Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το πέρασα και εγώ στο Χ10 της κοπέλας μου, όλα ΟΚ. Μετά όμως, κάθε εφαρμογή που εγκαθιστώ μου τρώει και άλλα λίγα ΜΒytes από της συσκευής, αν και αυτές εγκαθίστανται στην κάρτα μνήμης, τις βλέπω.

 

Θα γίνεται συνέχεια αυτό;

 

Την καλημέρα μου,

 

Με την εγκατάσταση του App2SD μεταφέρονται στο ext2(ή ext3) partition τα δεδομένα της dalvik-cache και το βασικό .apk αρχείο της εφαρμογής. Παρόλαυτά όμως η εφαρμογή δημιουργεί και διάφορα δεδομένα χρήστη, τα οποία αποθηκεύονται στο directory /data/data.

To /data/data, είναι στην εσωτερική μνήμη της συσκευής και "τρώει" λίγο χώρο μετά από κάθε εγκατάσταση.

 

Εν κατακλείδι και απαντώντας στην αρχική ερώτηση, ναι μετά από κάθε εγκατάσταση θα καταναλώνεται λίγος χώρος εσωτερικής μνημης. Είναι όμως πολύ λιγότερος από αυτόν που θα κατανάλωνε χωρίς App2SD.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την καλημέρα μου,

 

Με την εγκατάσταση του App2SD μεταφέρονται στο ext2(ή ext3) partition τα δεδομένα της dalvik-cache και το βασικό .apk αρχείο της εφαρμογής. Παρόλαυτά όμως η εφαρμογή δημιουργεί και διάφορα δεδομένα χρήστη, τα οποία αποθηκεύονται στο directory /data/data.

To /data/data, είναι στην εσωτερική μνήμη της συσκευής και "τρώει" λίγο χώρο μετά από κάθε εγκατάσταση.

 

Εν κατακλείδι και απαντώντας στην αρχική ερώτηση, ναι μετά από κάθε εγκατάσταση θα καταναλώνεται λίγος χώρος εσωτερικής μνημης. Είναι όμως πολύ λιγότερος από αυτόν που θα κατανάλωνε χωρίς App2SD.

 

Και τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο??Σε περιπτωση που τελειωσει η internal μνημη μπορω να ξανακανω app2sdtext μεσω xrecovery ??

Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορουμε να κανουμε γι αυτο??Σε περιπτωση που τελειωσει η internal μνημη μπορω να ξανακανω app2sdtext μεσω xrecovery ??

 

Δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει. Πολλοί φίλοι του forum (ανάμεσα τους και εγώ) έχουμε πειραματιστεί με μεταφορά και του /data/data στο ext partition αλλά μετά, το τηλέφωνο γίνεται αργό και με αρκετά bugs.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,αν θελω να αλλάξω κάρτα πρέπει να ξανακάνω την ιδια διαδικασία,καλα οκ πρέπει να κανω φορμάτ την κάρτα αλλά πρέπει να ξαναπεράσω το app2sd?

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,αν θελω να αλλάξω κάρτα πρέπει να ξανακάνω την ιδια διαδικασία,καλα οκ πρέπει να κανω φορμάτ την κάρτα αλλά πρέπει να ξαναπεράσω το app2sd?

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Όχι, αλλά καλό είναι να πάρεις backup με το titanium και να επαναφέρεις πάλι με Titanium.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω το App2sd στο κινητό μου, με καινούργια κάρτα 8G. Έχω αυτήν την στιγμή περασμένο το Link2sd και αρκετά προγράμματα, αυτά θα τα χάσω όλα και θα το κάνω από την αρχή? Η μπορώ να κάνω κάτι άλλο ? (σημείωση : έχω περασμένα στο τηλέφωνο και το titanium και το xrecovery)
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά καλό είναι να πάρεις backup με το titanium και να επαναφέρεις πάλι με Titanium.

Ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την απάντηση!

