλα στο service εχεις θεμα.........

Θα κοιταξω να μαθω αυριο απο την μαμα εταιρια εαν υπαρχει καπου να την κατεβασω.

 

Μην κανεις τον κοπο , τους εστειλα mail και μου απαντησαν τα παρακατω .... :

 

Dear Sir/Madam

 

most of our devie are customized by operators worldwide,so the version of firmware may differ due to the factor,and we do not provide the firmware directly to user,if you are running in to some problem,you could ask your ISP or vendor for help .sorry for the inconvenience it brought to you

 

thank you

 

Βεβαια αυτο που απαντησαν ειναι μπαρουφες.

Ειχαν την κανονικη εκδοση απλα τους εβαλε χερι η vodafone για να την εχουμε αναγκη.....

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις τον κοπο , τους εστειλα mail και μου απαντησαν τα παρακατω .... :

 

Dear Sir/Madam

 

most of our devie are customized by operators worldwide,so the version of firmware may differ due to the factor,and we do not provide the firmware directly to user,if you are running in to some problem,you could ask your ISP or vendor for help .sorry for the inconvenience it brought to you

 

thank you

 

Ναι Οκ αυτη ειναι η παγια θεση τους.

Απο εδω.....ενχωρια εννοω εαν μπορεσω .........:)εχω καποιες γνωριμιες

εαν μπορεσουν θα δωσουν λυση.Το θεμα ειναι αν την εχουν.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι Οκ αυτη ειναι η παγια θεση τους.

Απο εδω.....ενχωρια εννοω εαν μπορεσω .........:)εχω καποιες γνωριμιες

εαν μπορεσουν θα δωσουν λυση.Το θεμα ειναι αν την εχουν.

 

Και επιδη μιλαω με αποδιξεις δειτε : http://ip208-100-42-21.static.xda-developers.com/showthread.php?t=741643&page=67

 

Τωρα βεβαια δεν υπαρχει τιποτα για κατεβασμα......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...