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα το εξής,ενώ είχα 120mb ελευθερα περασα ενα πρόγραμμα το moto gp calendar,και μου εφαγε 10mb απο την εσωτερικη μνήμη,μεχρι εκεί οκ οταν ομως το απεγκατέστησα δν επανηρθε στα 120 αλλα στα115 ξερει κανεις γιατι;

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα το εξής,ενώ είχα 120mb ελευθερα περασα ενα πρόγραμμα το moto gp calendar,και μου εφαγε 10mb απο την εσωτερικη μνήμη,μεχρι εκεί οκ οταν ομως το απεγκατέστησα δν επανηρθε στα 120 αλλα στα115 ξερει κανεις γιατι;

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Δοκίμασε να κάνεις "εκκαθάριση dalvik-cache" με το Titanium Backup. Αλλιώς hardcore εναλλακτική ειναι να πάς με root explorer στον φάκελο /data/dalvik-cache, να σβησεις όλα τα περιεχόμενα του και να κάνεις reboot.

 

ΣΗΜ: Σε περίπτωση που αποφασίσεις να κάνεις το 2ο, θα κάνει ένα 5λεπτο μέχρι να ολοκληρώσει το reboot, μην φοβηθεις.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις "εκκαθάριση dalvik-cache" με το Titanium Backup. Αλλιώς hardcore εναλλακτική ειναι να πάς με root explorer στον φάκελο /data/dalvik-cache, να σβησεις όλα τα περιεχόμενα του και να κάνεις reboot.

 

ΣΗΜ: Σε περίπτωση που αποφασίσεις να κάνεις το 2ο, θα κάνει ένα 5λεπτο μέχρι να ολοκληρώσει το reboot, μην φοβηθεις.

Οκ αυτό περίμενα να ακούσω,το πρώτο που είπες το εκανα αλλά αποτέλεσμα δν είδα,οπότε παω για το δευτερο,να εισαι καλά Γιώργο!

 

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτό περίμενα να ακούσω,το πρώτο που είπες το εκανα αλλά αποτέλεσμα δν είδα,οπότε παω για το δευτερο,να εισαι καλά Γιώργο!

 

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

Δοκίμασε το και πες μου αν επανήλθε ο αποθηκευτικός χώρος.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,το έκανα αλλά δν έγινε τπτ ειμαι ακόμα στα 115mb,θα δοκιμάσω να απεγκαταστήσω κατι ακόμα μεγάλο για να δώ τι θα γίνει και θα σου πω!

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα μια μεγάλη εφαρμογή και με πήγε απευθείας στα 125 ελευθερα,οπότε τουλαχιστον δουλευει το app2sd,το εκανα επαναφορά με τιτανιουμ και πήγα παλι στα 115,εχεις καμια ιδέα;

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα μια μεγάλη εφαρμογή και με πήγε απευθείας στα 125 ελευθερα,οπότε τουλαχιστον δουλευει το app2sd,το εκανα επαναφορά με τιτανιουμ και πήγα παλι στα 115,εχεις καμια ιδέα;

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

To app2sd δουλευει απλά ειναι εφαρμογές που εγκαθιστουν κάμποσα στο /data/data.

 

Δεν υπάρχει θέμα, αναγκαστικά το αποδέχεσαι ως έχει.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγω εχω τη μαμισια κάρτα και θελω να βαλω μια 8αρα απο e-shop!ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια η αντιστροφη ωστε να επαναφερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση και να βαλω το νεο script.ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα app2sd στο κινητό και μου χάθηκε το εικονίδιο του androint market και δεν μπορώ να κατεβάσω κάποιο file manager για να προχωρήσω.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα app2sd στο κινητό και μου χάθηκε το εικονίδιο του androint market και δεν μπορώ να κατεβάσω κάποιο file manager για να προχωρήσω.
Διαγραφηκε η εχασες το εικονιδιο?
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου,

 

Με την εγκατάσταση του App2SD μεταφέρονται στο ext2(ή ext3) partition τα δεδομένα της dalvik-cache και το βασικό .apk αρχείο της εφαρμογής. Παρόλαυτά όμως η εφαρμογή δημιουργεί και διάφορα δεδομένα χρήστη, τα οποία αποθηκεύονται στο directory /data/data.

To /data/data, είναι στην εσωτερική μνήμη της συσκευής και "τρώει" λίγο χώρο μετά από κάθε εγκατάσταση.

 

Εν κατακλείδι και απαντώντας στην αρχική ερώτηση, ναι μετά από κάθε εγκατάσταση θα καταναλώνεται λίγος χώρος εσωτερικής μνημης. Είναι όμως πολύ λιγότερος από αυτόν που θα κατανάλωνε χωρίς App2SD.

 

Ναι το υπέθεσα μετά από άλλες εφαρμογές που έβαλε και είδα ότι μειώνεται πιο αργά η διαθέσιμη εσωτερική μνήμη... ΟΚ, τι να κάνουμε ;)

 

Ευχαριστώ DaRk_dOg :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφηκε η εχασες το εικονιδιο?

 

Δεν ξέρω, και έκανα update την τελευταία έκδοση και επανήλθε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, και έκανα update την τελευταία έκδοση και επανήλθε.

 

Λογικό αφού είναι σαν να έκανες format.

 

Πριν από κάθε μικρή ή μεγάλη μεταβολή στο λογισμικό της συσκευής, παίρνουμε backup με το xrecovery, ώστε σε περίπτωση στραβής να μπορέσουμε να επαναφέρουμε χωρίς παρατράγουδα.

 

 

Όσον αφορά το market: αν είχε κάνει update στην τελευταία έκδοση του market, δημιουργεί αυτό το πρόβλημα. Κάνε uninstall την τελευταία του ενημέρωση πριν flashάρεις το App2SD και δεν θα έχεις το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η νέα έκδοση του link2sd κάνει πλέον και μεταφορά της dalvik-cache στην κάρτα.

Τώρα πλέον έχω 103 mb ελεύθερη εσωτερική μνήμη με 40 εγκατεστημένα προγραμματάκια.

Edited by geokaza
Link to comment
Share on other sites

Η νέα έκδοση του link2sd κάνει πλέον και μεταφορά της dalvik-cache στην κάρτα.

Τώρα πλέον έχω 103 mb ελεύθερη εσωτερική μνήμη με 40 εγκατεστημένα προγραμματάκια.

 

Όντως πολύ καλό το link2sd για νέους χρήστες. Όταν εξαλείψει τα προβλήματα με το market, κάνει hot reboot αυτόματα μετά από κάθε μεταφορά εφαρμογής και υποστηρίξει και άλλα file system, θα είναι ιδανικό. :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό το link2sd για νέους χρήστες. Όταν εξαλείψει τα προβλήματα με το market, κάνει hot reboot αυτόματα μετά από κάθε μεταφορά εφαρμογής και υποστηρίξει και άλλα file system, θα είναι ιδανικό. :D

 

Σίγουρα το app2sd είναι καλύτερο, αλλά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω το xrecovery. Δεν μου έκανε paste το xrecovery.tar στο system/bin, στον root explorer. Μάλλον μου έδειχνε ότι έκανε, αλλά μετά δεν το έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το app2sd είναι καλύτερο, αλλά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω το xrecovery. Δεν μου έκανε paste το xrecovery.tar στο system/bin, στον root explorer. Μάλλον μου έδειχνε ότι έκανε, αλλά μετά δεν το έβρισκα.
Ειναι το τελευταιο στο φακελο /system/bin.

Για ριξε μια ματια;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το τελευταιο στο φακελο /system/bin.

Για ριξε μια ματια;)

 

Φύλλο και φτερό το έκανα, αλλά τίποτα, πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...